Dziś jest niedziela, 5 kwiecień 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 4.2396 +1.14% 1EUR 4.5792 +0.05% 1GBP 5.2164 +0.17%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Reklama

Aktualności
Przed nami 32. edycja targów ENERGETAB 2019
więcej
IIX edycja Targów Energetycznych ENERGETICS już w listopadzie!
więcej
Targi AUTOMATICON odwołane!
więcej
Cykl szkoleń z zakresu programowania sterowników SIMATIC S7-300, S7-1200
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
21 kwiecień 2020
Targi Expopower 
więcej
23 kwiecień 2020
Seminarium EX - edycja XIV 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
9 sierpień 2010.

SciTeeX, Blastlux, Cabilux, Ratiojet-europejskie marki wykreowane w Polsce

Kiedy po raz pierwszy - przed dziesięciu laty - odwiedziłem SciTeeX, była to firma działająca wyłącznie na terenie Polski.
Teraz SciTeeX dołączył do elitarnego grona przedsiębiorstw polskich, które w dziedzinie budowy maszyn, współcześnie wykreowały markę, w skali, co najmniej europejskiej.


Zespół polsko-niemiecki SciTeeX na targach w Hanowerze, 2007 rok

Marka gwarancją jakości
Firma SciTeeX powstała w 1992 roku w Warszawie. Już wtedy Spółka dała się poznać jako wysoce profesjonalny i odpowiedzialny partner przemysłu w dziedzinie dostawy nowoczesnych rozwiązań do obróbki powierzchni i ochrony antykorozyjnej. Kiedy w 1997 r.
SciTeeX dołączał do grona członków PIKS, niewiele wskazywało na to, że w ciągu 12 lat wyrośnie na poważnego producenta maszyn, co w 2009 roku zostało usankcjonowane przyznanym Certyfikatem Producenta Konstrukcji Stalowych PIKS. Dziś firma jest również członkiem innych organizacji, niezmiennie jednak ceni sobie wysoko współpracę z Izbą. Pionierski okres działalności stał się dobrym punktem startowym do osiągnięcia obecnej pozycji biznesowej Spółki. Osiemnastoletni okres działalności Grupy SciTeeX, przyniósł jej w efekcie miano czołowego europejskiego producenta i dostawcy maszyn i urządzeń w dziedzinie szeroko rozumianej inżynierii antykorozyjnej.
Obecnie Grupę SciTeeX tworzą spółki powiązane, polskie i zagraniczne, specjalizujące się w dostawie maszyn i technologii dla obróbki powierzchni "dużych detali", tj. od kilkudziesięciu centymetrów do kilkudziesięciu metrów. Oferta produkcji maszyn obejmuje komory śrutownicze pneumatyczne, oczyszczarki wirnikowe (śrutownie automatyczne), komory do natryskiwania cieplnego - metalizacji, kabino-suszarki lakiernicze, myjnie oraz piece. Na Grupę SciTeeX (siedziba Centrali mieści się w Warszawie) składają się spółki:

  • SciTeeX Sp. z o.o. - Polska, SciTeeX RME GmbH - Niemcy,
  • SciTeeX N" TECH SARL - Francja, SciTeeX RUS OOO - Rosja oraz SciTeeX UKR OOO - Ukraina.

- Oferta Grupy SciTeeX - podkreśla prezes zarządu Armand Kehiaian - jest skierowana do klientów mających świadomość, że inwestycje w nowoczesne technologie, bezpieczeństwo i poszanowanie środowiska naturalnego są podstawą sukcesu w warunkach konkurencji rynkowej. Wśród ludzi biznesu taka opinia zdaje się być dominującą. Firmy chcą dysponować atutem w postaci nowoczesnych i sprawnych maszyn. Dowodzi tego rozwój firmy SciTeeX. Ma ona na rynku polskim - w wytwórniach konstrukcji stalowych - najwięcej realizacji komór śrutowniczych oraz nowoczesnych kabino-suszarek lakierniczych. Wybór marki SciTeeX na dostawcę innowacyjnych urządzeń to najlepsza rekomendacja dla firmy. Firma SciTeeX realizuje "pod klucz" inwestycje dla kluczowych sektorów gospodarki - między innymi: energetyki, przemysłu elektromaszynowego, metalurgicznego, chemicznego, motoryzacyjnego, kolejnictwa, budownictwa.

Instrumenty zwiększania pozycji konkurencyjnej
Część projektów inwestycyjnych oraz doradczych SciTeeX jest współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013. Najnowszy projekt doradczy: "Zakup usług doradczych w zakresie uzyskiwania i odnawiania certyfikatów zgodności dla wyrobów oraz kwalifikacji personelu" - w ramach Działania 1.7 RPO WL 2007-2013, uzyskał I miejsce na liście rankingowej projektów wybranych do dofinansowania dla I Osi rankingu.

Firma SciTeeX wdrożyła System Zarządzania Jakością ISO
9001:2000. Wrażliwa na kwestie ochrony środowiska, wprowadziła również System Zarządzania Środowiskowego ISO 14001:2004. Dbając o nowoczesne zarządzanie przedsiębiorstwem oraz o bezpieczeństwo pracy, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną Pracy OHSAS 18001:2007.
Firma była honorowana wielokrotnie prestiżowymi wyróżnieniami, w tym tytułem Gazeli Biznesu (2006, 2007, 2008), legitymuje się także certyfikatem "PRZEJRZYSTA FIRMA" nadanym przez Wywiadownię Gospodarczą Dun and Bradstreet Poland za publikacje sprawozdań finansowych. Wysoko wykwalifikowany personel ma odpowiednie uprawnienia do stosowania zaawansowanych metod spawalniczych i montażowych. Dysponuje m.in. uprawnieniami UDT do wytwarzania zbiorników ciśnieniowych oraz podnośników osobowych stosowanych w swoich wielkogabarytowych maszynach.

500 inwestycji ze znakiem SciTeeX
Istotnego znaczenia dla przyszłych użytkowników nabiera fakt, że SciTeeX proponuje inwestycje "pod klucz". Od konsultacji przez projekt technologiczny, wykonanie, montaż, uruchomienie, a także doradztwo, szkolenia, serwis gwarancyjny i pogwarancyjny. 
- Do tej pory SciTeeX zrealizował już ponad pięćset inwestycji - mówi członek zarządu, dyrektor ds. sprzedaży, Piotr Karbowski, przy czym wymienia - przykładowo - członków PIKS: ABM SOLID, EXBUD SKANSKA, KONSTALEX, MOSTOSTAL ZABRZE, STABAR, STALKON, TRANSSYSTEM.
- Dużym powodzeniem cieszą się nasze oczyszczarki wirnikowe do profili i blach. Za granicą linie technologiczne i urządzenia SciTeeX zostały zainstalowane m. in. w Niemczech, Francji, Szwecji, Norwegii, Finlandii, Czechach, Słowacji, Rumunii, Litwie, Estonii, Rosji, Białorusi. Z bardziej egzotycznych państw warto wymienić: Indie, Maroko, Egipt, Malezję, Chiny, Koreę.


Oczyszczarka wirnikowa w ThyssenKrupp GfT Gleistechnik -
NIEMCY

- W ostatnim okresie - dodaje Piotr Karbowski - uruchomiliśmy komorę śrutowniczą Blastlux o wymiarach 45 x 8 x 7 m dla SNINA na Słowacji, dostarczyliśmy komory Cabilux do oczyszczania wózków kolejowych dla Bombardier Transportation Ltd. w Indiach, automat do oczyszczania zestawów kołowych dla Deutsche Bahn Waggonbau Bruhl, oczyszczarkę wirnikową do kamienia do Korei Południowej, czy oczyszczarki wirnikowe Ratiojet dla zakładów Thyssenkrupp GfT Gleistechnik GmbH oraz Knauf Interfer w Niemczech.
- Produkcja maszyn stanowi naszą podstawową działalność. Nasze komory śrutownicze pneumatyczne Blastlux, oczyszczarki wirnikowe (śrutownie automatyczne) Ratiojet, komory do natryskiwania cieplnego-metalizacji oraz kabino-suszarki lakiernicze Venus znajdują głównie odbiorców w wytwórniach konstrukcji stalowych i aparatury chemicznej, fabrykach maszyn, zakładach naprawczych pojazdów kołowych i szynowych. Swoistą grupę stanowią Klienci świadczący usługi w zakresie obróbki powierzchni tj. zabezpieczenia antykorozyjne, powłoki specjalne (antyadhezyjne, odporne na ścieranie) - informuje członek zarządu, dyrektor ds. produkcji, Sławomir Zięcina.
Dostarczane rozwiązania są przeznaczone do technologii obróbki powierzchni poprzez odtłuszczanie i fosforanowanie, obróbkę strumieniowo-ścierną, nakładanie powłok metalowych (tj. cynkowanie natryskowe), nakładanie i suszenie powłok organicznych. Z urządzeń marki SciTeeX korzysta się też przy obróbce kamienia, drewna oraz denimu.

Dla zapewnienia kompleksowości obsługi klientów do marki
SciTeeX dołączyły marki o zasięgu światowym m.in.: Elcometer: urządzenia do badania fizycznych właściwości powierzchni i powłok; Metallisation: urządzenia do natryskiwania powłok metalowych i ceramik; ACF: urządzenia przenośne do obróbki strumieniowo-ściernej; Sames: urządzenia do elektrostatycznego lakierowania proszkowego i ciekłego; Walther Pilot (Wiwa): agregaty malarskie.

Inwestycje non-stop
Na terenie kraju SciTeeX Sp. z o.o. - oprócz siedziby w Warszawie - posiada biura techniczno-handlowe we Wrocławiu, Łodzi i Gdańsku. Główne zaplecze produkcyjne oraz logistyczno-magazynowe Grupy SciTeeX znajduje się nieopodal Ryk w województwie lubelskim. Na terenie ok. 3 ha hale produkcyjno-magazynowe zajmują powierzchnię 7 tys. m kw. W zaawansowanym stanie jest budowa kolejnej hali o powierzchni ponad 2 tys. m kw.
Szczególną wagę kierownictwo SciTeeX przywiązuje do nowoczesnego parku maszynowego użytkując m.in. dwie wycinarki laserowe Trumpf (w tym nowy Laser Trumpf 4KW z systemem załadowczo-rozładowczym, uruchomiony w styczniu 2010 roku), zautomatyzowany magazyn blach 90 ton, wypalarkę plazmową wysokiej rozdzielczości Hypertherm, trzy wykrawarki CNC (w tym wykrawarki Haco 20 narzędzi indeksowalnych), cztery krawędziarki (w tym Haco o długości gięcia 6 m i nacisku 300 ton), giętarkę do blach Fasti CNC, zwijarkę do blach Fasti CNC, giętarkę do rur RAS CNC, pięć tokarek (w tym Colchester CNC), kabino-suszarkę i komorę śrutowniczą produkcji SciTeeX.

Inżynierskie wyzwaniaKomory wielkogabarytowe w UNEX - CZECHY
Za motto firma przyjęła charakterystyczną wypowiedź jednego ze swoich pracowników: dopóki tego nie sprawdzę, nigdy nie powiem, że coś jest niemożliwe.
- W każdym obszarze działalności firmy - relacjonuje prezes zarządu, Armand Kehiaian - dążymy do wytwarzania standardów, powtarzalnych i sprawdzonych rozwiązań. Satysfakcję współpracownikom SciTeeX sprawia fakt, że praca nigdy nie jest rutynowa, a w Grupie SciTeeX komunikujemy się w coraz większej liczbie języków. Nasze możliwości rosną kiedy możemy podzielić się coraz to większą kulturą techniczną, wynikającą z pracy międzynarodowego zespołu. Tak więc maszyny SciTeeX - w przekroju lat - są od pierwszego spojrzenia rozpoznawalne, co jest wynikiem właściwości podstawowych wyborów technicznych i standardów jakościowych. Jednocześnie klient - dokonujący kolejnego wyboru naszych urządzeń - bez trudu nieomylnie doceni wynik nieustannych i systematycznych działań firmy na rzecz udoskonalania swoich produktów i usług. Możemy mieć satysfakcję, że w wielu rozwiązaniach byliśmy prekursorami w skali światowej i że nawet dla wielu firm z tradycjami wyznaczyliśmy nowe standardy techniczne.
Dostarczane przez Grupę SciTeeX urządzenia są nośnikiem najlepszych i proekologicznych technologii BAT (Best Available Technologies) dostosowanych do wymogów nowego prawa ekologicznego i przepisów unijnych, oszczędzających przy tym zużycie mediów i obniżających koszty produkcji.

Symbioza nauki z przemysłem
Grupa SciTeeX od lat aktywnie współpracuje z Instytutem Mechaniki Precyzyjnej, Instytutem Chemii Fizycznej, Politechniką Warszawska, Federacją Stowarzyszeń Naukowo Technicznych - Naczelną Organizacją Techniczną i Polską Izbą Spawalnictwa, której jest członkiem. Dyrektor ds. produkcji, Sławomir Zięcina podaje znamienny przykład owocnego współdziałania międzynarodowego związanego z realizacją projektu celowego (grant naukowy) "Uruchomienie produkcji modułowego systemu integrującego komorę śrutowniczą z urządzeniem do natryskiwania cieplnego" zrealizowanego wspólnie przez Centrum Innowacji NOT, firmę SciTeeX, Politechnikę Warszawską - Wydział Inżynierii Produkcji, przy udziale brytyjskiej firmy Metallisation Ltd. Specjaliści SciTeeX wypowiadają się na łamach specjalistycznych periodyków (Konstrukcje Stalowe, Ochrona przed Korozją, Przegląd Techniczny, Urządzenia dla Energetyki, czy Lakiernictwo Przemysłowe) oraz biorą udział w konferencjach naukowo-technicznych.

Marki kreowane z pasją


Komora śrutownicza BLASTLUX dwu-ścierniwowa,
STABAR Żyrardów
Długa droga do sukcesów w działalności przemysłowej to wypadkowa umiejętności kreowania autentycznych innowacji - wysoko kwalifikowana kadra; instrumentarium - odpowiednie zaplecze produkcyjne; etyki - solidność wobec wszystkich partnerów, klientów i kontrahentów; oraz rynku - powiększanie asortymentu produktowego oraz obszaru geograficznego.
Grupa SciTeeX bierze udział w międzynarodowych targach w Paryżu (SITS 2009), Hanowerze (Hannover Industrie Messe 2007, 2009), Moskwie (od 2005), Kijowie (od 2006), Mińsku (2007, 2009), Bukareszcie (TIB, od 2004), Brnie (od 2005) oraz MTP Surfex w Poznaniu (od 1997), jednak w dziedzinie budowy maszyn nie da się zbudować marki w oparciu o nawet najbardziej aktywną i oryginalną kampanię reklamową. Na oblicze marki muszą zapracować liczne maszyny, sprawdzone pod względem użytkowym, czasami w skrajnie trudnych warunkach eksploatacyjnych - co więcej - na przestrzeni bardzo wielu lat użytkowania.
Co zapracowało na markę SciTeeX? Udowodnienie osiągnięcia poziomu technicznego i wysokiej organizacji, umożliwiających firmie realizację dostaw transkontynentalnych. W takim przypadku trzeba dostarczyć w jednym czasie nierzadko kilkanaście kontenerów morskich lub ciężarówek z podzespołami, o odpowiedniej jakości i kompletności, w warunkach gdzie margines dopuszczalnego błędu jest bliski zeru z racji oddalenia geograficznego.
- Osiągnęliśmy wyższy poziom organizacji poprzez zinformatyzowanie naszej produkcji oraz rozszerzenie naszych procedur jakościowych ISO 9001 na etap montażu maszyn. Tak więc w naszej organizacji nie uznajemy, że proces produkcyjny kończy się "na bramie" naszego zakładu, ale dopiero po pozytywnie zakończonym odbiorze technicznym u klienta - tłumaczy dyrektor ds. produkcji Sławomir Zięcina.
Nie można nie brać pod uwagę, iż SciTeeX działa na bardzo zróżnicowanych rynkach, jak np. Niemcy czy Algieria, Francja czy Malezja, w dość specyficznej branży, gdzie niemal wszędzie są oferenci rozwiązań zasięgu lokalnego. W takiej sytuacji eksport jest domeną dla wybrańców, gwarantujących wysoką jakość techniczną i wykazujących ogromną sprawność organizacyjną.
Oceniając dokonania SciTeeX można skonstatować, że spośród firm tej branży, mających rzeczywisty potencjał eksportowy, marka SciTeeX jest konsekwentnie budowana na JAKOŚCI. Najczęściej niską cenę mogą najskuteczniej zaoferować wytwórcy lokalni w poszczególnych krajach. Dlatego też SciTeeX musi swoją przewagę konkurencyjną uzyskać wyłącznie najlepszymi osiągami technicznymi. Najbardziej budujące jest to, że marka wykreowana w Polsce nie musi być synonimem niskiej ceny. Marka SciTeeX kojarzona jest z rzeczywistą innowacyjnością i wysoką jakością. Te dwa czynniki zdecydowały o obecnym miejscu Grupy SciTeeX na światowej mapie gospodarczej i stanowią gwarancję jej dalszego pomyślnego rozwoju.

Marek Bielski

Źródło: Urządzenia dla Energetyki
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl