Dziś jest czwartek, 2 kwiecień 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 4.1917 +0.52% 1EUR 4.5769 +0.16% 1GBP 5.2075 +0.94%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Aktualności
Targi AUTOMATICON odwołane!
więcej
32 edycja targów Energetab 2019 juz za cztery tygodnie
więcej
Seminarium utrzynia ruchu - Wałbrzych 2019
więcej
75 edycja Seminarium SUR za nami
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
21 kwiecień 2020
Targi Expopower 
więcej
23 kwiecień 2020
Seminarium EX - edycja XIV 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
18 październik 2010.

Mierniki cyfrowe

Wszystkie Mierniki są przystosowane do montażu panelowego, posiadają czytelny wyświetlacz, są także łatwe w obsłudze. Każda seria może być zasilana napięciem 230V prądu zmiennego, jednak możliwa jest wersja z wejściem uniwersalnym dla mniejszych napięć: 7..24VAC/9..30VDC.
Do pomiaru wielkości elektrycznych proponowane są: amperomierze oraz woltomierze. Dla wielkości stosowanych w automatyce (0..10V, 0/4..20mA) stosuje się serię wyświetlaczy o symbolu EI. Natomiast wskaźniki temperatury mogą odczytywać sygnały z czujników Pt100 oraz termopar.
Każde z omawianych urządzeń posiada przyłącza śrubowe, dzięki którym podłączenie przewodów jest łatwe i szybkie. Natomiast wysoki stopień ochrony (IP65) pozwala na zastosowanie omawianych urządzeń w wielu aplikacjach o trudnych warunkach pracy i zanieczyszczeniu.

Amperomierze

Amperomierz to urządzenie służące do pomiaru natężenia prądu elektrycznego. Amperomierze serii EPA są urządzeniami do montażu panelowego. Podział na wymiary jest następujący: EPA141 (35x77mm) oraz EPA741 (72x72mm).

Fot. 1. EPA141 (widok i schemat)
Urządzenia te posiadają wyświetlacz, dzięki któremu aktualnie mierzona wartość jest doskonale widoczna dla użytkownika. Oprócz tego mogą posiadać wyjście przekaźnikowe, pod które można podłączyć dowolne urządzenie (np. sygnalizator świetlny lub dźwiękowy), które zostanie załączone po przekroczeniu wcześniej ustawionej wartości informując użytkownika o przekroczeniu jej w dół lub w górę. Do wejścia wskazane jest podłączenie natężenia o maksymalnej wartości 5A (chwilowo 10A), dlatego przy pomiarze większych prądów zalecane jest stosowanie przekładnika. Amperomierz EPA posiada opcję przeskalowania mierzonej wartości, dzięki czemu na wyświetlaczu pojawia się rzeczywista wartość. Jest także wersja, do której możemy podłączyć bocznik (znamionowy spadek napięcia 60mV). Jest to drugie rozwią- zanie pomiaru prądu o dużym natężeniu.

Woltomierze

Woltomierz to urządzenie do pomiaru napięcia elektrycznego, wpinane równolegle w układ.Woltomierze serii EPV, tak jak amperomierze EPA, są produkowane w wymiarach: EPV141 - 35x77mm i EPV741 - 72x72mm. Całkowity zakres pomiarowy, to -500V..500V z dokładnością ? 1V. Natomiast przy pomiarze napięcia w zakresie -100V..100V można ustawić dokładność ? 0,1V. Jest także możliwość przeskalowania sygnału pomiarowego, aby uzyskać na wyświetlaczu wartość mierzoną, pomnożoną przez dany współczynnik, wprowadzony przez użytkownika.


Fot. 2. EPV141 (widok i schemat)

Opcjonalnie woltomierze EPV mogą mieć wyjście przekaźnikowe 8A, które może zostać załączone przy przekroczeniu zadanej wartości napięcia w górę lub w dół (podobnie jak w amperomierzach EPA). Służy to załączeniu odpowiednich urządzeń przy wzroście lub spadku napięcia, przekraczających ustawioną wartość (przykładowo: sygnalizatorów, dodatkowych obwodów).
Amperomierze serii EPA i woltomierze serii EPV służą nie tylko do pomiaru danych wartości, ale także do zaalarmowania w momencie przekroczenia wartości natężenia bądź napięcia, które są graniczne dla danych aplikacji. Dzięki wyjściom wytrzymującym 250V i 8A można wykorzystać je do pewnego rodzaju regulacji układu.

Mierniki sygnałów analogowych


Fot. 3. EI7412 (widok i schemat)

EI - ang. Electronic Indicator, czyli elektroniczny wyświetlacz. Mierniki serii EI mają za zadanie wyświetlić daną wartość na podstawie sygnału analogowego: 0..20mA, 4..20mA, 0..1V, 0..10V. Po odpowiednim ustawieniu wartości minimalnej i maksymalnej, na wyświetlaczu otrzymamy odczyt wartości proporcjonalnej do zadanego sygnału analogowego, przykładowo 0..10V: 0V -ustawione minimum, 10V - ustawione maksimum.
W ten sposób wskaźniki EI mają bardzo szerokie zastosowania w aplikacjach z czujnikami wilgotności, ultradźwiękwymi itp.
Bardziej rozbudowanym wskaźnikiem w serii EI jest model EI7412, posiadający dodatkowo 2 wyjścia przekaźnikowe. Dzięki tym wyjściom użytkownik może zbudować cały układ regulujący, informacyjny, bądź ostrzegawczy, który będzie załą- czał niezależnie wyjścia przy ustawionych wartościach granicznych.
Jeszcze jednym istotnym elementem, które posiadają omawiane wskaźniki, są wyjścia napięciowe: 8V lub 24V. Służą one do zasilenia czujników, które aby odpowiednio pracować i wysyłać sygnał do miernika, potrzebują takiego napięcia zasilającego. Na powyższym schemacie takie źródło napięciowe jest pod stykami 3 i 4.

Wyświetlacze temperatury

Ostatnią grupą wyświetlaczy są cyfrowe mierniki temperatury. W tej grupie znajdują się dwa modele: ETI741 (wymiary 72x72mm) oraz ET4400 (48x48mm).
ETI741 to zwykły wyświetlacz temperatury, do którego mamy możliwość podłączenia czujnika Pt100 lub termopary większo ści typów (J, K itd.). Nie posiada on jednak żadnego wyjścia przekaźnikowego.
Alternatywą dla niego jest ET4400, co prawda o mniejszych wymiarach, ale posiadający wyjście przekaźnikowe. Algorytm regulacji oprócz on-of może być jeszcze proporcjonalny. ET4400 jest już pewnego rodzaju regulatorem temperatury. Jednak może być ciekawą alternatywą dla wyświetlacza z wyjściem alarmowym.
W obu przypadkach mierzona temperatura jest wyświetlana, można zastosować także kompensację temperatury w przypadku długich przewodów czujnika.
Fot. 4. ETI741 (widok)
Fot. 5. ET4400 (widok)
Źródło: DACPOL
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl