Dziś jest wtorek, 10 grudzień 2019 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 3.8711 +0.02% 1EUR 4.288 +0.12% 1GBP 5.0945 +0.06%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Reklama

Aktualności
Nowy cykl szkoleń praktycznych związanych z programowaniem sterowników marki Siemens
więcej
Przed nami 32. edycja targów ENERGETAB 2019
więcej
Seminarium utrzynia ruchu - Wałbrzych 2019
więcej
IIX edycja Targów Energetycznych ENERGETICS już w listopadzie!
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
12 grudzień 2019
XII EDYCJA SEMINARIUM Z ZAKRESU "Eksploatacji urządzeń elektrycznych w strefach zagrożenia wybuchem Ex ATEX" 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Aktualności

Energetyka cieplna w 2011 r. - Raport Prezesa URE

20 wrzesień 2012.

"Energetyka cieplna w liczbach - 2011" to dziewiąty z kolei raport prezentujący wyniki badania działalności koncesjonowanych przedsiębiorstw ciepłowniczych w minionym roku.

Celem badania, prowadzonego cyklicznie od 2002 r., jest uzyskanie informacji na temat działalności przedsiębiorstw posiadających koncesje Prezesa URE na wytwarzanie, przesyłanie i dystrybucję oraz obrót ciepłem zgodnie z przepisami ustawy - Prawo energetyczne.

Najświeższy raport prezentuje dane dotyczące działalności 476 koncesjonowanych przedsiębiorstw, które nadesłały wypełniony formularz ?Sprawozdanie z działalności wytwórców, dystrybutorów i przedsiębiorstw obrotu ciepłem?. Wyniki badania zostały zestawione z wynikami z lat 2010-2002 i poddane analizie metodą porównawczą (benchmarking), w celu otrzymania informacji o obszarach wymagających poprawy efektywności przedsiębiorstw ciepłowniczych.

Liczba przedsiębiorstw, które wzięły udział w badaniu stanowiła 99,2% wszystkich koncesjonowanych przedsiębiorstw w 2011 r. Należy jednak podkreślić, że w tym okresie liczba przedsiębiorstw posiadających koncesję na działalność w obszarze zaopatrywania odbiorców w ciepło uległa zmniejszeniu o 3,2% w stosunku do roku 2010 i o 46,3% od 2002 r.

Raport z 2011 r. wskazuje na dużą różnorodność koncesjonowanych przedsiębiorstw ciepłowniczych pod względem form organizacyjno - prawnych i własnościowych oraz stopnia zaangażowania w działalność ciepłowniczą. Opracowanie przedstawia również dane dotyczące wielkości produkcji i sprzedaży ciepła pochodzącego zarówno ze źródeł własnych w/w przedsiębiorstw, jak i ciepła kupowanego przez nie od innych wytwórców ciepła w celu dalszej odsprzedaży.

W 2011 r. cały koncesjonowany sektor ciepłowniczy odnotował spadek przychodów z działalności ciepłowniczej o 6,2% w stosunku do roku 2010, a także spadek wielkości w obszarze zatrudnienia. W 2011 r. koncesjonowane ciepłownictwo zatrudniało łącznie 38,3 tys. osób w przeliczeniu na pełne etaty, co stanowiło 64% etatów z 2002 r. Ponadto, potencjał koncesjonowanego ciepłownictwa był mocno zróżnicowany terytorialne. Największy udział w krajowym majątku ciepłowniczym (blisko 40% majątku) miały województwa: mazowieckie i śląskie. Na pozostałe województwa: lubuskie, opolskie, warmińsko-mazurskie, podkarpackie i świętokrzyskie przypadało po ok. 2% wartości majątku ciepłowniczego brutto. Jednocześnie w 2011 r. wartość wskaźnika dekapitalizacji majątku trwałego1) uległa obniżeniu i wyniosła 56,79%.

W zakresie efektywności energetyki cieplnej korzystne zmiany wykazały wskaźniki techniczne, gdzie odnotowano wzrost sprawności wytwarzania oraz spadek intensywności emisji pyłów, tlenków azotu, SO2 i dwutlenku węgla. Udział ciepła z wykorzystaniem węgla kamiennego utrzymał tendencję malejącą, i wyniósł w 2011 r. 74,1%, tj. o 5 punktów procentowych mniej niż w 2002 r. Z kolei produkcja ciepła uzyskiwanego w wyniku spalania biomasy wzrosła 2,5-krotnie od 2002 r.

Więcej informacji na temat wyników badania działalności koncesjonowanych przedsiębiorstw ciepłowniczych oraz pojawiających się trendów w energetyce znajduje się w opracowaniu statystycznym "Energetyka cieplna w liczbach - 2011".

Energetyka Cieplna w Liczbach

O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl