Dziś jest poniedziałek, 21 październik 2019 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 3.8503 -0.35% 1EUR 4.2844 -0.01% 1GBP 4.9671 +0.43%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Aktualności
Przed nami 32. edycja targów ENERGETAB 2019
więcej
Przyszłość sektora motoryzacji w Polsce ? raport Banku Pekao S.A.
więcej
Cykl szkoleń z zakresu programowania sterowników SIMATIC S7-300, S7-1200
więcej
Siemensa buduje fabrykę dla Przemysłu 4.0 w Polsce
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
23 październik 2019
LUMENexpo Targi Techniki Świetlnej  
więcej
29 październik 2019
73. edycja Seminarium dla Służb Utrzymania Ruchu  
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
4 maj 2009.

DYNAMICZNY SYSTEM OŚWIETLENIA AWARYJNEGO H-300 DYN

DYNAMICZNY SYSTEM OŚWIETLENIA AWARYJNEGO H-300 DYN

Obecnie coraz większa liczba obiektów, najczęściej o charakterze wielofunkcyjnym, wymaga różnych scenariuszy ewakuacji z wykorzystaniem różnych dróg ewakuacyjnych, w zależności od lokalizacji pożaru.

Fakt ten wymusił powstanie systemów oświetlenia awaryjnego, w których oprawy ewakuacyjne, wskazujące kierunek ucieczki, mają możliwość wyświetlania różnych znaków, przewidzianych w scenariuszach ewakuacji. Systemy te, ze względu na sposób działania, muszą mieć możliwość odbioru informacji przekazywanych z systemów sygnalizacji pożaru, w których strefach wykryto pożar. Firma HYBRYD opracowała, skonstruowała i wdrożyła do produkcji taki system oświetlenia awaryjnego o nazwie:

Dynamiczny System Oświetlenia Awaryjnego H-300 DYN

Budowa i struktura systemu H-300 DYN podobna jest do standardowego systemu oświetlenia awaryjnego H-300. W   skład   systemu   H-300   DYN   wchodzą   następujące urządzenia:
. jednostka centralna H-302 C
. rozdzielacze H-302 R
. oprawy dynamiczne DYNA SQ
. oprawy przeciw pożarowe (p.poż.)Okablowanie komunikacyjno-sterujące, ze względu na swoje szczególne przeznaczenie, musi zapewnić trwałe połączenie jednostki centralnej H-302 C z oprawami dynamicznymi i oprawami p.poż. podczas pożaru, a więc musi być wykonane kablami ognioodpornymi np. typ HTKSH ekw PH90 1x2x1,0. Oprawy awaryjne, zarówno dynamiczne jak i p.poż., można łączyć w dowolną strukturę (gwiazdy, drzewa lub mieszaną). Zasilanie tych opraw może być z dowolnych, różnych faz. Podłączenie centralki H-302 C do centralki sygnalizacji pożaru realizowane jest łączem szeregowym RS485 z wykorzystaniem protokołu   komunikacji  dostarczonego  przez  producenta systemu   sygnalizacji   pożaru   lub   pośrednio   poprzez uniwersalne moduły izolowanych wejść/wyjść ADAM4055 (8 wejść i 8 wyjść).
Wejścia modułów ADAM 4055 można ustawić na sygnalizację napięć 10V...50V lub na wykrywanie zwarć (np. wyjść przekaźnikowych bez potencjałowych). Izolowana linia RS485 może mieć do 1200m długości, a ilość dołączonych modułów ADAM4055 nie może przekroczyć 32 (rozproszony system kilku centrali sygnalizacji pożaru). Moduły ADAM 4055 są przystosowane do montażu w szafach na listwie 35mm.
Centralka H-302 C posiada pamięć ustawień (przydział stref pożaru) dla poszczególnych opraw dynamicznych i opraw p.poż. co powoduje, że na odpowiednie sygnały odczytane z modułów ADAM 4055 wykonuje sekwencje oprawami dynamicznymi i oprawami p.poż., właściwą dla zaprogramowanych ustawień. Norma PN-EN 50172 (pkt.4.1) wymaga, aby oświetlenie awaryjne załączało się nie tylko w przypadku całkowitego uszkodzenia zasilania oświetlenia podstawowego, ale również w przypadku lokalnego uszkodzenia, takiego jak uszkodzenie obwodu końcowego. Z tego względu oprawy awaryjne załączają się lokalnie nawet w przypadku przepalenia bezpieczników w podrozdzielniach oświetleniowych, co powoduje rozładowanie akumulatorów w tych oprawach. Taka sytuacja może zagrozić bezpiecznej ewakuacji osób w czasie pożaru.

Z tego względu w systemie H-300 DYN zastosowano oprawy p.poż., które nie załączają się przy zaniku zasilania oświetlenia podstawowego, lecz dopiero po wykryciu pożaru przez system sygnalizacji pożaru. Taką funkcjonalność opraw awaryjnych można było zrealizować w systemie H-300 DYN, ponieważ jednostka centralna tego systemu połączona jest z systemem sygnalizacji pożaru i odbiera informacje o lokalizacji pożaru, które przetwarza na sygnały sterujące oprawami dynamicznymi i oprawami p.poż.

Dynamiczny System Oświetlenia Awaryjnego H-300 DYN jest odpowiedzią firmy HYBRYD na potrzebę realizacji w dużych obiektach wielofunkcyjnych różnych scenariuszy ewakuacji, w zależności od lokalizacji pożaru.

Ważnym atutem firmy jest pełne zaplecze produkcyjne z wysokim poziomem automatyzacji, co gwarantuje szybką realizację dostaw, nawet na bardzo duże obiekty. Zapewniamy również uruchamianie systemów oświetlenia awaryjnego, a także własny serwis

Na VII Międzynarodowych Targach Sprzętu Elektrycznego i Systemów Zabezpieczeń - Elektrotechnika   w Warszawie w 2009 r. firma HYBRYD otrzymała główną nagrodę za:
"System    Dynamiczny    H-300    DYN"
 

Źródło: http://hybryd.com.pl
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl