Dziś jest czwartek, 16 lipiec 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 3.9741 +0.38% 1EUR 4.4573 +0.09% 1GBP 4.9328 -0.45%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Aktualności
Nowy cykl szkoleń praktycznych związanych z programowaniem sterowników marki Siemens
więcej
IIX edycja Targów Energetycznych ENERGETICS już w listopadzie!
więcej
Przyszłość sektora motoryzacji w Polsce ? raport Banku Pekao S.A.
więcej
Przed nami 32. edycja targów ENERGETAB 2019
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
9 wrzesień 2020
Seminarium dla Utrzymania Ruchu - edycja 80 
więcej
15 wrzesień 2020
33. Międzynarodowe Energetyczne Targi Bielskie ENERGETAB 2020 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Aktualności

Polska coraz bliżej inteligentnego opomiarowania energii. OPTeam S.A. szykuje się do wdrożeń

11 wrzesień 2012.

Zgodnie z projektem Nowego Prawa Energetycznego przygotowanym w Ministerstwie Gospodarki, do roku 2020 każdy odbiorca energii elektrycznej w Polsce będzie miał zainstalowany inteligentny licznik energii elektrycznej. Będzie on elementem AMI czyli Advanced Metering Infrastructure - (z ang. Zaawansowana Infrastruktura Pomiarowa), która jest kluczowym elementem inteligentnych sieci elektroenergetycznych. Elektroniczne liczniki będą automatycznie przekazywać dane pomiarowe do  systemów teleinformatycznych firm dystrybuujących energię. Giełdowa spółka OPTeam  działająca w branży IT, przygotowuje się do realizacji projektów związanych z budową  systemów inteligentnego opomiarowania.

Planowane inwestycje związane z budową  inteligentnych  sieci  to krok milowy i dla odbiorców energii elektrycznej i dla firm energetycznych - mówi Andrzej Pelczar, Prezes OPTeam S.A. Dlatego OPTeam, który od lat współpracuje z branżą energetyczną, rozbudowuje własne kompetencje oraz tworzy koalicje z firmami dostarczającymi rozwiązania  niezbędne do budowy inteligentnych sieci elektroenergetycznych.

Kluczową kwestią będzie zintegrowanie systemów zarządzających pomiarami, które działają
w poszczególnych firmach energetycznych, z urządzeniami teletransmisyjnymi  i nowymi licznikami. Mamy duże doświadczenie w usługach integratorskich  i zamierzamy je wykorzystać przy nowych projektach w energetyce
 - mówi Pelczar.

Operacja wdrożenia inteligentnego opomiarowania w skali kraju to inwestycja rzędu od 7,8 do nawet ponad 10,2 mld zł. Najdroższe będzie wdrożenie zaawansowanej infrastruktury pomiarowej. Ale klienci powinni na tym zyskać. 

Dzięki nowoczesnej infrastrukturze pomiarowej odbiorcy energii będą mogli na bieżąco śledzić,
w jakim stopniu poszczególne  urządzenia w ich gospodarstwach domowych zużywają energię.  Informacje te pozwolą im na obniżenie kosztów energii elektrycznej, np. dzięki korzystaniu
z energochłonnych urządzeń w godzinach tańszej taryfy
 - mówi Piotr Koba, doradca zarządu OPTeam ds. Sektora Utilities.  Dodaje, że nowoczesne liczniki będą dodatkowo sprzyjać oszczędzaniu energii  dzięki współpracy z siecią HAN (ang. Home Area Networks), która zapewni komunikację miedzy inteligentnym licznikiem a domowymi odbiornikami energii elektrycznej. Funkcjonalność ta pozwoli na  zarządzanie zużyciem prądu w ciągu doby, poprzez ich włączanie i wyłączanie o wyznaczonej porze, gdy np. jesteśmy w pracy.

Pilotażowe programy związane z budową AMI są już realizowane przez największe grupy energetyczne w Polsce. Docelowo zakłada się, iż wdrożenie inteligentnych sieci ma doprowadzić do zmniejszenia zużycia energii nawet o 9 proc w skali kraju.

Jeszcze więcej zyskać mogą firmy energetyczne. Dzięki wiedzy na temat nawyków klientów będą mogły lepiej zarządzać poziomem produkcji energii w ciągu doby. Umożliwi ona też ustalenie dynamicznych taryf tak, by odciążyć sieć w godzinach, kiedy pobiera się z niej najwięcej energii. A to zwiększy bezpieczeństwo dostaw prądu, zmniejszy się bowiem ryzyko przekroczenia rezerwy mocy. Inteligentne sieci energetyczne ułatwią także wykrywanie awarii sieci.

Istnienie inteligentnych sieci warunkuje rozwój energetyki prosumenckiej, która w największym uproszczeniu sprowadza się do wytwarzania energii przez jej konsumentów z wykorzystaniem małych wiatraków, przydomowych turbin wodnych, paneli słonecznych. Wspomniane na wstępie regulacje prawne mają też sprzyjać rozwojowi tej młodej i bardzo obiecującej gałęzi elektroenergetyki. Dlatego inteligentne sieci energetyczne wdrażane są w całej Europie. Choć do roku 2020 zostało jeszcze ponad siedem lat, pierwsze przetargi i konkursy już ruszają. Niedawno Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapowiedział, że na dofinansowanie budowy inteligentnych sieci energetycznych zaplanował 340 mln zł. Nabór wniosków do pierwszego konkursu ruszy w grudniu. 
Źródło: Opteam S.A.
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl