Dziś jest poniedziałek, 30 marzec 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 4.1127 -2.05% 1EUR 4.5246 -1.56% 1GBP 5.0218 +0.34%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Reklama

Aktualności
Przyszłość sektora motoryzacji w Polsce ? raport Banku Pekao S.A.
więcej
Seminarium utrzynia ruchu - Wałbrzych 2019
więcej
32 edycja targów Energetab 2019 juz za cztery tygodnie
więcej
Targi Pneumatyki, Hydrauliki, Napędów i Sterowań KIELCE FLUID POWER
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
31 marzec 2020
Fluid Power 
więcej
21 kwiecień 2020
Targi Expopower 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Aktualności

zenon Smart Interfaces: COPA-DATA rozpoczyna projekt badawczy dotyczący inteligentnych interfejsów użytkownika

8 maj 2013.

Nowoczesne urządzenia, takie jak smartfony czy tablety, są coraz chętniej wykorzystywane w środowisku przemysłowym. Wiąże się to z rosnącym zapotrzebowaniem na nowe koncepcje operacyjne, interakcyjne i wizualizacyjne. W ramach projektu badawczego ?zenon Smart Interfaces?, COPA-DATA odpowiada na nowe wymagania rynkowe, rozszerzając ofertę rozwiązań w zakresie automatyki dla urządzeń mobilnych.


Z jednej strony, projekt badawczy koncentruje się na inteligentnych interfejsach użytkownika, potrafiących dostosować się do określonej sytuacji i do użytkownika, a z drugiej strony, na koncepcjach interakcji związanych z tym zagadnieniem, wychodzących poza ramy standardowego projektu operacyjnego. Celem projektu jest, między innymi, umożliwienie systemowi automatyki wykrycia sprzętu, na którym pracuje i automatyczne dostosowanie się do tego urządzenia w celu optymalizacji jego działania. Rozwiązania opracowane w ramach tego projektu będą zawierać następujące innowacje: 1. nowe koncepcje operacyjne/interakcyjne, 2. elementy inteligentnego sterowania (interfejs użytkownika) 3. możliwość wykorzystania w urządzeniach mobilnych, oraz 4. wsparcie podczas projektowania rozwiązań inżynieryjnych i aplikacyjnych.


Adaptacyjne interfejsy użytkownika
Reinhard Mayr, dyrektor ds. produktów w COPA-DATA, wyjaśnia: "Pracownicy produkcji lub personel obsługi będzie zadowolony z możliwości śledzenia produkcji na tablecie, np. w celu monitorowania (kontrolowania) procesów lub bezpośredniego sterowania produkcją. Natomiast inna grupa docelowa z pewnością doceni możliwość planowania spotkań zarządu oraz zdalny dostęp do najważniejszych danych liczbowych na tablecie lub innym urządzeniu mobilnym. Jak widać nie chodzi już tylko o dostępność danych w dowolnym czasie i miejscu, lecz również o ich idealną reprezentację i możliwości komunikacyjne ? w zależności od urządzenia wyjściowego. I właśnie w naszym nowym projekcie badawczym podejmujemy te wyzwania."


Nowe koncepcje interakcji
Same adaptacyjne interfejsy użytkownika nie są w stanie zapewnić terminowego, szybkiego i bezpiecznego działania. Inteligentne systemy automatyki wymagają również nowych koncepcji interakcji, aby zapewnić możliwie najlepszą obsługę użytkownika podczas wykonywania zadań. Możliwości są szerokie i obejmują, między innymi: Touch/Multi-Touch i rozproszone działanie Multi-Touch; rozpoznawanie wzorców, pozycji lub gestów użytkownika śledzenie ruchów gałek ocznych w celu rozpoznania, na czym skupia się uwaga użytkownika oraz działanie oparte na gestach. ?Człowiek i maszyna funkcjonują zupełnie inaczej. Powszechnie stosowane terminale operacyjne nie uwzględniają tego faktu, nie są zbytnio intuicyjne, ich obsługa na ogół nie jest całkiem jasna, a ponadto opierają się na tradycyjnych koncepcjach działania. Oczekuje się, że użytkownik będzie przeszkolonym specjalistą, szczególnie w przypadku zastosowań  przemysłowych. Chcemy zaoferować naszym Klientom intuicyjne i przyjazne interfejsy użytkownika stworzone w oparciu o wiedzę uzyskaną podczas realizacji naszego projektu badawczego. Koncepcja interakcji powinna być szybka i łatwa do nauki, ograniczając w ten sposób konieczność szkolenia oraz liczbę popełnionych błędów,? mówi Mayr.

W porównaniu z rozwiązaniami przeznaczonymi na rynek komercyjny, opracowanie koncepcji interakcji do zastosowań przemysłowych wiąże się z różnymi trudnościami, które należy uwzględnić w projekcie badawczym:
1. W przemysłowych środowiskach pracy można spodziewać się wyższego poziomu hałasu, co sprawia, że wydawanie komend głosowych jest utrudnione, a nawet niemożliwe.
2. Powinna istnieć możliwość obsługi elementów interakcyjnych na monitorze na brudnych powierzchniach i w rękawicach.
3. Zwiększony poziom zagrożenia i wyższe prawdopodobieństwo wypadków są nieodłącznie związane ze środowiskiem przemysłowym. W konsekwencji, należy zachować najwyższą ostrożność, w szczególności w zakresie nieprawidłowo zinterpretowanych lub niejednoznacznych gestów. Należy zmniejszyć do minimum ryzyko niezamierzonych lub przypadkowych wpisów poprzez określone mechanizmy blokowania i bezpieczeństwa.

Mayr dodaje: "Zapewnienie bezpiecznego i wydajnego systemu zarządzania sprzętem będzie najprawdopodobniej wymagać połączenia różnych form interakcji, takich jak śledzenie ruchów gałek ocznych, gestów i głosu. Polecenie zostanie wykonane tylko jeśli system pozytywnie rozpozna wszystkie z tych trzech interakcji i będzie mógł je wykorzystać w jasno określony sposób."

Projekt badawczy na solidnych podstawach
W ostatnich latach COPA-DATA wykonała już znaczną część prac wstępnych w kierunku opracowania inteligentnych interfejsów użytkownika przy wykorzystaniu nowych koncepcji interakcji. Z natywną 64-bitową aplikacją, wdrożeniem programu DirectX jako silnika graficznego i obsługą funkcji Multi-Touch w oparciu o Windows 8, podstawa dla dalszego rozwoju została przygotowana w chwili wprowadzenia na rynek najnowszej wersji oprogramowania zenon 7.10. Ponadto w projekcie badawczym ?zenon Smart Interfaces? zostaną również wykorzystane wyniki wcześniejszych badań w zakresie interfejsów użytkownika, przeprowadzonych w 2011 r. przy udziale przedstawicieli różnych zewnętrznych jednostek badawczych. Projekt zaplanowano na trzy lata i będzie on wspierany finansowo przez Austriacką Agencję Promocji Badań Naukowych (FFG).W swoim nowym projekcie badawczym ?zenon Smart Interfaces? COPA-DATA koncentruje się na funkcjach i rozwoju inteligentnych interfejsów użytkownika, elementach sterowania oraz na najnowszych koncepcjach interakcji związanych z tymi zagadnieniami.


W celu zapewnienia ergonomii użytkowania, zaleca się dostosowanie określonych elementów sterowania w zależności od wyboru urządzenia i koncepcji operacyjnej. Dlatego też zenon oferuje różne możliwości, na przykład, przy konfiguracji filtrów czasowych: obsługę myszką (na górze z lewej), optymalizację dla obsługi Multi-Touch (na dole z prawej) lub optymalizację dla obsługi "single touch" (na dole z prawej).

 

Kontakt prasowy:
Urszula Bizoń-Żaba
z-ca dyrektora generalnego/marketing manager

COPA-DATA Polska Sp. z o.o.
Ul. Josepha Conrada 51
31-357 Kraków
Tel.: +48 (12) 290 10 54 wew.13
urszula.bizon-zaba@copadata.com
www.copadata.plŹródło: COPA-DATA
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl