Dziś jest środa, 8 lipiec 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 3.9741 +0.38% 1EUR 4.4573 +0.09% 1GBP 4.9328 -0.45%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Reklama

Aktualności
Targi AUTOMATICON odwołane!
więcej
32 edycja targów Energetab 2019 juz za cztery tygodnie
więcej
Targi Pneumatyki, Hydrauliki, Napędów i Sterowań KIELCE FLUID POWER
więcej
Cykl szkoleń z zakresu programowania sterowników SIMATIC S7-300, S7-1200
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
9 wrzesień 2020
Seminarium dla Utrzymania Ruchu - edycja 80 
więcej
15 wrzesień 2020
33. Międzynarodowe Energetyczne Targi Bielskie ENERGETAB 2020 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Aktualności

Najlepsze światowe praktyki zarządzania energią w Henklu

11 styczeń 2012.

Zakład produkcji detergentów firmy Henkel Polska w Raciborzu, jako jeden z pierwszych w Polsce a równocześnie jako pierwszy na świecie zakład firmy Henkel, uzyskał certyfikat zgodności z normą międzynarodową ISO 50001. Norma ISO 50001 to jedna z najnowszych i najlepszych światowych praktyk służących racjonalnemu i oszczędnemu zarządzaniu energią.

Systemy zarządzania energią zostały sformalizowane w postaci międzynarodowej normy ISO 50001 w czerwcu 2011 roku. Pozwala ona przedsiębiorstwom identyfikować obszary wysokiego zużycia energii oraz stworzyć systemy i procedury zarządzania służące stałej poprawie efektywności energetycznej. Korzyści związane z wdrożeniem systemu zarządzania energią to m.in. zmniejszenie kosztów zużycia energii, redukcja emisji gazów, zwiększenie wydajności produkcji, integracja systemu zarządzania energią z innymi obowiązującymi systemami oraz zmniejszenie ryzyka związanego z bezpieczeństwem energetycznym.

Wdrożenie systemu zarządzania energią zgodnego z normą ISO 50001 to kolejna inwestycja firmy Henkel w Raciborzu, służąca unowocześnieniu procesów produkcyjnych i dalszej poprawie efektywności energetycznej zakładu produkcji detergentów. Pozwoli także kontynuować proces ograniczania oddziaływań środowiskowych zakładu oraz podniesie efektywność kosztową i konkurencyjność biznesową zakładu

Wdrażanie najlepszych światowych praktyk w obszarze zarządzania energią, co potwierdza uzyskany certyfikat ISO 50001, jest zgodne ze światową strategią zrównoważonego rozwoju firmy Henkel. W strategii tej problematyka wyczerpywania się nieodnawialnych źródeł energii i związanych z tym zmian klimatycznych jest nazwana jednym z kluczowych wyzwań przyszłości, które firma Henkel będzie adresować w swojej biznesowej zrównoważonej praktyce.

- Uzyskując certyfikat zgodności ze standardem ISO 50001, Henkel odpowiada na jedno z największych wyzwań XXI wieku - mówi Alfred Smyrek, dyrektor zakładu produkcji detergentów Henkla w Raciborzu. - Zdajemy sobie sprawę, że efektywne zarządzanie energią jest jednym z kluczowych czynników osiągania sukcesu dzisiaj i w przewidywalnej przyszłości. To także jeden z kluczowych problemów z zakresu ochrony środowiska naturalnego. Dlatego naszym celem jest minimalizowanie zużycia i kosztów energii, coraz efektywniejsze jej wykorzystywanie, promowanie wykorzystywania odnawialnych źródeł energii oraz inwestowanie w czyste technologie.

Zakład produkcji detergentów Henkel Polska w Raciborzu zakończył z sukcesem wdrażanie systemu zarządzania energią zgodnego z normą ISO 50001, co podczas auditu certyfikującego w dniach 8-9 grudnia 2011 potwierdziła niezależna akredytowana jednostka "Quality Austria".

Wraz z uzyskaniem certyfikatu w zakładzie w Raciborzu został powołany stały Zespół Energetyczny pod kierownictwem dyrektora zakładu, którego zadaniem jest dokonywanie systematycznych przeglądów energetycznych oraz wyznaczanie celów i nadzorowanie ich realizacji. Wśród zadań, które Zespół Energetyczny postawił przed zakładem w 2012 roku, znajdują się między innymi dalsze zmniejszenie zużycia gazu ziemnego w procesach produkcji proszków i wytwarzania energii cieplnej oraz skuteczniejszy odzysk ciepła odpadowego z instalacji produkcji kwasu sulfonowego. Ważne będą także działania, które zagwarantują zwiększenie świadomości i wiedzy pracowników z zakresu efektywnego zarządzania energią w zakładzie.

- Wszyscy pracownicy będą włączeni i współodpowiedzialni za bardziej racjonalne wykorzystywanie energii w procesach produkcji i funkcjonowania infrastruktury zakładu. To dlatego norma ISO 50001 nie jest tylko jeszcze jednym projektem do wdrożenia, ale staje się sposobem naszego działania - podkreśla dyrektor Smyrek.

Henkel od początku działalności w zakładzie w Raciborzu inwestował w jego modernizację, mając na uwadze poprawę wydajności oraz parametrów środowiskowych, a co za tym idzie minimalizację wpływu na środowisko naturalne. W ostatnich latach zakład zrealizował m.in. takie projekty pro-środowiskowe, jak: zamknięcie obiegów wody chłodzącej i wykorzystanie wody odpadowej z sulfonacji do produkcji masy proszkowej, wdrożenie niezależnego systemu odprowadzenia ścieków przemysłowych, wykorzystanie części ciepła odpadowego z sulfonacji do ogrzewania wieży proszkowej czy wprowadzenie zintegrowanego systemu pomiarów zużycia energii elektrycznej. Te projekty oraz dodatkowe inwestycje przyniosły rezultaty w postaci znacznej poprawy parametrów środowiskowych zakładu w Raciborzu. W okresie między 2005 a 2010 rokiem zużycie wody na tonę produkcji spadło o 75 procent, zużycie gazu o 33 procent, a energii o 25 procent. Także w ogromnym stopniu, bo aż o 57 procent, ograniczone zostało w analogicznym okresie wytwarzanie odpadów przemysłowych

Uzyskany dodatkowy certyfikat ISO 50001 gwarantuje, że zakład w Raciborzu skutecznie wdrożył system zarządzania, politykę i procedury, które pozwolą w kolejnych latach na dalszą poprawę parametrów środowiskowych oraz związanych z tym efektywności wytwarzania i konkurencyjności.Źródło: Henkel
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl