Dziś jest niedziela, 5 kwiecień 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 4.2396 +1.14% 1EUR 4.5792 +0.05% 1GBP 5.2164 +0.17%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Aktualności
75 edycja Seminarium SUR za nami
więcej
Produkcja w Polsce w kontekście Czwartej Rewolucji Przemysłowej
więcej
Przed nami 32. edycja targów ENERGETAB 2019
więcej
IIX edycja Targów Energetycznych ENERGETICS już w listopadzie!
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
21 kwiecień 2020
Targi Expopower 
więcej
23 kwiecień 2020
Seminarium EX - edycja XIV 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
20 październik 2004.

Łagodny rozruch - dłuższa praca sprężarek chłodniczych

Łagodny rozruch - dłuższa praca sprężarek chłodniczych

Sprężarki chłodnicze są urządzeniem stosowanym powszechnie, choć nie zawsze zdajemy sobie sprawę z ich obecności. Oczywistym zastosowaniem wydają się być domowe chłodziarki, lecz nie wolno patrzeć na sprężarki chłodnicze tylko z perspektywy zastosowań domowych. Chłodnictwo jest wszechobecne, począwszy od sklepowych lad chłodniczych, które są niezbędne w każdym sklepie spożywczym, od osiedlowej budki do hipermarketu. Szerokim polem zastosowań jest rynek rolno-spożywczy, który opiera się na magazynowaniu i przechowywaniu surowców w obniżonych temperaturach. Również w życiu codziennym stykamy się ze sprężarkami chłodniczymi poprzez klimatyzację, coraz częściej obecną w biurach, urzędach, hotelach czy mieszkaniach. Wolnym od chłodnictwa nie jest również typowy przemysł wytwórczo maszynowy, tutaj praktycznie niema instalacji technologicznej bez układu chłodniczego, czego sztandarowym przykładem może być przetwórstwo tworzyw sztucznych.
Przecież głównym elementem każdej sprężarki jest silnik elektryczny, rodzi się więc pytanie dlaczego nie poprawić komfortu pracy również tym silnikom, skoro robi się to na co dzień w innych aplikacjach?
Otóż firma Danfoss postanowiła poprawić komfort pracy sprężarek chłodniczych poprzez zastosowanie specjalnie zaprojektowanych do tego celu, softstartów serii Ci-tronic.
Działania takie były możliwe, ze względu na posiadaną wiedzę zarówno z dziedziny kompresorów chłodniczych jak i układów sterowania silnikami elektrycznymi. Opracowanie takich urządzeń poprzedzone zostało przeprowadzaniem licznych badań laboratoryjnych oraz testów aplikacyjnych w oparciu o wykorzystanie sprężarek marki Maneurop, która należy do firmy Danfoss. Głównymi założeniami, które zostały przyjęte podczas prac badawczych, było ograniczenie prądów rozruchowych, wydłużenie żywotności sprężarek oraz poprawa osiąganych parametrów technologicznych.
Ogromnym rynkiem dla którego warto było przeprowadzić takie badania okazało się CIEPŁOWNICTWO poprzez nowoczesne urządzenia jakimi są pompy ciepła.

Pompa ciepła o mocy grzewczej 80kW
Pompa ciepła o mocy grzewczej 80kW

Konfrontując wyniki osiągnięte w laboratorium z rzeczywistym rynkiem aplikacji chłodniczych posłużyliśmy się doświadczeniami firmy Elektronika S.A. z Gdyni. Ta wiodąca firma w branży pomp ciepła oraz chłodnictwa przemysłowego od kilku już lat regularnie stosuje softstarty Ci-tronic do rozruchu kompresorów. Pozytywne doświadczenia zebrane z aplikacjach pomp ciepła, skłoniły inżynierów z Elektroniki do zastosowania softstartów w aplikacjach takich jak „power packi” (typowe dla chłodni czy supermarketów) czy komory mroźne w przetwórstwie mięsno wędliniarskim.

Szafa sterownicza pompy ciepła o mocy 80kW

Na zdjęciu widoczna jest szafa sterownicza pompy ciepła o mocy 80kW. Dla układu „twin” - dwóch sprężarek konieczne było zastosowanie dwóch softstartów MCI 25, widocznych w lewym dolnym rogu.

Reasumując, zastosowanie softstartów serii Ci-tronic owocuje szeregiem korzyści tj:

 • Zredukowanie prądów rozruchowych o około 50%, w porównaniu do rozruchu bezpośredniego, co jest bardzo istotne w przypadku "miękkiej" sieci zasilającej.

 • Wydłużenie żywotności sprężarki poprzez ograniczenie naprężeń mechanicznych w elementach zawieszenia sprężarki tzn. połączenia części ruchomej osadzonej na sprężynach z częścią stałą jaką jest obudowa sprężarki.

 • Zmniejszenie prawdopodobieństwa uszkodzenia układu korbowego na skutek zassania ciekłego czynnika.

 • Osiąganie wyższych parametrów technologicznych poprzez zwiększenie ilości rozruchów sprężarki nawet do kilkudziesięciu na godzinę, ma to kolosalne wpływ na przyspieszanie procesów schładzania i mrożenia.

 • Obniżenie głośności pracy podczas rozruchu sprężarki, co poprawia komfort użytkowania pomp ciepła w budownictwie jednorodzinnym.

 • Uproszczenie instalacji dla sprężarek posiadających uzwojenia gwiazda – podwójna gwiazda, ograniczenie okablowania i mniejsza ilość aparatów wpływa na rachunek ekonomiczny.

 • Rozwiązanie tańsze i nowocześniejsze od zestawu rezystorów rozruchowych.

 • Źródło: DACPOL
  O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
  Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
  Copyright © Energoelektronika.pl