Dziś jest środa, 8 lipiec 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 3.9741 +0.38% 1EUR 4.4573 +0.09% 1GBP 4.9328 -0.45%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Reklama

Aktualności
Produkcja w Polsce w kontekście Czwartej Rewolucji Przemysłowej
więcej
32 edycja targów Energetab 2019 juz za cztery tygodnie
więcej
72 edycja Seminarium dla Służb Utrzymania Ruchu - Kielce - Relacja
więcej
Przed nami 32. edycja targów ENERGETAB 2019
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
9 wrzesień 2020
Seminarium dla Utrzymania Ruchu - edycja 80 
więcej
15 wrzesień 2020
33. Międzynarodowe Energetyczne Targi Bielskie ENERGETAB 2020 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Aktualności

Energetyka cieplna w 2011 r. - Raport Prezesa URE

20 wrzesień 2012.

"Energetyka cieplna w liczbach - 2011" to dziewiąty z kolei raport prezentujący wyniki badania działalności koncesjonowanych przedsiębiorstw ciepłowniczych w minionym roku.

Celem badania, prowadzonego cyklicznie od 2002 r., jest uzyskanie informacji na temat działalności przedsiębiorstw posiadających koncesje Prezesa URE na wytwarzanie, przesyłanie i dystrybucję oraz obrót ciepłem zgodnie z przepisami ustawy - Prawo energetyczne.

Najświeższy raport prezentuje dane dotyczące działalności 476 koncesjonowanych przedsiębiorstw, które nadesłały wypełniony formularz ?Sprawozdanie z działalności wytwórców, dystrybutorów i przedsiębiorstw obrotu ciepłem?. Wyniki badania zostały zestawione z wynikami z lat 2010-2002 i poddane analizie metodą porównawczą (benchmarking), w celu otrzymania informacji o obszarach wymagających poprawy efektywności przedsiębiorstw ciepłowniczych.

Liczba przedsiębiorstw, które wzięły udział w badaniu stanowiła 99,2% wszystkich koncesjonowanych przedsiębiorstw w 2011 r. Należy jednak podkreślić, że w tym okresie liczba przedsiębiorstw posiadających koncesję na działalność w obszarze zaopatrywania odbiorców w ciepło uległa zmniejszeniu o 3,2% w stosunku do roku 2010 i o 46,3% od 2002 r.

Raport z 2011 r. wskazuje na dużą różnorodność koncesjonowanych przedsiębiorstw ciepłowniczych pod względem form organizacyjno - prawnych i własnościowych oraz stopnia zaangażowania w działalność ciepłowniczą. Opracowanie przedstawia również dane dotyczące wielkości produkcji i sprzedaży ciepła pochodzącego zarówno ze źródeł własnych w/w przedsiębiorstw, jak i ciepła kupowanego przez nie od innych wytwórców ciepła w celu dalszej odsprzedaży.

W 2011 r. cały koncesjonowany sektor ciepłowniczy odnotował spadek przychodów z działalności ciepłowniczej o 6,2% w stosunku do roku 2010, a także spadek wielkości w obszarze zatrudnienia. W 2011 r. koncesjonowane ciepłownictwo zatrudniało łącznie 38,3 tys. osób w przeliczeniu na pełne etaty, co stanowiło 64% etatów z 2002 r. Ponadto, potencjał koncesjonowanego ciepłownictwa był mocno zróżnicowany terytorialne. Największy udział w krajowym majątku ciepłowniczym (blisko 40% majątku) miały województwa: mazowieckie i śląskie. Na pozostałe województwa: lubuskie, opolskie, warmińsko-mazurskie, podkarpackie i świętokrzyskie przypadało po ok. 2% wartości majątku ciepłowniczego brutto. Jednocześnie w 2011 r. wartość wskaźnika dekapitalizacji majątku trwałego1) uległa obniżeniu i wyniosła 56,79%.

W zakresie efektywności energetyki cieplnej korzystne zmiany wykazały wskaźniki techniczne, gdzie odnotowano wzrost sprawności wytwarzania oraz spadek intensywności emisji pyłów, tlenków azotu, SO2 i dwutlenku węgla. Udział ciepła z wykorzystaniem węgla kamiennego utrzymał tendencję malejącą, i wyniósł w 2011 r. 74,1%, tj. o 5 punktów procentowych mniej niż w 2002 r. Z kolei produkcja ciepła uzyskiwanego w wyniku spalania biomasy wzrosła 2,5-krotnie od 2002 r.

Więcej informacji na temat wyników badania działalności koncesjonowanych przedsiębiorstw ciepłowniczych oraz pojawiających się trendów w energetyce znajduje się w opracowaniu statystycznym "Energetyka cieplna w liczbach - 2011".

Energetyka Cieplna w Liczbach

O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl