Dziś jest niedziela, 5 lipiec 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 3.9741 +0.38% 1EUR 4.4573 +0.09% 1GBP 4.9328 -0.45%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Aktualności
75 edycja Seminarium SUR za nami
więcej
Targi AUTOMATICON odwołane!
więcej
Nowy cykl szkoleń praktycznych związanych z programowaniem sterowników marki Siemens
więcej
Przed nami 32. edycja targów ENERGETAB 2019
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
9 wrzesień 2020
Seminarium dla Utrzymania Ruchu - edycja 80 
więcej
15 wrzesień 2020
33. Międzynarodowe Energetyczne Targi Bielskie ENERGETAB 2020 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Aktualności

ABB modernizuje magazyn gazu, który zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Polski

19 styczeń 2017.


Kawernowy Podziemny Magazyn Gazu (KPMG) Mogilno to drugi co do wielkości podziemny magazyn gazu PGNiG SA. Technologie ABB pozwolą poprawić jego niezawodność i wydajność firma zmodernizowała układ sprężania powietrza, a także system zarządzania magazynem, który dodatkowo objęła serwisem prewencyjnym. Po zakończeniu wieloletniego procesu inwestycji KPMG Mogilno zwiększyło swoją pojemność czynną z 407 mln m3 do 586 mln m3 gazu wysokometanowego.

Podziemne magazyny gazu składują nadwyżki gazu w okresie letnim, a w okresie zimowym, kiedy zapotrzebowanie na surowiec rośnie, uzupełniają system gazowniczy. Dodatkowo, KPMG Mogilno pełni rolę dostawcy dla odbiorców, którzy potrzebują stosunkowo dużej ilości gazu w krótkim czasie. Magazyn jest więc ważnym punktem na mapie krajowej sieci przesyłowej gazu, a układ sprężania powietrza jest jednym z najważniejszych elementów eksploatacyjnych obiektu. Sprężone powietrze zasila bowiem całą automatykę oraz turbiny gazowe.


Oczekiwania inwestora związane z projektem modernizacji układu sprężania oznaczały wymianę wszystkich urządzeń na najnowocześniejsze i zdecydowanie bardziej wydajne. Demontaż starych urządzeń i posadowienie nowych było dużym wyzwaniem, ponieważ inwestor wydał zgodę na jednorazowe wyłączenie systemu na zaledwie 12 godzin. W tym czasie ze starych urządzeń należało zbudować tymczasową instalację przygotowania powietrza, zlokalizowaną poza stacją, by zwolnić miejsce dla nowych urządzeń. Poza kilkunastogodzinnym wyłączeniem nie było przerw w dostawie sprężonego powietrza.


Ambitne plany inwestora powodują, że praktycznie co roku jakiś element infrastruktury jest wymieniany lub rozbudowywany.
W 2015 roku ABB zmodernizowała na tym obiekcie rozproszony system sterowania, który zainstalowała kilka lat wcześniej. Rozbudowany system 800xA został przygotowany do znacznie większej wydajności magazynu. Już po zakończeniu prac spółka objęła system serwisem prewencyjnym, umowa została podpisana na dwa lata.


System 800xA steruje całym procesem technologicznym: zatłaczaniem gazu do kawern lub w zależności od potrzeby przekazywaniem do gazociągów. Umowa obejmuje serwis systemu 800xA oraz systemu zabezpieczeń ESD - HIPPS, sprawdzenie i ewentualną kalibrację czujników oraz sygnalizatorów współpracujących z tymi systemami z przeglądami prewencyjnymi i dostawą części zamiennych. Jednocześnie jesteśmy zobowiązani do reakcji na zgłoszenie usterki/awarii w ciągu 48 godzin. Jest to średni czas reakcji, który z jednej strony wystarczy na przygotowanie frontu prac związanych z usunięciem usterki, z drugiej nie zagrażający inwestorowi większymi konsekwencjami mówi Michał Okrojek, odpowiedzialny w ABB za sprzedaż serwisu w przemyśle chemicznym, ropy i gazu.


KPMG Mogilno zarządza spółka Gas Storage Poland sp. z o.o., która należy do GK PGNiG. Utworzony w kawernach solnych magazyn został uruchomiony w 1997 roku.ABB ma silną pozycję na mapie podziemnych magazynów gazu w Polsce. Firma realizuje duże projekty, dostarcza kompleksowe rozwiązania dla klienta, m.in. sprężarki gazu wraz z osprzętem elektrycznym i systemami automatyki oraz AKPiA. ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) jest liderem w technologiach dla energetyki, robotyki i inteligentnych ruchomych urządzeń mechanicznych, automatyki przemysłowej i sieci energetycznych, obsługującym klientów z sektora użyteczności publicznej, przemysłu i transportu oraz infrastruktury na całym świecie. Kontynuując ponad 125-letnią historię innowacji, obecnie ABB tworzy przyszłość cyfryzacji przemysłu przewodząc Rewolucji Energetycznej i Czwartej Rewolucji Przemysłowej. Grupa ABB zatrudnia około 135 000 pracowników w ponad 100 krajach świata.Źródło: www.abb.pl
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl