Dziś jest czwartek, 9 kwiecień 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 4.1744 -0.14% 1EUR 4.537 +0.02% 1GBP 5.1777 +0.67%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Aktualności
Produkcja w Polsce w kontekście Czwartej Rewolucji Przemysłowej
więcej
Nowy cykl szkoleń praktycznych związanych z programowaniem sterowników marki Siemens
więcej
Cykl szkoleń z zakresu programowania sterowników SIMATIC S7-300, S7-1200
więcej
Przed nami 32. edycja targów ENERGETAB 2019
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
21 kwiecień 2020
Targi Expopower 
więcej
23 kwiecień 2020
Seminarium EX - edycja XIV 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
27 grudzień 2010.

Optymalny dobór przekładni ślimakowej.

Potencjał ekonomiczny w zakresie poprawy efektywności użytkowania energii elektrycznej w gospodarce światowej jest znaczący i raczej słabo wykorzystany nie tylko ze względu na szereg istniejących barier wynikających z użytych technologii, ale także z braku wiedzy potrzebnej do optymalnego doboru układów napędowych. Elektryczne układy napędowe pełniące różne funkcje od napędów pomocniczych aż do funkcji podstawowej w procesie technologicznym realizowanym w przedsiębiorstwach produkcyjnych wykorzystują, wg. różnych szacunków nawet do 60% całej energii elektrycznej zużywanej w Polsce . Dlatego firma HF Inverter Polska stawia na efektywne energetycznie i energooszczędne rozwiązania w obszarze napędów elektrycznych posiadając w swojej ofercie napędy spełniające szereg norm i dyrektyw związanych z ich energochłonnością a także poprzez optymalny dobór napędu elektrycznego pod konkretne potrzeby procesu technologicznego realizowanego u Kontrahenta. Podejście firmy HF Inverter Polska do optymalnego doboru układu napędowego dotyczy zarówno prostych systemów - pełniących często funkcje pomocnicze procesu technologicznego (np. napędy przenośników różnego rodzaju) jak i zaawansowanych systemów napędowych bardzo często stanowiących ważny element układu automatyki w procesie technologicznym realizowanym w przedsiębiorstwie.


Rys.1 Przekrój przekładni ślimakowej serii HF
Najczęściej stosowaną przekładnią służącą do przenoszenia mocy z wału czynnego na wał bierny jest przekładnia ślimakowa. Przekładnie ślimakowe używane do przenoszenia mocy mają za zadanie zmianę momentu obrotowego przy jednoczesnej zmianie liczby obrotów wału biernego. Wymiary przekładni zależą od przenoszonej mocy, od liczby obrotów oraz od żądanego przełożenia. Aby polepszyć warunki pracy, przekładnię umieszcza się w zamkniętym korpusie, który służy jednocześnie za wspornik dla łożysk wałów przekładni. Przekładnie ślimakowe serii HF znajdujące się w ofercie firmy HF Inverter Polska wyposażone są w łożyska i uszczelnienia renomowanych firm SKF lub NSK. Przekładnie ślimakowe, lub inaczej reduktory ślimakowe znajdują szerokie zastosowanie w napędzie różnego rodzaju urządzeń, jak wyciągarki, wózki suwnicowe, przenośniki wszelkiego rodzaju, mieszalniki, obrotnice, walce, kalandry itp. Ze względu na duże przełożenia - w ofercie firmy HF Inverter Polska znajdują się reduktory ślimakowe serii HF o zakresie przełożeń od i=7,5 do i=100 - najczęściej stosuje się reduktory jednostopniowe. Przy bardzo dużych przełożeniach sięgających i=5.000 najczęściej stosuje się reduktory ślimakowe podwójne - w ofercie HF Inverter Polska jest to seria przekładni ślimakowych HFP.

Optymalny dobór przekładni ślimakowej składa się co najmniej z trzech etapów:
1. Określenie warunków pracy, wybór współczynnika bezpieczeństwa.
2. Wykonanie niezbędnych wyliczeń w szczególności na moc P1 na wale czynnym jak i moment obrotowy M2 na wale biernym
3. Wybór z aktualnego katalogu technicznego przekładni ślimakowej spełniającej warunki z pkt.1 i pkt.2
Określenia warunków pracy wymaga do przyszłego użytkownika napędu sprecyzowania :
a. Klasy obciążenia - informująca o warunkach rozruchu i pracy napędzanego urządzenia/maszyny.
b. Rodzaju zastosowania - to szczegółowa informacja dotycząca użycia dobieranego napędu w konkretnym procesie technologicznym
c. Ilości załączeń - informująca o przewidywanej liczbie uruchomień napędu na godzinę.
d. Dziennej ilości godzin pracy - informująca o planowanym dobowym czasie pracy napędu.
Na podstawie określonych w powyższych podpunktach warunków pracy należy z tabeli dobrać współczynnik bezpieczeństwa sf (z ang. safety factor), czy też nazywanym współczynnikiem przeciążenia lub współczynnikiem serwisowym.


Rys.2 Rodzina przekładni ślimakowych serii HF

Producenci przekładni wprowadzili współczynnik bezpieczeństwa, ponieważ z reguły nie jest możliwe określenie wszystkich możliwych obciążeń krótkotrwałych i rzadkich impulsów momentu obrotowego czy też krótkotrwałych sił osiowych oddziałujących na wał bierny w procesie technologicznym. Współczynnik ten uwzględnia z wystarczającą dokładnością wszystkie czynniki wpływające na żywotność przekładni i dlatego jest taki istotny podczas jej doboru. Bardzo częstym pytaniem stawianym przez pracowników HF Inverter Polska przyszłym użytkownikom napędów jest pytanie dotyczące warunków pracy, planowanego zastosowania, co jest związane właśnie z możliwością określenia współczynnika bezpieczeństwa. W zależności od producenta przekładni ślimakowej, współczynniki bezpieczeństwa mogą się od siebie różnić, wynika to m.in. z rodzaju zastosowania materiałów, technologią wykonania przekładni czy też warunków ułożyskowania.


Tab.1 Współczynnik bezpieczeństwa.
Klasa obciążenia Rodzaje zastosowania Ilość załączeń Dzienna ilość godzin pracy
<10 2÷8 9÷16 17÷24
Obciążenia małe Stopniowy rozruch, obciążenia równomierne, mała masa przyśpieszenia wentylatory, pompy odśrodkowe, pompy wirowe, pompy zębate, transportery taśmowe z równomiernie rozłożonym obciążeniem, generatory prądu, maszyny do butelkowania, przędzarki, napędy pomocnicze <10 0,75 1,00 1,25 1,50
Obciążenia średnie Lekie przeciążenia, nieregularne warunki pracy, średnie masy do przyśpieszenia krosna, motarki, transportery taśmowe, wózki suwnic, przewijarki, mieszadła, maszyny do przemysłu spożywczego, sita, dźwigi, wyciągi <10 1,00 1,25 1,50 1,75
10÷50 1,25 1,50 1,75 2,00
50÷100 1,50 1,75 2,00 2,20
100÷200 1,75 2,00 2,20 2,50
Obciążenia ciężkie Mocne przeciążenia, nieregularne warunki pracy, duże masy przyśpieszenia maszyny do wyrobów ceramicznych i obróbki gliny, mieszacze, ugniatarki, mięśniaki, betoniarki, kompresory, pompy tłokowe, strugarki, wytaczarki, frezarki, walcarki, wyciągarki przenośników kubełkowych, piece obrotowe, młyny, kruszarki, prasy, młoty, piły, transportery o udarowych obciążeniach <10 1,25 1,50 1,75 2,00
10÷50 1,50 1,75 2,00 2,20
50÷100 1,75 2,00 2,20 2,50
100÷200 2,00 2,20 2,50 3,00

Po dokładnym określeniu warunków pracy, a co za tym idzie doborze współczynnika bezpieczeństwa należy określić podstawowe parametry układu napędowego. Znając zapotrzebowanie na moc wejściową P1 i żądaną prędkość obrotową n2 na wale biernym z poniższej zależności wyznaczyć można obliczeniowy moment obrotowy M2 na wale biernym.

gdzie:
P1 - moc na wale czynnym - wejściowym [kW]
? - sprawność
n2 - żądana prędkość obrotowa na wale biernym - wyjściowym [min-1]
Znając moc na wale czynnym P1, zapotrzebowanie na moment obrotowy M2 i prędkość obrotową n2 na wale biernym można dokonać doboru przekładni ślimakowej z aktualnego katalogu.
Należy teraz sprawdzić, czy dobrana przekładnia ślimakowa może pracować w wymaganych przez proces technologiczny warunkach pracy. Do tego celu wyznaczyć należy współczynnik bezpieczeństwa fs2. Współczynnik ten określa zależność między maksymalnym (określonym w katalogu przekładni) momentem obrotowym na wale przekładni M2max a momentem obliczeniowym na wale M2 wynikającym z mocy zainstalowanej silnika P1, prędkości na wale biernym n2 oraz sprawności przekładni ?.

Gdzie:
M2max - maksymalny moment obrotowy przekładni [Nm]
M2 - obliczeniowy moment obrotowy na wale biernym [Nm]

Przy prawidłowym doborze przekładni ślimakowej, współczynnik fs2 określony na podstawie mocy i prędkości jest większy lub równy współczynnikowi bezpieczeństwa fs wynikający z tabeli 1.

Poświęcony czas na dokładną analizę warunków pracy, a następnie na wyliczenia związane z zapotrzebowaniem na moc czy też na moment obrotowy wału biernego skutkuje optymalnym doborem przekładni ślimakowej.
Optymalizacja procesów przemysłowych na wielu jego płaszczyznach znacząco wpływa na poprawę efektywności wykorzystania energii elektrycznej a tym samym w perspektywie czasu na poprawę wyników ekonomicznych przedsiębiorstwa.
Specjaliści pracujący w firmie HF Inverter Polska dzięki swojemu długoletniemu doświadczeniu są w stanie optymalnie dobrać układ napędowy bezawaryjnie pracujący w warunkach procesu technologicznego w dowolnej branży. Zapraszamy.

Źródło: PEMP
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl