Dziś jest sobota, 4 kwiecień 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 4.2396 +1.14% 1EUR 4.5792 +0.05% 1GBP 5.2164 +0.17%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Reklama

Aktualności
32 edycja targów Energetab 2019 juz za cztery tygodnie
więcej
Cykl szkoleń z zakresu programowania sterowników SIMATIC S7-300, S7-1200
więcej
Seminarium utrzynia ruchu - Wałbrzych 2019
więcej
Targi Pneumatyki, Hydrauliki, Napędów i Sterowań KIELCE FLUID POWER
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
21 kwiecień 2020
Targi Expopower 
więcej
23 kwiecień 2020
Seminarium EX - edycja XIV 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
17 marzec 2009.

Nowy miernik parametrów instalacji elektrycznej Kyoritsu KEW 6016

Temat pomiarów elektrycznych jak i sprzętu doń używanego nie od dziś gości na łamach różnych czasopism i forów. Zmianie ulegają przepisy, wzrasta świadomość i wiedza, rynek sprzętu też nie pozostaje w tyle. Jednak pozostaje odwieczny problem, tj. kryteria wyboru sprzętu. Opierając się na nowym produkcie firmy Kyoritsu mam zamiar nieco ułatwić wybór miernika. W intencji nie jest to bynajmniej reklama kolejnego produktu. kyor_1

Tak się bowiem składa, że jesteśmy laboratorium metrologicznym zajmującym się wzorcowaniem przyrządów pomiarowych, i miernik ten trafił do naszej firmy w celu wystawienia świadectwa wzorcowania nim pojawi się w sprzedaży. Od trzech lat mamy do czynienia z poprzednimi modelami Kyoritsu, których spora część posiada świadectwo wzorcowania uzyskane w naszym laboratorium. Mamy również możliwość porównania go z innymi dostępnymi na rynku miernikami różnych firm. Zostaliśmy poproszeni przez dystrybutora o opinię na temat nowego miernika do pomiarów parametrów sieci jakim jest model KEW 6016 (Fot 1). Nie będę opisywał krok po kroku sposobu wykonywania pomiarów. Ten etap wzięła na siebie instrukcja obsługi oraz właściwie wyszkoleni i kompetentni pracownicy firmy BIALL Sp. z o.o. Postaram się możliwie rzetelnie przedstawić własne wrażenia i odczucia po "zabawie" z niniejszym przyrządem.

Z punktu widzenia metrologa ocena jest dość łatwa, bo chyba każdy woli mieć na swoim biurku sprzęt dobrej klasy. Łatwy w obsłudze, z menu nie nastręczającym kłopotu, intuicyjny, z dużą powtarzalnością pomiaru, ze wskazaniami zawsze zawierającymi się w tolerancji określonej przez producenta. Ważne jest też by procedurę kalibracyjną łatwo było zapamiętać, robotę wykonać szybko a zaoszczędzony czas przeznaczyć na kawę. Szczęśliwym trafem, wszystkie modele Kyoritsu mają tę zaletę, nie wyłączając KEW 6016.

Metrologia to jedno, ale jak to wygląda gdy "idziemy na robotę" ? Tak się składa, że od końca lat osiemdziesiątych miałem okazję zajmować się pomiarami, co z resztą zostało mi do dziś. O ile poprzedni KEW 6010 B był bez zarzutu to kolejny model jest chyba jeszcze lepszy. Ma więcej funkcji. Ale przejdę do konkretów.

Miernik posiada dwa tryby pracy dla funkcji 'LOOP'. Pierwszy, automatycznie włączony tryb ATT (Anti Trip Technology), pozwalający na pomiar impedancji pętli bez wyzwalania RCD oraz drugi pozwalający na pracę standardowo dużym prądem. Przy użyciu ATT czas pomiaru wydłuża się jednak dokładność pomiaru nie ulega zmianie. W tym przypadku poprzednik KEW 6010B był szybszy. Jednak nie spotkałem mierników, które wykonywałyby pomiar tak szybko jak KEW 6016 i to z powtarzalnością na poziomie 0,03 ?. Przy tym trudno go 'zagotować' jeśli jednak dojdziemy już do takiej wprawy, przed uszkodzeniem uchroni nas termiczny system zabezpieczający informując nas o tym właściwą ikonką na wyświetlaczu.

Pomierzone wartości można wpisać do pamięci tak aby móc je później wydrukować lub wysłać do programu, w którym tworzymy protokoły z pomiarów. Tę funkcję posiada kilka innych dobrych mierników, tu działa ona podobnie, wiec nie ma się co nad nią rozwodzić. O dokładności i powtarzalności miernika nadmieniłem przy okazji sprawdzenia metrologicznego. Odnosi się to do wszystkich jego funkcji i zakresów (podstawowe dane miernika przedstawione są w Tabeli 1) Dla zainteresowanych mogę tylko dodać, ze badania przeprowadzamy jak dotąd jedynym w Polce, najnowszym kalibratorem firmy Fluke model 5320 A, dedykowanym do testerów parametrów sieci, wysokonapięciowych testerów izolacji i testerów bezpieczeństwa urządzeń elektrycznych.

Może trochę warto powiedzieć o ergonomii i wyglądzie miernika. Na pewno jest najmniejszym miernikiem w swojej klasie. Po dłuższym czasie "wiszenia na szyi" nie mamy wrażenia, że za karę doczepiono nam pustak na sznurku. Obudowa jest estetyczna, sprawia wrażenie solidnej i wytrzymałej. Podłączyć miernik można za pomocą zwykłych bananków i nikt tu nie "przekombinował", tworząc wymyślne wielowtyki, możliwe do kupienia za duże pieniądze wyłącznie u dystrybutora .Dodatkowo w bardzo przyzwoitym komplecie kabli krokodylków i końcówek dostajemy małe udogodnienie, sonda z przyciskiem wyzwolenia zdalnego. Pomysł nie nowy, (identyczny jak we Fluke 1653 ) ale za to bardzo przydatny. Jest jednak pewne utrudnienie dla pomiarowca w Polsce. Nikt w Japonii nie mógł pojąć, ze faza w gniazdku może znajdować się raz to z lewej raz z prawej strony i nie wyposażył miernika w automatyczną zamianę. Ten zabieg musimy wykonać sami.

Podsumowując, jeśli miernik okaże się tak samo niezawodny i jak jego poprzednik

KEW 6010 B, należy pogratulować kolegom z kraju kwitnącej wiśni. Pewnie pojawią się malkontenci. Jednak warto pamiętać jeszcze o jednym, że wszystkie urządzenia muszą mieć w Polsce dobry i szybki serwis. Z doświadczenia wiem, ze jest z tym kiepsko, trzy lata Kyoritsu w Polsce sprawiło, ze widać światełko w tunelu. Nie wiem czy sprawiła to wyjątkowa niezawodność urządzeń ( na około 1500 szt. 5 uszkodzonych ) czy prężny serwis w Polsce. Jeżeli polityka cenowa w firmie Biall w stosunku do najnowszego produktu będzie kontynuowana, można przypuszczać, że KEW 6016 stanie się ofertą trudną do przebicia dla konkurencji.
Źródło: Urzadzenia dla Energetyki
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl