Dziś jest środa, 8 lipiec 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 3.9741 +0.38% 1EUR 4.4573 +0.09% 1GBP 4.9328 -0.45%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Reklama

Aktualności
Przyszłość sektora motoryzacji w Polsce ? raport Banku Pekao S.A.
więcej
IIX edycja Targów Energetycznych ENERGETICS już w listopadzie!
więcej
72 edycja Seminarium dla Służb Utrzymania Ruchu - Kielce - Relacja
więcej
Nowy cykl szkoleń praktycznych związanych z programowaniem sterowników marki Siemens
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
9 wrzesień 2020
Seminarium dla Utrzymania Ruchu - edycja 80 
więcej
15 wrzesień 2020
33. Międzynarodowe Energetyczne Targi Bielskie ENERGETAB 2020 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Aktualności

Polski łazik na marokańskiej pustyni sprawdzi marsjańskie warunki

14 czerwiec 2012.

Łazik marsjański Magma White w 2013 roku pojedzie na marokańską pustynię, gdzie sprawdzi się w warunkach zbliżonych do panujących na Marsie. W wyprawie, która będzie symulacją prawdziwej misji marsjańskiej, wezmą też udział "kosmiczni" turyści.


Magma White.
Łazik marsjański.
Do tej pory polskie łaziki marsjańskie budowali studenci uczestniczący w międzynarodowym konkursie University Rover Challenge (URC), organizowanym co roku przez The Mars Society na pustyni w amerykańskim stanie Utah. Zawody te polegają na zbudowaniu łazika marsjańskiego, który później musi wykonać cztery zadania na terenie poligonu marsjańskiego.

Największy polski sukces należał do łazika Magma2, który w 2011 roku zwyciężył w konkursie. W 2012 roku łazik Scorpio2 z Politechniki Wrocławskiej zajął na zawodach piąte miejsce.

Łazik "Magma White" nie służy już jedynie konkursowym zmaganiom, ale jest wypadkową technologii kilku projektów studenckich łazików marsjańskich. "Jest już przystosowany do pracy, a nie tylko do zadań konkursowych. Na swoim pokładzie może testować przyrządy, które będą latały w kosmos" - powiedział prezes stowarzyszenia Mars Society Polska Mateusz Józefowicz.

Na przełomie maja i kwietnia tego roku na w austriackich jaskiniach Dachstein łazik pomagał w testowaniu francuskiego georadaru Wisdom, który w 2018 roku wraz z misją Exomars poleci na powierzchnię Czerwonej Planety. "Podczas tego wyjazdu przeprowadziliśmy szereg eksperymentów, m.in. testowania układu jezdnego na lodzie" - wyjaśnił Józefowicz.

Podróż do wnętrza Ziemi łazik odbył na zaproszenie Austriackiego Forum Kosmicznego. "To organizacja pozarządowa, która podobnie jak w Polsce Mars Society rozwija technologie kosmiczne oddolnie, bez bezpośredniego wsparcia agencji kosmicznych" - podkreślił.

Zapowiedział, że w 2013 roku Magmę White czeka kolejne wyzwanie: wyjazd na marokańską pustynię. "Austriacy znaleźli tam odpowiedni teren testowy, który będzie imitował powierzchnię Marsa. W jaskini byliśmy trzy dni na zamkniętym obszarze, tutaj wypuścimy nasze roboty w teren i zobaczymy, ile przetrwają. Czy będą miały problemy, jakie będą sposoby ich konserwacji i ewentualnie ratowania" - opisał prezes Mars Society Polska.

Twórcy łazika nie tylko przetestują jego możliwości, ale również umieszczą na nim różnego rodzaju przyrządy badawcze. "Mamy już pierwszych chętnych do testowania sprzętu. Łazik ma jednak dużo miejsca, na którym można zainstalować urządzenia" - powiedział Józefowicz.

Łazika na marokańską pustynię wysyła firma ABM SE, która - by sfinansować część wyprawy - chce zabrać ze sobą "kosmicznych" turystów. "Nie będzie to wycieczka na wielbłądach, ale namiastka misji marsjańskiej" - zapowiada Józefowicz.

Osoby, które pojadą na marokańską pustynię będą członkami zespołu badawczego i wezmą udział w symulacji misji. "Będzie trzeba poddać się kilku rygorom" - zaznacza Józefowicz.

Osoby, które chciałyby wziąć udział w wyprawie wszystkie informacje znajdą na stronie: www.abmspace.com

PAP - Nauka w Polsce, Ewelina KrajczyńskaŹródło: Nauka w Polsce
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl