Dziś jest niedziela, 29 marzec 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 4.1127 -2.05% 1EUR 4.5246 -1.56% 1GBP 5.0218 +0.34%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Aktualności
Przyszłość sektora motoryzacji w Polsce ? raport Banku Pekao S.A.
więcej
Targi Pneumatyki, Hydrauliki, Napędów i Sterowań KIELCE FLUID POWER
więcej
75 edycja Seminarium SUR za nami
więcej
Cykl szkoleń z zakresu programowania sterowników SIMATIC S7-300, S7-1200
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
31 marzec 2020
Fluid Power 
więcej
21 kwiecień 2020
Targi Expopower 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Aktualności

Jak nadać miastu elektryzujący koloryt?

16 wrzesień 2013.

Niezwykłe oblicze zwykłej stacji transformatorowej
W drodze do pracy, na spacerze z dzieckiem czy podczas porannego joggingu mijamy ich codziennie kilka. Mijamy, bo swoją nijakością wrosły w miejski krajobraz. Stacje transformatorowe - kojarzymy je z obdrapanymi budynkami wklejonymi w miasto jak relikty minionej epoki. Zadaliśmy sobie pytanie: czy musi tak być? Odpowiedź mogła być tylko jedna.

El-Q - niezwykłe zwykłe trafo
El-Q wprowadziło do oferty stacje trafo o wysokich walorach estetycznych. To nowoczesna ekstrawagancja w kreowaniu przestrzeni miasta poprzez wprowadzenie małej architektury na wyższy poziom.

Iskra sztuki w miejskiej dżungli
W ostatnich latach Polacy zaczęli zwracać coraz większą uwagę na estetykę swojego otoczenia. Mamy dostęp do światowego designu i chcemy otaczać się nie tylko użytecznymi, ale i pięknymi przedmiotami. Tak samo jest z otoczeniem - zaniedbane parki i place to już rzadkość, rewitalizujemy przestrzeń by dobrze się w niej czuć i dbamy o nią, chcemy mieć wpływ na jej wygląd.
Obiekty małej architektury te, takie jak wiaty, kioski czy stacje transformatorowe, charakteryzują się przede wszystkim funkcjonalnością. My udowadniamy, że można wykorzystać ich potencjał w sposób, który przyczyni się do podniesienia walorów estetycznych przestrzeni. Stacja transformatorowa jako element małej architektury może być barwnym, przyjaznym dla oka budynkiem.
Co więcej, stacja trafo może być nośnikiem sztuki - przez twórczą aranżację otrzymuje nową siłę i energię, staje się inspiracją dla przechodniów. Może być elementem kształtującym przyjazną, estetyczną przestrzeń publiczną, dawać ulgę od przytłaczającej codzienności.
Przestrzeń, z której na co dzień korzystają ludzie, naturalnie oddziałuje na ich wrażliwość i zmysły. W nudnym otoczeniu życie mieszkańców miast robi się przytłaczające, monotonne i mało inspirujące. Dzisiejszy odbiorca zdecydowanie oczekuje przestrzeni wartościowej. Nic więc dziwnego, że współczesna sztuka coraz częściej znajduje zastosowanie w projektach użytkowych lub miejskich - projektanci, architekci i miejscy decydenci chętnie wychodzą naprzeciw oczekiwaniom swoich odbiorców.
Sztuka w przestrzeni publicznej nikogo już nie dziwi, stała się wręcz nieodłącznym elementem tkanki miasta. Wkracza na ulice, place i do parków. Wykorzystywana jest, by wyróżnić i nadać rangę danemu miejscu, stając się świadectwem kultury społeczeństwa, czy też wyjątkowego inwestora.

Nowa energia w mieście
Medialne kampanie promocyjne udowadniają, że miastom coraz trudniej zwrócić na siebie uwagę. Tradycyjne przekazy o ich walorach już nie wystarczają, potrzeba świeżych, bardziej skutecznych komunikatów. Szanse sukcesu mają jedynie projekty niestandardowe, które nieco inaczej angażują uwagę otoczenia.
Często niedocenianym nośnikiem informacji o miastach są fotografie wykonywane przez turystów i później pokazywane, czy to podczas towarzyskich spotkań, czy za pośrednictwem Internetu. Utrwalają one widoki, które z jakiegoś powodu przykuły uwagę fotografującego. Dlaczego nie miało by to być dzieło street-artu powstałe na fasadzie nowoczesnej, estetycznej stacji transformatorowej Projekt taki dałby też wyraz obowiązywania w mieście kreatywnej atmosfery, a udział młodych, lokalnych artystów spowodował by zaangażowanie młodych mieszkańców miasta w kształtowanie przestrzeni publicznej.
Autorem murali na stacjach El-Q jest częstochowska grupa Monstfur - utytułowany projekt artystyczny reprezentujący street-art. Ten młody i ambitny nurt sztuki jest zarazem doskonałym nośnikiem treści marketingowych oraz światopoglądowych. Za pomocą sztuki ulicznej można edukować, bawić, skłaniać do refleksji. Taka sztuka przemawia do ludzi, bo jest im bliska i autentyczna - bez patosu stapia się z miastem czyniąc je piękniejszym i atrakcyjniejszym zarówno dla mieszkańców, jak i turystów.
Stacja transformatorowa może być również elementem rewitalizującym tereny zaniedbane. Zaniedbana przestrzeń odstrasza ludzi. Zadbana, zaprojektowana z pomysłem przestrzeń zachęca do użytkowania jej. Dzięki temu następuje zwalczanie negatywnych tendencji urbanistycznych i podniesienie atrakcyjności obszarów miejskich.
Jednocześnie takie nieszablonowe podejście do architektury miejskiej może pomóc w budowaniu zewnętrznego wizerunku miasta jako przyjaznego ludziom i dbającego o interes publiczny, jakim jest ład i piękno miejskiej przestrzeni.
Projekty stacji mogą być również dedykowane określonemu charakterowi inwestycji, np. budownictwu sakralnemu, inne mogą mieć właściwości  informacyjne, np. edukować, promować ekologię.  Wszystko po to, aby przestrzeń, w której żyjemy była niebanalna, inspirująca i dostosowana do naszego stylu życia.

Osoba kontaktowa:
Anna Krakowian
511 766 001
a.krakowian@el-q.com.pl

Zakład Produkcji Urządzeń Elektrycznych EL-Q Sp. z o. o.
42-200 Częstochowa, ul. Jagiellońska 81/83
tel. +48 (34) 366 14 40, fax. (34) 363 09 19
www.el-q.com.pl


 Źródło: ZPUE EL-Q sp. z o.o.
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl