Dziś jest sobota, 4 kwiecień 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 4.2396 +1.14% 1EUR 4.5792 +0.05% 1GBP 5.2164 +0.17%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Reklama

Aktualności
72 edycja Seminarium dla Służb Utrzymania Ruchu - Kielce - Relacja
więcej
Przyszłość sektora motoryzacji w Polsce ? raport Banku Pekao S.A.
więcej
Targi Pneumatyki, Hydrauliki, Napędów i Sterowań KIELCE FLUID POWER
więcej
Przed nami 32. edycja targów ENERGETAB 2019
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
21 kwiecień 2020
Targi Expopower 
więcej
23 kwiecień 2020
Seminarium EX - edycja XIV 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
10 luty 2011.

Wirnik wentylatorów promieniowych nowej generacji stosowany w układach przewietrzania kopalń podziemnych miedzi i węgla

System przewietrzania kopalń jest jednym z najważniejszych czynników zapewniających bezpieczną pracę pod ziemią. Głównymi elementami tego systemu są wentylatory.

Opracowany przez Politechnikę Wrocławską i APC PRESMET dla KGHM Polska Miedź SA wirnik wentylatorów promieniowych nowej generacji stosowany jest właśnie w układach głównego przewietrzania kopalń podziemnych miedzi i węgla.


Moment wręczenia nagrody. Od lewej: dr hab. Cz. Szczegielniak - prezes zarządu Wrocławskiej Rady FSNT NOT, prof. K. Banyś - przewodniczący Komisji Konkursów i Nagród WR FSNT NOT oraz nagrodzeni autorzy wirnika: prof. E. Rusiński, mgr inż. Jerzy Stępień i dr inż. Przemysław Moczko
Jego autorzy: prof. dr hab. inż. Eugeniusz Rusiński (PWr) - kierownik zespołu, dr inż. Przemysław Moczko (PWr), mgr inż. Jerzy Stępień (KGHM Polska Miedź SA), mgr inż.Andrzej Wróblewski i mgr inż. Janusz Zajączkowski (obaj APC PRESMET w Opolu) otrzymali nagrodę I stopnia za wybitne osiągnięcia w dziedzinie techniki (zrealizowane w 2009 r.) w konkursie "Mistrz Techniki FSNT NOT". Stosowna statuetka i dyplomy zostały wręczone laureatom 15 grudnia 2010 r. w siedzibie wrocławskiego NOT-u, gdzie uroczyście podsumowano trwające od września XXXVI Wrocławskie Dni Nauki i Techniki, organizowane co roku przez Naczelną Organizację Techniczną.

Mocny i trwały

Wirnik cechuje się znacznymi rozmiarami i masą. Średnica wynosi 5300 mm, masa ok. 10 000 kg. Wentylatory promieniowe wyposażone w takie wirniki, są największymi tego typu urządzeniami stosowanymi w systemach przewietrzania kopalń. Moc silnika napędzającego wirnik wynosi 3,15 MW.

Model wirtualny nowego wirnika wentylatora Wirnik wentylatora nowej generacji na stanowisku prób
Dotychczasowe rozwiązania konstrukcyjne wirników charakteryzują się niską trwałością (ok. 40 tys. godz. przy licznych naprawach i remontach). Awarie tych urządzeń zdarzają się nawet już po kilkuset godzinach pracy. Newralgicznymi miejscami, które ulegają częstym pęknięciom, są połączenia łopat wirnika z tarczą nośną i pokrywą. A każda awaria oznacza przestój wentylatora, co nie tylko zwiększa koszty, ale zmniejsza bezpieczeństwo pracy pod ziemią. Stacja wentylatorów pracuje bowiem w takiej sytuacji bez wentylatora rezerwowego. Jest to oczywiście bardzo niepożądane, bo może prowadzić do zakłóceń w pracy kopalni.
Opracowany i wdrożony przez zespół pod kierunkiem prof. Rusińskiego nowy wirnik promieniowy charakteryzuje się znacznie lepszymi parametrami trwałościowymi. Szczególny nacisk położono bowiem na połączenie łopat z tarczą nośną i pokrywą. Pozwala to prognozować trwałość wirnika na co najmniej 60 tys. godzin i zminimalizować liczbę napraw. Nowy wirnik został zoptymalizowany pod kątem poprawy wytrzymałości doraźnej i zmęczeniowej. Ponadto przeprowadzono zaawansowaną analizę modalną tego urządzenia, w celu wyeliminowania ryzyka wystąpienia rezonansu w stanie pracy ustalonej, oraz minimalizacji negatywnego wpływu drgań występujących podczas rozruchu wentylatora. Dokonano również zaawansowanej analizy przepływowej, w celu podniesienia sprawności wentylatorów.

Już pracuje i przynosi efekty

Obecnie w KGHM Polska Miedź SA wykorzystuje się cztery nowe wirniki. Piąty jest w końcowej fazie produkcji. Przewiduje się również stopniowe zastępowanie wirników starej konstrukcji nowym rozwiązaniem (obecnie eksploatowane wentylatory w większości zostały zbudowane w latach 60., 70. i 80.), opracowanym przez nagrodzony zespół. Potencjalnymi odbiorcami nowoczesnych wentylatorów głównego przewietrzania są: kopalnie głębinowe, głównie kopalnie miedzi, jak również węgla kamiennego i surowców mineralnych, których w Polsce jest ponad 50.


Wentylator promieniowy w KGHM Polska Miedź SA

Wdrożenie wirnika wentylatora promieniowego nowej generacji daje bardzo wymierne efekty. Po pierwsze, przewidywana trwałość wirnika wynosi 60 tys. godzin. Po ok. 5 tys. godzin pracy pierwszego zainstalowanego urządzenia nie zaobserwowano żadnych uszkodzeń (w wirnikach starej generacji dochodziło do uszkodzeń już po kilkuset godzinach pracy). Po drugie, zwiększa się bezpieczeństwo pracy w kopalni. Po trzecie, nowe rozwiązania konstrukcyjne wpływają na zmniejszenie liczby i czasu remontów wirnika. Z powyższym wiążą się zaś konkretne efekty ekonomiczne - zysk fnansowy ze stosowania wentylatora z nowym wirnikiem wynika głównie ze zwiększenia sprawności i obniżenia kosztów remontów i może rocznie wynosić ok. 200 tys. zł w przeliczeniu na jeden wentylator z wirnikiem nowej generacji.
Źródło: Pryzmat
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl