Dziś jest poniedziałek, 6 kwiecień 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 4.2257 -0.33% 1EUR 4.5612 -0.39% 1GBP 5.203 -0.26%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Aktualności
Produkcja w Polsce w kontekście Czwartej Rewolucji Przemysłowej
więcej
Nowy cykl szkoleń praktycznych związanych z programowaniem sterowników marki Siemens
więcej
Targi AUTOMATICON odwołane!
więcej
Seminarium utrzynia ruchu - Wałbrzych 2019
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
21 kwiecień 2020
Targi Expopower 
więcej
23 kwiecień 2020
Seminarium EX - edycja XIV 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Aktualności

Jak ochronić polski i światowy przemysł przed cyberatakami? Sześć elementów obrony.

9 listopad 2015.

Przemysł stał się jednym z głównych celów ataków cyberprzestępców. Jak wskazują dane firmy Schneider Electric w latach 2006-2012 liczba incydentów zagrażających bezpieczeństwu przemysłu na świecie wzrosła aż o 782 %.  Mimo, że w niemal 60% obiektów przemysłowych wdrożono programy do zarządzania bezpieczeństwem i ochrony przed złośliwym oprogramowaniem, to wciąż identyfikacja i eliminacja zagrożeń jest skuteczna tylko u nielicznych. Co więc sprawia, że infrastruktura przemysłowa jest niewystarczająco chroniona i jakie kroki należy podjąć, aby skutecznie chronić przemysł przed cyberprzestępcami?

Wyzwania w zakresie bezpieczeństwa w przemyśle
Skuteczna walka z cyberatakami w przemyśle związana jest z szeregiem wyzwań, którym trzeba sprostać, aby podjęte działania w zakresie obrony miały szansę powodzenia. Do takich wyzwań zalicza się coraz bardziej otwarte środowiska przemysłowe zorientowane na zdalną pracę grupową. W przeszłości większość sieci przemysłowych była odizolowana. Z czasem jednak doszło do transformacji architektury systemów przemysłowych i wprowadzono mechanizmy umożliwiające pracę grupową oraz wewnętrzną i zewnętrzną integrację. Kadra kierownicza potrzebuje dziś dostępu do danych gromadzonych w czasie rzeczywistym,  wykorzystywanych do tworzenia analiz i raportów oraz w procesie decyzyjnym. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat przemysłowe systemy sterowania stawały się coraz mniej odizolowane, w związku z coraz powszechniejszym wykorzystywaniem urządzeń internetowych, bezprzewodowych i mobilnych w tych środowiskach. Co więcej, tradycyjne systemy sterowania nie były tworzone z myślą o obronie przed dzisiejszymi zagrożeniami ? mówi Ireneusz Martyniuk, Wiceprezes Pionu Przemysłu w Schneider Electric Polska. Jak wskazują dane Repository for Industrial Security Incidents ok. 35 % incydentów związanych z atakami na przemysłowe systemy sterowania zostało zainicjowanych zdalnie. Nie jest to zaskakujące, jeśli weźmiemy pod uwagę, że w niemal 65 % obiektów możliwe jest uzyskanie zdalnego dostępu do systemów sterowania.


Kolejnym wyzwaniem jest niska świadomość ryzyka i bierność osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, szczególnie w sektorze wytwórczym i produkcyjnym. Osoby te albo są nieświadome zagrożenia cyberatakami, albo niechętnie podejmują się wdrażania strategii bezpieczeństwa, ponieważ inwestycje w tym obszarze wydają się nie przynosić wymiernego zwrotu, mierzalnego współczynnikiem ROI.


Nie bez znaczenia jest również coraz częstsze korzystanie z komercyjnych, gotowych rozwiązań IT w środowiskach przemysłowych. Stopniowy zwrot w kierunku rozwiązań IT w przemyśle miał na celu uzyskanie korzyści biznesowych oraz ułatwienie realizacji operacji
i integracji procesów Jednocześnie naraził on systemy sterowania na ataki złośliwego oprogramowania i zagrożenia wycelowane w systemy komercyjne. Na końcu wszystkich tych problemów pojawia się wyzwanie związane ze zbyt słabo wykwalifikowanym personelem. Pomimo, iż w sektorze przemysłowym pracuje wielu wysoko wykwalifikowanych pracowników operujących na systemach zautomatyzowanych, to nie przekłada się to na adekwatny poziom kompetencji w obszarze przemysłowych sieci IT. To luka, która blokuje możliwość opracowania całościowej strategii obrony i zapobiegania zagrożeniom w danej organizacji.
6 elementów skutecznej obrony
Odpowiednie zabezpieczenie przemysłu przed atakami jest jednak możliwe przy stworzeniu odpowiedniej strategii obrony. W kwestiach związanych z cyberbezpieczeństwem zaleca się przyjęcie strategii głębokiej obrony - Defense-in-Depth. Jest to hybrydowa, wielopoziomowa, strategia bezpieczeństwa oferująca holistyczną ochronę całemu przedsiębiorstwu. Uważamy, że powinna ona stać się standardem w przemysłowych obiektach przyszłości ? dodaje Ireneusz Martyniuk.


Pogłębiona strategia obrony powinna więc objąć 6 kluczowych elementów:
- Pierwszym z nich jest przygotowanie planu zabezpieczeń, czyli polityki i procedur obejmujących ewaluację i ograniczanie ryzyka oraz metody przywracania funkcjonowania systemu po awarii. 
- Drugim elementem jest separacja sieci, gdzie następuje oddzielanie systemów sterowania i automatyzacji przemysłowej od innych sieci przy pomocy "stref zdemilitaryzowanych" (DMZ - demilitarized zones). Strefy te mają za zadanie ochronę systemów przemysłowych przed poleceniami i informacjami napływającymi z sieci firmowej.
- Trzeci obszar to ochrona na granicach sieci - zapory firewall, weryfikacja tożsamości, autoryzacja dostępu, sieci VPN (IPsec) i oprogramowanie antywirusowe, blokujące dostęp osobom bez uprawnień. 
- Czwarty element to segmentacja sieci, czyli ograniczenie zasięgu potencjalnych naruszeń bezpieczeństwa do jednego segmentu. Odbywa się to przy pomocy przełączników sieciowych i sieci VLAN, dzielących sieć na kilka podsieci i ograniczających wymianę danych pomiędzy nimi. Pomaga to ograniczyć negatywne skutki ataku złośliwego oprogramowania do jednego segmentu, redukując straty w całej sieci. 
- Piątym elementem skutecznej strategii jest wzmacnianie ochrony urządzeń poprzez zarządzanie hasłami, zdefiniowane profile użytkowników i zatrzymanie zbędnych procesów w celu podniesienia poziomu bezpieczeństwa urządzeń. 
- Ostatnim etapem powinien być monitoring i aktualizacje, polegające na kontroli aktywności operatora i komunikacji w obrębie sieci, jak również regularne aktualizacje oprogramowania.


Pomimo tego, że strategia zaleca stworzenie i wdrożenie całościowego planu, wiele organizacji błędnie zakłada, że oznacza to przyjęcie postawy "wszystko albo nic". W takiej sytuacji warto odnieść się do metody działań krok po kroku, która może być pomocna w poszukiwaniach najlepszego sposobu działania dla danej organizacji ? mówi Ireneusz Martyniuk, Wiceprezes Pionu Przemysłu w Schneider Electric Polska.


Bezpieczeństwo, a nie tylko cyberbezpieczeńtswo
W przypadku planowania strategii cyberbezpieczeństwa, najlepsza praktyka polega na całościowym uwzględnieniu wszystkich wymogów bezpieczeństwa, bez ograniczania się do cyberbezpieczeństwa. Dlatego też, zarządcy przedsiębiorstw przemysłowych jak i specjaliści powinni uwzględnić w swojej strategii również rozwiązania z dziedziny systemów sterowania dla przemysłu, kontroli dostępu do budynków, rozwiązań dla centrów danych, urządzeń do dystrybucji energii, a także systemów bezpieczeństwa (w tym nadzoru wideo, kontroli dostępu, systemu ochrony pożarowej i ratowania życia oraz wykrywania włamań). Daje to pewność, że plan ochrony wrażliwych punktów będzie naprawdę całościowy i kompletny


 Źródło: schneider-electric
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl