Dziś jest niedziela, 5 kwiecień 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 4.2396 +1.14% 1EUR 4.5792 +0.05% 1GBP 5.2164 +0.17%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Reklama

Aktualności
75 edycja Seminarium SUR za nami
więcej
Targi Pneumatyki, Hydrauliki, Napędów i Sterowań KIELCE FLUID POWER
więcej
32 edycja targów Energetab 2019 juz za cztery tygodnie
więcej
Targi AUTOMATICON odwołane!
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
21 kwiecień 2020
Targi Expopower 
więcej
23 kwiecień 2020
Seminarium EX - edycja XIV 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
17 luty 2011.

Aparatura łączeniowa nn w wykonaniu przeciwwybuchowym (ATEX) firmy .steute

W ostatnich latach firma .steute odnotowuje duży wzrost sprzedaży aparatury łączeniowej przeznaczonej do pracy w strefach zagrożonych wybuchem gazów i pyłów, spełniającej wymagania dyrektywy ATEX. Zwiększone zainteresowanie klientów takim asortymentem jest spowodowane m.in. naglącą potrzebą modernizacji wielu zakładów przemysłowych oraz koniecznością dostosowania produkowanych maszyn i urządzeń do obowiązujących wymagań prawnych.

Przepisy ATEX, związane z ochroną ludzi i maszyn pracujących w warunkach zagrożenia wybuchowego, zaczęły obowiązywać w Polsce wraz z jej wejściem do Unii Europejskiej. Dla innych krajów Unii przepisy te są również stosunkowo nowe, ponieważ "dyrektywa dla producentów", czyli ATEX 95 (94/9/EC) obowiązuje od 1 lipca 2003 roku, podobnie jak "dyrektywa dla użytkowników", czyli ATEX 137 (99/92/EC). Nowe przepisy obejmują również te zakłady, które istniały przed 30 czerwca 2003 roku.

Wybuch pyłów: Ryzyko dotyczące wielu gałęzi przemysłu
W przypadku nowych przepisów ATEX znacznie więcej uwagi poświęcono kwestii wybuchowych pyłów. Eksperci wyliczyli, że w przemyśle zdarza się co najmniej dziesięć razy więcej eksplozji pyłów, niż gazów. Jest to po części spowodowane tym, że wybuchy gazu dotyczą głównie zakładów chemicznych i rafinerii, gdzie pracownicy w pełni zdają sobie sprawę z zagrożenia, natomiast ryzyko wybuchu pyłów dotyczy wielu gałęzi przemysłu i często nie jest ono w pełni uświadomione.
Dla laika może się to wydawać dziwne, ale wiele popularnych materiałów jest podatnych na wybuch, o ile występują w formie pyłu zmieszanego w odpowiednich proporcjach z tlenem pochodzącym z atmosfery. Wystarczy wówczas jedna iskra, aby zapalić wybuchową mieszaninę. Zjawisko to dotyczy takich materiałów jak pył drzewny, mąka, kakao, tworzywa sztuczne i inne pyły organiczne. Także metale lekkie, jak aluminium czy magnez, są w pewnych warunkach silnie wybuchowe. Dlatego właśnie konstruktorzy maszyn przeznaczonych do pracy w zapylonym środowisku muszą przestrzegać zaleceń ATEX 95, a operatorzy muszą brać pod uwagę przepisy ATEX 137, które obligują ich m.in. do dokumentowania zagrożeń i mających im zapobiec pomiarów.

Nieograniczony wybór
Każdy elektryczny element maszyny, która jest przeznaczona do pracy w atmosferze wybuchowej, musi być certyfikowany zgodnie z przepisami ATEX 95. Na szczęście nie ogranicza to inżynierów w wyborze łączników, czujników czy innych podzespołów. Przeciwnie: do ich dyspozycji jest szeroka gama urządzeń w wykonaniu przeciwwybuchowym, które są projektowane i produkowane przez .steute. Oferta obejmuje m. in. łączniki pozycyjne i krańcowe, łączniki i czujniki bezpieczeństwa, łączniki linkowe zatrzymania awaryjnego, łączniki nożne, czujniki indukcyjne, blokady elektromagnetyczne, a także całą gamę łączników w wykonaniu bezprzewodowym. Wszystkie wymienione urządzenia dostępne są w wersjach dla stref zagrożonych wybuchem gazów (strefa 1 i 2) oraz pyłów (strefa 21 i 22). Wart podkreślenia jest fakt, że steute może dostarczać odbiorcom droższe wersje przeznaczone dla stref 1 i 21 oraz znacznie tańsze, stosowane w strefach 2 i 22 (3G/3D).

Łączniki krańcowe i pozycyjne
Firma steute oferuje osiem podstawowych typoszeregów łączników krańcowych i pozycyjnych z certyfikatem ATEX, obejmujących wersje od miniaturowych do heavy-duty. Mogą być one wyposażone fabrycznie w kabel lub jedynie w dławicę kablową. Mnogość dostępnych napędów pozwala na idealne dopasowanie łącznika do danej aplikacji.

Łączniki bezpieczeństwa
Sześć typoszeregów przeciwwybuchowych łączników bezpieczeństwa z oddzielną zworą, w wykonaniu z tworzywa sztucznego lub stopów aluminium, pozwala na elastyczne dobranie optymalnej wersji. Dostępne akcesoria umożliwiają komfortowy montaż urządzeń oraz zabezpieczenie ich przed niekorzystnymi warunkami środowiskowymi.

Czujniki magnetyczne i czujniki magnetyczne bezpieczeństwa
Firma steute może zaoferować bezdotykowe, przeciwwybuchowe czujniki magnetyczne, które są dostępne zarówno w wykonaniu standardowym, jak i w wersjach przeznaczonych dla systemów bezpieczeństwa. O ile te pierwsze wykorzystuje się głównie do pozycjonowania elementów maszyn, to drugie mają znacznie szersze spektrum zastosowań, obejmujące m.in. kontrolę zamknięcia pokryw bezpieczeństwa, drzwi, osłon itp.
 
foto. 1 Zamknięty w obudowie ze stali nierdzewnej: magnetyczny czujnik bezpieczeństwa EEx RC Si 30 o stopniu ochrony IP69K.   foto. 2 Czujnik magnetyczny bezpieczeństwa EEx RC Si 56 został zaprojektowany z myślą o łatwej zabudowie w maszynie.


foto.3 Uniwersalny łącznik linkowy zatrzymania awaryjnego EEx ZS 80 1OE/1S VD.
Jednym z przykładów jest czujnik EEx RC Si M30 w obudowie cylindrycznej (fot. 1), współpracujący z kodowanym magnesem, charakteryzujący się wysokim stopniem ochrony - IP69K. Urządzeniem dedykowanym do montażu na systemach profili aluminiowych jest z kolei kompaktowy czujnik bezpieczeństwa EEx RC Si 56 (fot. 2), zabudowany w prostokątnej, kompaktowej obudowie. Duża odległość przełączania pozwala na ukryty montaż czujnika i magnesu, np. za osłoną z tworzywa sztucznego lub stali nierdzewnej.

Łączniki linkowe zatrzymania awaryjnego
Jedną ze specjalności firmy .steute jest produkcja łączników linkowych stosowanych w systemach zatrzymania awaryjnego. Niezwykle bogata gama wykonań standardowych uzupełniona jest o wersje przeciwwybuchowe. Jednym z najpopularniejszych łączników jest EEx ZS 80 1OE/1S VD, współpracujący z linką o długości do 75 metrów (fot. 3). W ubiegłym roku do oferty dołączył także łącznik serii EEx ZS 90 S, przeznaczony do pracy w najtrudniejszych warunkach (wysoka wilgotność i zapylenie, wysoka bądź niska temperatura, ryzyko udarów mechanicznych).


foto. 4 Nowoczesny, bezprzewodowy łącznik nożny EEx GFI F do stref zagrożonych wybuchem.

Łączniki nożne
Łączniki nożne to druga specjalność firmy steute. Oferta obejmuje trzy podstawowe typoszeregi, stale unowocześniane i rozbudowywane o kolejne wersje funkcjonalne. W przypadku wersji przeciwwybuchowych dostępne są zarówno wersje standardowe z kablem, jak i bezprzewodowe (fot. 4). Istnieje możliwość zamówienia wersji z wieloma pedałami.

Blokady elektromagnetyczne bezpieczeństwa
 
foto. 5 Zamknięty w obudowie ze stali nierdzewnej: magnetyczny czujnik bezpieczeństwa EEx RC Si 30 o stopniu ochrony IP69K.   foto. 6 Czujnik magnetyczny bezpieczeństwa EEx RC Si 56 został zaprojektowany z myślą o łatwej zabudowie w maszynie.

Firma steute cieszy się niemal wyłącznością, jeśli chodzi o elektromagnetyczne blokady bezpieczeństwa w wykonaniu przeciwwybuchowym. Dzięki spełnieniu bardzo ostrych kryteriów certyfikacyjnych udało się wprowadzić do oferty dwa podstawowe typoszeregi: EEx AZM 415 (fot. 5) oraz EEx STM 295 (fot. 6). Urządzenia te zapobiegają otwarciu drzwi lub osłon maszyn przez operatora zanim, przykładowo, nie zostaną zatrzymane jej ruchome elementy. Ale w wielu przypadkach blokada jest stosowana zamiast wyłącznika krańcowego z powodów czysto praktycznych: uniemożliwia ona zaburzenie procesu produkcji, które często bywa bardzo kosztowne w skutkach.

Czujniki indukcyjne
Ostatnią grupę produktów stanowią czujniki indukcyjne z certyfikatem ATEX, służące do pozycjonowania elementów maszyn i urządzeń lub do detekcji metalowych elementów. Dostępne są w sześciu podstawowych wersjach, z kablem lub konektorem. Do kompletu oferowane są moduły elektroniczne, wyposażone w wyjścia przekaźnikowe.

Kasety sterownicze i puszki rozgałęźne
Firma .steute oferuje również bogatą gamę kaset sterowniczych i puszek/skrzynek rozgałęźnych w wykonaniu przeciwwybuchowym. Produkowane są one zgodnie ze specyfikacją klienta, przy uwzględnieniu szeregu dostępnych elementów wykonawczych i dławic.

Urządzenia bezprzewodowe w strefach zagrożonych wybuchem


Bezprzewodowy łącznik pozycyjny EEx EF 95 D, niewymagający zewnętrznych źródeł zasilania ani baterii.
Zastosowanie urządzeń wykorzystujących technologię bezprzewodową w automatyzacji procesów wnosi szereg korzyści, np. upraszcza montaż oraz ułatwia prace związane z przeniesieniem lub ulepszeniem maszyny bądź całej instalacji przemysłowej. Od niedawna użytkownicy pracujący w strefach zagrożonych wybuchem mogą czerpać korzyści z takich właśnie rozwiązań, ponieważ steute zakończyło pod koniec ubiegłego roku certyfikację wyłączników pozycyjnych typoszeregu EEx 95 F (fot. 7), które nie wymagają zewnętrznego zasilania ani baterii. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu zintegrowanego generatora energii, który wykorzystuje ruch kinetyczny napędu wyłącznika do wytworzenia impulsu elektrycznego. Pozyskana w ten sposób energia nie jest wielka, wystarcza jednak z powodzeniem do kilkukrotnego przesłania telegramu radiowego do odbiornika. .steute wykorzystuje niskoenergetyczny, bezzakłóceniowy system transmisji, przeznaczony do zastosowania w ciężkich warunkach przemysłowych, gdzie występuje wiele źródeł promieniowania elektromagnetycznego. Instalowane bezprzewodowe komponenty nie muszą się "widzieć". W jednym pomieszczeniu może pracować kilka systemów nie zakłócając się wzajemnie, przy czym dopuszczalna odległość nadajnik-odbiornik wynosi 30 metrów w halach produkcyjnych lub 300 metrów w terenie otwartym (możliwa jest jednak transmisja i na większe odległości).

...............................................................................
Firma steute Schaltgeräte GmbH & Co. KG, mieszcząca się w miejscowości Löhne w Niemczech, wyspecjalizowała się w projektowaniu i produkcji bezpiecznego osprzętu łączeniowego do złożonych i krytycznych zastosowań, koncentrując się na trzech głównych dziedzinach: technice sterownia, ochronie przeciwwybuchowej oraz technice medycznej. Oferta obejmuje między innymi łączniki krańcowe, łączniki bezpieczeństwa, systemy zatrzymania awaryjnego oparte na łącznikach linkowych, klamki drzwiowe z przyciskami sterującymi, czujniki bezpieczeństwa, łączniki nożne oraz złożone urządzenia sterujące wykorzystywane w technice medycznej. Firma steute wdraża innowacyjne technologie, do których należy zaliczyć m.in. bezpieczny system transmisji radiowej steute Wireless. Od czasu wprowadzenia do oferty wyłączników całkowicie niezależnych od zewnętrznych źródeł zasilania, steute należy do ścisłej czołówki firm opracowujących innowacyjne rozwiązania z dziedziny automatyki i sterowania, zajmuje też bardzo ważne miejsce na rynku związanym z ochroną przeciwwybuchową.

Źródło: .steute
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl