Dziś jest sobota, 4 lipiec 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 3.9741 +0.38% 1EUR 4.4573 +0.09% 1GBP 4.9328 -0.45%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Reklama

Aktualności
75 edycja Seminarium SUR za nami
więcej
Cykl szkoleń z zakresu programowania sterowników SIMATIC S7-300, S7-1200
więcej
IIX edycja Targów Energetycznych ENERGETICS już w listopadzie!
więcej
Przed nami 32. edycja targów ENERGETAB 2019
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
9 wrzesień 2020
Seminarium dla Utrzymania Ruchu - edycja 80 
więcej
15 wrzesień 2020
33. Międzynarodowe Energetyczne Targi Bielskie ENERGETAB 2020 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Aktualności


Źródło: PAP

Możesz wysłać SMS-a w kosmos

9 październik 2005.

 


Ruszyła pierwsza na świecie strona internetowa, za pośrednictwem której można wysłać swoją wiadomość w kosmos - ogłoszono na konferencji prasowej w Warszawie. Wszystkie zebrane wiadomości zostaną 11 stycznia 2006 roku wyemitowane w przestrzeń kosmiczną z radioteleskopu na Krymie.

Nasza akcja to wyraz pokusy ludzkości, aby skomunikować się z inną cywilizacją. Warto jednak pokazać nas w kosmosie tak jak chcielibyśmy być przez innych postrzegani. To taka autoprezentacja Ziemi i Ziemian - mówił o celach projektu popularyzator nauki i redaktor programów naukowych, Wiktor Niedzicki, który prowadził czwartkową konferencję.

Projekt "Wyślij wiadomość" jest skierowany do każdego, kto wejdzie na stronę internetową www.wyslijwiadomosc.pl i wpisze tam wiadomość liczącą maksymalnie 360 znaków. To pierwszy tego typu projekt na świecie - zapewnia jeden z organizatorów Krzysztof Rut z Grupy Żywiec S.A., która finansuje akcję.

Jak wie każdy użytkownik telefonu komórkowego, 360 znaków to mniej więcej dwa SMS-y. W pewnym sensie wyślemy więc w kosmos takiego gigantycznego SMS-a od ludzkości - obrazowo porównał Niedzicki.

Akcja rozpoczęła się w czwartek 6 października i potrwa dokładnie 97 dni - do 11 stycznia 2006 r. W tym czasie organizatorzy spodziewają się ok. pół miliona wpisów. Następnie wszystkie wiadomości zostaną przetworzone i wysłane w postaci fali elektromagnetycznej w kierunku gwiazd za pomocą radioteleskopu w Państwowym Ośrodku Kontroli i Testów Kosmicznych w Eupatoria na Krymie.

Cały przekaz będzie składał się z dwóch części: krótkiej naukowej - przygotowanej przez astronomów - oraz dłuższej zawierającej teksty uczestników projektu. Transmisja potrwa ok. pięciu godzin - tłumaczy dr Agnieszka Kryszczyńska z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, które merytorycznie nadzoruje projekt.

Przez akcję i jej stronę internetową organizatorzy chcą popularyzować naukę i przybliżać osiągnięcia polskiej astronomii. Planują kolejne konkursy astronomiczne, a po wysłaniu "kosmicznego SMS-a" chcą na bieżąco informować wszystkich uczestników o drodze, jaką będzie on przebywał w przestrzeni kosmicznej.

Projekt przysłuży się jednak nie tylko naukom ścisłym. Socjolog kultury dr Mirosław Pęczak z Uniwersytetu Warszawskiego opracuje na podstawie treści przysyłanych wiadomości raport socjologiczny.

Jak sam przyznał, bardzo ucieszył się z takiej możliwości. To niezwykły i nietypowy akt komunikacyjny, gdyż nadawcy nie znają i nic nie wiedzą o adresacie swych przesłań. Ponadto będą chcieli w kilku słowach zawrzeć to, co dla nich najważniejsze i najcenniejsze - mówił Pęczak.

O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl