Dziś jest sobota, 11 lipiec 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 3.9741 +0.38% 1EUR 4.4573 +0.09% 1GBP 4.9328 -0.45%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Reklama

Aktualności
Targi AUTOMATICON odwołane!
więcej
Przyszłość sektora motoryzacji w Polsce ? raport Banku Pekao S.A.
więcej
IIX edycja Targów Energetycznych ENERGETICS już w listopadzie!
więcej
Produkcja w Polsce w kontekście Czwartej Rewolucji Przemysłowej
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
9 wrzesień 2020
Seminarium dla Utrzymania Ruchu - edycja 80 
więcej
15 wrzesień 2020
33. Międzynarodowe Energetyczne Targi Bielskie ENERGETAB 2020 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Aktualności

Polscy naukowcy będą pracowali nad reaktorami nowej generacji

27 czerwiec 2012.

Polscy naukowcy będą pracowali nad reaktorami jądrowymi najnowszej - IV generacji. Wezmą udział w międzynarodowym programie Allegro, do którego w poniedziałek przystąpiło Narodowe Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) - poinformował rzecznik NCBJ Marek Sieczkowski.

Jak poinformował Sieczkowski w przesłanym PAP komunikacie, porozumienie, na mocy którego Narodowe Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) przystąpiło do międzynarodowego programu Allegro podpisano w poniedziałek w Brukseli.

"Zaproszenie NCBJ do grona naukowców pracujących nad reaktorami IV generacji to oznaka zaufania międzynarodowych ekspertów dla prac wykonywanych w Polsce" - podkreślił dyrektor NCBJ prof. Grzegorz Wrochna.

Polscy naukowcy będą pracowali w eksperckich zespołach opracowujących koncepcje technologiczne i założenia do budowy tzw. reaktorów prędkich, należących do IV generacji reaktorów jądrowych. Uczeni, pracujący w ramach programu Allegro, będą szukali sposobów na lepsze wykorzystanie paliwa jądrowego i zmniejszenie ilości odpadów promieniotwórczych.

"Allegro jest jednym z trzech podstawowych projektów, realizowanych w ramach prowadzonego przez Komisję Europejską programu European Sustainable Nuclear Industrial Initiative (ESNII) i mających na celu opracowanie reaktorów IV generacji. Wspólnie z naukowcami z Czech, Słowacji i Węgier będziemy pracować nad powstaniem reaktora prędkiego chłodzonego gazem, konkretnie helem" - tłumaczy ekspert ds. energetyki jądrowej NCBJ mgr inż. Tomasz Jackowski.

Rzecznik NCBJ Marek Sieczkowski wyjaśnia, że reaktory prędkie IV generacji w niedalekiej przyszłości stanowić będą uzupełnienie dotychczas eksploatowanej sieci reaktorów II i III generacji.

"Ich ważną zaletą jest zwiększona wydajność energetyczna, dochodząca do prawie 50 proc., obecnie wskaźnik ten wynosi 35-37 proc. Co więcej, są one przyjazne środowisku naturalnemu, nie tylko ze względu na brak szkodliwych emisji, ale również poprzez wydłużenie cyklu paliwowego oraz możliwość spalania wysokoaktywnych odpadów promieniotwórczych z obecnie eksploatowanych elektrowni atomowych" - czytamy w komunikacie NCBJ.

Reaktory IV generacji umożliwiają wykorzystywanie zapasów uranu. Uran w przyrodzie występuje dwóch izotopach - 235 i 238. We współczesnych elektrowniach, pracujących na neutronach termicznych, wykorzystuje się głównie uran 235, zaś przeważająca część uranu 238 pozostaje niewykorzystana.

"Wynika to z faktu, że uran 238, w przeciwieństwie do 235, jest dość trudno rozszczepialny. Neutrony prędkie mają zdolność przekształcenia uranu 238 w pluton, który jest tak samo dobrym paliwem, jak uran 235. Reaktor pracujący na neutronach prędkich może więc - do pewnego stopnia - produkować swoje własne paliwo. Z tego powodu bywa potocznie nazywany reaktorem powielającym" - wyjaśnia mgr inż. Kajetan Różycki z NCBJ.

Jak tłumaczy, reaktory na neutrony prędkie mogą "dopalać" zużyte paliwo z współczesnych "konwencjonalnych" elektrowni jądrowych, pracujących na reaktorach termicznych. "Pozwala to pozbyć się znacznej części długożyciowych izotopów promieniotwórczych obecnych w zużytym paliwie i tym samym skrócić konieczny czas jego składowania" - mówi Różycki.

Zdaniem dyrektora NCBJ prof. Grzegorza Wrochny zaproszenie do udziału w programie Allegro świadczy o zaufaniu międzynarodowych ekspertów dla prac wykonywanych w Polsce.

"Posiadamy nie tylko własny reaktor badawczy, zaprojektowany i skonstruowany w Polsce (reaktor "Maria" w Otwocku-Świerku - przyp. PAP), ale dysponujemy również własną kadrą naukową, z dużym doświadczeniem w zakresie obliczeń, symulacji i eksperymentalnych badań zjawisk zachodzących w reaktorach. Jestem głęboko przekonany, że nasze doświadczenia nie tylko przyczynią się do szybszego powstania reaktorów IV generacji, ale będą z powodzeniem wykorzystane w realizacji polskiego programu jądrowego" - powiedział prof. Wrochna.Źródło: PAP - Nauka w Polsce
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl