Dziś jest czwartek, 9 lipiec 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 3.9741 +0.38% 1EUR 4.4573 +0.09% 1GBP 4.9328 -0.45%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Reklama

Aktualności
72 edycja Seminarium dla Służb Utrzymania Ruchu - Kielce - Relacja
więcej
Produkcja w Polsce w kontekście Czwartej Rewolucji Przemysłowej
więcej
Przed nami 32. edycja targów ENERGETAB 2019
więcej
75 edycja Seminarium SUR za nami
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
9 wrzesień 2020
Seminarium dla Utrzymania Ruchu - edycja 80 
więcej
15 wrzesień 2020
33. Międzynarodowe Energetyczne Targi Bielskie ENERGETAB 2020 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Aktualności

Sposób ustalania wyłączenia niektórych przedsiębiorstw energetycznych spod gazowego obowiązku giełdowego

15 lipiec 2014.

Prezes URE przedstawia wytyczne w sprawie sposobu ustalania wyłączenia niektórych przedsiębiorstw energetycznych spod gazowego obowiązku giełdowego.

 

Zgodnie z przepisami ustawy - Prawo energetyczne, art. 49b ust. 1 ustawy (Dz. U. z 2012 r., poz. 1059, z 2013 r. poz. 984 i poz. 1238 oraz z 2014 r. poz. 457 i poz. 490) przedsiębiorstwa energetyczne zajmujące się obrotem paliw gazowych mają obowiązek sprzedaży części gazu ziemnego wysokometanowego na giełdach towarowych lub rynku organizowanym przez podmiot prowadzący na terytorium RP rynek regulowany, czyli tzw. obowiązek publicznej sprzedaży gazu. W 2013 r. obowiązek ten wynosił 30% gazu wprowadzonego do sieci przesyłowej przez przedsiębiorstwo zajmujące się obrotem gazem ziemnym. Wolumen gazu objętego ww. obowiązkiem ulega w kolejnych latach zwiększeniu - od 1 stycznia 2014 r. do 40% , a od 1 stycznia 2015 r. do 55%.

Z obowiązku publicznej sprzedaży gazu ziemnego zwolnione są przedsiębiorstwa energetyczne zajmujące się obrotem gazem ziemnym z zagranicą, które w danym roku posiadają prawo do przepustowości w punktach wejścia (przydział przepustowości) do krajowego systemu przesyłowego na połączeniach z systemami przesyłowymi innych państw w wielkości mniejszej niż 10% sumy przepustowości wszystkich tych punktów.

Natomiast nie podlegają zwolnieniu z obowiązku publicznej sprzedaży gazu ziemnego przedsiębiorstwa energetyczne zajmujące się obrotem gazem ziemnym z zagranicą wchodzące w skład grupy kapitałowej, jeżeli łączna wielkość przepustowości w punktach wejścia na połączeniach transgranicznych, do których przedsiębiorstwa te posiadają prawo (przydział przepustowości), jest większa niż 10% sumy przepustowości wszystkich punktów wejścia na połączeniach transgranicznych.

Szczegóły dotyczące sposobu ustalania wyłączenia niektórych przedsiębiorstw energetycznych spod gazowego obowiązku giełdowego znajdują się w Komunikacie Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki nr 26/2014.Źródło: URE
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl