Dziś jest sobota, 19 październik 2019 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 3.8503 -0.35% 1EUR 4.2844 -0.01% 1GBP 4.9671 +0.43%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Aktualności
Cykl szkoleń z zakresu programowania sterowników SIMATIC S7-300, S7-1200
więcej
Przyszłość sektora motoryzacji w Polsce ? raport Banku Pekao S.A.
więcej
Przed nami 32. edycja targów ENERGETAB 2019
więcej
Nowy cykl szkoleń praktycznych związanych z programowaniem sterowników marki Siemens
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
23 październik 2019
LUMENexpo Targi Techniki Świetlnej  
więcej
29 październik 2019
73. edycja Seminarium dla Służb Utrzymania Ruchu  
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Aktualności

Łatwiejsze wykonywanie przeglądów samolotów

16 styczeń 2017.

Innowacyjny robot inspekcyjny pozwala na skrócenie czasu serwisowania samolotu łożyska z tworzyw sztucznych igus umożliwiają zmniejszenie masy.

Do bezpieczeństwa w lotnictwie przywiązuje się ogromną wagę, zarówno na ziemi, jak i w powietrzu. Z tego powodu samoloty są poddawane rygorystycznym przeglądom. Chcąc skrócić czas trwania przeglądów, a także podwyższyć poziom bezpieczeństwa poprzez lepsze serwisowanie, spółka Lufthansa Technik AG oraz Instytut Techniki Lotniczej i Produkcyjnej Uniwersytetu Technicznego w Hamburgu, wraz z dwoma partnerami przemysłowymi, zaprojektowały mobilnego robota Morfi do automatycznego sprawdzania poszycia samolotu. Podczas prac nad robotem konstruktorzy sięgnęli po łożyska igus, które pozwoliły na zmniejszenie masy oraz zapewniły większą swobodę projektowania.

W europejskiej przestrzeni powietrznej odbywa się aż dziesięć milionów lotów rocznie, co wymaga stosowana najwyższych wymagań bezpieczeństwa dotyczących zarówno ludzi, jak i maszyn. Samoloty są poddawane rygorystycznym przeglądom mającym na celu wykrycie nawet najmniejszych uszkodzeń materiału. W ramach wspólnego projektu badawczego, spółka Lufthansa Technik AG oraz Instytut Techniki Lotniczej i Produkcyjnej Uniwersytetu Technicznego w Hamburgu wraz z dwoma partnerami przemysłowymi, firmami edevis GmbH i IFF GmbH, opracowały robota wykonującego termograficzne kontrole pęknięć poszycia samolotu liniowego i mogącego zastąpić dotychczasowe kosztowne procedury kontrolne.

Kontrole, które dotychczas wykonywano ręcznie, wymagają od pracowników najwyższego skupienia uwagi oraz skrupulatności, co przekłada się na długotrwałe i kosztowne przerwy w eksploatacji samolotu. Rozwiązaniem pozwalającym na efektywne przeprowadzanie takich kontroli jest Morfi (ang. Mobile Robot for Fuselage Inspection mobilny robot do przeglądów kadłuba), który samodzielnie porusza się po kadłubie samolotu i pozwala na precyzyjne pozycjonowanie czujnika termograficznego. Krótki impuls elektryczny przepływający przez cewkę powoduje podgrzanie badanej powierzchni o kilka kelwinów. Jednocześnie, kamera termowizyjna rejestruje obraz w podczerwieni. Dzięki temu, na ekranie pracownik może łatwo i szybko rozpoznać ewentualne pęknięcia.

Łożyska igus pozwoliły na zmniejszenie masy o 15 procent
Robot porusza się także w pozycji pionowej oraz zwisającej, dlatego podczas projektowania ważnym zadaniem było maksymalne ograniczenie jego masy własnej. W tym celu zastosowano tworzywa wzmocnione włóknem węglowym (CFK), wysokowytrzymałe aluminium oraz zoptymalizowane trybologicznie, wysokogatunkowe tworzywa igus. Już tylko zastosowanie bezsmarowych i bezobsługowych łożysk liniowych drylin W, łożysk przegubowych igubal oraz łożysk ślizgowych iglidur pozwoliło zmniejszyć masę własną robota o około 15 procent. Jednocześnie, produkty igus zapewniły konstruktorom znaczną swobodę projektowania. Dzięki temu stało się możliwe nieskomplikowane połączenie uchwytu narzędziowego z tworzywa CFK z wbudowanym w ramię panewkami łożyskowymi iglidur.


 Źródło: www.igus.pl
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl