Dziś jest czwartek, 9 kwiecień 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 4.1744 -0.14% 1EUR 4.537 +0.02% 1GBP 5.1777 +0.67%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Aktualności
IIX edycja Targów Energetycznych ENERGETICS już w listopadzie!
więcej
Cykl szkoleń z zakresu programowania sterowników SIMATIC S7-300, S7-1200
więcej
Przyszłość sektora motoryzacji w Polsce ? raport Banku Pekao S.A.
więcej
Targi AUTOMATICON odwołane!
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
21 kwiecień 2020
Targi Expopower 
więcej
23 kwiecień 2020
Seminarium EX - edycja XIV 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Aktualności

Polscy naukowcy będą pracowali nad reaktorami nowej generacji

27 czerwiec 2012.

Polscy naukowcy będą pracowali nad reaktorami jądrowymi najnowszej - IV generacji. Wezmą udział w międzynarodowym programie Allegro, do którego w poniedziałek przystąpiło Narodowe Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) - poinformował rzecznik NCBJ Marek Sieczkowski.

Jak poinformował Sieczkowski w przesłanym PAP komunikacie, porozumienie, na mocy którego Narodowe Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) przystąpiło do międzynarodowego programu Allegro podpisano w poniedziałek w Brukseli.

"Zaproszenie NCBJ do grona naukowców pracujących nad reaktorami IV generacji to oznaka zaufania międzynarodowych ekspertów dla prac wykonywanych w Polsce" - podkreślił dyrektor NCBJ prof. Grzegorz Wrochna.

Polscy naukowcy będą pracowali w eksperckich zespołach opracowujących koncepcje technologiczne i założenia do budowy tzw. reaktorów prędkich, należących do IV generacji reaktorów jądrowych. Uczeni, pracujący w ramach programu Allegro, będą szukali sposobów na lepsze wykorzystanie paliwa jądrowego i zmniejszenie ilości odpadów promieniotwórczych.

"Allegro jest jednym z trzech podstawowych projektów, realizowanych w ramach prowadzonego przez Komisję Europejską programu European Sustainable Nuclear Industrial Initiative (ESNII) i mających na celu opracowanie reaktorów IV generacji. Wspólnie z naukowcami z Czech, Słowacji i Węgier będziemy pracować nad powstaniem reaktora prędkiego chłodzonego gazem, konkretnie helem" - tłumaczy ekspert ds. energetyki jądrowej NCBJ mgr inż. Tomasz Jackowski.

Rzecznik NCBJ Marek Sieczkowski wyjaśnia, że reaktory prędkie IV generacji w niedalekiej przyszłości stanowić będą uzupełnienie dotychczas eksploatowanej sieci reaktorów II i III generacji.

"Ich ważną zaletą jest zwiększona wydajność energetyczna, dochodząca do prawie 50 proc., obecnie wskaźnik ten wynosi 35-37 proc. Co więcej, są one przyjazne środowisku naturalnemu, nie tylko ze względu na brak szkodliwych emisji, ale również poprzez wydłużenie cyklu paliwowego oraz możliwość spalania wysokoaktywnych odpadów promieniotwórczych z obecnie eksploatowanych elektrowni atomowych" - czytamy w komunikacie NCBJ.

Reaktory IV generacji umożliwiają wykorzystywanie zapasów uranu. Uran w przyrodzie występuje dwóch izotopach - 235 i 238. We współczesnych elektrowniach, pracujących na neutronach termicznych, wykorzystuje się głównie uran 235, zaś przeważająca część uranu 238 pozostaje niewykorzystana.

"Wynika to z faktu, że uran 238, w przeciwieństwie do 235, jest dość trudno rozszczepialny. Neutrony prędkie mają zdolność przekształcenia uranu 238 w pluton, który jest tak samo dobrym paliwem, jak uran 235. Reaktor pracujący na neutronach prędkich może więc - do pewnego stopnia - produkować swoje własne paliwo. Z tego powodu bywa potocznie nazywany reaktorem powielającym" - wyjaśnia mgr inż. Kajetan Różycki z NCBJ.

Jak tłumaczy, reaktory na neutrony prędkie mogą "dopalać" zużyte paliwo z współczesnych "konwencjonalnych" elektrowni jądrowych, pracujących na reaktorach termicznych. "Pozwala to pozbyć się znacznej części długożyciowych izotopów promieniotwórczych obecnych w zużytym paliwie i tym samym skrócić konieczny czas jego składowania" - mówi Różycki.

Zdaniem dyrektora NCBJ prof. Grzegorza Wrochny zaproszenie do udziału w programie Allegro świadczy o zaufaniu międzynarodowych ekspertów dla prac wykonywanych w Polsce.

"Posiadamy nie tylko własny reaktor badawczy, zaprojektowany i skonstruowany w Polsce (reaktor "Maria" w Otwocku-Świerku - przyp. PAP), ale dysponujemy również własną kadrą naukową, z dużym doświadczeniem w zakresie obliczeń, symulacji i eksperymentalnych badań zjawisk zachodzących w reaktorach. Jestem głęboko przekonany, że nasze doświadczenia nie tylko przyczynią się do szybszego powstania reaktorów IV generacji, ale będą z powodzeniem wykorzystane w realizacji polskiego programu jądrowego" - powiedział prof. Wrochna.Źródło: PAP - Nauka w Polsce
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl