Dziś jest czwartek, 16 lipiec 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 3.9741 +0.38% 1EUR 4.4573 +0.09% 1GBP 4.9328 -0.45%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Reklama

Aktualności
Produkcja w Polsce w kontekście Czwartej Rewolucji Przemysłowej
więcej
Targi AUTOMATICON odwołane!
więcej
Nowy cykl szkoleń praktycznych związanych z programowaniem sterowników marki Siemens
więcej
32 edycja targów Energetab 2019 juz za cztery tygodnie
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
9 wrzesień 2020
Seminarium dla Utrzymania Ruchu - edycja 80 
więcej
15 wrzesień 2020
33. Międzynarodowe Energetyczne Targi Bielskie ENERGETAB 2020 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Aktualności

Rozporządzenie Komisji Europejskiej ustanawiające kodeks sieci dotyczący mechanizmów alokacji w systemach przesyłowych gazu (CAM) - przyjęte

20 maj 2013.

Przyjęcie jednolitych standardów alokacji zdolności w systemach przesyłowych całej UE to znaczący postęp w zakresie dalszego rozwoju wspólnego rynku gazu. Ich implementacja umożliwi świadczenie wysokiej jakości usług przesyłowych przez Operatorów, odpowiadających aktualnym potrzebom integrującego się rynku.

W kodeksie dokonano standaryzacji usług przesyłowych świadczonych na połączeniach transgranicznych, czyli tzw. produktów z zakresu zdolności, do których należą m.in.: produkty roczne, kwartalne, miesięczne, dzienne i śróddzienne. Każdy z nich obejmuje zdolności przesyłowe po obu stronach granicy, sprzedawane na zasadach powiązanych przez sąsiadujących operatorów systemów przesyłowych.
Zgodnie z rozporządzeniem, alokacja tych produktów odbywać się będzie w ramach procedury aukcji, organizowanej na wybranej przez operatorów platformie handlującej zdolnościami. Dodatkowo Operatorów systemów przesyłowych zobowiązuje się do zarezerwowania co najmniej 10% zdolności przesyłowej danego punktu na produkty krótkoterminowe o okresie do kwartału oraz co najmniej 10% zdolności na produkty średnioterminowe o okresie do roku. Pozostałe zdolności mogą być sprzedane w kontraktach długoterminowych na okres do 15 lat.

Przepisy rozporządzenia dotyczą połączeń pomiędzy sieciami przesyłowymi, dostęp do których wymaga wcześniejszej rezerwacji przez użytkowników systemu. W przypadku Polski są to przede wszystkim połączenia w punkcie Mallnow i Lasów z Niemcami oraz Cieszyn z Czechami, a także w miejscu styku z gazociągiem jamalskim w punkcie Włocławek i Lwówek. Do decyzji regulatora krajowego pozostawiono zaś przesądzenie, czy te same zasady stosowane będą na połączeniach z krajami nienależącymi do UE.
Przepisy odnoszące się do optymalizacji technicznych zdolności przesyłowych w celu oferowania maksymalnych zdolności powiązanych w sytuacji występowania ograniczeń kontraktowych (art. 6(1)a Kodeksu CAM), będą wiążące dla uczestników rynku 15 miesięcy od dnia jego wejścia w życie. Pozostałe wytyczne zaczną obowiązywać od dnia 1 listopada 2015 r.

Należy zauważyć, że wiele postanowień Kodeksu CAM, dotyczących głównie alokacji zdolności w trybie aukcji, zostało implementowanych do nowej instrukcji ruchu i eksploatacji sieci przesyłowej Gaz-System SA.

Pierwsza aukcja na alokację zdolności przesyłowych w punkcie Lasów na zasadach w pełni zgodnych z w/w kodeksem odbędzie 3 czerwca 2013 r.

***

Kodeks (CAM), ustanawiający szczegółowe zasady alokacji zdolności przesyłowych na połączeniach transgranicznych, został przyjęty w ramach procedury komitologii w dn. 15 kwietnia 2013 r.O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl