Dziś jest czwartek, 9 lipiec 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 3.9741 +0.38% 1EUR 4.4573 +0.09% 1GBP 4.9328 -0.45%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Reklama

Aktualności
Targi Pneumatyki, Hydrauliki, Napędów i Sterowań KIELCE FLUID POWER
więcej
IIX edycja Targów Energetycznych ENERGETICS już w listopadzie!
więcej
Przyszłość sektora motoryzacji w Polsce ? raport Banku Pekao S.A.
więcej
Przed nami 32. edycja targów ENERGETAB 2019
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
9 wrzesień 2020
Seminarium dla Utrzymania Ruchu - edycja 80 
więcej
15 wrzesień 2020
33. Międzynarodowe Energetyczne Targi Bielskie ENERGETAB 2020 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Aktualności

Wynalazki i projekty z Politechniki Łódzkiej

2 lipiec 2013.

Bioaktywne, nanowłókniste materiały polimerowo?węglowe, które mogą znaleźć zastosowanie w produkcji materiałów opatrunkowych, dźwiękochłonny kompozyt, wykorzystywany np. w przemyśle samochodowym - to niektóre wynalazki studentów i naukowców z Politechniki Łódzkiej.


Jak informuje Politechnika Łódzka na swojej stronie internetowej oba projekty - bioaktywne, nanowłókniste materiały polimerowo?węglowe oraz dźwiękochłonny kompozyt na osnowie termoplastycznej zdobyły dwa złote medale na Międzynarodowej Wystawie Wynalazków, Innowacyjności i Technologii ITEX 2013, która odbyła się w Kuala Lumpur w Malezji. W wystawie uczestniczyło 20 krajów, prezentowanych było 1000 wynalazków.

 

Bioaktywne, nanowłókniste materiały polimerowo?węglowe, które został opracowane wspólnie z Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu, formowane są z nanowłóknistego węgla aktywnego. Materiał ten jest wytwarzany w drodze karbonizacji elektroprzędzionych nanowłókien. Wraz np. z dibutyrylochityną może znaleźć swoje zastosowanie w produkcji materiałów opatrunkowych.

 

Z kolei w przemyśle samochodowym może być wykorzystywany dźwiękochłonny kompozyt na osnowie termoplastycznej. Prof. Izabella Krucińska z Politechniki Łódzkiej w rozmowie z PAP powiedziała, że charakteryzuje się on wysokim współczynnikiem absorpcji dźwięków wysokich częstotliwości.

 

W ub. tygodniu przyznano nagrody w 3. edycji konkursu Student-Wynalazca zorganizowanego przez Politechnikę Świętokrzyską w Kielcach. Jedną z głównych nagród otrzymali studenci łódzkiej uczelni - Przemysław Makowski i Adam Twardowski. Opracowali oni sposób na wytwarzanie superhydrofobowej nanostruktury na powierzchni materiałów tekstylnych. Dzięki tej metodzie można np. impregnować buty, odzież specjalistyczną, obrusy czy tapicerkę. Wyróżniono również Adama Skurskiego za "sposób łącznej analizy wyników badań echokardiograficznych i tomografii komputerowej?.

 

Jak poinformowała PAP rzeczniczka łódzkiej uczelni Ewa Chojnacka kolejnym ciekawym projektem jest opracowana i opatentowana w Instytucie Inżynierii Materiałowej Politechniki Łódzkiej technologia wytwarzania polikrystalicznego grafenu na skalę przemysłową. Wytwarzany jest na nośnikach metalicznych przeznaczonych głównie na ultralekkie magazyny wodorowe dla przemysłu kosmicznego, zbrojeniowego oraz motoryzacyjnego.

 

Dodatkowo zakłada się, że wytwarzany materiał stosowany będzie w rozwiązaniach związanych z: optoelektroniką, technologiami proekologicznymi np. do uzdatniania wody pitnej, w przemyśle maszynowym.

 

Podstawową zaletą tej technologii jest niski koszt wytwarzania polikrystalicznych płatów grafenowych.

 

Na ponad 31 mln zł oszacowano koordynowany przez Politechnikę Łódzką projekt "Zastosowanie biomasy do wytwarzania polimerowych materiałów przyjaznych środowisku". Jego podstawowym celem jest opracowanie technologii otrzymywania polimerowych materiałów włóknistych i kompozytowych z surowców pochodzące z przetwórstwa różnych rodzajów biomasy roślinnej metodami biotechnologicznymi, wykorzystującymi wyspecjalizowane preparaty enzymatyczne bądź hodowle mikroorganizmów.

 

Wśród wykonawców projektu znajdują się specjaliści z różnych gałęzi nauki: biotechnologii, mikrobiologii, inżynierii genetycznej, chemii, w tym specjaliści od otrzymywania polimerów i badania ich właściwości oraz specjaliści nauk rolniczych.

 

22 mln zł pozyskały z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju Politechnika Łódzka wraz ze spółką PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna na finansowanie projektu "Opracowanie i wdrożenie technologii redukcji emisji rtęci do atmosfery z procesów spalania węgla". Jego głównym celem jest opracowanie innowacyjnej technologii redukcji emisji rtęci do atmosfery, która będzie mogła znaleźć zastosowanie w obiektach energetycznego spalania paliw.

 

Technologia opracowana zostanie we współpracy z Elektrownią Bełchatów, wytwarzającą energię elektryczną w procesie spalania węgla brunatnego.Źródło: Nauka w Polsce
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl