Dziś jest czwartek, 16 lipiec 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 3.9741 +0.38% 1EUR 4.4573 +0.09% 1GBP 4.9328 -0.45%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Reklama

Aktualności
72 edycja Seminarium dla Służb Utrzymania Ruchu - Kielce - Relacja
więcej
Cykl szkoleń z zakresu programowania sterowników SIMATIC S7-300, S7-1200
więcej
Targi Pneumatyki, Hydrauliki, Napędów i Sterowań KIELCE FLUID POWER
więcej
Nowy cykl szkoleń praktycznych związanych z programowaniem sterowników marki Siemens
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
9 wrzesień 2020
Seminarium dla Utrzymania Ruchu - edycja 80 
więcej
15 wrzesień 2020
33. Międzynarodowe Energetyczne Targi Bielskie ENERGETAB 2020 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Aktualności

Jak ochronić polski i światowy przemysł przed cyberatakami? Sześć elementów obrony.

9 listopad 2015.

Przemysł stał się jednym z głównych celów ataków cyberprzestępców. Jak wskazują dane firmy Schneider Electric w latach 2006-2012 liczba incydentów zagrażających bezpieczeństwu przemysłu na świecie wzrosła aż o 782 %.  Mimo, że w niemal 60% obiektów przemysłowych wdrożono programy do zarządzania bezpieczeństwem i ochrony przed złośliwym oprogramowaniem, to wciąż identyfikacja i eliminacja zagrożeń jest skuteczna tylko u nielicznych. Co więc sprawia, że infrastruktura przemysłowa jest niewystarczająco chroniona i jakie kroki należy podjąć, aby skutecznie chronić przemysł przed cyberprzestępcami?

Wyzwania w zakresie bezpieczeństwa w przemyśle
Skuteczna walka z cyberatakami w przemyśle związana jest z szeregiem wyzwań, którym trzeba sprostać, aby podjęte działania w zakresie obrony miały szansę powodzenia. Do takich wyzwań zalicza się coraz bardziej otwarte środowiska przemysłowe zorientowane na zdalną pracę grupową. W przeszłości większość sieci przemysłowych była odizolowana. Z czasem jednak doszło do transformacji architektury systemów przemysłowych i wprowadzono mechanizmy umożliwiające pracę grupową oraz wewnętrzną i zewnętrzną integrację. Kadra kierownicza potrzebuje dziś dostępu do danych gromadzonych w czasie rzeczywistym,  wykorzystywanych do tworzenia analiz i raportów oraz w procesie decyzyjnym. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat przemysłowe systemy sterowania stawały się coraz mniej odizolowane, w związku z coraz powszechniejszym wykorzystywaniem urządzeń internetowych, bezprzewodowych i mobilnych w tych środowiskach. Co więcej, tradycyjne systemy sterowania nie były tworzone z myślą o obronie przed dzisiejszymi zagrożeniami ? mówi Ireneusz Martyniuk, Wiceprezes Pionu Przemysłu w Schneider Electric Polska. Jak wskazują dane Repository for Industrial Security Incidents ok. 35 % incydentów związanych z atakami na przemysłowe systemy sterowania zostało zainicjowanych zdalnie. Nie jest to zaskakujące, jeśli weźmiemy pod uwagę, że w niemal 65 % obiektów możliwe jest uzyskanie zdalnego dostępu do systemów sterowania.


Kolejnym wyzwaniem jest niska świadomość ryzyka i bierność osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, szczególnie w sektorze wytwórczym i produkcyjnym. Osoby te albo są nieświadome zagrożenia cyberatakami, albo niechętnie podejmują się wdrażania strategii bezpieczeństwa, ponieważ inwestycje w tym obszarze wydają się nie przynosić wymiernego zwrotu, mierzalnego współczynnikiem ROI.


Nie bez znaczenia jest również coraz częstsze korzystanie z komercyjnych, gotowych rozwiązań IT w środowiskach przemysłowych. Stopniowy zwrot w kierunku rozwiązań IT w przemyśle miał na celu uzyskanie korzyści biznesowych oraz ułatwienie realizacji operacji
i integracji procesów Jednocześnie naraził on systemy sterowania na ataki złośliwego oprogramowania i zagrożenia wycelowane w systemy komercyjne. Na końcu wszystkich tych problemów pojawia się wyzwanie związane ze zbyt słabo wykwalifikowanym personelem. Pomimo, iż w sektorze przemysłowym pracuje wielu wysoko wykwalifikowanych pracowników operujących na systemach zautomatyzowanych, to nie przekłada się to na adekwatny poziom kompetencji w obszarze przemysłowych sieci IT. To luka, która blokuje możliwość opracowania całościowej strategii obrony i zapobiegania zagrożeniom w danej organizacji.
6 elementów skutecznej obrony
Odpowiednie zabezpieczenie przemysłu przed atakami jest jednak możliwe przy stworzeniu odpowiedniej strategii obrony. W kwestiach związanych z cyberbezpieczeństwem zaleca się przyjęcie strategii głębokiej obrony - Defense-in-Depth. Jest to hybrydowa, wielopoziomowa, strategia bezpieczeństwa oferująca holistyczną ochronę całemu przedsiębiorstwu. Uważamy, że powinna ona stać się standardem w przemysłowych obiektach przyszłości ? dodaje Ireneusz Martyniuk.


Pogłębiona strategia obrony powinna więc objąć 6 kluczowych elementów:
- Pierwszym z nich jest przygotowanie planu zabezpieczeń, czyli polityki i procedur obejmujących ewaluację i ograniczanie ryzyka oraz metody przywracania funkcjonowania systemu po awarii. 
- Drugim elementem jest separacja sieci, gdzie następuje oddzielanie systemów sterowania i automatyzacji przemysłowej od innych sieci przy pomocy "stref zdemilitaryzowanych" (DMZ - demilitarized zones). Strefy te mają za zadanie ochronę systemów przemysłowych przed poleceniami i informacjami napływającymi z sieci firmowej.
- Trzeci obszar to ochrona na granicach sieci - zapory firewall, weryfikacja tożsamości, autoryzacja dostępu, sieci VPN (IPsec) i oprogramowanie antywirusowe, blokujące dostęp osobom bez uprawnień. 
- Czwarty element to segmentacja sieci, czyli ograniczenie zasięgu potencjalnych naruszeń bezpieczeństwa do jednego segmentu. Odbywa się to przy pomocy przełączników sieciowych i sieci VLAN, dzielących sieć na kilka podsieci i ograniczających wymianę danych pomiędzy nimi. Pomaga to ograniczyć negatywne skutki ataku złośliwego oprogramowania do jednego segmentu, redukując straty w całej sieci. 
- Piątym elementem skutecznej strategii jest wzmacnianie ochrony urządzeń poprzez zarządzanie hasłami, zdefiniowane profile użytkowników i zatrzymanie zbędnych procesów w celu podniesienia poziomu bezpieczeństwa urządzeń. 
- Ostatnim etapem powinien być monitoring i aktualizacje, polegające na kontroli aktywności operatora i komunikacji w obrębie sieci, jak również regularne aktualizacje oprogramowania.


Pomimo tego, że strategia zaleca stworzenie i wdrożenie całościowego planu, wiele organizacji błędnie zakłada, że oznacza to przyjęcie postawy "wszystko albo nic". W takiej sytuacji warto odnieść się do metody działań krok po kroku, która może być pomocna w poszukiwaniach najlepszego sposobu działania dla danej organizacji ? mówi Ireneusz Martyniuk, Wiceprezes Pionu Przemysłu w Schneider Electric Polska.


Bezpieczeństwo, a nie tylko cyberbezpieczeńtswo
W przypadku planowania strategii cyberbezpieczeństwa, najlepsza praktyka polega na całościowym uwzględnieniu wszystkich wymogów bezpieczeństwa, bez ograniczania się do cyberbezpieczeństwa. Dlatego też, zarządcy przedsiębiorstw przemysłowych jak i specjaliści powinni uwzględnić w swojej strategii również rozwiązania z dziedziny systemów sterowania dla przemysłu, kontroli dostępu do budynków, rozwiązań dla centrów danych, urządzeń do dystrybucji energii, a także systemów bezpieczeństwa (w tym nadzoru wideo, kontroli dostępu, systemu ochrony pożarowej i ratowania życia oraz wykrywania włamań). Daje to pewność, że plan ochrony wrażliwych punktów będzie naprawdę całościowy i kompletny


 Źródło: schneider-electric
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl