Dziś jest wtorek, 7 kwiecień 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 4.1717 -1.28% 1EUR 4.5342 -0.59% 1GBP 5.1437 -1.14%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Reklama

Aktualności
Targi AUTOMATICON odwołane!
więcej
Seminarium utrzynia ruchu - Wałbrzych 2019
więcej
Nowy cykl szkoleń praktycznych związanych z programowaniem sterowników marki Siemens
więcej
IIX edycja Targów Energetycznych ENERGETICS już w listopadzie!
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
21 kwiecień 2020
Targi Expopower 
więcej
23 kwiecień 2020
Seminarium EX - edycja XIV 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
25 październik 2010.

Ogrzewanie obiektów przemysłowych

Przy ogrzewaniu obiektów przemysłowych o różnej wielkości i charakterze podstawowe znaczenie odgrywają koszty eksploatacji budynków, w tym zużytej energii na ogrzanie i oświetlenie.
Z tego względu strategia ogrzewania tych obiektów zmierza do zapewnienia natychmiastowego komfortu cieplnego osobom przebywającym na określonej powierzchni, bez konieczności ogrzewania całego obiektu.

W uwarunkowaniach XXI w ogrzewanie "całych" budynków i hal jest błędem i prowadzi do rozrzutności energii i wysokich kosztów. Współczesne rozwiązania tego problemu idą w kierunku przekazania ciepła do odbiorcy w analogiczny sposób jak ma to miejsce w reflektorach oświetleniowych w których wypromieniowana energia jest skupiona i ukierunkowana na wybraną powierzchnię padania. W takiej transmisji energii powietrze nie bierze udziału.
Właśnie taki sposób przekazywania energii cieplnej ma miejsce w promiennikach ciepła TERM 2000.
W porównaniu do ogrzewania konwekcyjnego promiennikowe ogrzewanie obiektów przemysłowych reflektorami ciepła TERM 2000 pozwala zapewnić pracownikom wymagany komfort termiczny przy niższej temperaturze powietrza w obiekcie o ok. 4-5°C. W konsekwencji zużycie energii cieplnej na uzyskanie podobnego efektu (poziomu odczucia ciepła) jest niższe o 25-30% w odniesieniu do systemów konwekcyjnych. Dodając do tego ograniczenie o 20-30% faktycznie ogrzewanej powierzchni hali (przy ogrzewaniu strefowym lub stanowiskowym) oraz skrócenie dobowego cyklu ogrzewania rzeczywiste zmniejszenie kosztów eksploploatacji systemu ogrzewania może osiągnąć poziom 40-50%.

Urządzenia TERM 2000 skutecznie i ekonomicznie ogrzewają obiekty wiekokubaturowe bez względu na:

 • konstrukcję obiektu, jego kubaturę oraz powierzchnię
 • straty ciepła spowodowane słabą izolacją
 • stopień przeszklenia obiektu
 • częstą wymianę powietrza w obiekcie (związaną z wentylacją wymuszoną bądź grawitacyjną)
 • konieczność częstego otwierania bram transportowych.

Promienniki ciepła TERM 2000 dzięki swym właściwościom fizycznym jako jedyne odznaczają się prawie zerową bezwładnością cieplną. Zaleta ta pozwala skrócić do minimum czas pracy systemu eliminując konieczność wcześniejszego podgrzewania obiektu. Natychmiastowość efektu grzewczego ma zasadniczy wpływ na ograniczenie zużywanej energii. W przypadku zastosowania reflektorów ciepła czas pracy systemu jest równy lub krótszy od czasu pracy. Urządzenia grzewcze TERM 2000 jako jedyne pozwalają stworzyć komfort cieplny w ściśle określonym miejscu ogrzewając tylko wyznaczone stanowisko bez względu na powierzchnię i kubaturę hali. Niewielkie gabaryty reflektorów ciepła umożliwiają ich montaż praktycznie w każdym miejscu bez konieczności znaczącej ingerencji w konstrukcję obiektu (budowania specjalnych konstrukcji nośnych, kanałów spalinowych itp.). Reflektory ciepła montowane są na minimalnej wysokości 2,5m od podłogi co zapobiega ich nieumyślnemu uszkodzeniu przez ludzi i pojazdy transportowe. Promienniki TERM 2000 jako urządzenia elektryczne nie wymagają kosztownego doprowadzenia mediów oraz odprowadzenia spalin. Ich praca nie powoduje hałasu, kurzenia i nie zmienia wilgotności powietrza w obiekcie.
Możliwy jest także montaż urządzeń na specjalnych statywach. Rozwiązanie takie zapewnia pełną mobilność systemu oraz wykorzystanie go w dowolnym miejscu stosownie do potrzeby.

Reasumując nasze produkty zapewniają:

 • komfort cieplny w obiektach wielkokubaturowych zamkniętych lub tylko zadaszonych,
 • oszczędności kosztów eksploatacji do 50%,
 • komfort cieplny bez względu na wielkość obiektu oraz jego izolację,
 • natychmiastowość procesu grzewczego (zaraz po włączeniu urządzeń otrzymujemy pełen komfort cieplny),
 • możliwość stworzenia stref i stanowisk o określonej powierzchni i temperaturze,
 • maksymalne wykorzystanie zaangażowanej energii dzięki sprawności urządzeń sięgającej 96%,
 • niskie koszty i łatwość montażu systemu,
 • bezawaryjną eksploatację w długim okresie czasu,
 • mobilność urządzeń.

Suszenie, wygrzewanie, utwardzanie

Reflektory ciepła TERM 2000 z powodzeniem można stosować w przemyśle w procesach wygrzewania i suszenia powierzchni. Zastosowanie promienników krótkofalowej podczerwieni wydatnie skraca czas potrzebny na utwardzenie konwencjonalnych farb i lakierów. Suszenie realizowane jest poprzez bezpośrednie dostarczenie energii cieplnej do suszonej powłoki. Dzięki właściwościom "przenikania" fali podczerwonej farba suszona jest równocześnie w całej swojej objętości. Prawie zerowa bezwładność cieplna promienników maksymalne skraca czas naświetlania (ogrzewania) wybranej powierzchni. Skutkuje to minimalizacją ponoszonych kosztów energii oraz zwiększoną wydajnością produkcji. Poza efektywnością promienniki TERM 2000 zapewniają prawidłowe i zgodne z wymaganiami technologicznymi standardy suszenia. Dzięki "wgłębnemu" suszeniu redukuje się niekorzystny technologiczne "efekt nabłonkowatości", który utrudnia odparowanie rozpuszczalników.
Promienniki krótkofalowe zapewniają dostarczenie maksymalnej dawki energii cieplnej w najkrótszym możliwym okresie czasu. Promienniki te bardzo dobrze sprawdzają się przy suszeniu farb i lakierów opartych na rozpuszczalnikach.
Zastosowanie średniofalowych źródeł promieniowania cieplnego zalecane jest w suszeniu farb i lakierów, które wymagają niższej temperatury utwardzania cieplnego, dłuższej ekspozycji na promieniowanie IR lub takim, które dzięki swym właściwościom fizycznym lepiej absorbują promieniowanie średniofalowe. Do tego segmentu zaliczamy m.in. lakiery i farby wodne, transparentne lakiery dyspersyjne.
Uzupełnieniem gamy produktów do procesów suszenia są nowoczesne tyrystorowe systemy sterowania mocą. Pozwalają one na zoptymalizowanie czasu suszenia w zależności od potrzeb z zapewnieniem maksymalnej ekonomiki pracy. Zabezpieczają równocześnie sieć energetyczną przed niekorzystnym nadmiernym obciążeniem przy rozruchu urządzeń.

Źródło: ENERGOELEKTRONIKA.PL
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl