Dziś jest środa, 11 grudzień 2019 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 3.8711 +0.02% 1EUR 4.288 +0.12% 1GBP 5.0945 +0.06%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Aktualności
Przed nami 32. edycja targów ENERGETAB 2019
więcej
32 edycja targów Energetab 2019 juz za cztery tygodnie
więcej
Cykl szkoleń z zakresu programowania sterowników SIMATIC S7-300, S7-1200
więcej
Nowy cykl szkoleń praktycznych związanych z programowaniem sterowników marki Siemens
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
12 grudzień 2019
XII EDYCJA SEMINARIUM Z ZAKRESU "Eksploatacji urządzeń elektrycznych w strefach zagrożenia wybuchem Ex ATEX" 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Aktualności


Źródło: PAP

Możesz wysłać SMS-a w kosmos

9 październik 2005.

 


Ruszyła pierwsza na świecie strona internetowa, za pośrednictwem której można wysłać swoją wiadomość w kosmos - ogłoszono na konferencji prasowej w Warszawie. Wszystkie zebrane wiadomości zostaną 11 stycznia 2006 roku wyemitowane w przestrzeń kosmiczną z radioteleskopu na Krymie.

Nasza akcja to wyraz pokusy ludzkości, aby skomunikować się z inną cywilizacją. Warto jednak pokazać nas w kosmosie tak jak chcielibyśmy być przez innych postrzegani. To taka autoprezentacja Ziemi i Ziemian - mówił o celach projektu popularyzator nauki i redaktor programów naukowych, Wiktor Niedzicki, który prowadził czwartkową konferencję.

Projekt "Wyślij wiadomość" jest skierowany do każdego, kto wejdzie na stronę internetową www.wyslijwiadomosc.pl i wpisze tam wiadomość liczącą maksymalnie 360 znaków. To pierwszy tego typu projekt na świecie - zapewnia jeden z organizatorów Krzysztof Rut z Grupy Żywiec S.A., która finansuje akcję.

Jak wie każdy użytkownik telefonu komórkowego, 360 znaków to mniej więcej dwa SMS-y. W pewnym sensie wyślemy więc w kosmos takiego gigantycznego SMS-a od ludzkości - obrazowo porównał Niedzicki.

Akcja rozpoczęła się w czwartek 6 października i potrwa dokładnie 97 dni - do 11 stycznia 2006 r. W tym czasie organizatorzy spodziewają się ok. pół miliona wpisów. Następnie wszystkie wiadomości zostaną przetworzone i wysłane w postaci fali elektromagnetycznej w kierunku gwiazd za pomocą radioteleskopu w Państwowym Ośrodku Kontroli i Testów Kosmicznych w Eupatoria na Krymie.

Cały przekaz będzie składał się z dwóch części: krótkiej naukowej - przygotowanej przez astronomów - oraz dłuższej zawierającej teksty uczestników projektu. Transmisja potrwa ok. pięciu godzin - tłumaczy dr Agnieszka Kryszczyńska z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, które merytorycznie nadzoruje projekt.

Przez akcję i jej stronę internetową organizatorzy chcą popularyzować naukę i przybliżać osiągnięcia polskiej astronomii. Planują kolejne konkursy astronomiczne, a po wysłaniu "kosmicznego SMS-a" chcą na bieżąco informować wszystkich uczestników o drodze, jaką będzie on przebywał w przestrzeni kosmicznej.

Projekt przysłuży się jednak nie tylko naukom ścisłym. Socjolog kultury dr Mirosław Pęczak z Uniwersytetu Warszawskiego opracuje na podstawie treści przysyłanych wiadomości raport socjologiczny.

Jak sam przyznał, bardzo ucieszył się z takiej możliwości. To niezwykły i nietypowy akt komunikacyjny, gdyż nadawcy nie znają i nic nie wiedzą o adresacie swych przesłań. Ponadto będą chcieli w kilku słowach zawrzeć to, co dla nich najważniejsze i najcenniejsze - mówił Pęczak.

O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl