Dziś jest poniedziałek, 6 lipiec 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 3.9741 +0.38% 1EUR 4.4573 +0.09% 1GBP 4.9328 -0.45%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Aktualności
IIX edycja Targów Energetycznych ENERGETICS już w listopadzie!
więcej
Produkcja w Polsce w kontekście Czwartej Rewolucji Przemysłowej
więcej
72 edycja Seminarium dla Służb Utrzymania Ruchu - Kielce - Relacja
więcej
Przed nami 32. edycja targów ENERGETAB 2019
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
9 wrzesień 2020
Seminarium dla Utrzymania Ruchu - edycja 80 
więcej
15 wrzesień 2020
33. Międzynarodowe Energetyczne Targi Bielskie ENERGETAB 2020 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Aktualności

Jak nadać miastu elektryzujący koloryt?

16 wrzesień 2013.

Niezwykłe oblicze zwykłej stacji transformatorowej
W drodze do pracy, na spacerze z dzieckiem czy podczas porannego joggingu mijamy ich codziennie kilka. Mijamy, bo swoją nijakością wrosły w miejski krajobraz. Stacje transformatorowe - kojarzymy je z obdrapanymi budynkami wklejonymi w miasto jak relikty minionej epoki. Zadaliśmy sobie pytanie: czy musi tak być? Odpowiedź mogła być tylko jedna.

El-Q - niezwykłe zwykłe trafo
El-Q wprowadziło do oferty stacje trafo o wysokich walorach estetycznych. To nowoczesna ekstrawagancja w kreowaniu przestrzeni miasta poprzez wprowadzenie małej architektury na wyższy poziom.

Iskra sztuki w miejskiej dżungli
W ostatnich latach Polacy zaczęli zwracać coraz większą uwagę na estetykę swojego otoczenia. Mamy dostęp do światowego designu i chcemy otaczać się nie tylko użytecznymi, ale i pięknymi przedmiotami. Tak samo jest z otoczeniem - zaniedbane parki i place to już rzadkość, rewitalizujemy przestrzeń by dobrze się w niej czuć i dbamy o nią, chcemy mieć wpływ na jej wygląd.
Obiekty małej architektury te, takie jak wiaty, kioski czy stacje transformatorowe, charakteryzują się przede wszystkim funkcjonalnością. My udowadniamy, że można wykorzystać ich potencjał w sposób, który przyczyni się do podniesienia walorów estetycznych przestrzeni. Stacja transformatorowa jako element małej architektury może być barwnym, przyjaznym dla oka budynkiem.
Co więcej, stacja trafo może być nośnikiem sztuki - przez twórczą aranżację otrzymuje nową siłę i energię, staje się inspiracją dla przechodniów. Może być elementem kształtującym przyjazną, estetyczną przestrzeń publiczną, dawać ulgę od przytłaczającej codzienności.
Przestrzeń, z której na co dzień korzystają ludzie, naturalnie oddziałuje na ich wrażliwość i zmysły. W nudnym otoczeniu życie mieszkańców miast robi się przytłaczające, monotonne i mało inspirujące. Dzisiejszy odbiorca zdecydowanie oczekuje przestrzeni wartościowej. Nic więc dziwnego, że współczesna sztuka coraz częściej znajduje zastosowanie w projektach użytkowych lub miejskich - projektanci, architekci i miejscy decydenci chętnie wychodzą naprzeciw oczekiwaniom swoich odbiorców.
Sztuka w przestrzeni publicznej nikogo już nie dziwi, stała się wręcz nieodłącznym elementem tkanki miasta. Wkracza na ulice, place i do parków. Wykorzystywana jest, by wyróżnić i nadać rangę danemu miejscu, stając się świadectwem kultury społeczeństwa, czy też wyjątkowego inwestora.

Nowa energia w mieście
Medialne kampanie promocyjne udowadniają, że miastom coraz trudniej zwrócić na siebie uwagę. Tradycyjne przekazy o ich walorach już nie wystarczają, potrzeba świeżych, bardziej skutecznych komunikatów. Szanse sukcesu mają jedynie projekty niestandardowe, które nieco inaczej angażują uwagę otoczenia.
Często niedocenianym nośnikiem informacji o miastach są fotografie wykonywane przez turystów i później pokazywane, czy to podczas towarzyskich spotkań, czy za pośrednictwem Internetu. Utrwalają one widoki, które z jakiegoś powodu przykuły uwagę fotografującego. Dlaczego nie miało by to być dzieło street-artu powstałe na fasadzie nowoczesnej, estetycznej stacji transformatorowej Projekt taki dałby też wyraz obowiązywania w mieście kreatywnej atmosfery, a udział młodych, lokalnych artystów spowodował by zaangażowanie młodych mieszkańców miasta w kształtowanie przestrzeni publicznej.
Autorem murali na stacjach El-Q jest częstochowska grupa Monstfur - utytułowany projekt artystyczny reprezentujący street-art. Ten młody i ambitny nurt sztuki jest zarazem doskonałym nośnikiem treści marketingowych oraz światopoglądowych. Za pomocą sztuki ulicznej można edukować, bawić, skłaniać do refleksji. Taka sztuka przemawia do ludzi, bo jest im bliska i autentyczna - bez patosu stapia się z miastem czyniąc je piękniejszym i atrakcyjniejszym zarówno dla mieszkańców, jak i turystów.
Stacja transformatorowa może być również elementem rewitalizującym tereny zaniedbane. Zaniedbana przestrzeń odstrasza ludzi. Zadbana, zaprojektowana z pomysłem przestrzeń zachęca do użytkowania jej. Dzięki temu następuje zwalczanie negatywnych tendencji urbanistycznych i podniesienie atrakcyjności obszarów miejskich.
Jednocześnie takie nieszablonowe podejście do architektury miejskiej może pomóc w budowaniu zewnętrznego wizerunku miasta jako przyjaznego ludziom i dbającego o interes publiczny, jakim jest ład i piękno miejskiej przestrzeni.
Projekty stacji mogą być również dedykowane określonemu charakterowi inwestycji, np. budownictwu sakralnemu, inne mogą mieć właściwości  informacyjne, np. edukować, promować ekologię.  Wszystko po to, aby przestrzeń, w której żyjemy była niebanalna, inspirująca i dostosowana do naszego stylu życia.

Osoba kontaktowa:
Anna Krakowian
511 766 001
a.krakowian@el-q.com.pl

Zakład Produkcji Urządzeń Elektrycznych EL-Q Sp. z o. o.
42-200 Częstochowa, ul. Jagiellońska 81/83
tel. +48 (34) 366 14 40, fax. (34) 363 09 19
www.el-q.com.pl


 Źródło: ZPUE EL-Q sp. z o.o.
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl