Dziś jest środa, 23 październik 2019 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 3.8408 +0.26% 1EUR 4.2792 +0.04% 1GBP 4.97 -0.02%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Reklama

Aktualności
Cykl szkoleń z zakresu programowania sterowników SIMATIC S7-300, S7-1200
więcej
32 edycja targów Energetab 2019 juz za cztery tygodnie
więcej
Przed nami 32. edycja targów ENERGETAB 2019
więcej
Siemensa buduje fabrykę dla Przemysłu 4.0 w Polsce
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
23 październik 2019
LUMENexpo Targi Techniki Świetlnej  
więcej
29 październik 2019
73. edycja Seminarium dla Służb Utrzymania Ruchu  
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Aktualności

Jak prawidłowo dobrać agregat pradotwórczy?

7 sierpień 2013.

Aby prawidłowo dobrać agregat prądotwórczy należy:
- określić rodzaje odbiorników elektrycznych i ich zastosowanie, które mają być zasilane z agregatu prądotwórczego. Należy podzielić odbiorniki na jednofazowe i trójfazowe.
- określić moc w kW każdego z odbiorników, posługując się ich tabliczką znamionową lub instrukcją obsługi.
- podsumować moce w kW poszczególnych odbiorników, które będą uruchamiane jednocześnie. Osobno należy sumować moce odbiorników jednofazowych i trójfazowych.
- wybrać taki agregat prądotwórczy, którego moc będzie przewyższać łączne zapotrzebowanie mocy odbiorników zgodnie z poniższymi zaleceniami.

Zapamiętaj !
- moc jednofazowych agregatów prądotwórczych określamy w kW przy współczynniku mocy cos ? = 1. Niekiedy producenci tę moc podają w kVA przy współczynniku mocy mniejszym niż 1. Przy doborze agregatu tę moc należy przeliczyć w kW z uwzględnieniem podanego współczynnika mocy.
- moc trójfazowych agregatów prądotwórczych określamy jako moc bierną i podajemy ją w kVA przy współczynniku mocy cos ? = 0,8. Przy doborze agregatu moc bierną przeliczyć na czynną podawaną w kW. Jeżeli np. producent podaje moc agregatu równą 10 kVA, to moc czynna wówczas będzie wynosić: 10 kVA x 0,8 = 8 kW.
Rozróżniamy następujące odbiorniki:
- jednofazowe rezystancyjne, jak np. żarówka, grzejnik, żelazko, czajnik elektryczny, itp., przy zasilaniu których praktycznie nie występują prądy rozruchu, ale ich sumaryczna moc nie powinna przekraczać 80% mocy znamionowej agregatu prądotwórczego.
- jednofazowe indukcyjne, jak np. wszelkie urządzenia wyposażone w silniki elektryczne. W tym przypadku podczas ich uruchamiania występuje prąd rozruchu, którego wartość może być podana na tabliczce znamionowej lub w instrukcji obsługi. Jeżeli nie ma takiej informacji zwykle przyjmuje się 3-krotną wartość mocy znamionowej zasilanego urządzenia. Taką samą wartość mocy przyjmuje się w przypadku zasilania urządzeń czułoprądowych, jak np. zasilacze typu UPS. W tym przypadku należy wybrać agregat prądotwórczy wyposażony w prądnicę inwertorowa lub w prądnicę z elektronicznym regulatorem napięcia (AVR).
- trójfazowe rezystancyjne, jak np. grzejnik, kuchenka elektryczna, itp., przy zasilaniu których praktycznie nie występują prądy rozruchu, ale ich sumaryczna moc nie powinna przekraczać 80% mocy znamionowej agregatu prądotwórczego.
- trójfazowe indukcyjne, jak np. wszelkie urządzenia wyposażone w silniki elektryczne krótkozwarte. W tym przypadku podczas ich uruchamiania występuje znaczny prąd rozruchu, którego wartość może być podana na tabliczce znamionowej lub w instrukcji obsługi. W zależności od rodzaju połączenia rozruch może być lekki lub ciężki. Rozruch lekki występuje w przypadku połączenia typu trójkąt-gwiazda silnika elektrycznego i zwykle wynosi od 2 do 3-krotności mocy znamionowej zasilanego urządzenia. Lekki rozruch występuje równie kiedy silnik elektryczny jest uruchamiany poprzez sowstarter lub inne urządzenia ułatwiające rozruch. Rozruch ciężki występuję wówczas kiedy połączenie silnika elektrycznego jest bezpośrednie. Wówczas prąd rozruchu może wynosić nawet 6-krotną wartość mocy znamionowej urządzenia. Najczęściej ten problem występuje w przypadku zasilania pomp wody, sprężarek i chłodziarek.
- jedno i trójfazowe agregaty prądotwórcze można dynamicznie obciążyć mocą nie większą niż 60 procent mocy znamionowej, a następnie dociążać odbiornikami do 80 procent ich mocy znamionowej. Odbiorniki najlepiej zasilać sekwencyjnie, jeden po drugim, w niewielkim odstępie czasowym. Pierwszy winien być zasilany odbiornik o największym poborze mocy, a po nim kolejne następne.
- w trójfazowych agregatach prądotwórczych o małej mocy w przypadku jednoczesnego zasilania odbiorników jednofazowych i trójfazowych może wystąpić asymetria obciążeń na poszczególnych fazach. Dopuszczalna jest asymetria do 30%. Powyżej tego wskaźnika faza mniej obciążona będzie mieć wyższe napięcie, co może spowodować uszkodzenie zasilanego odbiornika lub prądnicy. W związku z tym należy się starać nie korzystać z tego rodzaju zasilania.
- przy zasilaniu odbiorników jednofazowych z agregatu trójfazowego możesz odebrać moc nie większą niż 60% jego mocy znamionowej, np. z agregatu o mocy trójfazowej 6 kVA możesz odebrać moc jednofazową nie większą niż 3,6 kW.
- jeżeli posiadasz tylko odbiorniki jednofazowe, pomimo że w budynku masz instalację trójfazową rozdzieloną na poszczególne kondygnacje, nie korzystaj z zespołu trójfazowego.

Więcej informacji:

Przedsiębiorstwo Handlowe ELEM

ul. Światowida 6
45-325 Opole
Pn-Pt: 8.00-17.00

tel. (+48 77) 455 97 02
fax: (+48 77) 455 97 03
e-mail: info@elem.com.pl
 

Leszek Wodziński

Właściciel
 

    tel.: (+48) 601 424 445
    tel.: (+48 77) 455 97 02
    e-mail: lwodzinski@elem.com.plO nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl