Dziś jest niedziela, 15 grudzień 2019 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 3.8234 -0.7% 1EUR 4.2747 -0.23% 1GBP 5.1292 +1.06%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Reklama

Aktualności
32 edycja targów Energetab 2019 juz za cztery tygodnie
więcej
Przyszłość sektora motoryzacji w Polsce ? raport Banku Pekao S.A.
więcej
Przed nami 32. edycja targów ENERGETAB 2019
więcej
IIX edycja Targów Energetycznych ENERGETICS już w listopadzie!
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Aktualności

Polska gospodarka coraz bliżej USA

17 czerwiec 2013.

- Zależy nam na dobrych relacjach gospodarczych i handlowych z USA, dlatego jesteśmy otwarci na dialog z amerykańskim biznesem i czekamy na zbliżające się porozumienie handlowe Unia?USA - powiedział wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński na spotkaniu z przedstawicielami Polsko-Amerykańskiej Rady Biznesu. Rozmowy z udziałem reprezentantów Ambasady USA i Departamentu Handlu USA odbyły się 12 czerwca 2013 r. w MG.

Wicepremier Piechociński podkreślił, że Stany Zjednoczone Ameryki są jednym z najważniejszych partnerów gospodarczych Polski. - Cieszy nas rosnące zainteresowanie amerykańskiego biznesu Polską, jako atrakcyjnym miejscem do inwestowania - powiedział wicepremier. - Jesteśmy zarówno centrum produkcyjnym, jak i badawczo-rozwojowym, a także ośrodkiem myśli naukowej, centrum rozliczeń finansowych i usług High Tech - zaznaczył.

Zwrócił także uwagę na zrównoważony poziom wymiany handlowej obu krajów. - Z jednej strony kapitał amerykański jest aktywny na polskim rynku szczególnie w dziedzinie ITC i nowych technologii. Z drugiej, widzimy wzrost polskiego eksportu do Stanów Zjednoczonych, co potwierdza konkurencyjność polskiej gospodarki i rodzimych wyrobów - zauważył wicepremier Piechociński.

12 czerwca 2013 r. odbyło się także polsko-amerykańskie forum zorganizowane przez Amerykańską Izbę Handlową w Polsce oraz US Poland Business Council z udziałem  wiceminister Ilony Antoniszyn-Klik. Uczestnicy spotkania podkreślali m.in. znaczenie i wpływ TTIP (Transatlantic Trade and Investment Partnership) na polską gospodarkę.

Wiceminister Antoniszyn-Klik poinformowała, że podpisanie porozumienia handlowego pomiędzy UE i USA (TTIP) zakłada otwarcie rynku amerykańskiego na małą i średnią przedsiębiorczość. - To porozumienie, zwiększy konkurencyjność Polski i Unii Europejskiej na globalnym rynku - oceniła wiceminister. - Liczymy, że zawarcie TTIP wpłynie na zwiększenie wymiany handlowej przede wszystkim Polski ze Stanami Zjednoczonymi - dodała.

Komisja Europejska szacuje, że zniesienie barier handlowych miedzy UE a USA przyniesie korzyści UE, w tym dla Polski, w wysokości ok. 119 mld euro rocznie oraz 95 mld euro dla USA. Szczególne szanse rozwoju dla Polski dotyczą głównie sektora lotniczego, telekomunikacyjnego oraz produkcji maszyn przemysłowych i urządzeń medycznych.

***

TIIP (Transatlantic Trade and Investment Partnership) jest porozumieniem handlowym pomiędzy dwiema gospodarkami (UE, USA), które reprezentują 60 proc. światowego PKB i 1/3 handlu.

Według polskich statystyk, w 2012 r. Stany Zjednoczone były 14. kierunkiem polskiego eksportu wśród głównych rynków eksportowych (z udziałem 2 proc.), podczas gdy w 2008 r. zajmowały 19. miejsce (1,4 proc.).

Rynek amerykański umocnił również swoją pozycję w imporcie do Polski. O ile w 2008 r. zajmował 11 miejsce wśród głównych rynków importowych (z udziałem 2,2 proc.), to 2012 r. awansował na miejsce 8 i stanowił 2,6 proc.

Z kolei według danych US Census Buremu, w 2012 r. polski eksport do USA osiągnął 4,6 mld dol., a Polska odnotowała dodatni bilans handlowy z USA w wysokości 1,3 mld dol.O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl