Dziś jest czwartek, 9 lipiec 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 3.9741 +0.38% 1EUR 4.4573 +0.09% 1GBP 4.9328 -0.45%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Aktualności
72 edycja Seminarium dla Służb Utrzymania Ruchu - Kielce - Relacja
więcej
32 edycja targów Energetab 2019 juz za cztery tygodnie
więcej
Przyszłość sektora motoryzacji w Polsce ? raport Banku Pekao S.A.
więcej
Cykl szkoleń z zakresu programowania sterowników SIMATIC S7-300, S7-1200
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
9 wrzesień 2020
Seminarium dla Utrzymania Ruchu - edycja 80 
więcej
15 wrzesień 2020
33. Międzynarodowe Energetyczne Targi Bielskie ENERGETAB 2020 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Aktualności

ENERGIA ZA EURO

24 wrzesień 2007.
Za unijne dotacje rząd chce rozbudować głównie magistrale gazowe na Pomorzu
Andrzej Kublik
Rząd zdecydował już, jakie dotacje z UE można przeznaczyć na poszczególne projekty energetyczne wpisane do Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Te właśnie projekty będą subwencjonowane z budżetu UE na lata2007-13, z możliwością wykorzy-staniapieniędzydo2015r.
Na podstawowej liście inwestycji z euro znalazło się 15 projektów państwowych firm energetycznych. Największą pojedynczą dotację -196 mln euro -przewidziano dla konsorcjum Polskich Sieci Elektroenergetycznych i PSE Operator na budowę linii wysokiego napięcia na Litwę. Jednak z własnej kasy PSE i PSE Operator mają do tej inwestycji dołożyć ponad dwa razy więcej, niż dostaną z UE. Także PERN Przyjaźń do budowy przedłużenia z Ukrainy do Płocka ropociągu Odessa - Brody będzie musiało z własnej kasy dożyć przeszło dwa razy więcej, niż dostanie z UE. Na te n projekt przewidziano maksymalnie 150 mln euro dotacji.
Największymi beneficjentami dotacji z UE mają być jednak kontrolowane przez państwo firmy gazownicze. Na inwestycje Gaz-Syste mu, który obsługuje sieć rur transportujących gaz po kraju, przewidziano 215 mln euro dotacji. Firma ma do nich dołożyć z własnej kasy 508 mln euro. Niemal tyle samo dotacji - 213 mln euro - przewidziano dla Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Ponad połowa tej dotacji pójdzie na budowę gazoportu w Świnoujściu, reszta na rozbudowę podziemnych magazynów gazu.
Priorytetem rządu jest rozbudowa połączeń gazowych między Pomorzem
a gazociągiem jamalskim z Rosji do Niemiec. Z połączenia Jamału z siecią polskich gazociągów we Lwówku pójdzie nowararado Szczecina, aż drugiego połączenia we Włocławku zostanie rozbudowana rura do Gdańska. Całkowicie nowa magistrala gazowa ma połączyć Szczecin i Gdańsk przez rejon Polski, gdzie obecnie praktycznie nie ma sieci gazociągów. W razie fiaska gazoportu w Świnoujściu lub rury ze Skandynawii te nowe połączenia da się wykorzystać do transportu surowca z gazociągu jamalskiego albo z łącznika z Niemcami takiego jak rura Bernau - Szczecin promowana od lat przez Aleksandra Gudzowatego. O tym, że rząd nie jest pewien losu bezpośrednich dostaw gazu z Norwegii, świadczy to, że ukończenie budowy krótkiej rury łączącej sieć krajowych gazociągów z rurą ze Skandynawii planowane jest nawet na 2015 r., czyli cztery lata później, niż deklarowało Ministerstwo Gospodarki.
Nie ma obaw, że euro z dotacji zostaną zmarnowane, jeśli nie uda się któryś z głównych projektów - np. prze dłużenie ropociągu Odessa - Brody. Na liście rezerwowej jest 15 kolejnych projektów. Państwowe Naftobazy chciałyby dostać 135 mln euro na ambitne projekty budowy rury do transportu gotowych paliw z Wybrzeża do Płocka oraz budowę podziemnych magazynów paliw na Wybrzeżu. Gaz-System ma jeszcze chrapkę na 107 mln euro dotacji na rozbudowę gazociągów transportujących na południu Polski gaz sprowadzany z Ukrainy i Niemiec. Lotos chciałby za euro z dotacji budować zbiorniki ropy i paliwa przy rafinerii gdańskiej, a PSE Operator myśli o budowie drugiego mostu elektroenergetycznego ze Słowacją.

Źródło: ptpiree
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl