Dziś jest czwartek, 12 grudzień 2019 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 3.8505 -0.4% 1EUR 4.2846 -0.01% 1GBP 5.0756 -0.08%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Reklama

Aktualności
32 edycja targów Energetab 2019 juz za cztery tygodnie
więcej
Seminarium utrzynia ruchu - Wałbrzych 2019
więcej
Cykl szkoleń z zakresu programowania sterowników SIMATIC S7-300, S7-1200
więcej
72 edycja Seminarium dla Służb Utrzymania Ruchu - Kielce - Relacja
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Aktualności

Najlepsze światowe praktyki zarządzania energią w Henklu

11 styczeń 2012.

Zakład produkcji detergentów firmy Henkel Polska w Raciborzu, jako jeden z pierwszych w Polsce a równocześnie jako pierwszy na świecie zakład firmy Henkel, uzyskał certyfikat zgodności z normą międzynarodową ISO 50001. Norma ISO 50001 to jedna z najnowszych i najlepszych światowych praktyk służących racjonalnemu i oszczędnemu zarządzaniu energią.

Systemy zarządzania energią zostały sformalizowane w postaci międzynarodowej normy ISO 50001 w czerwcu 2011 roku. Pozwala ona przedsiębiorstwom identyfikować obszary wysokiego zużycia energii oraz stworzyć systemy i procedury zarządzania służące stałej poprawie efektywności energetycznej. Korzyści związane z wdrożeniem systemu zarządzania energią to m.in. zmniejszenie kosztów zużycia energii, redukcja emisji gazów, zwiększenie wydajności produkcji, integracja systemu zarządzania energią z innymi obowiązującymi systemami oraz zmniejszenie ryzyka związanego z bezpieczeństwem energetycznym.

Wdrożenie systemu zarządzania energią zgodnego z normą ISO 50001 to kolejna inwestycja firmy Henkel w Raciborzu, służąca unowocześnieniu procesów produkcyjnych i dalszej poprawie efektywności energetycznej zakładu produkcji detergentów. Pozwoli także kontynuować proces ograniczania oddziaływań środowiskowych zakładu oraz podniesie efektywność kosztową i konkurencyjność biznesową zakładu

Wdrażanie najlepszych światowych praktyk w obszarze zarządzania energią, co potwierdza uzyskany certyfikat ISO 50001, jest zgodne ze światową strategią zrównoważonego rozwoju firmy Henkel. W strategii tej problematyka wyczerpywania się nieodnawialnych źródeł energii i związanych z tym zmian klimatycznych jest nazwana jednym z kluczowych wyzwań przyszłości, które firma Henkel będzie adresować w swojej biznesowej zrównoważonej praktyce.

- Uzyskując certyfikat zgodności ze standardem ISO 50001, Henkel odpowiada na jedno z największych wyzwań XXI wieku - mówi Alfred Smyrek, dyrektor zakładu produkcji detergentów Henkla w Raciborzu. - Zdajemy sobie sprawę, że efektywne zarządzanie energią jest jednym z kluczowych czynników osiągania sukcesu dzisiaj i w przewidywalnej przyszłości. To także jeden z kluczowych problemów z zakresu ochrony środowiska naturalnego. Dlatego naszym celem jest minimalizowanie zużycia i kosztów energii, coraz efektywniejsze jej wykorzystywanie, promowanie wykorzystywania odnawialnych źródeł energii oraz inwestowanie w czyste technologie.

Zakład produkcji detergentów Henkel Polska w Raciborzu zakończył z sukcesem wdrażanie systemu zarządzania energią zgodnego z normą ISO 50001, co podczas auditu certyfikującego w dniach 8-9 grudnia 2011 potwierdziła niezależna akredytowana jednostka "Quality Austria".

Wraz z uzyskaniem certyfikatu w zakładzie w Raciborzu został powołany stały Zespół Energetyczny pod kierownictwem dyrektora zakładu, którego zadaniem jest dokonywanie systematycznych przeglądów energetycznych oraz wyznaczanie celów i nadzorowanie ich realizacji. Wśród zadań, które Zespół Energetyczny postawił przed zakładem w 2012 roku, znajdują się między innymi dalsze zmniejszenie zużycia gazu ziemnego w procesach produkcji proszków i wytwarzania energii cieplnej oraz skuteczniejszy odzysk ciepła odpadowego z instalacji produkcji kwasu sulfonowego. Ważne będą także działania, które zagwarantują zwiększenie świadomości i wiedzy pracowników z zakresu efektywnego zarządzania energią w zakładzie.

- Wszyscy pracownicy będą włączeni i współodpowiedzialni za bardziej racjonalne wykorzystywanie energii w procesach produkcji i funkcjonowania infrastruktury zakładu. To dlatego norma ISO 50001 nie jest tylko jeszcze jednym projektem do wdrożenia, ale staje się sposobem naszego działania - podkreśla dyrektor Smyrek.

Henkel od początku działalności w zakładzie w Raciborzu inwestował w jego modernizację, mając na uwadze poprawę wydajności oraz parametrów środowiskowych, a co za tym idzie minimalizację wpływu na środowisko naturalne. W ostatnich latach zakład zrealizował m.in. takie projekty pro-środowiskowe, jak: zamknięcie obiegów wody chłodzącej i wykorzystanie wody odpadowej z sulfonacji do produkcji masy proszkowej, wdrożenie niezależnego systemu odprowadzenia ścieków przemysłowych, wykorzystanie części ciepła odpadowego z sulfonacji do ogrzewania wieży proszkowej czy wprowadzenie zintegrowanego systemu pomiarów zużycia energii elektrycznej. Te projekty oraz dodatkowe inwestycje przyniosły rezultaty w postaci znacznej poprawy parametrów środowiskowych zakładu w Raciborzu. W okresie między 2005 a 2010 rokiem zużycie wody na tonę produkcji spadło o 75 procent, zużycie gazu o 33 procent, a energii o 25 procent. Także w ogromnym stopniu, bo aż o 57 procent, ograniczone zostało w analogicznym okresie wytwarzanie odpadów przemysłowych

Uzyskany dodatkowy certyfikat ISO 50001 gwarantuje, że zakład w Raciborzu skutecznie wdrożył system zarządzania, politykę i procedury, które pozwolą w kolejnych latach na dalszą poprawę parametrów środowiskowych oraz związanych z tym efektywności wytwarzania i konkurencyjności.Źródło: Henkel
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl