Dziś jest wtorek, 7 kwiecień 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 4.1717 -1.28% 1EUR 4.5342 -0.59% 1GBP 5.1437 -1.14%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Aktualności
Przyszłość sektora motoryzacji w Polsce ? raport Banku Pekao S.A.
więcej
Seminarium utrzynia ruchu - Wałbrzych 2019
więcej
Targi AUTOMATICON odwołane!
więcej
Przed nami 32. edycja targów ENERGETAB 2019
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
21 kwiecień 2020
Targi Expopower 
więcej
23 kwiecień 2020
Seminarium EX - edycja XIV 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
7 kwiecień 2009.

ELEKTRONICZNY PRZYRZĄD POMIAROWY HMG 3000

ELEKTRONICZNY PRZYRZĄD POMIAROWY HMG 3000

HMG 3000 jest przenośnym uniwersalnym przyrządem pomiarowym przeznaczonym do pomiarów, rejestracji danych i obróbki zarejestrowanych wyników w urządzeniach hydraulicznych i pneumatycznych. Główne zastosowanie znajduje w zakresie serwisu, naprawy i diagnostyki maszyn oraz na stanowiskach badawczych.

HMG3000 pozwala jednocześnie odbierać sygnały z max. dziesięciu czujników. Do przyłączenia  czujników jest do dyspozycji pięć gniazd wejściowych, które w razie potrzeby (pomiary dla więcej niż pięciu czujników) mogą być zdwojone za pomocą adaptera - Y. Hydac Electronic oferuje czujniki HSI (HYDAC Sensor Interface) do pomiarów ciśnienia, temperatury i natężenia przepływu, które są automatycznie rozpoznawane przez przyrząd HMG3000 i nie wymagają ustawień względem zakresu pomiarowego  i jednostek . Możliwe jest również podłączenie czujników Hydac starszych typów lub czujników innych producentów. W przypadku braku automatycznego rozpoznawania czujnika jego podstawowe parametry i ustawienia muszą zostać wprowadzone do pamięci przyrządu ręcznie.

Widok od strony gniazd przyłączeniowych czujnikówUżytkownik jest prowadzony za pomocą przejrzystego menu do wszystkich funkcji i ustawień. Do wprowadzania wartości liczbowych oraz tekstów HMG3000 posiada klawiaturę, która funkcjonuje podobnie jak klawiatura telefonów komórkowych.
   W hydraulice i pneumatyce przy pomocy HMG3000 można dokonać pomiarów ciśnienia, temperatury i natężenia przepływu.
   Dodatkowymi wejściami pomiarowymi do pomiaru napięcia możliwe jest zrealizowanie innych zadań pomiarowych. Na przykład możemy sprawdzić działanie sterowania zaworów lub można zarejestrować przebieg wartości zadanej dla danego zaworu. Możliwe jest tworzenie wartości różnic pomiędzy wartościami pomiarowymi poszczególnych czujników.
Możemy tak np. dokonać pomiaru natężenia przepływu za pomocą kryzy pomiarowej.
  
   HMG 3000 posiada również dwa wejścia cyfrowe (np. do pomiaru częstotliwości i obrotów), które rozszerzają zakres jego stosowania. Z pomocą HMG3000 możemy również prowadzić monitoring stanu cieczy poprzez kontrolę zawartości cząstek stałych w trybie online z użyciem urządzenia pomiarowego Hydac ContaminationSensor CS1000 i poprzez określenie online zawartości wody z użyciem czujnika AquaSensor AS1000. Monitoring stanu cieczy możemy również prowadzić za pomocą HMG3000 sprzężonego z urządzeniem pomiarowym Hydac FluidControlUnit FCU1000, które również w trybie online prowadzi kontrolę; zawartości cząstek stałych, % nasycenia wody w oleju i temperatury.

Schemat  przyłączenia z czujnikami HSI-Sensoren

   Do szybkich i dynamicznych pomiarów cykli maszyn, jest możliwe równoczesne podłączenie wszystkich ośmiu wejściowych sygnałów analogowych z czasem próbkowania 0,5 ms.

   Zaletą HMG 3000 jest również możliwość pomiaru bardzo szybkich zmian zachodzących podczas pracy maszyn.  Do takich pomiarów służą dwa kanały wejściowe z czasem próbkowania 0,1 ms.

   Wymaganym warunkiem dokonania pomiaru jest  zastosowanie odpowiednio szybkich czujników o odpowiednim czasie reakcji.
Atrakcyjną funkcją HMG 3000 jest również możliwość zapisania charakterystyki dynamicznych cykli maszyny jako krzywą graficzną w trybie 'Online'.
   HMG 3000 jest wyposażony w rozbudowane oprogramowanie, które zapewnia szybkie dokonywanie pomiarów oraz ich opracowanie. Krzywa pomiarowa może zawierać do 500.000 wartości pomiarowych.
Pamięć do archiwizowania danych może pomieścić zapis co najmniej 60 takich krzywych pomiarowych.
   Oprócz nieskomplikowanych pomiarów HMG 3000 posiada wiele funkcji m.in. do pomiarów sterowanych zdarzeniami i ich protokołów. Do pomiaru wielkości chwilowej wywołanej zdarzeniem mamy do dyspozycji   tzw. funkcję "trigger".
   Do wizualnego przedstawienia wartości pomiarowych jako tekstu lub grafiki, HMG 3000 posiada czytelny wyświetlacz  LCD 3,5". Umożliwia on wyświetlanie pojedynczych wartości pomiarowych w dużym formacie (format siedmiosegmentowy), aby możliwe było ich odczytanie z dużych odległości.Przyrząd HMG 3000 posiada duży, kolorowy wyświetlacz.
Umożliwia to przejrzyste przedstawienie wartości pomiarowych w różnych kombinacjach (aktualne wartości pomiarowe, wartości min. /maks. itp.)


Ponadto HMG 3000 jest wyposażony w liczne przydatne w użytkowaniu (praktyczne) funkcje do wyświetlania wartości pomiarowych, ich oceny i przetwarzania:
- Tabele
- Grafika
- Skalowanie
- Linijka
- Tracker
- Zoom

Pełne możliwości kolorowego wyświetlacza ukazują się dopiero przy przedstawianiu i ocenie krzywych pomiarowych. Poszczególne kanały pomiarowe mogą być przedstawione pod swoimi własnymi kolorami. Przy ocenie krzywych pomiarowych użytkownik ma do dyspozycji wiele interesujących i pomocnych funkcji.

Poza krzywą pomiarową jest możliwe stosowanie tzw. profili użytkownika. Daje to przede wszystkim korzyści użytkownikom, którzy do profilaktyki serwisowej na różnych maszynach muszą dokonywać powtórnie tych samych pomiarów. Zapisany w pamięci profil użytkownika może być każdorazowo w razie potrzeby  wywołany z pamięci HMG 3000.

Komunikację HMG 3000 z PC umożliwia łącze USB lub port szeregowy, co pozwala na dokonanie wygodnej obróbki pomiarów, ich przedstawienie i ocenę w dogodnym dla użytkownika czasie. Wraz z przyrządem HYDAC dostarcza dostosowane do HMG 3000 oprogramowanie "HMGWIN 3000", które pozwala na jego obsługę bezpośrednio z komputera

Dane techniczne
Wejścia czujników
4 gniazda wejściowe z 8 wejściami analogowymi (Kanał A - H)

1 gniazdo wejściowe z 2 wejściami cyfrowymi (Kanał l - J) oraz jedno wejście napięcia od -10 V do + 10V (przedstawione na kanale H)

Przyłącza czujników są typowymi gniazdami  do wtyczek M12x1,5 (5 polowe).
Kanał A do H: automatyczne rozpoznanie czujnika dla czujników z HSI
(ciśnienie, temperatura i  przetwornik natężenia przepływu)
Przyłącza typowych czujników prądowych lub napięciowych
Kanały różnicowe dla kanału A - B; kanału C - D

Kanał l i J: Kanały częstotliwościowe  (pomiar obrotów, funkcja liczenia)

Kanał I i J:
- Zakres częstotliwości 1 ... 30 000 Hz
- Próg przełączania:  2 V
- Maksymalne napięcie wejściowe:  50 V
Czasy próbkowania:
Czas próbkowania: 0,1 ms -1 min
Czas próbkowania: 0,1 ms dla max. dwóch czujników
(pozostałe wejścia czujników nie są aktywne); np. do pomiarów pików ciśnienia
Ustawienie czasu próbkowania jest zależne od liczby aktywnych kanałów. Obowiązuje:
- 0,1ms  max. 2 analogowe kanały wejściowe
- 0,2ms  max. 4 analogowe kanały wejściowe
- 0,5ms  dla wszystkich 10 kanałów wejściowych jednocześnie
Pamięć wartości pomiarowej
- Pojedyncze zapisy:  do 500.000 wartości pomiarowych
- Pamięć administrowania: 64 MB
(dla min. 60 pojedynczych zapisów z 500.000 wartościami pomiarowymi)
Podłączenie do komputera
- Port USB
- Port szeregowy  (RS 232)

   HMG 3000 wraz z oprzyrządowaniem dostarczane jest w aluminiowej walizce,
co pozwala użytkownikowi na łatwe jego przemieszczanie i przechowywanie.

Źródło: HYDAC Sp. z o.o.
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl