Dziś jest poniedziałek, 30 marzec 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 4.1127 -2.05% 1EUR 4.5246 -1.56% 1GBP 5.0218 +0.34%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Aktualności
Seminarium utrzynia ruchu - Wałbrzych 2019
więcej
72 edycja Seminarium dla Służb Utrzymania Ruchu - Kielce - Relacja
więcej
32 edycja targów Energetab 2019 juz za cztery tygodnie
więcej
Targi AUTOMATICON odwołane!
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
31 marzec 2020
Fluid Power 
więcej
21 kwiecień 2020
Targi Expopower 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Aktualności

ENERGIA ZA EURO

24 wrzesień 2007.
Za unijne dotacje rząd chce rozbudować głównie magistrale gazowe na Pomorzu
Andrzej Kublik
Rząd zdecydował już, jakie dotacje z UE można przeznaczyć na poszczególne projekty energetyczne wpisane do Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Te właśnie projekty będą subwencjonowane z budżetu UE na lata2007-13, z możliwością wykorzy-staniapieniędzydo2015r.
Na podstawowej liście inwestycji z euro znalazło się 15 projektów państwowych firm energetycznych. Największą pojedynczą dotację -196 mln euro -przewidziano dla konsorcjum Polskich Sieci Elektroenergetycznych i PSE Operator na budowę linii wysokiego napięcia na Litwę. Jednak z własnej kasy PSE i PSE Operator mają do tej inwestycji dołożyć ponad dwa razy więcej, niż dostaną z UE. Także PERN Przyjaźń do budowy przedłużenia z Ukrainy do Płocka ropociągu Odessa - Brody będzie musiało z własnej kasy dożyć przeszło dwa razy więcej, niż dostanie z UE. Na te n projekt przewidziano maksymalnie 150 mln euro dotacji.
Największymi beneficjentami dotacji z UE mają być jednak kontrolowane przez państwo firmy gazownicze. Na inwestycje Gaz-Syste mu, który obsługuje sieć rur transportujących gaz po kraju, przewidziano 215 mln euro dotacji. Firma ma do nich dołożyć z własnej kasy 508 mln euro. Niemal tyle samo dotacji - 213 mln euro - przewidziano dla Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Ponad połowa tej dotacji pójdzie na budowę gazoportu w Świnoujściu, reszta na rozbudowę podziemnych magazynów gazu.
Priorytetem rządu jest rozbudowa połączeń gazowych między Pomorzem
a gazociągiem jamalskim z Rosji do Niemiec. Z połączenia Jamału z siecią polskich gazociągów we Lwówku pójdzie nowararado Szczecina, aż drugiego połączenia we Włocławku zostanie rozbudowana rura do Gdańska. Całkowicie nowa magistrala gazowa ma połączyć Szczecin i Gdańsk przez rejon Polski, gdzie obecnie praktycznie nie ma sieci gazociągów. W razie fiaska gazoportu w Świnoujściu lub rury ze Skandynawii te nowe połączenia da się wykorzystać do transportu surowca z gazociągu jamalskiego albo z łącznika z Niemcami takiego jak rura Bernau - Szczecin promowana od lat przez Aleksandra Gudzowatego. O tym, że rząd nie jest pewien losu bezpośrednich dostaw gazu z Norwegii, świadczy to, że ukończenie budowy krótkiej rury łączącej sieć krajowych gazociągów z rurą ze Skandynawii planowane jest nawet na 2015 r., czyli cztery lata później, niż deklarowało Ministerstwo Gospodarki.
Nie ma obaw, że euro z dotacji zostaną zmarnowane, jeśli nie uda się któryś z głównych projektów - np. prze dłużenie ropociągu Odessa - Brody. Na liście rezerwowej jest 15 kolejnych projektów. Państwowe Naftobazy chciałyby dostać 135 mln euro na ambitne projekty budowy rury do transportu gotowych paliw z Wybrzeża do Płocka oraz budowę podziemnych magazynów paliw na Wybrzeżu. Gaz-System ma jeszcze chrapkę na 107 mln euro dotacji na rozbudowę gazociągów transportujących na południu Polski gaz sprowadzany z Ukrainy i Niemiec. Lotos chciałby za euro z dotacji budować zbiorniki ropy i paliwa przy rafinerii gdańskiej, a PSE Operator myśli o budowie drugiego mostu elektroenergetycznego ze Słowacją.

Źródło: ptpiree
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl