Dziś jest sobota, 4 kwiecień 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 4.2396 +1.14% 1EUR 4.5792 +0.05% 1GBP 5.2164 +0.17%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Reklama

Aktualności
Cykl szkoleń z zakresu programowania sterowników SIMATIC S7-300, S7-1200
więcej
72 edycja Seminarium dla Służb Utrzymania Ruchu - Kielce - Relacja
więcej
32 edycja targów Energetab 2019 juz za cztery tygodnie
więcej
Seminarium utrzynia ruchu - Wałbrzych 2019
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
21 kwiecień 2020
Targi Expopower 
więcej
23 kwiecień 2020
Seminarium EX - edycja XIV 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
17 maj 2011.

W centrum innowacji

Centrum Zaawansowanych Systemów Produkcyjnych (CAMT) oraz utworzone w Instytucie Technologii Maszyn i Automatyzacji w 2008 r. międzynarodowe centrum badawcze Fraunhofer Project Centre były realizatorami projektu "Technologie laserowe i optomechatroniczne w zastosowaniach przemysłowych i medycznych" POIG.02.01.00-02-113/08.


Centrum obróbki laserowej

Centrum posiada certyfkat Centre of Excellence nadany przez Komisję Europejską i Ministerstwo NiSW. Obecnie realizuje się tu kilka projektów badawczych, rozwojowych i inwestycyjnych. Wszystkie są unikatowe w skali kraju i znacznie zwiększaj ą możliwości badawcze jednostki. Jednym z kluczowych, który wyznaczy ł nowy technologiczny kierunek rozwoju Centrum, był wyżej wymieniony, zakończony w 2010 r. projekt.

Nowe materiały i zindywidualizowane produkty


Mikroskop skaningowy

Celem projektu było rozwinięcie innowacyjnego zaplecza technologicznego i badawczego. Pozwoliło to na poszerzenie oferty dla przedsiębiorstw produkcyjnych związanej z usługami tworzenia, rozwoju i produkcji wyrobów rynkowych oraz zaawansowanych badań technicznych i medycznych. Projekt był komplementarnym rozwinięciem międzynarodowego Centrum Badawczego, realizowanego wspólnie z Fraunhofer-Gesellschaft na mocy porozumienia zawartego 24 września 2008 r. Dotyczył rozwoju i aplikacji technologii laserowych, specjalistycznych i hybrydowych (Fraunhofer Project Center for Laser Integrated Manufacturing). Kooperacja ze strategicznym partnerem, wiod ącym w Europie w komercjalizacji wiedzy, pozwoliła na rozwój nowych technologii, które umożliwiają badania nad wytwarzaniem indywidualizowanych produktów i zastosowanie nowych materiałów w procesie wytwarzania.

Kompleksowa inwestycja uzupełni a bazę badawczą CAMT i FPC. Nowe zaawansowane technologie umożliwiają wytwarzanie struktur i obiektów o pożądanych cechach geometrycznych, materiałowych i funkcjonalnych, których nie można uzyskać, stosując technologie konwencjonalne.

Obróbka i uszlachetnianie powierzchni


5-osiowe zrobotyzowane stanowisko do nanoszenia powłok funkcjonalnych

Dzięki zakupionym urządzeniom możliwe było stworzenie zupełnie nowego laboratorium do badań materia łowych, wyposażonego m.in. w skaningowy mikroskop elektronowy, maszyny do badań wytrzymałościowych statycznych i zmęczeniowych, jak i urządzenia do badania jakości powierzchni - interferometr oraz mikroskop konfokalny.
Jedną z największych inwestycji było zbudowanie dwóch systemów technologicznych umożliwiających wykonywanie procesów napawania powłok funkcjonalnych, w tym wielometalicznych. Jeden z nich umożliwia obróbkę hybrydową, łącząc technologie generatywne (przyrostowego wytwarzania elementów) z obróbką ubytkową, powierzchniową i wykoń- czeniową.
Innowacyjna infrastruktura pozwoli prowadzić zaawansowane badania nad uszlachetnianiem powierzchni i obróbką powierzchniową w celu udoskonalenia kluczowych parametrów wyrobów, takich jak twardość, zużycie czy struktura. Realizowane projekty badawcze służą opracowaniu technologii wytwarzania powłok multimetalicznych i wielofunkcjonalnych pokrywających elementy konstrukcyjne. Dzięki temu osiąga się optymalne parametry ochrony termicznej, mechanicznej i chemicznej.
Prowadzone są badania, w celu usprawnienia technologii 5-osiowego generatywnego wytwarzania na bazie proszków metali. Technologie opracowywane w trakcie realizacji projektów są ściśle powiązane z zapotrzebowaniem przemysłu wytwórczego.

Medyczne zastosowania

Prowadzone nad rozwojem technologii laserowych badania służą również zastosowaniom medycznym (np. technologie szybkiego wytwarzania implantów na potrzeby indywidualnego pacjenta), w oparciu o modele uzyskane z tomografu komputerowego i rezonansu magnetycznego. Tak rozbudowane zaplecze technologiczne oraz obrany kierunek rozwoju, czynią z CAMT i FPC wysoce innowacyjną jednostkę, umożliwiając jego pracownikom podjęcie prestiżowych badań, również międzynarodowych.
Realizacja projektu pozwoliła też na wytworzenie zaawansowanych specjalizowanych systemów optomechatronicznych, które mogą być adaptowane do indywidualnych potrzeb konkretnej frmy w inspekcji wymiarowej, powierzchniowej i funkcjonalnej.


Seminarium zamykające realizację projektu
Projekt zamknięto pod koniec grudnia ub.r. seminarium podsumowują- cym, na którym zostały zaprezentowane nowe możliwości laboratorium. W spotkaniu wzięły udział władze uczelni z rektorem prof. Tadeuszem Więckowskim, przedstawiciele kluczowych przedsiębiorstw wszystkich gałęzi przemysłu produkcyjnego, delegaci Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, jak również przedstawiciele strategicznego partnera CAMT z Drezna (IWS Fraun hofer).

Podsumowując, laboratoria wzbogaci ły się o sprzęt o łącznej wartości ponad 17 mln złotych, tym samym poszerzaj ąc dostępne zaplecze technologiczne o innowacyjne technologie laserowe i optomechatroniczne. CAMT stał się jednym z najlepiej wyposażonych (nie tylko w kraju) centrów badawczych.
Zakończony projekt inwestycyjny jest jednym z czterech realizowanych w Centrum w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka i współfnansowanych z funduszy europejskich. Przy projektach zatrudniono 23 młodych pracowników naukowo-badawczych. Zaplecze badawcze jest nadal rozwijane i modernizowane, co rozszerza ofertę badawcz ą związaną z techniką i medycyną o nowe "technologie jutra", wspomaga badania na rzecz przemysłu i pozwala na udział w międzynarodowych projektach.

Źródło: Pryzmat
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl