Dziś jest poniedziałek, 30 marzec 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 4.1127 -2.05% 1EUR 4.5246 -1.56% 1GBP 5.0218 +0.34%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Aktualności
Przyszłość sektora motoryzacji w Polsce ? raport Banku Pekao S.A.
więcej
IIX edycja Targów Energetycznych ENERGETICS już w listopadzie!
więcej
Przed nami 32. edycja targów ENERGETAB 2019
więcej
Produkcja w Polsce w kontekście Czwartej Rewolucji Przemysłowej
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
31 marzec 2020
Fluid Power 
więcej
21 kwiecień 2020
Targi Expopower 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Aktualności

Przetworniki i mierniki parametrów środowiskowych

26 luty 2014.

Francuska firma Kimo, jeden z liderów w produkcji urządzeń pomiarowych i rozwiązań dla branży HVACR wprowadziła do sprzedaży nową gamę przetworników pomiarowych. Składają się na nią trzy grupy produktów: monostaty, przetworniki klasy 110 oraz klasy 210. W drugim kwartale 2014 roku do sprzedaży wprowadzona zostanie także nowa wersja przetworników klasy 310.


W artykule przybliżamy charakterystykę monostatów i przetworników klasy 110. Każdy z prezentowanych przetworników został umieszczony w nowoczesnej obudowie wykonanej z ABS-u o stopniu ochrony IP65 (IP20 dla modeli z wewnętrzną sondą). Szczególnie ergonomiczne jest umieszczenie całej elektroniki w płycie czołowej, dzięki czemu po demontażu panelu czołowego, wszelkie podłączenia przewodów pozostają na zaciskach śrubowych umieszczonych na tylnej obudowie, co bardzo ułatwia pracę przy konfiguracji przetworników przymocowanych już w docelowym miejscu instalacji. Na płycie czołowej umieszczony jest wyświetlacz LCD (opcjonalny dla klasy 110), diody sygnalizacyjne, a także gniazdo do podłączenia interfejsu komunikacyjnego.
Konfiguracja przetworników możliwa jest za pomocą przycisku na obudowie i przełączników DIP umieszczonych na płycie elektronicznej wewnątrz obudowy lub za pomocą komputera PC z oprogramowaniem LCC- S i interfejsem USB/ PS2.
 
W przypadku monostatów dostępne są 4 typy: TST - termostat (pomiar temperatury), HST - higrostat (pomiar wilgotności), PST - presostat (pomiar ciśnienia), COST - COstat (pomiar stężenia CO), CO2ST - CO2stat (pomiar stężenia CO2). Monostaty są wyposażone w 10 cyfrowy wyświetlacz LCD, jedno wyjście przekaźnikowe 3 A / 230 V, zasilanie: 24 VDC/ AC. Podłączenie sond odbywa się w różny sposób w zależności od modelu. Występują m.in. sondy do pomiaru otoczenia, na przewodzie oraz do pomiaru w kanale wentylacyjnym. Każdy z monostatów może być wykorzystany do sterowania (uruchamiania lub zatrzymywania) działania różnych urządzeń zewnętrznych zasilanych z wyjścia przekaźnikowego. Dostępne są trzy tryby pracy alarmu: narastającym zboczem z histerezą, opadającym zboczem z histerezą oraz monitorowanie (dwie definiowane wartości) z opcją ustalenia opóźnienia czasowego dla każdej z nich. Opis poszczególnych wersji znajduje się w pierwszej z tabel.
 
W klasie 110 dostępnych jest 10 typów przetworników: TM 50 i TM 110 - przetwornik temperatury, HM 110 - przetwornik wilgotności, TH 110 - przetwornik termohigrometryczny, CP 110 - przetwornik ciśnienia różnicowego, CP 116 - przetwornik ciśnienia atmosferycznego, CTV - przetworniki przepływu powietrza, CO 110 - przetwornik stężenia CO, CO 112 - przetwornik stężenia CO2, LR 110 - przetwornik natężenia oświetlenia, CR 110 - przetwornik irradiancji. Podłączenie sond odbywa się w różny sposób w zależności od modelu i analogicznie jak w przypadku monostatów występują m.in. sondy do pomiaru otoczenia, na przewodzie oraz do pomiaru w kanale wentylacyjnym. Przetworniki klasy 110 mogą być wyposażone w wyświetlacz LCD (standardowo nie posiadają wyświetlacza) i zasilane są na dwa sposoby, aktywnie: napięciem 24 VAC/ DC (z opcją zamówienia wyjścia 0-10 V albo wyjścia 4-20 mA) oraz w drugim przypadku pasywnie: napięciem 16-30 VDC z wyjściem 4-20 mA. Rodzaj zasilania (aktywnie/pasywnie) oraz typ wyjścia (napięciowe/prądowe) należy określić na etapie zamówienia. Opis poszczególnych wersji znajduje się w drugiej tabeli.

Przetworniki z serii 210 oraz 310 mają dodatkowe funkcje, w tym m.in. komunikację RS-485 Modbus, znacznie zwiększoną dokładność czy możliwość pomiaru kilku parametrów jednocześnie. Wszystkie przetworniki produkowane są przez KIMO we Francji i charakteryzują się bardzo dużą stabilnością długookresową pomiaru (szczególnie dla ciśnienia, temperatury, wilgotności, przepływu powietrza, natężenia oświetlenia, irradiancji). Prezentowane w artykule modele zostały sprawdzone w warunkach standardowych, jak i przemysłowych.

Dystrybucję produktów Kimo w Polsce prowadzi firma Merserwis z Warszawy.

Zapoznaj się z nowymi przetwornikami na stronie MerserwisŹródło: Merserwis
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl