Dziś jest czwartek, 2 lipiec 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 3.9741 +0.38% 1EUR 4.4573 +0.09% 1GBP 4.9328 -0.45%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Aktualności
Targi AUTOMATICON odwołane!
więcej
Nowy cykl szkoleń praktycznych związanych z programowaniem sterowników marki Siemens
więcej
Seminarium utrzynia ruchu - Wałbrzych 2019
więcej
Targi Pneumatyki, Hydrauliki, Napędów i Sterowań KIELCE FLUID POWER
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
9 wrzesień 2020
Seminarium dla Utrzymania Ruchu - edycja 80 
więcej
15 wrzesień 2020
33. Międzynarodowe Energetyczne Targi Bielskie ENERGETAB 2020 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Aktualności

Kogeneracja kwitnie w Polsce

13 czerwiec 2011.

Dzięki technologii silników gazowych Jenbacher firmy GE, największy w Polsce hodowca kwiatów oszczędza pieniądze i redukuje emisję

Kogeneracja (CHP - Combined Heat and Power) to proces jednoczesnego wytwarzania energii elektrycznej i energii cieplnej. Kogeneracja to również jedna z metod uznanych przez polski rząd za skuteczną metodę osiągania celu efektywności energetycznej. Zgodnie z założeniami polityki energetycznej, rząd postanowił do roku 2020 dwukrotnie zwiększyć produkcję energii w wysokosprawnej technologii kogeneracji w porównaniu z rokiem 2006.

Rosnąca świadomość ekologiczna połączona z wiedzą o wyczerpywaniu się paliw kopalnych skłania firmy do bardziej ekonomicznego wykorzystywania istniejących źródeł energii. Doskonałym przykładem tego trendu jest firma JMP Flowers, największy polski hodowca kwiatów mający siedzibę w Stężycy pod Dęblinem (województwo lubelskie). Budując jednostkę pracującą w systemie kogeneracyjnym, w której obecnie wytwarzana jest cała energia elektryczna i ciepło niezbędne do działania firmy, właściciel wybrał silniki gazowe Jenbacher firmy GE.

Kluczowymi elementami mającymi wpływ na działalność i wyniki finansowe JMP Flowers, są poprawa efektywności energetycznej farmy oraz redukcja kosztów zakupu i produkcji energii elektrycznej. Obecnie, jednym z największych kosztów w ogrodnictwie jest energia elektryczna niezbędna do zasilania maszyn oświetlających i ogrzewających uprawy szklarniowe podczas zimy. "Osiągnęliśmy punkt, w którym kupowanie energii elektrycznej stało się dla nas zbyt dużym obciążeniem. To właśnie wtedy podjęliśmy decyzję o zainstalowaniu systemu kogeneracji Jenbacher firmy GE", powiedział Jarosław Ptaszek, założyciel JMP Flowers.

JMP Flowers zdecydowało się na silniki gazowe Jenbacher firmy GE także z uwagi na wiarygodność, doświadczenie i doskonałą opinię, jaką cieszą się one w Holandii. Silniki gazowe o łącznej mocy 5,6 MW doskonale pasują do warunków szklarniowych. Rozwiązanie to było wykorzystywane przez wielu holenderskich hodowców, a ich jednoznacznie pozytywne opinie dotyczące współpracy z zespołem GE Jenbacher wpłynęły na decyzję JMP Flowers o rozpoczęciu współpracy z firmą.

Pierwsze trzy silniki gazowe JMS420 zostały zakupione przez JMP Flowers na początku 2004 roku. W latach 2007 i 2008 firma zbudowało kolejną, nowoczesną szklarnię pod uprawę orchidei i, według danych firmy, dzięki temu zajęła czołową pozycję na rynku polskich upraw szklarniowych. W związku z rozwojem, we wrześniu 2007 roku został zainstalowany dodatkowy silnik o mocy 1,4 MW. Proces rozbudowy został ukończony w sierpniu 2008 roku.

Jedna z jednostek JMS420 Jenbacher zainstalowanych w firmie JMP Flowers wyposażona jest w system CodiNOx, a wszystkie silniki podłączone są do systemu umożliwiającego sterowanie natężeniem światła w szklarniach. W zakładzie jest również zainstalowany system umożliwiający nawożenie CO2, który przetwarza wydobywające się z silnika bogate w CO2 gazy w specjalny nawóz roślinny. Proces ten eliminuje uwalnianie dwutlenku węgla do atmosfery.

Zakłady skojarzonej gospodarki energetycznej (CHP) generują elektryczność i ciepło lokalnie - tam, gdzie są one potrzebne. Oferują maksymalną sprawność w konwersji energii i są zgodne z najbardziej rygorystycznymi przepisami dotyczącymi emisji. Zakłady takie są również bardziej wydajne energetycznie, ponieważ zużywają mniej paliw kopalnych niż oddzielne systemy wytwarzające energię elektryczną i cieplną. Sposób ich działania wpisuje się w rządową politykę redukcji emisji.

"Dzięki systemowi kogeneracji, udało się nam zredukować koszty zakupu płynnego dwutlenku węgla. Obecnie produkujemy go we własnym zakresie. Zainstalowanie systemu Jenbacher firmyGE znacząco przyczyniło się do rozwoju naszej firmy, pozwalając nam stać się jednym z najbardziej nowoczesnych obiektów szklarniowych, w których hoduje się kwiaty cięte", powiedział Jarosław Ptaszek.

Systemy CHP firmy Jenbacher, będącej częścią GE, utylizują odpady cieplne powstałe podczas działania silnika, co przekłada się na ogólną wydajność zakładu sięgającą powyżej 90 procent. Tak wydajna forma konwersji energii pozwala na uzyskanie pierwotnych oszczędności na poziomie około 40 procent. Tak doskonałe wyniki osiągane są dzięki wykorzystaniu systemu kogeneracji opartego na silniku gazowym zamiast oddzielnych systemów wytwarzających energię elektryczną i cieplną. Straty przesyłowe i dystrybucyjne są również redukowane, lub nawet eliminowane, ponieważ zdecentralizowane źródło energii uruchamiane jest dokładnie tam, gdzie zachodzi potrzeba.

Portfolio rozwiązań kogeneracyjnych działu Jenbacher firmy GE, przeznaczonych również dla upraw szklarniowych, pomyślnie przeszło proces zgodności z globalną inicjatywą GE ecomagination, w ramach której firma proponuje klientom innowacyjne technologie pozwalające sprostać najbardziej rygorystycznym wymaganiom środowiskowym. Aby uzyskać zgodność z ecomagination, technologia musi przejść szczegółowy, przeprowadzony przez niezależnych badaczy audyt, a także oferować klientom rozwiązania bardziej korzystne pod względem gospodarczym i środowiskowym od istniejących.

"W niedalekiej przyszłości planujemy rozwinąć proces produkcyjny upraw szklarniowych i nabyć więcej silników Jenbacher w celu wdrożenia kolejnych ulepszeń, a także zmniejszyć ilość energii elektrycznej kupowanej od dostawców publicznych. Oczywiście, chcemy również zwiększyć korzyści płynące z stosowania procesu kogeneracji oraz własnej produkcji dwutlenku węgla", dodał Jarosław Ptaszek.

Łączna ilość energii produkowanej w województwie lubelskim wynosi w przybliżeniu 1800 gigawatogodzin (GWh) rocznie. W tym regionie znajdują się liczne źródła energii odnawialnej, które mogą zostać użyte w samodzielnej produkcji prądu, ale wykorzystanie odnawialnych źródeł energii jest tu obecnie bardzo niskie - 7,14 gigawatogodzin (GWh) w roku 2006, co stanowi około 0,4 procenta całkowitej produkcji energii w regionie*. Silniki gazowe Jenbacher stworzone są z myślą o wykorzystaniu alternatywnych źródeł energii (na przykład biogazu, gazu wysypiskowego, metanu czy gazu koksowego), co odpowiada celom państwa dotyczącym energii odnawialnej.O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl