Dziś jest czwartek, 17 październik 2019 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 3.8638 -0.76% 1EUR 4.2849 -0.28% 1GBP 4.9456 -0.31%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Aktualności
32 edycja targów Energetab 2019 juz za cztery tygodnie
więcej
Przed nami 32. edycja targów ENERGETAB 2019
więcej
Nowy cykl szkoleń praktycznych związanych z programowaniem sterowników marki Siemens
więcej
Przyszłość sektora motoryzacji w Polsce ? raport Banku Pekao S.A.
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
23 październik 2019
LUMENexpo Targi Techniki Świetlnej  
więcej
29 październik 2019
73. edycja Seminarium dla Służb Utrzymania Ruchu  
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Aktualności

O przyszłości energetyki wodnej

17 wrzesień 2012.

2-ga konferencja Energii Wodnej w Polsce "Dziś i jutro energii wodnej w Polsce i w Uni Europejskiej" w ramach drugiej edycji Miedzynarodowych Targów Energii Odnawialnej i Efektywnosci Energetycznej RENEXPO Poland 17 - 18.10.2012 Warszawskie Centrum EXPO XXI.

Woda odgrywała od zawsze ogromną rolę w życiu człowieka, decydując o kształtowaniu się skupisk ludzkich, powstawaniu miast i krajów. Bez wody nie byłoby życia na ziemi i każdy się zgodzi, że jest i będzie ona siłą napędową całego rozwoju cywilizacji . Na znaczeniu zyskała ona jeszcze bardziej, gdy odkryto jej szczególną właściwość - mianowicie jej czynnik energetyczny.

Wykorzystanie wody jako źródła energii ma na całym świecie długą tradycję. Również w Polsce już na przełomie XIX i XX w. zaczęto budować pierwsze elektrownie wodne. I chociaż Polska ze względu na swój nizinny obszar i małe spadki terenu nie posiada  optymalnych warunków do rozwoju tej dziedziny  to właśnie woda stoi w chwili obecnej na pierwszym miejscu sposród wszystkich alternatywnych zródeł energii pod względem produkcji energii elektrycznej.

I właśnie tejże chwili obecnej jak i kierunkom rozwoju energii wodnej w Polsce i w Uni Europejskiej poświęcona będzie jedna z konferencji odbywających się w ramach targów RENEXPO Poland. Organizatorzy tego wydarzenia: Towarzystwo Elektrowni Wodnych, Instytut Maszyn Przepływowych PAN oraz Reeco Poland Sp. z o.o. we współpracy z Towarzystwem Rozwoju Małych Elektrowni Wodnych pochylą się nad najważniejszymi zagadnieniami, którymi żyje polski i europejski sektor hydroenergetyki.

Podczas konferencji zostanie dokonana analiza stanu istniejącego a także trendów rozwojowych energetyki wodnej w świetle uwarunkowań prawno-administracyjnych, ekonomicznych, technicznych i środowiskowych. Będzie mowa o perspektywach i szansach tej branży ale także o zagrożeniach i bieżących problemach. Całości dopełni prezentacja prac badawczo-rozwojowych na rzecz energetyki wodnej oraz sprawozdanie z zebranych doświadczeń z zakresu projektowania, budowy i eksploatacji elektrowni wodnych. Uczestnicy konferencji dowiedzą się o dobrych praktykach, wnioskach wyciągniętych z niepowodzeń a także o nowych technologiach. Będą oni również mieli szansę zabrania głosu w dyskusji panelowej na temat: "Czy energetyka wodna ma przyszłość w Polsce?".

RENEXPO Poland wspiera rozwój idei wykorzystywania zasobów wody jako źrodła energii w Polsce. Współorganizując już po raz drugi odbywającą się równolegle do targów konferecję poświęconą tej ważnej dziedzinie gospodarki energetycznej Reeco Poland Sp. z o.o. kieruje się chęcią stworzenia platformy wymiany informacji i doświadczeń. Zapraszając najważniejsze osobistości z branży, przedstawicieli instytucji badawczo-rozwojowych oraz firm działających na rzecz energetyki wodnej a także wszystkie osoby trudniące się hydroenergetyką pragnie wnieść swój wkład w transfer wiedzy pomiędzy tymi podmiotami. Tym samym ma nadzieję przyczynić się do zwiększenia stopnia wykorzystania potencjału energii wodnej w naszym kraju.

Według badań ekspertów zasoby energii wodnej w Polsce są dużo większe i obecnie wykorzystujemy je zaledwie w 12%. Jest to dość słaby wynik na tle takich krajów jak Niemcy, które wykorzystują 80% swojego potencjału albo Francja lub Norwegia wykorzystujących prawie w 100% własne możliwości hydroenergetyczne.

Posiadamy obecnie 12 dużych hydroelektrowni (>10 MW), których łączna moc wynosi 2040 MW. Do tego dochodzi 280 MW mocy zainstalowanej w elektrowniach o mocy do 10 MW.To wszystko niewiele. A szkoda, bo korzyści płynące z budowania elektrowni wodnych zdecydowanie przeważają nad wadami. Energia wody jest stosunkowo tania, nieszkodliwa dla środowiska i przyczynia się do zwiększenia niezależności energetycznej krajów, które robią z niej należyty pożytek.

Istnieje na szczęscie nadzieja, że stopień wykorzystania zasobów wody w naszym kraju stopniowo będzie się zwiększał. Polska zamierza bowiem spotęgowac udział energii ze źródeł odnawialnych w bilansie energetycznym w ciągu następnej dekady, m.in. poprzez inwestycje w małe elektrownie wodne. Najważniejsze jest jednak przekonanie, że ta gałąź energetyki ma przed sobą przyszłość. Jeśli uczestnicy konferencji w ramach RENEXPO Poland we wspomnianej dyskusji panelowej większością głosów twierdząco odpowiedzą na postawione im pytanie i  będą gotowi do wspólnego działania - to będzie to znak, że energia wodna w Polsce w istocie stoi przed szansą efektywnego i tak przez wielu wyczekiwanego rozwoju. W trakcie Targów wiodące firmy przedstawia techniczne nowinki z sektora energetyki wodnej.Źródło: REECO Sp. z o. o.
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl