Dziś jest sobota, 4 kwiecień 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 4.2396 +1.14% 1EUR 4.5792 +0.05% 1GBP 5.2164 +0.17%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Reklama

Aktualności
IIX edycja Targów Energetycznych ENERGETICS już w listopadzie!
więcej
75 edycja Seminarium SUR za nami
więcej
Produkcja w Polsce w kontekście Czwartej Rewolucji Przemysłowej
więcej
Nowy cykl szkoleń praktycznych związanych z programowaniem sterowników marki Siemens
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
21 kwiecień 2020
Targi Expopower 
więcej
23 kwiecień 2020
Seminarium EX - edycja XIV 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
22 kwiecień 2009.

Nowy VLT Soft Start MCD500 - najnowsza technologia rozruchu silników AC w ofercie napędowej Danfoss.

Nowy VLT Soft Start MCD500 - najnowsza technologia rozruchu silników AC w ofercie napędowej Danfoss.

VLT Soft Start MCD500 jest najnowszym w ofercie Danfoss kompletnym, zaawansowanym półprzewodnikowym softstartem zapewniającym łagodny rozruch silnika. Wbudowane przekładniki mierzą prąd silnika podczas rozruchu we wszystkich trzech fazach, dając sygnał sprzężenia zwrotnego dla optymalizacji procesu rozruchu przez kontrolowane narastanie napięcia silnika w czasie. Urządzenie zapewnia pełną kontrolę rozruchu silnika obejmującą zawansowane funkcje startu, zatrzymania oraz rozbudowany system zabezpieczeń napędu i aplikacji.

Silniki AC po bezpośrednim włączeniu do sieci zasilającej chcą osiągnąć znamionową prędkość tak szybko jak to możliwe. Powoduje to pobór maksymalnego prądu z sieci zasilającej i rozpędzanie silnika z jego maksymalnym momentem. W zależności od aplikacji może to skutkować powstawaniem różnych problemów. Np. silniki pomp, wentylatorów, przenośników, wirówek i pił taśmowych muszą rozpędzać się powoli aby zapobiec powstawaniu mechanicznych udarów, powodujących uderzenia wody, naprężenie piły, zniszczenie łopatek wentylatora czy kół zębatych przekładni. Występuje duże ryzyko uszkodzenia urządzeń, awaryjnego zatrzymania procesu i strat związanych z przestojem produkcji. Szybki start szczególnie aplikacji o wysokiej bezwładności jest również krytyczny dla silnika i sieci zasilającej.

Softstart - zaawansowana alternatywa dla rozruchu gwiazda trójkąt i autotransformatora
Softstarty są bardzo dobrym rozwiązaniem alternatywnym w stosunku do rozruchu opartego na układach gwiazda/trójkąt lub z wykorzystaniem autotransformatora. Układ gwiazda/trójkąt ogranicza prąd rozruchowy, lecz wprowadza niszczące uderzenie momentu w trakcie przełączania uzwojeń silnika z układu gwiazdy w układ trójkąta. Ponadto układ gwiazda/trójkąt nie w każdym przypadku pozwala na ustalenie najlepszego poziomu prądu rozruchu. W przypadkach gdy napęd nie jest w stanie osiągnąć pełnej prędkości w konfiguracji gwiazdy rozwiązanie to staje się wtedy wysoce nieefektywne. Układ gwiazda/trójkąt nie ma wpływu na proces zatrzymania silnika, napięcie zostaje obniżone bez jakiejkolwiek kontroli.
Autotransformator ogranicza prąd rozruchu, pozwalając na niewielką kontrolę prądu startowego powyżej poziomu prądu rozruchowego. Nie zapewnia jednak eliminacji ryzyka uderzenia momentem podczas rozbiegu silnika.
Softstarty są urządzeniami elektronicznymi, które regulują napięcie silnika i w ten sposób zapewniają spokojne przejście od zatrzymania do pełnej prędkości wału silnika. We wszystkich softstartach VLT stosowana jest zasada sterowania kątem fazowym. Dwa tyrystory połączone przeciwsobnie w każdej fazie powodują liniowe narastanie napięcia w silniku. W zawansowanych softstartach VLT znajdują się przekładniki prądowe, które mierzą prąd silnika wykorzystywany jako sygnał sprzężenia zwrotnego dla sterowania prądem rozruchowym oraz również w licznych funkcjach zabezpieczenia silnika i aplikacji. Softstarty VLT pokrywają szeroki zakres zastosowań w których łagodny start i zatrzymanie może być realizowane na kilka sposobów. Niektóre aplikacje wymagają nieliniowego przyspieszania i dlatego szybkość narastania napięcia jest zależna od aktualnej wartości prądu. Z kolei piły taśmowe zwykle wymagają funkcji szybkiego zatrzymania zapewnionej przez hamowanie stałoprądowe DC. Niektóre aplikacje wymagają dodatkowego impulsowego momentu rozruchowego (kick-start) a następnie łagodnego rozpędzania. Softstarty VLT mogą być stosowane we wszystkich wspomnianych i innych wymagających aplikacjach.

Tabela przedstawia pełną ofertę softstartów Danfoss:
MCD 100 - prosty softstart dla małych mocy:
- Możliwość współpracy z silnikami o mocach do 11kW
- Wysoce wydajna konstrukcja
- Umożliwia praktycznie nieograniczoną liczba rozruchów
- Specjalny design umożliwiający szybką i prostą instalacje oraz uruchomienie
MCD 200 - softstart kompaktowy:
- Możliwość współpracy z silnikami o mocach do 110 kW
- Rampy napięciowe, ograniczenie prądu i zintegrowane funkcje ochronne silnika (MCD 202)
- Wbudowany bypass
- Dostępność dodatkowych opcji w tym modułów komunikacyjnych
MCD 500 - zaawansowany softstart:
- Możliwość współpracy z silnikami o mocach do 800 kW
- Kompletne rozwiązanie aplikacyjne
- Zaawansowane funkcje ochronne
- Funkcja AAC (Adaptive Acceleration Control)
- Możliwość połączenia w układzie Inside Delta
- Graficzny wyświetlacz
- Możliwość wyboru kilku opcji Menu

MCD500 identycznie jak jego poprzednik MCD3000 oferuje w standardowej konfiguracji pełną kontrolę rozruchu napędu w zakresie mocy od 7.5 do 800kW. Umożliwia również realizację rozruchu silników o mocy do 1200 kW przy wykorzystaniu specjalnej konfiguracji podłączenia softstartu wewnątrz obwodu silnika połączonego w trójkąt  - opcja 'inside delta'.
Najnowszy zaawansowany softstart MCD500 Danfoss wyposażył w unikalną funkcję AAC(Adaptive Acceleration Control)

Funkcja ACC pozwala na zapewnienie najlepszego dla danej aplikacji profilu pracy zarówno podczas rozruchu jak i zatrzymania. 'Adaptive Acceleration Control' to inteligentna automatyczna adaptacja krzywej rozruchu i zatrzymania dokonywana poprzez śledzenie i analizę każdego cyklu pracy

   VLT Soft Starter MCD 500 posiada graficzny wyświetlacz i przejrzysty układ przycisków panelu sterującego. Tak skonstruowany interfejs użytkownika ułatwia programowanie oraz odczyt wyświetlanych informacji o statusie pracy napędu. Intuicyjny system obsługi i programowania urządzenia to menu z wydzielonymi procedurami: Quick Menu, Application Setup i Main Menu. Taka struktura oprogramowania, zapewnia optymalną i prostą możliwość ustawienia urządzenia do wymogów aplikacji.
   

Główne obszary zastosowań:
- Pompy
- Przenośniki
- Wentylatory
- Mieszadła
- Kompresory
- Wirówki
- Młyny
- Piły
- i wiele innych

Opcjonalne moduły komunikacyjne(niektóre w przygotowaniu):
- DeviceNet
- Profibus
- Modbus RTU
- USB

Zakres mocy
21 - 1600 A, 7,5 - 800 kW (do 1,2 MW inside Delta Connection)
Dostępne wersje zasilania 200 - 690 VAC

Pozostałe urządzenia rozruchowe Danfoss tj. VLT Compact Starter MCD 200 i prosty softstart MCD100 uzupełniają ofertę Danfoss w zakresie softstartów kompaktowych i ekonomicznych w zakupie. Teraz softstarty rodziny VLT są dostępne w każdym zakresie zastosowań począwszy od alternatywy dla prostego rozruchu gwiazda/trójkąt, kończąc na granicy wyznaczanej sposobem kontroli napędu realizowanym przez przetwornicę częstotliwości VLT.

Dużo większe możliwości z przetwornicami częstotliwości VLT.
Softstarty kontrolują prędkość i moment silnika wyłącznie w fazie rozruchu, ale nie są w stanie regulować prędkości napędu i momentu na wale w trakcie ciągłej pracy. W przypadkach, w których dla zoptymalizowania pracy maszyny konieczna jest regulacja prędkości, kontrola momentu lub też synchronizacja i pozycjonowanie kilku napędów właściwym rozwiązaniem jest zastosowanie elektronicznego sterowania silnikiem przez zastosowanie przetwornic częstotliwości VLT. Obecna oferta przetwornic częstotliwości firmy Danfoss obejmuje zakres mocy od 0,18kW(230V) do 1,4MW (690V).

Szczegółowe informacje dotyczące softstartów i przetwornic częstotliwości VLT  firmy Danfoss oraz innych produktów oferty Danfoss dla Przemysłu można znaleźć na  stronach internetowych:  www.danfoss.pl/napedy

Kontakt telefoniczny : 0 22 755 0668

Źródło: DANFOSS
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl