Dziś jest sobota, 11 lipiec 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 3.9741 +0.38% 1EUR 4.4573 +0.09% 1GBP 4.9328 -0.45%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Reklama

Aktualności
Nowy cykl szkoleń praktycznych związanych z programowaniem sterowników marki Siemens
więcej
Przyszłość sektora motoryzacji w Polsce ? raport Banku Pekao S.A.
więcej
Targi Pneumatyki, Hydrauliki, Napędów i Sterowań KIELCE FLUID POWER
więcej
Przed nami 32. edycja targów ENERGETAB 2019
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
9 wrzesień 2020
Seminarium dla Utrzymania Ruchu - edycja 80 
więcej
15 wrzesień 2020
33. Międzynarodowe Energetyczne Targi Bielskie ENERGETAB 2020 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Aktualności

iMod Case Study: Monitorowanie farm wiatrowych cz. 10

21 sierpień 2012.

Moduł telemetryczny iMod znajduje szerokie zastosowanie w monitorowaniu oraz zarządzaniu wydajnością zarówno pojedynczej turbiny wiatrowej, jak i całej farmy.

Dynamiczny wzrost popytu na energię elektryczną wprowadził zapotrzebowanie na nowe źródła dostarczania energii. W ostatnich latach w szczególności zaczęto się skupiać na odnawialnych źródłach energii. Jednym z nowoczesnych, ekologicznych oraz coraz bardziej popularnych form dostarczania energii elektrycznej wykorzystywanych w branży energetycznej są farmy wiatrowe.

Są to skupiska turbin wiatrowych, stojących na otwartym terenie, zamieniających energię kinetyczną wiatru na pracę mechaniczną, która zamieniana jest z kolei przez generator na energię elektryczną. Farmy wiatrowe występują zarówno na lądzie, jak i na morzu.

Wykorzystując urządzenie iMod użytkownik ma możliwość zbierania aktualnych i rzeczywistych danych dotyczących takich obszarów działania turbiny jak:

  • wydajność
  • parametry pracy generatorów
  • parametry eksploatacyjne
  • efektywność energetyczna
Poza tym dzięki możliwości zapisu danych na kartę SD lub do bazy danych (zarówno znajdującej się na urządzeniu jak i zewnętrznej) użytkownik może monitorować na bieżąco (bądź regularnie i okresowo) żądane parametry turbin wiatrowych. Dane te mogą być wysyłane drogą radiową wykorzystując zewnętrzne modemy radiowe bądź też bezpośrednio za pomocą modemu GPRS/EDGE wbudowanego w urządzenie iMod. Warto również wspomnieć o modelu z wbudowanym modemem ZigBee ? moduły te charakteryzują się niskim zużyciem energii oraz możliwością przesyłania informacji na duża odległości.

 

Sam iMod na podstawie analizy zebranych danych zoptymalizuje pracę całego układu turbiny w ten sposób, aby osiągnąć jak największą wydajność. Przykładem może być sterowanie serwomechanizmem kierunkowania i odchylenia elektrowni w zależności od kierunku wiania wiatru. Logika takiego układu może być z powodzeniem zaimplementowana wykorzystując funkcjonalność PLC wraz z odpowiednio dobranymi czujnikami, podłączonymi do modułu iMod.


Zastosowanie urządzenia iMod na farmach wiatrowych

Ważnym elementem pracy farm wiatrowych jest alarmowanie o błędach oraz o miejscach ich występowania ? ma to szczególnie znaczenie przy farmach wiatrowych usytuowanych na dużych obszarach.

Wiele czynników potencjalnie źle wpływających na wydajność można przewidzieć ? pozwala to na zmniejszenie jakichkolwiek strat wydajnościowych. Dzięki wyborze modułu iMod użytkownik posiada całkowitą kontrolę nad pracą wiatraka co wiąże się z optymalizacją wszelkich kosztów i zwiększeniem jego wydajności.

 Zobacz urządzenia z serii iModŹródło: a2s
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl