Dziś jest czwartek, 16 lipiec 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 3.9741 +0.38% 1EUR 4.4573 +0.09% 1GBP 4.9328 -0.45%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Aktualności
72 edycja Seminarium dla Służb Utrzymania Ruchu - Kielce - Relacja
więcej
Produkcja w Polsce w kontekście Czwartej Rewolucji Przemysłowej
więcej
Przyszłość sektora motoryzacji w Polsce ? raport Banku Pekao S.A.
więcej
Targi Pneumatyki, Hydrauliki, Napędów i Sterowań KIELCE FLUID POWER
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
9 wrzesień 2020
Seminarium dla Utrzymania Ruchu - edycja 80 
więcej
15 wrzesień 2020
33. Międzynarodowe Energetyczne Targi Bielskie ENERGETAB 2020 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Aktualności

5 mitów o energii odnawialnej

15 marzec 2019.

Niedawno uchwalony pakiet przepisów Unii Europejskiej to projekt reform dotyczących polityki energetycznej i klimatycznej UE. Cele na 2030 rok wyznaczone w tzw. pakiecie zimowym są ambitne: redukcja emisji CO2 (o 40 proc.), poprawa efektywności energetycznej (o 32,5 proc.) i wzrost udziału odnawialnych źródeł energii (do 30 proc.)1

Odnawialne źródła energii (OZE) to ważny punkt nowej polityki energetycznej UE, dlatego warto rozwiać wątpliwości, jakie towarzyszą im w debacie publicznej. Schneider Electric obala 5 mitów, związanych z energią odnawialną.

Energia odnawialna jest droższa

Odnawialne źródła energii stają się nie tyko coraz bardziej popularne, ale i coraz tańsze. Energia słoneczna była w 2017 roku najszybciej rozwijającym się źródłem energii na świecie, a jeśli chodzi o cenę, to już teraz jest tańsza od paliw kopalnianych w 60 krajach rozwijających się. Szacuje się też, że do 2020 roku energia wiatrowa i słoneczna staną się najtańszymi źródłami energii na świecie 2.

Energia odnawialna zabija ptaki

To prawda, że ptaki giną w turbinach wiatrowych. Jednak w porównaniu z innymi sposobami wytwarzania energii, farmy wiatrowe są dla ptaków najmniejszym zagrożeniem, a większe niebezpieczeństwo stanowią dla nich samochody, budynki czy nawet koty.

Energia odnawialna wymaga dużego terenu

Odnawialne źródła energii rzeczywiście wymagają zasobów naturalnych, jednak ile konkretnie? Odpowiedź różni się w zależności od rodzaju wykorzystywanego źródła energii. W przypadku farm wiatrowych tylko 2 proc. terenu jest zajęte, a pozostała przestrzeń może być wykorzystana jako tereny rolnicze 3;. Z kolei, jeśli chodzi o energię słoneczną, do wytworzenia 1 MW energii elektrycznej potrzeba ok. 20-40 m2 przestrzeni 4. Przy tym baterie słoneczne można montować np. na terenach suchych, nienadających się do celów rolniczych albo na obszarach już zagospodarowanych ? na składowiskach odpadów, parkingach czy na dachach.

Jedną z największych obaw związanych z odnawialnymi źródłami energii jest ich nieprzewidywalność. Zmienność wiatru czy dostępu promieni słonecznych wzbudza obawy, że w okresie największego popytu na energię może jej po prostu zabraknąć. Natomiast badanie z 2018 roku wykazało, że energia pozyskiwana z wiatru i promieni słonecznych mogłaby spełnić zapotrzebowanie Stanów Zjednoczonych na energię elektryczną aż w 80-90 proc, a wraz z innymi nowymi źródłami energii ? w 100 proc.  Wiele krajów już wprowadza zmiany w zakresie wykorzystywania OZE, np. Szwecja planuje pozyskiwać ze źródeł odnawialnych 100 proc. energii, a w Kostaryce z takich źródeł pochodzi 90 proc. energii. Podobnie jest w Niemczech, gdzie 78 proc. energii pozyskuje się z wiatru i promieni słonecznych .

Energia odnawialna powoduje globalne ocieplenie

Do powstania tego mitu przyczyniło się kontrowersyjne badanie z 2012 roku. Sugerowało ono, że turbiny wiatrowe mogą powodować lokalny wzrost temperatur, który z kolei ? w niektóre noce ? może przyczynić się do zmian temperatur w najbliższym otoczeniu. Hipoteza, która zakładała, że tymczasowe zmiany temperatury miały przyczyniać się do globalnego ocieplenia, została później obalona.


http://odnawialnezrodlaenergii.pl/oze-aktualnosci/item/4150-rzad-przyznaje-polska-nie-osiagnie-celu-oze-na-2020
https://www.businessinsider.com/renewable-energy-will-be-cheaper-than-fossil-fuels-by-2020-2018-1?IR=T
3 http://www.aweablog.org/tucker-carlson-got-wrong-wind-energy/
4 https://www.seia.org/initiatives/responsible-land-useO nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl