Dziś jest czwartek, 9 lipiec 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 3.9741 +0.38% 1EUR 4.4573 +0.09% 1GBP 4.9328 -0.45%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Reklama

Aktualności
Seminarium utrzynia ruchu - Wałbrzych 2019
więcej
Nowy cykl szkoleń praktycznych związanych z programowaniem sterowników marki Siemens
więcej
72 edycja Seminarium dla Służb Utrzymania Ruchu - Kielce - Relacja
więcej
Przed nami 32. edycja targów ENERGETAB 2019
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
9 wrzesień 2020
Seminarium dla Utrzymania Ruchu - edycja 80 
więcej
15 wrzesień 2020
33. Międzynarodowe Energetyczne Targi Bielskie ENERGETAB 2020 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Aktualności

Przetworniki i mierniki parametrów środowiskowych

26 luty 2014.

Francuska firma Kimo, jeden z liderów w produkcji urządzeń pomiarowych i rozwiązań dla branży HVACR wprowadziła do sprzedaży nową gamę przetworników pomiarowych. Składają się na nią trzy grupy produktów: monostaty, przetworniki klasy 110 oraz klasy 210. W drugim kwartale 2014 roku do sprzedaży wprowadzona zostanie także nowa wersja przetworników klasy 310.


W artykule przybliżamy charakterystykę monostatów i przetworników klasy 110. Każdy z prezentowanych przetworników został umieszczony w nowoczesnej obudowie wykonanej z ABS-u o stopniu ochrony IP65 (IP20 dla modeli z wewnętrzną sondą). Szczególnie ergonomiczne jest umieszczenie całej elektroniki w płycie czołowej, dzięki czemu po demontażu panelu czołowego, wszelkie podłączenia przewodów pozostają na zaciskach śrubowych umieszczonych na tylnej obudowie, co bardzo ułatwia pracę przy konfiguracji przetworników przymocowanych już w docelowym miejscu instalacji. Na płycie czołowej umieszczony jest wyświetlacz LCD (opcjonalny dla klasy 110), diody sygnalizacyjne, a także gniazdo do podłączenia interfejsu komunikacyjnego.
Konfiguracja przetworników możliwa jest za pomocą przycisku na obudowie i przełączników DIP umieszczonych na płycie elektronicznej wewnątrz obudowy lub za pomocą komputera PC z oprogramowaniem LCC- S i interfejsem USB/ PS2.
 
W przypadku monostatów dostępne są 4 typy: TST - termostat (pomiar temperatury), HST - higrostat (pomiar wilgotności), PST - presostat (pomiar ciśnienia), COST - COstat (pomiar stężenia CO), CO2ST - CO2stat (pomiar stężenia CO2). Monostaty są wyposażone w 10 cyfrowy wyświetlacz LCD, jedno wyjście przekaźnikowe 3 A / 230 V, zasilanie: 24 VDC/ AC. Podłączenie sond odbywa się w różny sposób w zależności od modelu. Występują m.in. sondy do pomiaru otoczenia, na przewodzie oraz do pomiaru w kanale wentylacyjnym. Każdy z monostatów może być wykorzystany do sterowania (uruchamiania lub zatrzymywania) działania różnych urządzeń zewnętrznych zasilanych z wyjścia przekaźnikowego. Dostępne są trzy tryby pracy alarmu: narastającym zboczem z histerezą, opadającym zboczem z histerezą oraz monitorowanie (dwie definiowane wartości) z opcją ustalenia opóźnienia czasowego dla każdej z nich. Opis poszczególnych wersji znajduje się w pierwszej z tabel.
 
W klasie 110 dostępnych jest 10 typów przetworników: TM 50 i TM 110 - przetwornik temperatury, HM 110 - przetwornik wilgotności, TH 110 - przetwornik termohigrometryczny, CP 110 - przetwornik ciśnienia różnicowego, CP 116 - przetwornik ciśnienia atmosferycznego, CTV - przetworniki przepływu powietrza, CO 110 - przetwornik stężenia CO, CO 112 - przetwornik stężenia CO2, LR 110 - przetwornik natężenia oświetlenia, CR 110 - przetwornik irradiancji. Podłączenie sond odbywa się w różny sposób w zależności od modelu i analogicznie jak w przypadku monostatów występują m.in. sondy do pomiaru otoczenia, na przewodzie oraz do pomiaru w kanale wentylacyjnym. Przetworniki klasy 110 mogą być wyposażone w wyświetlacz LCD (standardowo nie posiadają wyświetlacza) i zasilane są na dwa sposoby, aktywnie: napięciem 24 VAC/ DC (z opcją zamówienia wyjścia 0-10 V albo wyjścia 4-20 mA) oraz w drugim przypadku pasywnie: napięciem 16-30 VDC z wyjściem 4-20 mA. Rodzaj zasilania (aktywnie/pasywnie) oraz typ wyjścia (napięciowe/prądowe) należy określić na etapie zamówienia. Opis poszczególnych wersji znajduje się w drugiej tabeli.

Przetworniki z serii 210 oraz 310 mają dodatkowe funkcje, w tym m.in. komunikację RS-485 Modbus, znacznie zwiększoną dokładność czy możliwość pomiaru kilku parametrów jednocześnie. Wszystkie przetworniki produkowane są przez KIMO we Francji i charakteryzują się bardzo dużą stabilnością długookresową pomiaru (szczególnie dla ciśnienia, temperatury, wilgotności, przepływu powietrza, natężenia oświetlenia, irradiancji). Prezentowane w artykule modele zostały sprawdzone w warunkach standardowych, jak i przemysłowych.

Dystrybucję produktów Kimo w Polsce prowadzi firma Merserwis z Warszawy.

Zapoznaj się z nowymi przetwornikami na stronie MerserwisŹródło: Merserwis
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl