Dziś jest poniedziałek, 6 kwiecień 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 4.2257 -0.33% 1EUR 4.5612 -0.39% 1GBP 5.203 -0.26%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Aktualności
Targi Pneumatyki, Hydrauliki, Napędów i Sterowań KIELCE FLUID POWER
więcej
Seminarium utrzynia ruchu - Wałbrzych 2019
więcej
32 edycja targów Energetab 2019 juz za cztery tygodnie
więcej
Przyszłość sektora motoryzacji w Polsce ? raport Banku Pekao S.A.
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
21 kwiecień 2020
Targi Expopower 
więcej
23 kwiecień 2020
Seminarium EX - edycja XIV 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
31 sierpień 2009.

Pomiary wilgotności przy wykorzystaniu modułowego czujnika WILGOTNOŚCI

Pomiary wilgotności przy wykorzystaniu modułowego czujnika WILGOTNOŚCI

Pomiaru wilgotności w dzisiejszych czasach w wielu procesach i zastosowaniach nie można pominąć. Aby uzyskiwać dużą dokładność i powtarzalność czujnik musi być regularnie kalibrowany, proces ten wymaga przerwy w pomiarach i ponownego montażu kalibrowanego czujnika. Czujnik jest poddawany testom u producenta, w razie potrzeby musi zostać naprawiony i ostateczne wzorcowany.

W celu redukcji czasu wymiany i kalibracji czujnika, firma Mela Sensortechnik skonstruowała czujnik wilgotności o budowie modułowej. Czujnik ten posiada wymienną głowicę, która ma bardzo krótki czas reakcji, w przeciągu kilku sekund uzyskujemy wynik pomiaru.

Zasada pomiaru

Moduł "podłącz i mierz" jest wyposażony w elementy czujnika wilgotności produkowane w firmie Mela Sensortechnik. Elementy te mierzą wilgotność powietrza przy pomocy reagujących na wilgoć kondensatorów. Element pojemnościowy wykonany w technologii cienkofilmowej składa się z jednej płytki nośnej z systemem elektrod, naprzeciwko której znajduje się higroskopijny polimer i zamykająca całość warstwa złota. Warstwa polimeru zachowuje równowagę z otoczeniem i w związku z tym odpowiednio reaguje na ilości molekuł wody w otaczającym środowisku. Zmiana warstwy dipoli powoduje zmianę dielektryka i przez to zmienia się pojemność kondensatora. Głowica pomiarowa jest dodatkowo wyposażona w czujnik temperatury (Pt1000), który jest wykorzystywany do pomiaru temperatury powietrza jak również do oceny kompensacji temperatury PMU. W głowicy pomiarowej PMU są porównywane wartości mierzonej wilgotności z wartościami zapisanymi w pamięci, następnie są one przekazywane przez szybkozłącza jako skalibrowane, cyfrowe wartości pomiarów do przetworników elektrycznych. Ponieważ głowica pomiarowa jest skalibrowana i posiada wyjście cyfrowe, może ona być wymieniana bez udziału wykwalifikowanego personelu. Zbieranie wartości pomiarowych oraz cały proces nie będzie musiał być przerywany. Poza elementami pomiarowymi, głowica posiada również mikrokontroler ze zintegrowaną pamięcią i zegarem. Kod programu znajduje się w tej pamięci dlatego głowica jest gotowa do pracy zaraz po zainstalowaniu i zależności pomiędzy pomiarami danych aplikacji mogą od razu zostać odczytane.

Niesamowita dokładność

Wartości cyfrowe są dalej przekazywane do przetwornika znajdującego się w obudowie i przetwarzane na sygnał prądowy lub napięciowy (standardowe sygnały 0...1V, 0...10V, 0/4...20mA).

Możliwa jest również transmisja danych przez złącze RS232 umożliwiająca dalszą obróbkę danych. Po podłączeniu oddzielnego dekodera możliwa jest generacja kodów ASCII. Obszar pracy czujnika obejmuje zakres od 0...100% rh. W związku z tym, iż wartości referencyjne zostają zapisane podczas kalibrowania w pamięci można osiągnąć bardzo dużą dokładność pomiarów ok. +-1% rh w przedziale od 10...90 rh. Niedokładność powstająca na skutek obróbki danych cyfrowych wynosi 0,1% rh. Wysoka klasa dokładności zostaje osiągnięta podczas kalibracji wartości referencyjnych wilgotności i temperatury. W firmie Mela Sensortechnik do kalibrowania wykorzystywane są obecnie generatory wilgotności i temperatury o najwyższych standardach. Ponieważ elementy do pomiaru wilgotności firmy Mela Sensortechnik są wykonane bardzo precyzyjnie, czujniki posiadają wąską histerezę i bardzo dobrą powtarzalność. W normalnych zastosowaniach czas reakcji wynosi 10 sekund, czujniki są przystosowane do pracy w ciśnieniu atmosferycznym w nieagresywnym środowisku. Zakres pomiarowy obejmuje temperatury od -30 do +85OC z dokładnością +-0,25K.

Rozwiązania i obszary zastosowania

Głowice PMU są produkowane w wersji ze stali nierdzewnej wraz z wbudowanym filtrem ze stali nierdzewnej. Ze względu na bardzo prostą, obrotową technikę łączenia pewną w montażu czujnik może być wykorzystywany do różnych aplikacji.

Dostępne są czujniki w kształcie pręta wykonane ze stali szlachetnej o średnicy 15mm jako wersja z przewodem lub z wtyczką lub w wersji kanałowej z różnymi obudowami. Ze względu na używanie pojemnościowych elementów czujniki posiadają bardzo dużą dynamikę i mogą zostać zastosowane w szerokim zakresie wilgotności. Wpływ temperatury jest kompensowany w głowicy PMU, a elementy czujnika są odporne na obroszenie Kalibracja może być przeprowadzana na 2 do 5 punktach, ale jest również możliwość kalibracji specjalnej dla klienta.

Jako możliwe obszary zastosowania powinny zostać tutaj wymienione: klimatyzacja, pomiary wilgotności w przemyśle farmaceutycznym, meteorologii, itp. Czujniki modułowe są również stosowane wszędzie tam gdzie konieczne jest ich kalibrowanie co pewien określony czas w zależności od aplikacji.

Wyłącznym przedstawicielem firmy Mela Sensortechnik w Polsce jest firma DACPOL.

Źródło: DACPOL Sp. z o.o.
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl