Dziś jest sobota, 4 lipiec 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 3.9741 +0.38% 1EUR 4.4573 +0.09% 1GBP 4.9328 -0.45%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Aktualności
Targi Pneumatyki, Hydrauliki, Napędów i Sterowań KIELCE FLUID POWER
więcej
Seminarium utrzynia ruchu - Wałbrzych 2019
więcej
Cykl szkoleń z zakresu programowania sterowników SIMATIC S7-300, S7-1200
więcej
Przed nami 32. edycja targów ENERGETAB 2019
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
9 wrzesień 2020
Seminarium dla Utrzymania Ruchu - edycja 80 
więcej
15 wrzesień 2020
33. Międzynarodowe Energetyczne Targi Bielskie ENERGETAB 2020 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Aktualności

Polska gospodarka coraz bliżej USA

17 czerwiec 2013.

- Zależy nam na dobrych relacjach gospodarczych i handlowych z USA, dlatego jesteśmy otwarci na dialog z amerykańskim biznesem i czekamy na zbliżające się porozumienie handlowe Unia?USA - powiedział wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński na spotkaniu z przedstawicielami Polsko-Amerykańskiej Rady Biznesu. Rozmowy z udziałem reprezentantów Ambasady USA i Departamentu Handlu USA odbyły się 12 czerwca 2013 r. w MG.

Wicepremier Piechociński podkreślił, że Stany Zjednoczone Ameryki są jednym z najważniejszych partnerów gospodarczych Polski. - Cieszy nas rosnące zainteresowanie amerykańskiego biznesu Polską, jako atrakcyjnym miejscem do inwestowania - powiedział wicepremier. - Jesteśmy zarówno centrum produkcyjnym, jak i badawczo-rozwojowym, a także ośrodkiem myśli naukowej, centrum rozliczeń finansowych i usług High Tech - zaznaczył.

Zwrócił także uwagę na zrównoważony poziom wymiany handlowej obu krajów. - Z jednej strony kapitał amerykański jest aktywny na polskim rynku szczególnie w dziedzinie ITC i nowych technologii. Z drugiej, widzimy wzrost polskiego eksportu do Stanów Zjednoczonych, co potwierdza konkurencyjność polskiej gospodarki i rodzimych wyrobów - zauważył wicepremier Piechociński.

12 czerwca 2013 r. odbyło się także polsko-amerykańskie forum zorganizowane przez Amerykańską Izbę Handlową w Polsce oraz US Poland Business Council z udziałem  wiceminister Ilony Antoniszyn-Klik. Uczestnicy spotkania podkreślali m.in. znaczenie i wpływ TTIP (Transatlantic Trade and Investment Partnership) na polską gospodarkę.

Wiceminister Antoniszyn-Klik poinformowała, że podpisanie porozumienia handlowego pomiędzy UE i USA (TTIP) zakłada otwarcie rynku amerykańskiego na małą i średnią przedsiębiorczość. - To porozumienie, zwiększy konkurencyjność Polski i Unii Europejskiej na globalnym rynku - oceniła wiceminister. - Liczymy, że zawarcie TTIP wpłynie na zwiększenie wymiany handlowej przede wszystkim Polski ze Stanami Zjednoczonymi - dodała.

Komisja Europejska szacuje, że zniesienie barier handlowych miedzy UE a USA przyniesie korzyści UE, w tym dla Polski, w wysokości ok. 119 mld euro rocznie oraz 95 mld euro dla USA. Szczególne szanse rozwoju dla Polski dotyczą głównie sektora lotniczego, telekomunikacyjnego oraz produkcji maszyn przemysłowych i urządzeń medycznych.

***

TIIP (Transatlantic Trade and Investment Partnership) jest porozumieniem handlowym pomiędzy dwiema gospodarkami (UE, USA), które reprezentują 60 proc. światowego PKB i 1/3 handlu.

Według polskich statystyk, w 2012 r. Stany Zjednoczone były 14. kierunkiem polskiego eksportu wśród głównych rynków eksportowych (z udziałem 2 proc.), podczas gdy w 2008 r. zajmowały 19. miejsce (1,4 proc.).

Rynek amerykański umocnił również swoją pozycję w imporcie do Polski. O ile w 2008 r. zajmował 11 miejsce wśród głównych rynków importowych (z udziałem 2,2 proc.), to 2012 r. awansował na miejsce 8 i stanowił 2,6 proc.

Z kolei według danych US Census Buremu, w 2012 r. polski eksport do USA osiągnął 4,6 mld dol., a Polska odnotowała dodatni bilans handlowy z USA w wysokości 1,3 mld dol.O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl