Dziś jest czwartek, 9 lipiec 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 3.9741 +0.38% 1EUR 4.4573 +0.09% 1GBP 4.9328 -0.45%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Aktualności
Targi AUTOMATICON odwołane!
więcej
Targi Pneumatyki, Hydrauliki, Napędów i Sterowań KIELCE FLUID POWER
więcej
72 edycja Seminarium dla Służb Utrzymania Ruchu - Kielce - Relacja
więcej
32 edycja targów Energetab 2019 juz za cztery tygodnie
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
9 wrzesień 2020
Seminarium dla Utrzymania Ruchu - edycja 80 
więcej
15 wrzesień 2020
33. Międzynarodowe Energetyczne Targi Bielskie ENERGETAB 2020 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Aktualności

Warszawska sieć energetyczna jeszcze bezpieczniejsza

11 marzec 2016.

 

W 2011 roku, po raz pierwszy w Polsce, uruchomiono w RWE Stoen Operator system Valcap, służący do wzdłużnego pomiaru temperatury linii kablowych 110kV. Pierwsza instalacja w Warszawie obejmowała dwie linie kablowe 110kV, wybudowane w 2010 roku: RPZ Powiśle - RPZ Stadion i RPZ Stadion ? RPZ Wschodnia.


Układ pozwala na precyzyjny pomiar wzdłużnego rozkładu temperatury, z rozdzielczością do 1m. Układ pomiarowy wykorzystuje do tego celu światłowód umieszczony w żyle powrotnej kabla 110kV.
Po okresie kilkuletniej eksploatacji linii i samego systemu Valcap, w RWE Stoen Operator wykonane zostały pierwsze oceny i analizy eksploatacyjno-ruchowe.


Od 2012 roku wszystkie nowobudowane linie 110kV w RWE Stoen Operator wykonywane są z użyciem kabli ze zintegrowanym światłowodem w swojej konstrukcji, służącym do pomiaru temperatury, dzięki czemu będą mogły zostać objęte systemem pomiarowym. Stosowanie linii kablowych, w których możliwy jest pomiar wzdłużnego rozkładu temperatury przynosi wiele korzyści. Wśród najważniejszych należy wymienić możliwość wykorzystania dynamicznej obciążalności linii oraz zwiększenie jej przepustowości w związku z podwyższoną obserwowalnością parametrów kabli WN. Ma to szczególne znaczenie w sytuacjach, gdy z przyczyn ruchowych lub awarii na sieci 110kV, należy zmienić układ pracy i dociążyć wybrane linie wysokiego napięcia. Dzięki zastosowaniu systemu Valcap, RWE Stoen Operator zebrał też wiele danych oraz doświadczeń, które wykorzystujemy przy ustalaniu wytycznych do projektowania i budowy nowych linii kablowych WN? - podsumował Janusz Jakubowski, inicjator pierwszej instalacji systemu, ekspert RWE Stoen Operator w dziedzinie linii kablowych wysokiego napięcia.


Wykorzystanie pomiarów pozwala na wyznaczenie newralgicznych miejsc na trasie linii kablowych, wymagających największej uwagi służb odpowiedzialnych za ich eksploatację. Miejscowe zmiany temperatury mogą sygnalizować pojawienie się zagrożenia dla linii (np. odsłonięcie linii przy prowadzeniu prac ziemnych). Wiedza ta pozwala zweryfikować dokładność obliczeń obciążalności, a także uzyskać dokładne informacje dotyczące parametrów termicznych gruntu i rozmaitych osłon stosowanych przy budowie. Wzrost obciążalności linii przekłada się na wzrost efektywności wykorzystania majątku sieciowego, a możliwość monitoringu linii zapewnia jeszcze wyższe bezpieczeństwo dostaw energii dla klientów RWE Stoen Operator.


Zastosowanie systemu Valcap ma szereg zalet, które przekonały nas do stosowania w RWE Stoen Operator tego rozwiązania w liniach kablowych WN. Myślimy jednak o wykorzystaniu tego innowacyjnego systemu również w innym celu. W sieciach kablowych istotnym problemem są uszkodzenia infrastruktury elektroenergetycznej w trakcie prowadzenia prac ziemnych. Obecnie rozważamy wykorzystanie światłowodów w kablach do identyfikacji drgań, co mogłoby pozwolić na podejmowanie działań prewencyjnych w przypadku wykrycia robót budowlanych w pobliżu linii i uniknąć w ten sposób uszkodzeń, czy awaryjnych wyłączeń - wyjaśnia Robert Stelmaszczyk, Prezes Zarządu RWE Stoen Operator.Źródło: www.rwe.pl
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl