Dziś jest czwartek, 9 kwiecień 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 4.1801 +0.2% 1EUR 4.5362 +0.04% 1GBP 5.1434 -0.01%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Aktualności
IIX edycja Targów Energetycznych ENERGETICS już w listopadzie!
więcej
72 edycja Seminarium dla Służb Utrzymania Ruchu - Kielce - Relacja
więcej
Przed nami 32. edycja targów ENERGETAB 2019
więcej
Przyszłość sektora motoryzacji w Polsce ? raport Banku Pekao S.A.
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
21 kwiecień 2020
Targi Expopower 
więcej
23 kwiecień 2020
Seminarium EX - edycja XIV 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Aktualności

iMod Case Study: Monitorowanie farm wiatrowych cz. 10

21 sierpień 2012.

Moduł telemetryczny iMod znajduje szerokie zastosowanie w monitorowaniu oraz zarządzaniu wydajnością zarówno pojedynczej turbiny wiatrowej, jak i całej farmy.

Dynamiczny wzrost popytu na energię elektryczną wprowadził zapotrzebowanie na nowe źródła dostarczania energii. W ostatnich latach w szczególności zaczęto się skupiać na odnawialnych źródłach energii. Jednym z nowoczesnych, ekologicznych oraz coraz bardziej popularnych form dostarczania energii elektrycznej wykorzystywanych w branży energetycznej są farmy wiatrowe.

Są to skupiska turbin wiatrowych, stojących na otwartym terenie, zamieniających energię kinetyczną wiatru na pracę mechaniczną, która zamieniana jest z kolei przez generator na energię elektryczną. Farmy wiatrowe występują zarówno na lądzie, jak i na morzu.

Wykorzystując urządzenie iMod użytkownik ma możliwość zbierania aktualnych i rzeczywistych danych dotyczących takich obszarów działania turbiny jak:

  • wydajność
  • parametry pracy generatorów
  • parametry eksploatacyjne
  • efektywność energetyczna
Poza tym dzięki możliwości zapisu danych na kartę SD lub do bazy danych (zarówno znajdującej się na urządzeniu jak i zewnętrznej) użytkownik może monitorować na bieżąco (bądź regularnie i okresowo) żądane parametry turbin wiatrowych. Dane te mogą być wysyłane drogą radiową wykorzystując zewnętrzne modemy radiowe bądź też bezpośrednio za pomocą modemu GPRS/EDGE wbudowanego w urządzenie iMod. Warto również wspomnieć o modelu z wbudowanym modemem ZigBee ? moduły te charakteryzują się niskim zużyciem energii oraz możliwością przesyłania informacji na duża odległości.

 

Sam iMod na podstawie analizy zebranych danych zoptymalizuje pracę całego układu turbiny w ten sposób, aby osiągnąć jak największą wydajność. Przykładem może być sterowanie serwomechanizmem kierunkowania i odchylenia elektrowni w zależności od kierunku wiania wiatru. Logika takiego układu może być z powodzeniem zaimplementowana wykorzystując funkcjonalność PLC wraz z odpowiednio dobranymi czujnikami, podłączonymi do modułu iMod.


Zastosowanie urządzenia iMod na farmach wiatrowych

Ważnym elementem pracy farm wiatrowych jest alarmowanie o błędach oraz o miejscach ich występowania ? ma to szczególnie znaczenie przy farmach wiatrowych usytuowanych na dużych obszarach.

Wiele czynników potencjalnie źle wpływających na wydajność można przewidzieć ? pozwala to na zmniejszenie jakichkolwiek strat wydajnościowych. Dzięki wyborze modułu iMod użytkownik posiada całkowitą kontrolę nad pracą wiatraka co wiąże się z optymalizacją wszelkich kosztów i zwiększeniem jego wydajności.

 Zobacz urządzenia z serii iModŹródło: a2s
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl