Dziś jest czwartek, 2 kwiecień 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 4.1701 +0.57% 1EUR 4.5694 +0.38% 1GBP 5.1588 +1.05%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Reklama

Aktualności
75 edycja Seminarium SUR za nami
więcej
Nowy cykl szkoleń praktycznych związanych z programowaniem sterowników marki Siemens
więcej
Targi Pneumatyki, Hydrauliki, Napędów i Sterowań KIELCE FLUID POWER
więcej
IIX edycja Targów Energetycznych ENERGETICS już w listopadzie!
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
21 kwiecień 2020
Targi Expopower 
więcej
23 kwiecień 2020
Seminarium EX - edycja XIV 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
4 maj 2009.

DYNAMICZNY SYSTEM OŚWIETLENIA AWARYJNEGO H-300 DYN

DYNAMICZNY SYSTEM OŚWIETLENIA AWARYJNEGO H-300 DYN

Obecnie coraz większa liczba obiektów, najczęściej o charakterze wielofunkcyjnym, wymaga różnych scenariuszy ewakuacji z wykorzystaniem różnych dróg ewakuacyjnych, w zależności od lokalizacji pożaru.

Fakt ten wymusił powstanie systemów oświetlenia awaryjnego, w których oprawy ewakuacyjne, wskazujące kierunek ucieczki, mają możliwość wyświetlania różnych znaków, przewidzianych w scenariuszach ewakuacji. Systemy te, ze względu na sposób działania, muszą mieć możliwość odbioru informacji przekazywanych z systemów sygnalizacji pożaru, w których strefach wykryto pożar. Firma HYBRYD opracowała, skonstruowała i wdrożyła do produkcji taki system oświetlenia awaryjnego o nazwie:

Dynamiczny System Oświetlenia Awaryjnego H-300 DYN

Budowa i struktura systemu H-300 DYN podobna jest do standardowego systemu oświetlenia awaryjnego H-300. W   skład   systemu   H-300   DYN   wchodzą   następujące urządzenia:
. jednostka centralna H-302 C
. rozdzielacze H-302 R
. oprawy dynamiczne DYNA SQ
. oprawy przeciw pożarowe (p.poż.)Okablowanie komunikacyjno-sterujące, ze względu na swoje szczególne przeznaczenie, musi zapewnić trwałe połączenie jednostki centralnej H-302 C z oprawami dynamicznymi i oprawami p.poż. podczas pożaru, a więc musi być wykonane kablami ognioodpornymi np. typ HTKSH ekw PH90 1x2x1,0. Oprawy awaryjne, zarówno dynamiczne jak i p.poż., można łączyć w dowolną strukturę (gwiazdy, drzewa lub mieszaną). Zasilanie tych opraw może być z dowolnych, różnych faz. Podłączenie centralki H-302 C do centralki sygnalizacji pożaru realizowane jest łączem szeregowym RS485 z wykorzystaniem protokołu   komunikacji  dostarczonego  przez  producenta systemu   sygnalizacji   pożaru   lub   pośrednio   poprzez uniwersalne moduły izolowanych wejść/wyjść ADAM4055 (8 wejść i 8 wyjść).
Wejścia modułów ADAM 4055 można ustawić na sygnalizację napięć 10V...50V lub na wykrywanie zwarć (np. wyjść przekaźnikowych bez potencjałowych). Izolowana linia RS485 może mieć do 1200m długości, a ilość dołączonych modułów ADAM4055 nie może przekroczyć 32 (rozproszony system kilku centrali sygnalizacji pożaru). Moduły ADAM 4055 są przystosowane do montażu w szafach na listwie 35mm.
Centralka H-302 C posiada pamięć ustawień (przydział stref pożaru) dla poszczególnych opraw dynamicznych i opraw p.poż. co powoduje, że na odpowiednie sygnały odczytane z modułów ADAM 4055 wykonuje sekwencje oprawami dynamicznymi i oprawami p.poż., właściwą dla zaprogramowanych ustawień. Norma PN-EN 50172 (pkt.4.1) wymaga, aby oświetlenie awaryjne załączało się nie tylko w przypadku całkowitego uszkodzenia zasilania oświetlenia podstawowego, ale również w przypadku lokalnego uszkodzenia, takiego jak uszkodzenie obwodu końcowego. Z tego względu oprawy awaryjne załączają się lokalnie nawet w przypadku przepalenia bezpieczników w podrozdzielniach oświetleniowych, co powoduje rozładowanie akumulatorów w tych oprawach. Taka sytuacja może zagrozić bezpiecznej ewakuacji osób w czasie pożaru.

Z tego względu w systemie H-300 DYN zastosowano oprawy p.poż., które nie załączają się przy zaniku zasilania oświetlenia podstawowego, lecz dopiero po wykryciu pożaru przez system sygnalizacji pożaru. Taką funkcjonalność opraw awaryjnych można było zrealizować w systemie H-300 DYN, ponieważ jednostka centralna tego systemu połączona jest z systemem sygnalizacji pożaru i odbiera informacje o lokalizacji pożaru, które przetwarza na sygnały sterujące oprawami dynamicznymi i oprawami p.poż.

Dynamiczny System Oświetlenia Awaryjnego H-300 DYN jest odpowiedzią firmy HYBRYD na potrzebę realizacji w dużych obiektach wielofunkcyjnych różnych scenariuszy ewakuacji, w zależności od lokalizacji pożaru.

Ważnym atutem firmy jest pełne zaplecze produkcyjne z wysokim poziomem automatyzacji, co gwarantuje szybką realizację dostaw, nawet na bardzo duże obiekty. Zapewniamy również uruchamianie systemów oświetlenia awaryjnego, a także własny serwis

Na VII Międzynarodowych Targach Sprzętu Elektrycznego i Systemów Zabezpieczeń - Elektrotechnika   w Warszawie w 2009 r. firma HYBRYD otrzymała główną nagrodę za:
"System    Dynamiczny    H-300    DYN"
 

Źródło: http://hybryd.com.pl
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl