Dziś jest wtorek, 14 lipiec 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 3.9741 +0.38% 1EUR 4.4573 +0.09% 1GBP 4.9328 -0.45%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Aktualności
75 edycja Seminarium SUR za nami
więcej
Seminarium utrzynia ruchu - Wałbrzych 2019
więcej
Targi Pneumatyki, Hydrauliki, Napędów i Sterowań KIELCE FLUID POWER
więcej
Przyszłość sektora motoryzacji w Polsce ? raport Banku Pekao S.A.
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
9 wrzesień 2020
Seminarium dla Utrzymania Ruchu - edycja 80 
więcej
15 wrzesień 2020
33. Międzynarodowe Energetyczne Targi Bielskie ENERGETAB 2020 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Aktualności

GE Energy dostarczy 2,5 MW turbiny wiatrowe

14 kwiecień 2011.

Warszawa, 5 kwietnia 2011 - Firma GE (NYSE:GE) ogłosiła w dniu dzisiejszym, że dostarczy technologię turbin wiatrowych o mocy 2,5 MW dla farmy wiatrowej w Żeńsku w północno-zachodniej Polsce. Farma ta powstaje obecnie w związku ze wzrostem produkcji energii ze źródeł odnawialnych realizowanej w celu zmniejszenia uzależnienia Polski od energii pozyskiwanej z węgla kamiennego. Inwestycja ta zlokalizowana jest w mieście Krzęcin, w powiecie choszczeńskim na terenie województwa zachodniopomorskiego.

GE dostarczy trzy turbiny wiatrowe 2.5-100 do firmy KSM Energia Sp. z o.o., właściciela inwestycji, która realizowana jest przez jej wspólnika większościowego, firmę Renpro Sp. z o.o. Trzy turbiny wiatrowe GE wyposażone są w wirniki o średnicy 100 metrów i zapewnią łączną moc produkcyjną rzędu 7,5 MW, dbając jednocześnie o utrzymanie wymaganego poziomu wydajności, niezawodności i możliwości podłączenia do sieci.

W ciągu ostatnich kilku lat, Polska zaczęła doceniać potencjalne ekonomiczne i ekologiczne korzyści płynące z posiadania własnych zasobów do produkcji energii wiatrowej. Jak uważa Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej, Polska dysponuje łączną zainstalowaną mocą w energetyce wiatrowej rzędu 1100 MW. Inwestycja realizowana w Żeńsku będzie drugą w Polsce inwestycją wykorzystującą wielomegawatową technologię firmy GE. W roku 2010 w Wielkopolsce, w miejscowości Nekla została otwarta farma wiatrowa z 21 turbinami wiatrowymi GE.

"Opłacalność i powodzenie inwestycji w Żeńsku zależy od długofalowej niezawodności i dostępności urządzeń wytwórczych. Wybraliśmy GE ze względu na wiedzę techniczną i doświadczenie tej firmy w dziedzinie innych inwestycji wiatrowych w Polsce i całej Europie," powiedział prezes KSM Energia Grzegorz Małaszuk. "Sektor produkcji energii ze źródeł odnawialnych w Polsce dysponuje znaczącym potencjałem rozwojowym. Uznaliśmy, że oferowane przez GE turbiny wiatrowe 2.5-100 najpełniej odpowiadają zasobom wiatrowym Polski zachodniej oraz naszym wymaganiom biznesowym."

Firma GE zawarła również kompleksową dziesięcioletnią umowę z KSM Energia Sp. z o.o., która gwarantuje funkcjonowanie turbin wiatrowych w Żeńsku przy zachowaniu maksymalnej wydajności i dostępności. Przewiduje się, że turbiny zostaną uruchomione do dnia 30 sierpnia 2011, a obiekt ten rozpocznie produkcję w czwartym kwartale 2011 roku.

"Ze względu na wysoki potencjał wiatrowy Polski oraz obecność rozległych terenów rolniczych, oczekuje się, że energetyka wiatrowa będzie odgrywała coraz większą rolę w staraniach kraju, aby do roku 2020 piętnaście procent całej wytwarzanej energii stanowiła energia ze źródeł odnawialnych." powiedział Rod Christie, Prezes GE Energy dla obszaru Europy Środkowo-Wschodniej, Rosji i Wspólnoty Niepodległych Państw. "Opracowana przez nas turbina wiatrowa 2.5-100 jest doskonałą odpowiedzią na rosnący w Polsce popyt na energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych." - dodał Christie.

Obecnie, około 94 procent energii elektrycznej produkowanej w Polsce pochodzi z krajowych elektrowni opalanych węglem kamiennym. Polska rozszerza zakres produkcji energii ze źródeł odnawialnych i alternatywnych, obejmującej energetykę wiatrową, w celu zmniejszenia uzależnienia kraju od dostaw węgla w ramach dążenia przez Polskę i inne kraje członkowskie Unii Europejskiej do obniżenia do roku 2020 poziomu emisji dwutlenku węgla o co najmniej 20 procent w stosunku do poziomów notowanych w roku 1990.

Ponad 400 lądowych turbin wiatrowych GE 2.5-100 zostało zainstalowanych w ramach inwestycji w krajach europejskich, takich jak Rumunia, Francja, Holandia, Turcja, Niemcy, Belgia, Hiszpania, Włochy i Polska. Turbina wiatrowa GE 2.5-100 została zaprojektowana z wykorzystaniem sprawdzonych rozwiązań zastosowanych w turbinie GE o mocy 1,5 MW. Jest to najpopularniejszy model megawatowej turbiny wiatrowej - na całym świecie zainstalowano ponad 16.000 tego typu jednostek.

Lądowe turbiny wiatrowe GE 2.5 są obecnie stosowane w największych farmach wiatrowych na świecie, w tym w ramach projektu Fnatanele realizowanego przez CEZ Romania oraz Cogelac - farma ta będzie jedną z największych europejskich elektrowni wiatrowych; a także w projekcie Shepherd Flats realizowanym przez firmę Caithless, który powstaje obecnie w stanie Oregon w USA.Źródło: Grayling
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl