Dziś jest niedziela, 5 lipiec 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 3.9741 +0.38% 1EUR 4.4573 +0.09% 1GBP 4.9328 -0.45%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Aktualności
75 edycja Seminarium SUR za nami
więcej
IIX edycja Targów Energetycznych ENERGETICS już w listopadzie!
więcej
Targi Pneumatyki, Hydrauliki, Napędów i Sterowań KIELCE FLUID POWER
więcej
72 edycja Seminarium dla Służb Utrzymania Ruchu - Kielce - Relacja
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
9 wrzesień 2020
Seminarium dla Utrzymania Ruchu - edycja 80 
więcej
15 wrzesień 2020
33. Międzynarodowe Energetyczne Targi Bielskie ENERGETAB 2020 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Aktualności

GE udostępnia elektrownię o przełomowej elastyczności

26 maj 2011.

Czystsza energia dzięki nowemu połączeniu technologii silników odrzutowych i turbin gazowych

- Nowa elektrownia oferuje ponad 61-procentową sprawność i niespotykaną dotąd elastyczność eksploatacyjną
- Technologia umożliwia dalszy rozwój odnawialnych źródeł energii, takich jak energia wiatrowa i słoneczna
- Nowa elektrownia jest pierwszym produktem z nowej rodziny urządzeń GE o nazwie FlexEfficiency*
- Technologia ta zostanie zaprezentowana dzisiaj w Paryżu, o godzinie 14.00. ZAPRASZAMY do obejrzenia transmisji na żywo w sieci, pod adresem: www.ge-flexibility.com

Warszawa, 26 maja 2011 - Firma GE (NYSE: GE), której technologia pomaga w dostarczaniu jednej czwartej energii elektrycznej na świecie, prezentuje dzisiaj pierwszą w swoim rodzaju elektrownię, którą skonstruowano z myślą o stworzeniu wyjątkowego połączenia elastyczności i sprawności. Dzięki możliwości szybkiego dostosowywania się do fluktuacji energii wiatrowej i słonecznej, technologia ta umożliwi włączenie do sieci energetycznej większej liczby źródeł odnawialnych. Elektrownia FlexEfficiency* 50 pracująca w cyklu skojarzonym ma moc 510 megawatów oraz sprawność paliwową przekraczającą 61 procent. Rozwiązanie to jest wynikiem inwestycji GE w badania i rozwój o wartości ponad 500 milionów dolarów oraz stanowi kluczowy element stałych działań GE mających na celu opracowywanie i wytwarzanie na całym świecie rozwiązań technologicznych dostarczających czystszą i bardziej sprawną energię.

Obecne elektrownie są już w stanie zapewnić elastyczność lub wysoką sprawność. Nowe rozwiązanie GE oferuje wyjątkowe scalenie obu tych cech. Firma GE określa połęczenie elastyczności (ang. flexibility) i sprawności (ang. efficiency) terminem "FlexEfficiency," podkreślając, iż jest to cecha o zasadniczym znaczeniu dla przeprowadzenia na większą skalę oszczędnej i skutecznej integracji energii odnawialnej z istniejącymi sieciami energetycznymi na całym świecie.

Firma GE, korzystając ze swoich doświadczeń w dziedzinie budowy silników odrzutowych zaprojektowała rozwiązanie, które pozwala na zwiększanie ilości produkowanej energii o 50 megawatów na minutę, co jest wartością dwa razy wyższą od najlepszych osiągów znanych obecnie w przemyśle. Tak duża elastyczność operacyjna umożliwi zakładom energetycznym szybsze dostarczanie energii wtedy, gdy jest ona potrzebna oraz obniżanie jej produkcji w okresach niskiego zapotrzebowania, co pozwoli na ekonomiczne bilansowanie popytu i dostarczanej mocy. Pomoże również we wprowadzaniu kolejnych źródeł energii odnawialnej, takich jak energia wiatrowa i słoneczna. Typowa elektrownia FlexEfficiency 50 będzie mogła dostarczyć energię wystarczającą na zasilenie ponad 600 tysięcy europejskich gospodarstw domowych.

Zwiększanie udziału energii odnawialnej przy pomocy gazu ziemnego

"Ponieważ nasi klienci szukają rozwiązań pozwalających na zwiększenie stopnia wykorzystania energii odnawialnej, wyzwaniem staje się zapewnienie stabilności sieci energetycznej. Dodatkowo są oni pod presją osiągania wyższych poziomów sprawności i ograniczania emisji w elektrowniach gazowych. Elektrownia FlexEfficiency 50 stwarza ogromne możliwości rozwoju naszej technologii turbin gazowych w nowym segmencie i stanowi potwierdzenie naszego zaangażowania w budowanie czystszej przyszłości w energetyce" - mówi Paul Browning, wiceprezes działu Thermal Products GE Energy.
"Od wielu lat pracowaliśmy nad stworzeniem technologii, która zapewniłaby przełomową sprawność oraz jednocześnie poradziłaby sobie ze zmiennością obciążenia sieci spowodowaną przez wprowadzenie źródeł energii wiatrowej i słonecznej. Potrzeba kombinacji elastyczności i sprawności jest dziś wyjątkowo pilna, ponieważ kraje na całym świecie wprowadzają nowe standardy emisji zanieczyszczeń" - wyjaśnia Paul Browning.
Elektrownia FlexEfficiency 50 jest pierwszym rozwiązaniem w nowej rodzinie produktów GE o tej nazwie oraz elementem potwierdzającym zaangażowanie firmy GE w koncepcję ecomagination promującej technologie czystych źródeł energii poprzez innowacje i inwestycje w badania i rozwój. Jej premiera została poprzedzona niedawnymi komunikatami GE dotyczącymi opracowania najbardziej sprawnej turbiny wiatrowej, osiągnięcia najwyższej odnotowanej dotąd sprawności cienkowarstwowych ogniw słonecznych oraz przejęć o wartości 11 mld dolarów, które przyczyniły się do wzmacnienia portfolio produktów związanych z energetyką gazową i przesyłem energii.
"Wiele z dzisiejszych technologii wytwarzania energii działa w oparciu o wczorajsze sieci energetyczne. Instytucje i osoby prywatne na całym świecie poszukują ekonomicznych sposobów pozwalających im na wykorzystywanie energii słońca, wiatru i gazu na szeroką skalę. Często zakłada się, że źródła tej energii da się po prostu podłączyć do istniejącej sieci energetycznej" mówi Steve Bolze, prezes GE Power & Water.
"W GE inwestujemy we wzmacnianie naszego globalnego portfela produktów z punktu widzenia efektywnej produkcji energii i w powiązaniu z czystymi technologiami jej produkcji. Spodziewamy się, że przełom, jakim jest technologia FlexEfficiency pomoże w wykorzystaniu bogatych zasobów gazu ziemnego, jednocześnie przecierając nowy szlak, który przyśpieszy i upowszechni wprowadzanie źródeł energii odnawialnej, przy jednoczesnym ograniczeniu niekorzystnego oddziaływania na zasoby naturalne" wyjaśnia Bolze.

Zrównoważenie poprzez projektowanie
Inżynierowie GE zdołali uniknąć typowych kompromisów pomiędzy sprawnością i elastycznością dzięki zastosowaniu w procesie projektowania elektrowni podejścia uwzględniającego całość urządzeń i systemów sterowania. Elektrownia FlexEfficiency 50 została skonstruowana z myślą o elastycznej eksploatacji, którą osiągnięto wyposażając ją w Turbinę Gazową 9FB nowej generacji produkującą energię elektryczną o częstotliwości 50 Hz, która jest najczęściej stosowana w energetyce na całym świecie,. Zastosowano również Turbinę Parową 109D-14, która wykorzystuje ciepło odpadowe wytwarzane przez turbinę gazową, zaawansowany Generator GE W28, zintegrowany system sterownia Mark* VIe łączący wszystkie te technologie oraz kocioł odzysknicowy.

"Zgodnie z prognozami, globalny popyt na energię podwoi się do roku 2030, a wytwarzanie elektryczności już teraz przyczynia się do 40% emisji gazów cieplarnianych, dlatego też zakłady energetyczne oraz organy rządowe głęboko zastanawiają się nad sposobami bardziej efektywnego wytwarzania energii" mówi Ricardo Cordoba, prezes GE Energy na obszar Europy Zachodniej i Afryki Północnej. "Takie innowacje jak nasza nowa technologia mogą mieć znaczący wpływ na emisje CO2 i stanowić szybkie, skuteczne i ekonomiczne rozwiązanie, które pomoże krajom UE w realizacji celów energetycznych 20-20-20 ."

Międzynarodowa Agencja Energii, w wydanym wczoraj raporcie stwierdziła, iż możliwe jest obsłużenie dużej ilości zmiennych źródeł energii odnawialnej, pod warunkiem, że systemy energetyczne i rynki będą zbudowane w sposób umożliwiający im maksymalne wykorzystanie elastycznych źródeł energii. Elektrownia FlexEfficiency* 50 pracująca w cyklu skojarzonym oferuje bezprecedensową elastyczność, która pomoże sprostać temu wyzwaniu bez rezygnowania z wysokiej sprawności paliwowej.

Więcej informacji znaleźć można na stronach: www.ge-flexibility.com oraz www.ecomagination.com/technologies/flex-efficiency.Źródło: GE Energy
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl