Dziś jest wtorek, 7 kwiecień 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 4.2257 -0.33% 1EUR 4.5612 -0.39% 1GBP 5.203 -0.26%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Aktualności
Nowy cykl szkoleń praktycznych związanych z programowaniem sterowników marki Siemens
więcej
Targi AUTOMATICON odwołane!
więcej
Cykl szkoleń z zakresu programowania sterowników SIMATIC S7-300, S7-1200
więcej
Produkcja w Polsce w kontekście Czwartej Rewolucji Przemysłowej
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
21 kwiecień 2020
Targi Expopower 
więcej
23 kwiecień 2020
Seminarium EX - edycja XIV 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
13 kwiecień 2011.

Sygnalizacja - Normy

Kolumny sygnalizacyjne przeznaczone są do sygnalizowania stanu pracy maszyny i ostrzegania o nieprawidłowym jej działaniu. Może się to odbywać za pomocą sygnalizacji optycznej lub akustyczno-optycznej. Zastosowanie kolumn świetlnych jest bardzo szerokie. Wykorzystywane są przez producentów maszyn przemysłowych oraz linii produkcyjnych jak również przez działy utrzymania ruch jako dodatkowe wyposażenie istniejących maszyn lub modyfikujących zakład produkcyjny. Istnieje szereg norm i przepisów które obligują producentów lub użytkowników maszyn do stosowania sygnalizatorów:

Dyrektywa maszynowa 2006/42/WE opublikowana 09.06.2006 (obowiązuje od 29.12.2009, wprowadza ją w życie Rozporządzenie Ministra Gospodarki z 21 października 2008 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla maszyn Dz.U. nr 199, poz.1228 ),

"W przypadku gdy zdrowie i bezpieczeństwo osób może być zagrożone przez defekt w działaniu maszyny pozostawionej bez nadzoru, maszyna musi być wyposażona w odpowiednią dźwiękową lub optyczną sygnalizację ostrzegawczą. W przypadku gdy maszyna jest wyposażona w urządzenia ostrzegawcze, sygnały tych urządzeń muszą być jednoznaczne i łatwo dostrzegalne. Operator musi mieć zawsze możliwość sprawdzenia działania urzązeń ostrzegawczych. Wymagania wspólnotowych dyrektyw szczególnych dotyczące barw i sygnałów bezpieczeństwa muszą być przestrzegane"


Stosowane barwy ostrzegawcze oraz sygnały dźwiękowe są zgodne z przedstawionymi normami:

Kolor sygnału świetlnego

Sygnał dźwiękowy

Kategoria informacji

Czerwony

Seria krótkich impulsów,
Płynne zmniejszanie lub zwiększanie częstotliwości,
Schodkowa sekwencja dwóch lub trzech tonów

Stan niebezpieczeństwa,
Stan nienormalny

Pomarańczowy

Krótki pojedynczy dźwięk, czas trwania dłuższy niż 0,3 s

Ostrzeżenie

Zielony

Sygnał ciągły o stałej częstotliwości

Stan normalny
Informacja o ustaniu niebezpieczeństwa

Niebieski

Dwa lub trzy dźwięki, każdy o stałej częstotliwości

Konieczność podjęcia obowiązkowego działania

Biały

Dźwięk dwutonowy, inne dźwięki

Brak znaczenia, zależna od ustaleń

 

PN-EN 981:2002 System dźwiękowych i wizualnych sygnałów niebezpieczeństwa oraz sygnałów informacyjnych.

Streszczenie

Określono system sygnałów niebezpieczeństwa i informacji z uwzględnieniem stopni pilności. Kiedy sygnały wizualne stanowią uzupełnienie sygnałów dźwiękowych, cechy sygnału określono dla obu tych sygnałów. W przypadku sygnałów dźwiękowych system cech sygnału jest podstawą dla języka sygnałów w oparciu o kategorie ich informacji, które sklasyfikowano zależnie od pilności. W przypadku pewnych kategorii informacji sygnałów dopuszczono możliwości wariantów. Podano definicje następujących terminów: przemienny dźwięk (światło), seria impulsów dźwiękowych, cecha sygnału, błysk, krótki impuls, segment, widmo dźwięku (światła), przemiatanie częstotliwości (dźwięku)

PN-EN 842:2002 Wizualne sygnały niebezpieczeństwa. Ogólne wymagania, projektowanie i badanie.

Streszczenie

Opisano kryteria postrzegania wizualnych sygnałów niebezpieczeństwa stosowanych w obszarach, w których ludzie mają je dostrzec i zareagować na nie. Określono wymagania dotyczące bezpieczeństwa i ergonomii oraz odpowiednie pomiary fizyczne i subiektywne sprawdzanie wzrokowe. Podano wytyczne dotyczące takiego projektowania sygnałów, aby były wyraźnie postrzegane i rozróżniane. Podano definicje terminów: wizualny sygnał niebezpieczeństwa, wizualny sygnał ostrzegawczy, wizualny sygnał stanu niebezpieczeństwa, obszar postrzegania sygnałów, pole widzenia, światło sygnału niebezpieczeństwa

PN-EN 61310-1:2008 Bezpieczeństwo maszyn. Wskazywanie, oznaczanie i sterowanie. Część 1: Wymagania dotyczące sygnałów wizualnych, akustycznych i dotykowych.

Streszczenie

Określono wymagania dotyczące, stosowanych w interfejsie człowiek - maszyna, wizualnych, akustycznych i dotykowych sposobów przekazywania osobom narażonym informacji dotyczącej bezpieczeństwa. Określono system barw, znaków bezpieczeństwa, oznaczeń oraz innych ostrzeżeń, służących do sygnalizowania stanu zagrożenia i zagrożenia dla zdrowia oraz niektórych awarii. Niniejsza norma jest opracowana na podstawie IEC 60073, odnoszącej się do kodowania za pomocą barw i alternatywnych środków, lecz nie ogranicza się do aspektów elektrotechnicznych.

 

PN-EN 1837:2002 Bezpieczeństwo maszyn. Oświetlenie własne maszyn

Streszczenie

Ustalono parametry systemów oświetleniowych (wbudowanych lub umieszczonych na maszynie), zaprojektowanych w celu oświetlenia maszyn stałych lub przenośnych, wymaganych do zapewnienia bezpiecznego użytkowania maszyny oraz właściwego wykonywania zadań wzrokowych przez operatora w maszynie lub na maszynie.

 


PN-EN 842+A1:2009 Bezpieczeństwo maszyn -- Wizualne sygnały niebezpieczeństwa -- Ogólne wymagania, projektowanie i badanie.

Streszczenie

Opisano kryteria postrzegania wizualnych sygnałów niebezpieczeństwa stosowanych w obszarach, w których ludzie mają je dostrzec i zareagować na nie. Określono wymagania dotyczące bezpieczeństwa i ergonomii oraz odpowiednie pomiary fizyczne i subiektywne sprawdzanie wzrokowe. Podano wytyczne dotyczące takiego projektowania sygnałów, aby były wyraźnie postrzegane i rozróżniane. Podano definicje terminów: wizualny sygnał niebezpieczeństwa, wizualny sygnał ostrzegawczy, wizualny sygnał stanu niebezpieczeństwa, obszar postrzegania sygnałów, pole widzenia, światło sygnału niebezpieczeństwa. Dodano dwa Załączniki informacyjne ZA i ZB. W Załączniku ZA podano powiązania projektu z Dyrektywą UE 98/37/EC, zmienioną przez 98/79/EC. W Załączniku ZB podano powiązania normy z Dyrektywą UE 2006/42/EC.

 

PN-EN 981+A1:2009 Bezpieczeństwo maszyn -- System dźwiękowych i wizualnych sygnałów niebezpieczeństwa oraz sygnałów informacyjnych.

Streszczenie

Określono system sygnałów niebezpieczeństwa i informacji z uwzględnieniem stopni pilności. Kiedy sygnały wizualne stanowią uzupełnienie sygnałów dźwiękowych, cechy sygnału określono dla obu tych sygnałów. W przypadku sygnałów dźwiękowych system cech sygnału jest podstawą dla języka sygnałów w oparciu o kategorie ich informacji, które sklasyfikowano zależnie od pilności. W przypadku pewnych kategorii informacji sygnałów dopuszczono możliwości wariantów. Podano definicje następujących terminów: przemienny dźwięk (światło), seria impulsów dźwiękowych, cecha sygnału, błysk, krótki impuls, segment, widmo dźwięku (światła), przemiatanie częstotliwości (dźwięku). Dodano dwa Załączniki informacyjne ZA i ZB. W Załączniku ZA podano powiązania projektu z Dyrektywą UE 98/37/EC, zmienioną przez 98/79/EC. W Załączniku ZB podano powiązania normy z Dyrektywą UE 2006/42/EC.

PrPN-EN 1837 Bezpieczeństwo maszyn. Integralne oświetlenie maszyn.

Streszczenie

Ustalono parametry systemów oświetleniowych (wbudowanych lub umieszczonych na maszynie), zaprojektowanych w celu oświetlenia maszyn stałych lub przenośnych, wymaganych do zapewnienia bezpiecznego użytkowania maszyny oraz właściwego wykonywania zadań wzrokowych przez operatora w maszynie lub na maszynie.
Źródło: DACPOL
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl