Dziś jest czwartek, 9 lipiec 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 3.9741 +0.38% 1EUR 4.4573 +0.09% 1GBP 4.9328 -0.45%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Reklama

Aktualności
Targi AUTOMATICON odwołane!
więcej
IIX edycja Targów Energetycznych ENERGETICS już w listopadzie!
więcej
Targi Pneumatyki, Hydrauliki, Napędów i Sterowań KIELCE FLUID POWER
więcej
75 edycja Seminarium SUR za nami
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
9 wrzesień 2020
Seminarium dla Utrzymania Ruchu - edycja 80 
więcej
15 wrzesień 2020
33. Międzynarodowe Energetyczne Targi Bielskie ENERGETAB 2020 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Aktualności

zenon Smart Interfaces: COPA-DATA rozpoczyna projekt badawczy dotyczący inteligentnych interfejsów użytkownika

8 maj 2013.

Nowoczesne urządzenia, takie jak smartfony czy tablety, są coraz chętniej wykorzystywane w środowisku przemysłowym. Wiąże się to z rosnącym zapotrzebowaniem na nowe koncepcje operacyjne, interakcyjne i wizualizacyjne. W ramach projektu badawczego ?zenon Smart Interfaces?, COPA-DATA odpowiada na nowe wymagania rynkowe, rozszerzając ofertę rozwiązań w zakresie automatyki dla urządzeń mobilnych.


Z jednej strony, projekt badawczy koncentruje się na inteligentnych interfejsach użytkownika, potrafiących dostosować się do określonej sytuacji i do użytkownika, a z drugiej strony, na koncepcjach interakcji związanych z tym zagadnieniem, wychodzących poza ramy standardowego projektu operacyjnego. Celem projektu jest, między innymi, umożliwienie systemowi automatyki wykrycia sprzętu, na którym pracuje i automatyczne dostosowanie się do tego urządzenia w celu optymalizacji jego działania. Rozwiązania opracowane w ramach tego projektu będą zawierać następujące innowacje: 1. nowe koncepcje operacyjne/interakcyjne, 2. elementy inteligentnego sterowania (interfejs użytkownika) 3. możliwość wykorzystania w urządzeniach mobilnych, oraz 4. wsparcie podczas projektowania rozwiązań inżynieryjnych i aplikacyjnych.


Adaptacyjne interfejsy użytkownika
Reinhard Mayr, dyrektor ds. produktów w COPA-DATA, wyjaśnia: "Pracownicy produkcji lub personel obsługi będzie zadowolony z możliwości śledzenia produkcji na tablecie, np. w celu monitorowania (kontrolowania) procesów lub bezpośredniego sterowania produkcją. Natomiast inna grupa docelowa z pewnością doceni możliwość planowania spotkań zarządu oraz zdalny dostęp do najważniejszych danych liczbowych na tablecie lub innym urządzeniu mobilnym. Jak widać nie chodzi już tylko o dostępność danych w dowolnym czasie i miejscu, lecz również o ich idealną reprezentację i możliwości komunikacyjne ? w zależności od urządzenia wyjściowego. I właśnie w naszym nowym projekcie badawczym podejmujemy te wyzwania."


Nowe koncepcje interakcji
Same adaptacyjne interfejsy użytkownika nie są w stanie zapewnić terminowego, szybkiego i bezpiecznego działania. Inteligentne systemy automatyki wymagają również nowych koncepcji interakcji, aby zapewnić możliwie najlepszą obsługę użytkownika podczas wykonywania zadań. Możliwości są szerokie i obejmują, między innymi: Touch/Multi-Touch i rozproszone działanie Multi-Touch; rozpoznawanie wzorców, pozycji lub gestów użytkownika śledzenie ruchów gałek ocznych w celu rozpoznania, na czym skupia się uwaga użytkownika oraz działanie oparte na gestach. ?Człowiek i maszyna funkcjonują zupełnie inaczej. Powszechnie stosowane terminale operacyjne nie uwzględniają tego faktu, nie są zbytnio intuicyjne, ich obsługa na ogół nie jest całkiem jasna, a ponadto opierają się na tradycyjnych koncepcjach działania. Oczekuje się, że użytkownik będzie przeszkolonym specjalistą, szczególnie w przypadku zastosowań  przemysłowych. Chcemy zaoferować naszym Klientom intuicyjne i przyjazne interfejsy użytkownika stworzone w oparciu o wiedzę uzyskaną podczas realizacji naszego projektu badawczego. Koncepcja interakcji powinna być szybka i łatwa do nauki, ograniczając w ten sposób konieczność szkolenia oraz liczbę popełnionych błędów,? mówi Mayr.

W porównaniu z rozwiązaniami przeznaczonymi na rynek komercyjny, opracowanie koncepcji interakcji do zastosowań przemysłowych wiąże się z różnymi trudnościami, które należy uwzględnić w projekcie badawczym:
1. W przemysłowych środowiskach pracy można spodziewać się wyższego poziomu hałasu, co sprawia, że wydawanie komend głosowych jest utrudnione, a nawet niemożliwe.
2. Powinna istnieć możliwość obsługi elementów interakcyjnych na monitorze na brudnych powierzchniach i w rękawicach.
3. Zwiększony poziom zagrożenia i wyższe prawdopodobieństwo wypadków są nieodłącznie związane ze środowiskiem przemysłowym. W konsekwencji, należy zachować najwyższą ostrożność, w szczególności w zakresie nieprawidłowo zinterpretowanych lub niejednoznacznych gestów. Należy zmniejszyć do minimum ryzyko niezamierzonych lub przypadkowych wpisów poprzez określone mechanizmy blokowania i bezpieczeństwa.

Mayr dodaje: "Zapewnienie bezpiecznego i wydajnego systemu zarządzania sprzętem będzie najprawdopodobniej wymagać połączenia różnych form interakcji, takich jak śledzenie ruchów gałek ocznych, gestów i głosu. Polecenie zostanie wykonane tylko jeśli system pozytywnie rozpozna wszystkie z tych trzech interakcji i będzie mógł je wykorzystać w jasno określony sposób."

Projekt badawczy na solidnych podstawach
W ostatnich latach COPA-DATA wykonała już znaczną część prac wstępnych w kierunku opracowania inteligentnych interfejsów użytkownika przy wykorzystaniu nowych koncepcji interakcji. Z natywną 64-bitową aplikacją, wdrożeniem programu DirectX jako silnika graficznego i obsługą funkcji Multi-Touch w oparciu o Windows 8, podstawa dla dalszego rozwoju została przygotowana w chwili wprowadzenia na rynek najnowszej wersji oprogramowania zenon 7.10. Ponadto w projekcie badawczym ?zenon Smart Interfaces? zostaną również wykorzystane wyniki wcześniejszych badań w zakresie interfejsów użytkownika, przeprowadzonych w 2011 r. przy udziale przedstawicieli różnych zewnętrznych jednostek badawczych. Projekt zaplanowano na trzy lata i będzie on wspierany finansowo przez Austriacką Agencję Promocji Badań Naukowych (FFG).W swoim nowym projekcie badawczym ?zenon Smart Interfaces? COPA-DATA koncentruje się na funkcjach i rozwoju inteligentnych interfejsów użytkownika, elementach sterowania oraz na najnowszych koncepcjach interakcji związanych z tymi zagadnieniami.


W celu zapewnienia ergonomii użytkowania, zaleca się dostosowanie określonych elementów sterowania w zależności od wyboru urządzenia i koncepcji operacyjnej. Dlatego też zenon oferuje różne możliwości, na przykład, przy konfiguracji filtrów czasowych: obsługę myszką (na górze z lewej), optymalizację dla obsługi Multi-Touch (na dole z prawej) lub optymalizację dla obsługi "single touch" (na dole z prawej).

 

Kontakt prasowy:
Urszula Bizoń-Żaba
z-ca dyrektora generalnego/marketing manager

COPA-DATA Polska Sp. z o.o.
Ul. Josepha Conrada 51
31-357 Kraków
Tel.: +48 (12) 290 10 54 wew.13
urszula.bizon-zaba@copadata.com
www.copadata.plŹródło: COPA-DATA
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl