Dziś jest środa, 8 lipiec 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 3.9741 +0.38% 1EUR 4.4573 +0.09% 1GBP 4.9328 -0.45%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Reklama

Aktualności
Targi AUTOMATICON odwołane!
więcej
Przed nami 32. edycja targów ENERGETAB 2019
więcej
Targi Pneumatyki, Hydrauliki, Napędów i Sterowań KIELCE FLUID POWER
więcej
Seminarium utrzynia ruchu - Wałbrzych 2019
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
9 wrzesień 2020
Seminarium dla Utrzymania Ruchu - edycja 80 
więcej
15 wrzesień 2020
33. Międzynarodowe Energetyczne Targi Bielskie ENERGETAB 2020 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Aktualności

Dlaczego nasze maszyny powinny się ze sobą lepiej komunikować?

29 kwiecień 2016.

Inżynierowie i eksperci na całym świecie od lat zastanawia się jak lepiej radzić sobie
z optymalizacją produkcji w przemyśle. Zmieniające się potrzeby konsumentów powodują dla fabryk konieczność lepszego wykorzystania zasobów jak i samego ich funkcjonowania przy rosnącej złożoności systemów. Takie zmiany to również wyzwanie dla producentów maszyn, którzy aby sprostać potrzebom powinny być bardziej elastyczne, inteligentniejsze, a przede wszystkim lepiej ze sobą skomunikowane.

Czym jest komunikacja (Conectivity)?


Innymi słowy oznacza to gotowość do pracy w sieci w ramach łączności przewodowej, bezprzewodowej, wyposażenia w czujniki, a także reagowanie na sygnały sterowania i możliwość wysyłania danych. Celem takiego rozwiązania jest umożliwienie zdalnego monitorowania, kontroli urządzeń i systemów urządzeń, oczywiście mając na uwadze aspekty związane z bezpieczeństwem oraz prywatność danych. Według danych globalnej firmy doradczej Frost & Sullivan, zawartych w analizie Zastosowanie komunikacji bezprzewodowej na europejskim rynku automatyki przemysłowej, przychody tego sektora w 2016 roku mają sięgnąć 539,5 mln USD.


Co dla producentów maszyn i ich odbiorców oznacza lepsza komunikacja?


Zastosowanie urządzeń i systemów bezprzewodowych sprzyja obniżaniu kosztów konserwacji oraz serwisu maszyn, zwiększaniu wydajności i poprawie, jakości produkcji. Co ważne, dla producentów maszyn jak i właścicieli zakładów produkcyjnych ich początkowa instalacja nie wymaga szczególnie wielkiej restrukturyzacji czy kosztownej wymiany maszyn. Ma to swoje dalsze pozytywne konsekwencje w postaci optymalizacji procesu produkcji, szybkiego zwrotu z inwestycji i stosunkowo prostego montażu. Idąc dalej, komunikacja maszyn poprzez bezprzewodowe rozwiązania sprzyja także lepszej alokacji aktywów i monitorowaniu stanu technicznego parku maszynowego. Dzięki czujnikom komunikacji bezprzewodowej maszyna może sama zgłosić informację o przyszłej usterce lub wysłać ostrzeżenie. To ostrzeżenie jest następnie przesyłane np. do serwisu, gdzie dalej klasyfikowane jest pod kątem potencjalnych przyczyn usterki i sposobów naprawy. Komunikacja zapewnia, więc lepszą pracę samych maszyn jak również ułatwia dostęp do informacji dla pracowników zakładu, przez co mogą się oni ze sobą sprawniej komunikować. Stały i natychmiastowy dostęp do danych w czasie rzeczywistym zapewnia także większą elastyczność i mobilność operacyjną.


Komunikacja a bezpieczeństwo


Warto podkreślić, że komunikacja maszyn odbywa się - głównie ze względów bezpieczeństwa - w zamkniętych systemach wewnątrz zakładów poprzez sieci przemysłowe np. Ethernet. Obecny rozwój Internetu rzeczy sprawił, że pojawiły się nowe możliwości w postaci wymiany danych oraz informacji procesowych pomiędzy urządzeniami pracującymi w fabrykach a osobami na różnych szczeblach i poziomach produkcji. Technologie komunikacyjne, również te bezprzewodowe są więc w stanie nie tylko zastąpić tradycyjne przewody, ale również przekształcić i zoptymalizować cały proces produkcji mówi Ireneusz Martyniuk, Dyrektor Pionu Przemysłu w Schneider Electric Polska. Jako Schneider Electric od lat wspieramy producentów maszyn dostarczając im rozwiązania komunikacyjne. Z pośród najczęściej stosowanych rozwiązań są to: sterowniki PLC, moduły komunikacyjne, przekaźniki bezpieczeństwa. Jako światowy lider w zakresie automatyki pomagamy maszynom stać się bardziej skomunikowanymi dodaje Ireneusz Martyniuk.


Wraz z rozwojem komunikacji wzrasta również konieczność zwiększania bezpieczeństwa informatycznego maszyn. Według danych pochodzących z raportu Cyberbezpieczeństwo środowisk sterowania i automatyki przemysłowej, opublikowanego przez Frost & Sullivan we współpracy z Schneider Electric główna uwaga hakerów atakujących firmy przemysłowe skupia się najczęściej na systemach sterowania, takich jak rozproszone systemy sterowania (DCS ? distributed control systems), programowalne sterowniki logiczne (PLC ? programmable logic controllers), systemy SCADA (supervisory control and data acquisition) i panele sterownicze HMI (human machine interface). Dlatego też myśląc o komunikacji maszyn Schneider Electric stosuje szereg rozwiązań, aby byłby one bardziej bezpieczne. Dla przykładu w sterownikach 251 znajdują się dwie karty, jedna przeznaczona do maszyny, a druga do serwera. Takie rozwiązanie zapewnia bezpieczeństwo informatyczne, dzięki czemu bardzo utrudnione jest dostanie są zarówno do maszyny jak i serwera.


Współczesne maszyny muszą być ze sobą bardziej skomunikowane, gdyż to pozwala na łatwiejszą i bardziej zoptymalizowaną produkcję. Rozwój technologii komunikacyjnych niesie ze sobą również zagrożenia, którym jednak jesteśmy w stanie coraz bardziej sprostać. Nie ma więc wątpliwości, że maszyny mogą być lepiej skomunikowane w prostszy niż dotychczas sposób.

 O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl