Dziś jest poniedziałek, 6 kwiecień 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 4.2396 +1.14% 1EUR 4.5792 +0.05% 1GBP 5.2164 +0.17%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Aktualności
75 edycja Seminarium SUR za nami
więcej
Targi AUTOMATICON odwołane!
więcej
Cykl szkoleń z zakresu programowania sterowników SIMATIC S7-300, S7-1200
więcej
Przyszłość sektora motoryzacji w Polsce ? raport Banku Pekao S.A.
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
21 kwiecień 2020
Targi Expopower 
więcej
23 kwiecień 2020
Seminarium EX - edycja XIV 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
17 czerwiec 2009.

Klimatyzatory przemysłowe, wymienniki ciepła, chłodnice do wody i oleju firmy TEXA

Klimatyzatory przemysłowe, wymienniki ciepła, chłodnice do wody i oleju firmy TEXA

Wysoka temperatura jest bardzo niekorzystna dla trwałości aparatury elektrycznej i elektronicznej.
Wraz ze wzrostem temperatury pracy rośnie awaryjność i zmniejsza się trwałość układów elektroenergetycznych oraz elementów półprzewodnikowych.
Wysoka temperatura w szafie z aparaturą elektryczną powoduje zakłócenia w pracy urządzeń, ich przyspieszone starzenie oraz zwiększa ryzyko wystąpienia awarii. Każda awaria to zatrzymanie pracy urządzeń lub całych linii produkcyjnych i olbrzymie straty ekonomiczne.

Klimatyzatory przemysłowe

Przy pomocy klimatyzatorów temperatura wewnętrzna w szafach sterowniczych jest utrzymywana w określonych granicach. Klimatyzatory sprężarkowe zamieniają szafy sterownicze i rozdzielnie szafowe w urządzenia podobne do domowych lodówek. Klimatyzatory pozwalają na obniżenie temperatury w szafach poniżej temperatury panującej w otoczeniu. Każdy typ klimatyzatora jest standardowo wyposażony w zaawansowany termostat elektroniczny z rozbudowanymi funkcjami ustawiania warunków pracy oraz alarmów. Szafy z klimatyzatorami są szczelne i następuje odcięcie dopływu powietrza do środka szaf. Dzięki temu elementy w szafach pracują w atmosferze bezpyłowej. Możliwa jest praca klimatyzatorów w bardzo trudnych warunkach panujących w otoczeniu, przy dużym zapyleniu, wysokiej wilgotności powietrza oraz atmosferze mgły olejowej.

Klimatyzatory firmy TEXA są zabezpieczone przed pyłami i dodatkowo posiadają łatwo wymienne filtry powietrza.

Firma TEXA posiada w swojej ofercie bardzo szeroką gamę klimatyzatorów o możliwych mocach chłodzenia w zakresie od 300W do 9400W. Klimatyzatory serii SKY i EGO montuje się na drzwiach, ścianach bocznych lub tylnej. Klimatyzatory serii DEK są przystosowane do instalacji na dachach szaf. Dla klimatyzatorów dachowych, możliwe moce chłodzenia zaczynają się od 410W do 3850W.

W ofercie TEXY są także klimatyzatory przystosowane do pracy na wolnym powietrzu oraz w trudnych warunkach klimatycznych.

Wymienniki ciepła firmy powietrze/powietrze

Wymienniki ciepła serii MIX powietrze/powietrze stosuje się, w przypadkach, gdy temperatura otoczenia jest niższa od temperatury wewnętrznej w szafach. Wykorzystywane jest chłodniejsze powietrze otoczenia do schłodzenia powietrza we wnętrzu szafy. W wymiennikach następuje sprawna wymiana ciepła dzięki wymuszonym przy pomocy wentylatorów, całkowicie rozdzielonym strumieniom powietrza, które są przepuszczane przez bardzo wydajny krzyżowy wymiennik ciepła. Zanieczyszczenia z otoczenia nie przedostają się do wnętrza szafy.

Seria MIX - pozwala na odpowiednie dobranie wydajności wymiennika do aplikacji w zakresie od 14 do 80W/KWymienniki ciepła woda / powietrze

Instalacja wymienników serii BLU woda/powietrze znajduje zastosowanie w warunkach kiedy jest dostęp do zewnętrznych źródeł zimnej wody, na przykład z chłodnic wodnych najlepiej o zamkniętym obiegu wody. Dzięki temu możliwe jest chłodzenie szaf znajdujących się w ekstremalnych warunkach zewnętrznych.

Takie warunki panują na przykład w odlewniach, w przemyśle chemicznym, przemyśle obróbki skrawaniem. Wymienniki te umożliwiają odprowadzenie ekstremalnie dużych ilości ciepła.

Przyjmuje się, że jeżeli w nie dużej odległości od siebie istnieją trzy miejsca, z których trzeba odprowadzić duże ilości ciepła, to bardziej ekonomiczne jest zastosowanie trzech wymienników woda/powietrze w połączeniu z chłodnicą wody niż zastosowanie trzech klimatyzatorów sprężarkowych.

Stosowanie wymienników woda/powietrze ma jeszcze jedną bardzo ważną zaletę, polegającą na tym, że wydobywane ciepło z szaf nie jest rozpraszane w najbliższym otoczeniu - tak jak w przypadku klimatyzatorów, ale jest możliwe wyprowadzenie tego ciepła w innym miejscu, poprzez odpowiednie wyniesienie chłodnicy do wody do innego pomieszczenia lub na zewnątrz.

Jeżeli dana maszyna wykorzystuje już olejowy układ chłodzenia, to także jej szafa sterownicza może być chłodzona tym samym olejem, zamiast oddzielną instalacją wodną.

Chłodnice do wody lub oleju firmy TEXA

Znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie wymagane jest chłodzenie płynów technologicznych procesach technologicznych oraz do odprowadzania ciepła z szaf sterowniczych we współpracy z wymiennikami typu woda/powietrze lub olej/powietrze.

Firma TEXA produkuje szeroki zakres chłodnic do różnych cieczy do wody(seria TCW), emulsji chłodzących oraz olejów (seria TCO). Możliwe są specjale opracowania chłodnic według życzeń klientów.

Wydajności standardowych typów chłodnic do cieczy zaczynają się od 900W a kończą się na układach o mocy 75200W. Możliwe jest łączenie kilku chłodnic w układy współpracujące ze sobą. Jak potrzebna jest maksymalna moc chłodzenia, to wtedy pracują wszystkie połączone chłodnice, jak wymagana moc chłodzenia się zmniejsza, to wtedy automatycznie wyłączane są nadmiarowe chłodnice w celu uzyskania oszczędności.

Źródło: DACPOL Sp. z o.o.
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl