Dziś jest poniedziałek, 6 kwiecień 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 4.2396 +1.14% 1EUR 4.5792 +0.05% 1GBP 5.2164 +0.17%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Reklama

Aktualności
Produkcja w Polsce w kontekście Czwartej Rewolucji Przemysłowej
więcej
Przyszłość sektora motoryzacji w Polsce ? raport Banku Pekao S.A.
więcej
Targi AUTOMATICON odwołane!
więcej
Seminarium utrzynia ruchu - Wałbrzych 2019
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
21 kwiecień 2020
Targi Expopower 
więcej
23 kwiecień 2020
Seminarium EX - edycja XIV 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Aktualności

Rozporządzenie Komisji Europejskiej ustanawiające kodeks sieci dotyczący mechanizmów alokacji w systemach przesyłowych gazu (CAM) - przyjęte

20 maj 2013.

Przyjęcie jednolitych standardów alokacji zdolności w systemach przesyłowych całej UE to znaczący postęp w zakresie dalszego rozwoju wspólnego rynku gazu. Ich implementacja umożliwi świadczenie wysokiej jakości usług przesyłowych przez Operatorów, odpowiadających aktualnym potrzebom integrującego się rynku.

W kodeksie dokonano standaryzacji usług przesyłowych świadczonych na połączeniach transgranicznych, czyli tzw. produktów z zakresu zdolności, do których należą m.in.: produkty roczne, kwartalne, miesięczne, dzienne i śróddzienne. Każdy z nich obejmuje zdolności przesyłowe po obu stronach granicy, sprzedawane na zasadach powiązanych przez sąsiadujących operatorów systemów przesyłowych.
Zgodnie z rozporządzeniem, alokacja tych produktów odbywać się będzie w ramach procedury aukcji, organizowanej na wybranej przez operatorów platformie handlującej zdolnościami. Dodatkowo Operatorów systemów przesyłowych zobowiązuje się do zarezerwowania co najmniej 10% zdolności przesyłowej danego punktu na produkty krótkoterminowe o okresie do kwartału oraz co najmniej 10% zdolności na produkty średnioterminowe o okresie do roku. Pozostałe zdolności mogą być sprzedane w kontraktach długoterminowych na okres do 15 lat.

Przepisy rozporządzenia dotyczą połączeń pomiędzy sieciami przesyłowymi, dostęp do których wymaga wcześniejszej rezerwacji przez użytkowników systemu. W przypadku Polski są to przede wszystkim połączenia w punkcie Mallnow i Lasów z Niemcami oraz Cieszyn z Czechami, a także w miejscu styku z gazociągiem jamalskim w punkcie Włocławek i Lwówek. Do decyzji regulatora krajowego pozostawiono zaś przesądzenie, czy te same zasady stosowane będą na połączeniach z krajami nienależącymi do UE.
Przepisy odnoszące się do optymalizacji technicznych zdolności przesyłowych w celu oferowania maksymalnych zdolności powiązanych w sytuacji występowania ograniczeń kontraktowych (art. 6(1)a Kodeksu CAM), będą wiążące dla uczestników rynku 15 miesięcy od dnia jego wejścia w życie. Pozostałe wytyczne zaczną obowiązywać od dnia 1 listopada 2015 r.

Należy zauważyć, że wiele postanowień Kodeksu CAM, dotyczących głównie alokacji zdolności w trybie aukcji, zostało implementowanych do nowej instrukcji ruchu i eksploatacji sieci przesyłowej Gaz-System SA.

Pierwsza aukcja na alokację zdolności przesyłowych w punkcie Lasów na zasadach w pełni zgodnych z w/w kodeksem odbędzie 3 czerwca 2013 r.

***

Kodeks (CAM), ustanawiający szczegółowe zasady alokacji zdolności przesyłowych na połączeniach transgranicznych, został przyjęty w ramach procedury komitologii w dn. 15 kwietnia 2013 r.O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl