Dziś jest poniedziałek, 30 marzec 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 4.0933 -0.47% 1EUR 4.5395 +0.33% 1GBP 5.0698 +0.96%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Aktualności
72 edycja Seminarium dla Służb Utrzymania Ruchu - Kielce - Relacja
więcej
IIX edycja Targów Energetycznych ENERGETICS już w listopadzie!
więcej
Produkcja w Polsce w kontekście Czwartej Rewolucji Przemysłowej
więcej
Nowy cykl szkoleń praktycznych związanych z programowaniem sterowników marki Siemens
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
31 marzec 2020
Fluid Power 
więcej
21 kwiecień 2020
Targi Expopower 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Aktualności

PGNiG zapewnia, że zimą gazu nie zabraknie

25 listopad 2013.
PGNiG zapewnia, że zimą gazu nie zabraknie

Nie ma zagrożenia ograniczenia dostaw gazu tej zimy. PGNiG ma pełne magazyny, a dodatkowo na początku przyszłego roku będzie dysponowało dodatkową powierzchnią do wypełnienia. Sezon grzewczy oraz zwiększona produkcja nawozów przed wiosną sprawiają, że zapotrzebowanie na gaz zimą wzrasta ponad czterokrotnie w stosunku do lata.

 - W naszej opinii zima będzie bezpieczna pod względem ogrzewania. Zapasy w tej chwili mamy prawie wypełnione w 100 proc. - mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Jacek Murawski, wiceprezes ds. finansowych Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa.

Zapewnia, że nie będzie powtórki z poprzednich sezonów, gdy zdarzały się ograniczenia w dostawach paliwa. Minionej, mroźnej zimy na wniosek Gaz-Systemu, PGNiG wprowadziło ograniczenia w dostawach gazu do Zakładów Chemicznych Police, PKN Orlen i Zakładów Azotowych Puławy. Wówczas na koniec stycznia w podziemnych magazynach gazu PGNiG zgromadzone było 1,177 mld m sześc. gazu.

Z kolei pod koniec 2009 roku magazyny koncernu były wypełnione gazem w ok. 70 procentach. To groziło tym, że mogło zabraknąć 0,4-0,5 miliarda metrów sześciennych paliwa. Problemy wynikały z przedłużających się negocjacji z Gazpromem dotyczących nowej umowy gazowej, która miała zwiększyć dostawy z Rosji. Z podobnymi problemami PGNiG borykał się od 2003 roku, kiedy w wyniku porozumienia między Moskwą a Warszawą zmniejszono dostawy w ramach ?kontraktu jamalskiego".

Tym razem w magazynach zgromadzono przed zimą  1,8 mld m sześc. Dodatkowo pojawią się nowe powierzchnie i ilość zapasów zostanie znacznie zwiększona.

 - Mówimy o magazynie Kosakowo i Wierzchowice. W Wierzchowicach zamierzamy mieć w przyszłym roku prawie 1,2 mld m sześc. pojemności.  Jest to nowy magazyn,  a odbiór końcowy planowany jest na początku roku - zapowiada Jacek Murawski.

W wierzchowickim magazynie znajduje się już 600 mln m sześc. błękitnego paliwa,  a docelowo znaleźć może się w nim dwa razy więcej. To zwiększa bezpieczeństwo energetyczne kraju.

Z kolei Podziemny Magazyn Gazu Kosakowo, zlokalizowany w województwie pomorskim, docelowo będzie mógł pomieścić 250 mln m sześc. Inwestycja ma zostać zakończona w 2021 r.

 - Obecny poziom zapasów, biorąc pod uwagę, że nasza konsumpcja w czwartym czy pierwszym kwartale wynosi około 3 mld sześc., pozwala na to, by bilans gazu był zabezpieczony ? informuje wiceprezes.

Całkowita pojemność polskich magazynów wynosi 1,8 mld m sześc. W ramach testowania budowanych nowych pojemności magazynowych, do kwietnia 2014 r. przybędzie dodatkowo 650 mln m sześc.  Rocznie Polska zużywa 14,8 mld m sześc. gazu.

 Źródło: Newsria.pl
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl