Dziś jest poniedziałek, 14 październik 2019 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 3.8958 -0.48% 1EUR 4.2969 -0.3% 1GBP 4.8998 +0.14%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Reklama

Aktualności
Cykl szkoleń z zakresu programowania sterowników SIMATIC S7-300, S7-1200
więcej
Nowy cykl szkoleń praktycznych związanych z programowaniem sterowników marki Siemens
więcej
Przed nami 32. edycja targów ENERGETAB 2019
więcej
32 edycja targów Energetab 2019 juz za cztery tygodnie
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
17 październik 2019
72 edycja Seminarium dla Służb Utrzymania Ruchu 
więcej
23 październik 2019
LUMENexpo Targi Techniki Świetlnej  
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Aktualności

Dlaczego nasze maszyny powinny się ze sobą lepiej komunikować?

29 kwiecień 2016.

Inżynierowie i eksperci na całym świecie od lat zastanawia się jak lepiej radzić sobie
z optymalizacją produkcji w przemyśle. Zmieniające się potrzeby konsumentów powodują dla fabryk konieczność lepszego wykorzystania zasobów jak i samego ich funkcjonowania przy rosnącej złożoności systemów. Takie zmiany to również wyzwanie dla producentów maszyn, którzy aby sprostać potrzebom powinny być bardziej elastyczne, inteligentniejsze, a przede wszystkim lepiej ze sobą skomunikowane.

Czym jest komunikacja (Conectivity)?


Innymi słowy oznacza to gotowość do pracy w sieci w ramach łączności przewodowej, bezprzewodowej, wyposażenia w czujniki, a także reagowanie na sygnały sterowania i możliwość wysyłania danych. Celem takiego rozwiązania jest umożliwienie zdalnego monitorowania, kontroli urządzeń i systemów urządzeń, oczywiście mając na uwadze aspekty związane z bezpieczeństwem oraz prywatność danych. Według danych globalnej firmy doradczej Frost & Sullivan, zawartych w analizie Zastosowanie komunikacji bezprzewodowej na europejskim rynku automatyki przemysłowej, przychody tego sektora w 2016 roku mają sięgnąć 539,5 mln USD.


Co dla producentów maszyn i ich odbiorców oznacza lepsza komunikacja?


Zastosowanie urządzeń i systemów bezprzewodowych sprzyja obniżaniu kosztów konserwacji oraz serwisu maszyn, zwiększaniu wydajności i poprawie, jakości produkcji. Co ważne, dla producentów maszyn jak i właścicieli zakładów produkcyjnych ich początkowa instalacja nie wymaga szczególnie wielkiej restrukturyzacji czy kosztownej wymiany maszyn. Ma to swoje dalsze pozytywne konsekwencje w postaci optymalizacji procesu produkcji, szybkiego zwrotu z inwestycji i stosunkowo prostego montażu. Idąc dalej, komunikacja maszyn poprzez bezprzewodowe rozwiązania sprzyja także lepszej alokacji aktywów i monitorowaniu stanu technicznego parku maszynowego. Dzięki czujnikom komunikacji bezprzewodowej maszyna może sama zgłosić informację o przyszłej usterce lub wysłać ostrzeżenie. To ostrzeżenie jest następnie przesyłane np. do serwisu, gdzie dalej klasyfikowane jest pod kątem potencjalnych przyczyn usterki i sposobów naprawy. Komunikacja zapewnia, więc lepszą pracę samych maszyn jak również ułatwia dostęp do informacji dla pracowników zakładu, przez co mogą się oni ze sobą sprawniej komunikować. Stały i natychmiastowy dostęp do danych w czasie rzeczywistym zapewnia także większą elastyczność i mobilność operacyjną.


Komunikacja a bezpieczeństwo


Warto podkreślić, że komunikacja maszyn odbywa się - głównie ze względów bezpieczeństwa - w zamkniętych systemach wewnątrz zakładów poprzez sieci przemysłowe np. Ethernet. Obecny rozwój Internetu rzeczy sprawił, że pojawiły się nowe możliwości w postaci wymiany danych oraz informacji procesowych pomiędzy urządzeniami pracującymi w fabrykach a osobami na różnych szczeblach i poziomach produkcji. Technologie komunikacyjne, również te bezprzewodowe są więc w stanie nie tylko zastąpić tradycyjne przewody, ale również przekształcić i zoptymalizować cały proces produkcji mówi Ireneusz Martyniuk, Dyrektor Pionu Przemysłu w Schneider Electric Polska. Jako Schneider Electric od lat wspieramy producentów maszyn dostarczając im rozwiązania komunikacyjne. Z pośród najczęściej stosowanych rozwiązań są to: sterowniki PLC, moduły komunikacyjne, przekaźniki bezpieczeństwa. Jako światowy lider w zakresie automatyki pomagamy maszynom stać się bardziej skomunikowanymi dodaje Ireneusz Martyniuk.


Wraz z rozwojem komunikacji wzrasta również konieczność zwiększania bezpieczeństwa informatycznego maszyn. Według danych pochodzących z raportu Cyberbezpieczeństwo środowisk sterowania i automatyki przemysłowej, opublikowanego przez Frost & Sullivan we współpracy z Schneider Electric główna uwaga hakerów atakujących firmy przemysłowe skupia się najczęściej na systemach sterowania, takich jak rozproszone systemy sterowania (DCS ? distributed control systems), programowalne sterowniki logiczne (PLC ? programmable logic controllers), systemy SCADA (supervisory control and data acquisition) i panele sterownicze HMI (human machine interface). Dlatego też myśląc o komunikacji maszyn Schneider Electric stosuje szereg rozwiązań, aby byłby one bardziej bezpieczne. Dla przykładu w sterownikach 251 znajdują się dwie karty, jedna przeznaczona do maszyny, a druga do serwera. Takie rozwiązanie zapewnia bezpieczeństwo informatyczne, dzięki czemu bardzo utrudnione jest dostanie są zarówno do maszyny jak i serwera.


Współczesne maszyny muszą być ze sobą bardziej skomunikowane, gdyż to pozwala na łatwiejszą i bardziej zoptymalizowaną produkcję. Rozwój technologii komunikacyjnych niesie ze sobą również zagrożenia, którym jednak jesteśmy w stanie coraz bardziej sprostać. Nie ma więc wątpliwości, że maszyny mogą być lepiej skomunikowane w prostszy niż dotychczas sposób.

 O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl