Dziś jest czwartek, 9 lipiec 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 3.9741 +0.38% 1EUR 4.4573 +0.09% 1GBP 4.9328 -0.45%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Aktualności
Seminarium utrzynia ruchu - Wałbrzych 2019
więcej
72 edycja Seminarium dla Służb Utrzymania Ruchu - Kielce - Relacja
więcej
75 edycja Seminarium SUR za nami
więcej
Przed nami 32. edycja targów ENERGETAB 2019
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
9 wrzesień 2020
Seminarium dla Utrzymania Ruchu - edycja 80 
więcej
15 wrzesień 2020
33. Międzynarodowe Energetyczne Targi Bielskie ENERGETAB 2020 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Aktualności

Jak zaczęła się przygoda z Targami Automaticon

9 kwiecień 2014.

Szanowni Państwo !
Nie tak dawno była pierwsza edycja targów, a już mamy dwadzieścia lat za sobą. Przy tej okazji chciałbym przypomnieć jak się to wszystko zaczęło. Pewnego dnia na wiosnę 1994 roku odbyło się spotkanie dyrektora PIAP doc. dr inż. Stanisława Kaczanowskiego z przedstawicielami prywatnej firmy MVM inż. Adamem Szermerem i mgr Januszem Rudziszem. Przedmiotem dyskusji był pomysł organizacji targów skupiających rozproszone pomiędzy różne imprezy wystawiennicze środowisko automatyki przemysłowej. Zdaniem uczestników spotkania, organizacja takiej imprezy wydawała się bardzo potrzebna. Podpisano umowę  o współpracy i zabraliśmy sie do pracy. Nadszedł 7 marca 1995 - pierwszy dzień targów. W salach gimnastycznych klubu sportowego Gwardia wraz z wystawcami czekaliśmy na zwiedzających, zastanawiając się jaka będzie frekwencja. Już po pierwszym dniu wiadomo było, że jest dobrze, że nie zawiedliśmy zaufania firm, które zdecydowały sie wziąć udział w naszej imprezie. Kolejne dni potwierdziły tą ocenę.  Nasze marzenie, aby stworzyć znaną imprezę z przynajmniej stoma wystawcami, zaczynały nabierać realnych kształtów. Jak szybko sie okazało plan ten przekroczyliśmy już w drugim roku. Spowodowało to konieczność zmiany lokalizacji. Przenieśliśmy się na kryte korty tenisowe klubu MERA. Po kolejnych dwóch latach korty MERY też już były za małe - kolejna przeprowadzka do hali Mokotów na ul. Bokserskiej. Dostępna powierzchnia wystawiennicza z 800 m.kw. podczas pierwszej edycji wzrosła do 4700 m.kw. Szybko okazało się że i to za mało. Stawiamy dodatkowo nowoczesny pawilon TFS, ale niestety jest to namiot. Jednocześnie "Bokserska" jest największym obiektem wystawowym w stolicy i już nie mamy gdzie się przenieść. Ze względu na liczbę wystawców i gości zaczynają się problemy z parkowaniem tak dużej liczby samochodów. Problemy te zresztą towarzyszą nam do dziś. W roku 2002 zaczyna działalność nowy obiekt wystawienniczy - Warszawskie Centrum Targowe EXPO XXI. Hale o powierzchni 11.000 m.kw. stwarzają warunki do dalszego rozwoju targów. Od 2003 roku w tym właśnie obiekcie odbywa sie AUTOMATICON. Jest to czwarta lokalizacja targów i mam nadzieję, że kolejna przeprowadzka nam nie grozi. Obecnie EXPO XXI dysponuje 15.000 m.kw. powierzchni wystawienniczej, czterema salami konferencyjnymi i parkingiem na ponad 700 samochodów co niestety przy ponad 300 wystawcach i tysiącach zwiedzających jest kroplą w morzu potrzeb.

Miniony okres dwudziestu lat to mnóstwo ciekawych, a zarazem niezwykłych wydarzeń, z którymi przyszło nam się zmierzyć. Błędnie wykonane plany powierzchni wystawienniczej, fakt że "metr" w zabudowie systemowej to nie to sam co 1 m w technice i stoisko 3x3 metry nie mieści się na działce 3x3, cieknący dach, zamarzające rury i wiele innych. Było jeszcze mnóstwo innych przypadków, ale jestem przekonany, że tak sobie z nimi poradziliśmy, że większość z nich dla osób spoza grona organizatorów, a w szczególności dla wystawców i gości nie była zauważalna. Niewątpliwie największym wyzwaniem z jakim przyszło nam się zmierzyć, była śmierć Papieża Jana Pawła II na cztery dni przed rozpoczęciem targów czyli w pierwszym dniu montażu stoisk. Ten problem udało się nam wspólnie rozwiązać. Piszę "wspólnie", bo niewątpliwie niezwykle pozytywną rolę odegrała tu postawa wystawców i chęć znalezienia wyjścia z niezwykle trudnej sytuacji.  Mamy nadzieję, że takich emocji nie będziemy więcej przeżywać. Zespół organizujący targi  przywykł już do różnych niespodzianek i choć to "niespodzianki", to na większość mamy wypracowane procedury reagowania. 

O targach można napisać grubą książkę, ale tym razem ograniczę sie tylko do tych krótkich wspomnień.
Od ośmiu lat liczba stoisk przekracza 300. Nieznacznie zmienia się struktura wystawców. Miejsce koncernów z kapitałem zagranicznym (choć firmy rejestrowane są w Polsce) zajmują firmy krajowe. Przez targi przewija się sporo firm z Europy i Azji. Cały czas jest liczna grupa wystawców z Niemiec. Jest to o tyle ciekawe, że najsilniejsza zagraniczna konkurencja targów AUTOMATICON to właśnie imprezy niemieckie.

Aktualnie targi AUTOMATICON to najpoważniejsza impreza w branży automatyki przemysłowej w naszym kraju. Od 1997 w trakcie targów przyznawany jest Złoty Medal. Równolegle w z targami odbywa się organizowana przez PIAP konferencja naukowo-techniczna Automation. Od początku targów wzięło w nich udział (nie licząc podwystawców) ponad 1000 firm z 24 krajów z Europy, Azji i Ameryki.

Mam nadzieję, że będę miał okazję jeszcze nie raz się z Państwem spotkać. Teraz zapraszam Państwa do zapoznania się z, jak zwykle bardzo ciekawą, ofertą prezentowaną przez Wystawców. Jestem przekonany, że każdy z Państwa znajdzie na targach dla siebie coś ciekawego.

Jacek Frontczak - Komisarz Targów

 Źródło: Automaticon
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl