Dziś jest niedziela, 5 kwiecień 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 4.2396 +1.14% 1EUR 4.5792 +0.05% 1GBP 5.2164 +0.17%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Reklama

Aktualności
Przed nami 32. edycja targów ENERGETAB 2019
więcej
Seminarium utrzynia ruchu - Wałbrzych 2019
więcej
75 edycja Seminarium SUR za nami
więcej
Przyszłość sektora motoryzacji w Polsce ? raport Banku Pekao S.A.
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
21 kwiecień 2020
Targi Expopower 
więcej
23 kwiecień 2020
Seminarium EX - edycja XIV 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
28 październik 2009.

Usuwanie kondensatu pary wodnej z obudów o wysokim stopniu ochrony (IP)

Usuwanie kondensatu pary wodnej z obudów o wysokim stopniu ochrony (IP)

Kondensat (skroplona para wodna) pojawia się często w obudowach o wysokim stopniu ochrony (IP). Temu zjawisku sprzyjają skoki temperatury zewnętrznej, a także zmienne obciążenia zainstalowanych wewnątrz obudowy aparatów, które nagrzewają się w związku ze stratami mocy powodując wzrost temperatury. Ciepłe powietrze dąży do zwiększenia wilgotności i pobiera ją z zewnątrz, ponieważ obudowy nie są gazoszczelne. Po wyłączeniu urządzenia, gdy temperatura w obudowie obniża się, dochodzi do skroplenia pary wodnej na chłodniejszych powierzchniach wnętrza.

Zjawisko to obserwujemy zarówno w obudowach o wysokim IP umieszczonych na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Kondensacja pary wodnej w zamkniętych obudowach zamontowanych w miejscach o dużych skokach temperatury i dużej wilgotności wydaje się być nieunikniona.

Co mówią na ten temat przepisy dotyczące bezpieczeństwa?

Norma IEC 60 364-5-52 (rozdział 52, systemy okablowania, klauzula 522.3.2) precyzuje tę kwestię w następujący sposób: "Jeśli woda lub kondensat pary wodnej może pojawić się w systemie okablowania, muszą zostać zastosowane odpowiednie środki aby zapewnić odpływ tych czynników". Na przykład: dla puszek standardowych zaleca się wywiercenie otworu o średnicy 5 mm. W tym przypadku wraz z przewierceniem otworu nie jest możliwe uzyskanie np. stopnia ochrony IP 66 czy IP 67.
 
Jak w takim razie usunąć kondensat pary wodnej z obudowy i jednocześnie zachować jej wysoki stopień ochrony ?

Odpowiedź podaje firma Hensel, która posiada w swojej ofercie specjalne dławnice łączące funkcję uszczelniania wprowadzanych do obudowy kabli oraz jej wentylacji, co redukuje powstawanie kondensatu. Dławnice te, o nazwie handlowej "Kombi", zapewniają stopień ochrony IP66 oraz IP67. Wentylacja obudowy za pośrednictwem dławnic "Kombi" jest możliwa dzięki unikatowemu zastosowaniu w korpusie dławnicy specjalnej membrany, która zabezpiecza wnętrze przed wnikaniem wilgoci z zewnątrz i jednocześnie umożliwia ona wymianę powietrza redukując samoczynnie wilgoć wewnątrz.  


 

Dławnice "Kombi" dostępne są w kolorach szarym i czarnym, w trzech rozmiarach: M20, M25 i M32. Wykonane są z termoplastu i mogą być stosowane zarówno w instalacjach wewnątrz obiektów, jak i w nieosłoniętych instalacjach zewnętrznych.

Skuteczna redukcja kondensatu za pomocą dławnic "Kombi" będzie możliwa po odpowiednim ich dobraniu do objętości konkretnej obudowy. Dławnica M20 działa skutecznie w obudowie o pojemności do 6 litrów, M25 - do 11 litrów, a M32 - do 13 litrów. W przypadku większych obudów należy zastosować kilka dławnic. Zsumowana pojemność (otrzymana z dodania maksymalnych pojemności dla każdej zastosowanej dławnicy) powinna być nie mniejsza od pojemności obudowy. W przypadku, gdy musimy zastosować więcej dławnic niż ilość wprowadzanych kabli, nie wykorzystane dławnice należy zaślepić. Zaślepki do tego celu również znajdują się w ofercie firmy Hensel.

Firma DACPOL Sp. z o.o. posiada w swojej ofercie produkty firmy Hensel po promocyjnej* cenie -15% od cen producenta. Zapraszamy na stronę www.dacpol.com.pl

* promocja trwa do 30 stycznia 2010.

Źródło: Hensel Polska Sp. z o.o.
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl