Dziś jest sobota, 14 grudzień 2019 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 3.8234 -0.7% 1EUR 4.2747 -0.23% 1GBP 5.1292 +1.06%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Reklama

Aktualności
72 edycja Seminarium dla Służb Utrzymania Ruchu - Kielce - Relacja
więcej
Cykl szkoleń z zakresu programowania sterowników SIMATIC S7-300, S7-1200
więcej
Produkcja w Polsce w kontekście Czwartej Rewolucji Przemysłowej
więcej
Przyszłość sektora motoryzacji w Polsce ? raport Banku Pekao S.A.
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
28 październik 2009.

Usuwanie kondensatu pary wodnej z obudów o wysokim stopniu ochrony (IP)

Usuwanie kondensatu pary wodnej z obudów o wysokim stopniu ochrony (IP)

Kondensat (skroplona para wodna) pojawia się często w obudowach o wysokim stopniu ochrony (IP). Temu zjawisku sprzyjają skoki temperatury zewnętrznej, a także zmienne obciążenia zainstalowanych wewnątrz obudowy aparatów, które nagrzewają się w związku ze stratami mocy powodując wzrost temperatury. Ciepłe powietrze dąży do zwiększenia wilgotności i pobiera ją z zewnątrz, ponieważ obudowy nie są gazoszczelne. Po wyłączeniu urządzenia, gdy temperatura w obudowie obniża się, dochodzi do skroplenia pary wodnej na chłodniejszych powierzchniach wnętrza.

Zjawisko to obserwujemy zarówno w obudowach o wysokim IP umieszczonych na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Kondensacja pary wodnej w zamkniętych obudowach zamontowanych w miejscach o dużych skokach temperatury i dużej wilgotności wydaje się być nieunikniona.

Co mówią na ten temat przepisy dotyczące bezpieczeństwa?

Norma IEC 60 364-5-52 (rozdział 52, systemy okablowania, klauzula 522.3.2) precyzuje tę kwestię w następujący sposób: "Jeśli woda lub kondensat pary wodnej może pojawić się w systemie okablowania, muszą zostać zastosowane odpowiednie środki aby zapewnić odpływ tych czynników". Na przykład: dla puszek standardowych zaleca się wywiercenie otworu o średnicy 5 mm. W tym przypadku wraz z przewierceniem otworu nie jest możliwe uzyskanie np. stopnia ochrony IP 66 czy IP 67.
 
Jak w takim razie usunąć kondensat pary wodnej z obudowy i jednocześnie zachować jej wysoki stopień ochrony ?

Odpowiedź podaje firma Hensel, która posiada w swojej ofercie specjalne dławnice łączące funkcję uszczelniania wprowadzanych do obudowy kabli oraz jej wentylacji, co redukuje powstawanie kondensatu. Dławnice te, o nazwie handlowej "Kombi", zapewniają stopień ochrony IP66 oraz IP67. Wentylacja obudowy za pośrednictwem dławnic "Kombi" jest możliwa dzięki unikatowemu zastosowaniu w korpusie dławnicy specjalnej membrany, która zabezpiecza wnętrze przed wnikaniem wilgoci z zewnątrz i jednocześnie umożliwia ona wymianę powietrza redukując samoczynnie wilgoć wewnątrz.  


 

Dławnice "Kombi" dostępne są w kolorach szarym i czarnym, w trzech rozmiarach: M20, M25 i M32. Wykonane są z termoplastu i mogą być stosowane zarówno w instalacjach wewnątrz obiektów, jak i w nieosłoniętych instalacjach zewnętrznych.

Skuteczna redukcja kondensatu za pomocą dławnic "Kombi" będzie możliwa po odpowiednim ich dobraniu do objętości konkretnej obudowy. Dławnica M20 działa skutecznie w obudowie o pojemności do 6 litrów, M25 - do 11 litrów, a M32 - do 13 litrów. W przypadku większych obudów należy zastosować kilka dławnic. Zsumowana pojemność (otrzymana z dodania maksymalnych pojemności dla każdej zastosowanej dławnicy) powinna być nie mniejsza od pojemności obudowy. W przypadku, gdy musimy zastosować więcej dławnic niż ilość wprowadzanych kabli, nie wykorzystane dławnice należy zaślepić. Zaślepki do tego celu również znajdują się w ofercie firmy Hensel.

Firma DACPOL Sp. z o.o. posiada w swojej ofercie produkty firmy Hensel po promocyjnej* cenie -15% od cen producenta. Zapraszamy na stronę www.dacpol.com.pl

* promocja trwa do 30 stycznia 2010.

Źródło: Hensel Polska Sp. z o.o.
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl