Dziś jest poniedziałek, 6 kwiecień 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 4.2257 -0.33% 1EUR 4.5612 -0.39% 1GBP 5.203 -0.26%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Reklama

Aktualności
Targi AUTOMATICON odwołane!
więcej
Nowy cykl szkoleń praktycznych związanych z programowaniem sterowników marki Siemens
więcej
Cykl szkoleń z zakresu programowania sterowników SIMATIC S7-300, S7-1200
więcej
72 edycja Seminarium dla Służb Utrzymania Ruchu - Kielce - Relacja
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
21 kwiecień 2020
Targi Expopower 
więcej
23 kwiecień 2020
Seminarium EX - edycja XIV 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
14 czerwiec 2010.

Relacja z festiwalu robotyki ROBOCOMP 2010

Relacja z festiwalu robotyki ROBOCOMP 2010

Tajfun, Aurum, Elektra, Smiley - to nie nazwy egzotycznych drinków serwowanych na karaibskich plażach, ale imiona robotów, które wzięły udział w Festiwalu Robotyki ROBOCOMP 2010 na AGH. Oprócz części turniejowej, która była główną  atrakcją imprezy, można było obejrzeć pokazy profesjonalnych firm związanych z automatyką, a nawet zbudować własnego robota z klocków Lego.

Przygotowania ruszyły w grudniu. To właśnie wtedy Koło Naukowe INTEGRA, działające przy Katedrze Automatyki na AGH postanowiło przygotować lokalne zawody robotów. Mimo skromnej promocji, zimowy turniej przyciągnął wielu zainteresowanych, nie tylko profesjonalistów zajmujących się elektroniką. Grudniowy sukces dodał organizatorom wiary w siebie.  Zaczęły się poważne przygotowania, polegające na szukaniu sponsorów i patronów, przygotowaniu tras konkursowych i przeszkoleniu sędziów. Oczywiście nie zapomniano także o zaproszeniu zawodników. Tutaj organizatorów czekała miła niespodzianka. Okazało się, że oprócz zawodników z Polski, także studenci z Litwy, Łotwy i Słowacji   chcieli wziąć udział w Festiwalu. Zapowiadało się wydarzenie na naprawdę dużą skalę. Pojawiło się pytanie czy organizatorzy sprostają postawionemu przed nimi wyzwaniu?

Dla członków INTEGRY nie ma rzeczy niemożliwych! Zgodnie z oczekiwaniami organizatorów, Festiwal okazał się sukcesem. Pojawiła się niemal setka robotów, które rywalizowały ze sobą w pięciu kategoriach: standard sumo, mini sumo, micromouse, linefollower i freestyle. Rywalizacja była zawzięta, liczyły się ułamki sekund. Niestety w finale zawodnicy z Litwy nie dali szans polskim robotom. Główne nagrody w kategorii standard sumo, mini sumo i linefollower powędrowały do naszych wschodnich sąsiadów. Na pocieszenie Litwini przygotowali niesamowity pokaz - zbudowanego własnoręcznie robota, powtarzającego ruchy sterującego nim człowieka. Publiczności za to najbardziej przypadł do gustu sześcionożny robot, sterowany za pomocą pilota, który wygrał konkurencję Freestyle.

Jeśli jednak ktoś poczuł się zmęczony rywalizacją, mógł obejrzeć profesjonalne roboty przygotowane na stoiskach sponsorów. Prezentacje te cieszyły się niesłabnącym powodzeniem przez cały czas trwania eliminacji. Przygotowane były także konkursy dla dzieci, które sprawiły wiele radości najmłodszym amatorom robotyki. Nie obyło się oczywiście bez nagród - dla dzieci zostały ufundowane wakacyjne kursy programowania robotów, dla publiczności głosującej w kategorii freestyle były przygotowane odtwarzacze mp4. Dodatkową atrakcją podczas finałów był animowany robot, który pomagał w prowadzeniu gali.

Ale jak wszystko, także Festiwal Robotyki ROBOCOMP 2010 dobiegł końca. Może już w przyszłym roku będzie trwał dłużej... Może zostaną zaproszeni zawodnicy z jeszcze innych krajów? Wszystko w rękach organizatorów, którzy już w tym roku udowodnili, że wszystko jest możliwe. Ciekawe, czym zaskoczą za rok... W końcu nie bez przyczyny AGH uchodzi za jedną z najlepszych uczelni technicznych w Polsce.

Źródło: http://robocomp.info/
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl