Dziś jest wtorek, 31 marzec 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 4.1466 +1.3% 1EUR 4.5523 +0.28% 1GBP 5.1052 +0.7%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Reklama

Aktualności
Przyszłość sektora motoryzacji w Polsce ? raport Banku Pekao S.A.
więcej
Nowy cykl szkoleń praktycznych związanych z programowaniem sterowników marki Siemens
więcej
Seminarium utrzynia ruchu - Wałbrzych 2019
więcej
75 edycja Seminarium SUR za nami
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
31 marzec 2020
Fluid Power 
więcej
21 kwiecień 2020
Targi Expopower 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Aktualności

Przemysł wrzuca piąty bieg - czas na sieć 5G

6 marzec 2019.

Podczas tegorocznej edycji Forum Gospodarczego TIME, które odbyło się w dniach 4-5 marca 2019, eksperci, przedsiębiorcy, naukowcy i przedstawiciele władz szczególną uwagę poświęcili sieci 5G oraz rozwiązaniom wykorzystywanym przez przemysł 4.0. Forum Gospodarcze TIME to dwudniowe spotkanie europejskiego przemysłu cyfrowego, zorganizowane przez Krajową Izbę Gospodarczą Elektroniki i Telekomunikacji, Polską Izbę Informatyki i Telekomunikacji oraz ZVEI, niemieckie stowarzyszenie przemysłu elektronicznego. Jednym z partnerów wydarzenia był Schneider Electric.

- Mamy dzisiaj do czynienia z czwartą rewolucją przemysłową - przekonuje Jacek Łukaszewski, Prezes na Klaster Europy Środkowo-Wschodniej w Schneider Electric. - Doskonale ilustruje to nasza flagowa platforma EcoStruxure, wykorzystująca potencjał Internetu Rzeczy. Jej poprzednik, Transparent Factory, powstał w 1997 roku i bazował na sieci Ethernet. Obecnie nasz system współtworzy olbrzymia społeczność, zrzeszająca 20 000 programistów, 3 000 przedsiębiorców i 650 000 usługodawców oraz partnerów. Sama cyfryzacja odpowiada natomiast za ok. 50% dochodu firmy. Wierzymy, że to właśnie digitalizacja jest właściwym kierunkiem rozwoju.

Wsparcie przemysłu 4.0

Zmiany związane z wprowadzaniem nowych, cyfrowych rozwiązań do przemysłu zachodzą na naszych oczach. Powiązanie pracy fizycznej z zaawansowanymi systemami informatycznymi, w tym z Internetem rzeczy i przetwarzaniem w chmurze, jest szansą nie tylko na radykalne zwiększenie efektywności, ale także na opracowanie nowych schematów współpracy ludzi z inteligentnymi urządzeniami.

- Nasze projekty modernizacyjne w Polsce potwierdzają korzyści, jakie branża może odnieść dzięki transformacji cyfrowej. W hucie St. Gobain w Dąbrowie Górniczej w ciągu jednego miesiąca udało nam się tak zmodernizować cały system tak, że wydajność pieca wzrosła z 500 ton dziennie do 1000 ton dziennie. Z kolei w zakładzie ELDA - Szczecinek Elektrotechnika S.A. - stanęliśmy przed wyzwaniem zmniejszenia zużycia energii elektrycznej parku maszynowego. Teraz ELDA kontroluje zysk energetyczny i wydatki na energię elektryczną za pomocą zestawu parametrów monitorujących - przekonuje Jacek Łukaszewski.

Sama koncepcja przemysłu 4.0 została zaprezentowana w 2011 roku w trakcie targów w Hanowerze. W ciągu 8 lat doczekała się jednak znaczącego rozwinięcia.

- Uważamy, że wykorzystanie sztucznej inteligencji i cyfrowych rozwiązań w przemyśle to olbrzymia szansa, ale również wielka odpowiedzialność - stwierdził Wojciech Świątek, Business Development Director w Schneider Electric, podczas dyskusji na temat cyfrowej transformacji, jako elementu strategii nowoczesnej firmy w trakcie Forum. - W najnowszym raporcie Global Digital Transformation Benefits Report 2019 przeanalizowaliśmy 230 projektów, które realizowaliśmy w ciągu ostatnich pięciu lat w 41 krajach świata. Okazało się, że wielu przedsiębiorców obawia się wdrożenia nowych rozwiązań ze względu na wysokie koszty tej operacji. Musimy jednak wskazywać, jakie dają korzyści i perspektywy na przyszłość. Forum Gospodarcze TIME jest znakomitym miejscem do dyskusji i prezentowania możliwych ścieżek rozwoju.

Współpraca jest opłacalna

Rewolucyjnych zmian nie można wdrożyć samodzielnie. Jednym z podstawowych celów Forum jest wskazanie na potrzebę współpracy pomiędzy przedsiębiorcami, naukowcami oraz politykami. Nowa gospodarka wymaga zupełnie nowych rozwiązań, także w zakresie obowiązującego prawa.

W trakcie panelu poświęconego transformacji cyfrowej obok siebie zasiedli przedstawiciele największych firm zajmujących się innowacjami, reprezentanci środowisk naukowych oraz Parlamentu Europejskiego. - Musimy określić to, jak maksymalnie wykorzystać szansę, którą dają nam nowe technologie. Możemy to osiągnąć stawiając na współpracę i otwartość - mówił Wojciech Świątek. - Olbrzymią rolę w przemianach odgrywa Unia Europejska i podległe jej instytucje. Tylko priorytetowe traktowanie kwestii rozwoju przemysłu umożliwi sukces w tym obszarze. - dodaje.O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl