Dziś jest sobota, 25 styczeń 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 3.8308 +0.28% 1EUR 4.2463 +0.22% 1GBP 5.0312 +0.84%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Aktualności
32 edycja targów Energetab 2019 juz za cztery tygodnie
więcej
IIX edycja Targów Energetycznych ENERGETICS już w listopadzie!
więcej
Seminarium utrzynia ruchu - Wałbrzych 2019
więcej
Produkcja w Polsce w kontekście Czwartej Rewolucji Przemysłowej
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
13 luty 2020
Seminarium dla Utrzymania Ruchu - edycja 76 
więcej
17 luty 2020
Programowanie sterowników PLC Siemens SIMATIC S7-300 - poziom rozszerzony 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
31 maj 2011.

Automatyka nisko-kosztowa rynkiem przyszłości

Producent komponentów - firma igus - stawia na różnorodność produktów dostępnych "od ręki" z magazynu, z możliwością konfiguracji online w ciągu kilku minut - tworzywa sztuczne w coraz większym stopniu uzupełniane przez elektronikę


Rys. PM0411-01: igus GmbH, Kolonia Duża gama produktów dostępnych z magazynu: od prowadnika przewodów offshore po bezobsługowe mikrołożyska ślizgowe, od wytrzymałych na zginanie przewodów przeznaczonych do arktycznych temperatur po odporne na zużycie, lekkie łożyska kulkowe do wysokich prędkości obrotowych. Ekspert w dziedzinie technologii tworzyw sztucznych, firma igus GmbH z Kolonii, chce przy tym również doprowadzić szybkość realizacji dostaw do jeszcze większej perfekcji. "Wszystko staje się krótkoterminowe - wyjaśnia Prezes Zarządu Frank Blase - klient nie chce czekać, potrzebuje części natychmiast."


Rys. PM0411-02: igus GmbH, Kolonia Szybkość i komfort: oprócz gęstej sieci technicznych doradców ds. sprzedaży w 28 własnych oddziałach na całym świecie, a także przedstawicielstw handlowych w kolejnych 35 krajach, firma igus proponuje również około 35 narzędzi online do 24/7 E-engineering'u, włączając sklep internetowy z intuicyjną obsługą użytkownika. Jej spektrum sięga od wyszukiwarek produktów poprzez konfiguracje CAD 3D, aż po programy do obliczania żywotności "QuickLife", dostępne na stronie www.igus.pl.

W cieniu katastrofy żywiołowej i strachu przed promieniowaniem w Japonii, specjalizująca się w technologii tworzyw sztucznych firma igus GmbH z Kolonii, zorganizowała podczas targów Hannover swoją coroczną konferencję prasową. Firma, posiadająca 28 własnych oddziałów na całym świecie oraz dodatkowo przedstawicielstwa handlowe w kolejnych 35 krajach, od ponad 25 lat obecna jest również w Japonii, w odległości zaledwie 120 kilometrów od Fukushimy. CEO Frank Blase: "Ku naszej wielkiej uldze nikomu z naszych pracowników ani ich rodzin nic się nie stało." Na skutek pierwszego trzęsienia ziemi w centrali sprzedaży w Tokio oraz w magazynie w Tochigi niedaleko stolicy doszło jednak do pewnych zniszczeń. "Na szczęście były to wyłącznie szkody mechaniczne - poinformował Blase - które udało się usunąć w ciągu tygodnia".

Ponad 80 nowych produktów z tworzyw sztucznych
W Hanowerze firma igus, ekspert w dziedzinie systemów zasilania i łożysk polimerowych, po raz kolejny zaprezentowała ponad 80 zupełnie nowych produktów oraz rozszerzeń dotychczasowego asortymentu. Firma skupia się na branży nisko-kosztowej automatyki i robotyki jako rynkach przyszłości. W dziedzinie prowadników przewodów i przewodów zaprezentowano, między innymi, takie nowości jak: na nowo zaprojektowany system "E6", o 37 procent lżejszy, prosty w montażu i przeznaczony do jeszcze bardziej dynamicznych zastosowań. Druga generacja systemu pod nazwą "E6.1" to szybki prowadnik przewodów, charakteryzujący się bardzo cichą pracą i niskim poziomem wibracji, który równocześnie jest niezwykle odporny na ścieranie i zużycie. Ponadto, firma zaprezentowała bardzo wydajny prowadnik rolkowy "E2/000" przeznaczony do długich przesuwów, który potrzebuje o 75 procent mniej siły napędowej, jak również przewód do transmisji danych "Chainflex CF11", teraz z minimalnym promieniem gięcia wynoszącym 6,8xd do zastosowania w prowadnikach. W dziedzinie łożysk polimerowych igus zaprezentował między innymi "zielone", niewymagające smarowania łożyska ślizgowe "iglidur", które w 54 procentach zostały wykonane z surowców odnawialnych, a także ekstremalnie odporne na zużycie bezobsługowe łożyska kulkowe "xiros" do dużych prędkości obrotowych oraz nakrętki wielozwojne "drylin" high-helix wyposażone w mechanizm "Zero-Backlash", które przez cały okres użytkowania zapewniają minimalny luz osiowy.

Coraz bardziej mechatronicznie
Firma staje się przy tym coraz bardziej mechatroniczna, włączając w to również automatykę nisko-kosztową. Kolończycy zaprezentowali nowości w tym temacie, np. gotowe do podłączenia aktuatory liniowe z silnikami krokowymi NEMA, kompaktowy i szybki w montażu system monitorowania warunków pracy na długich drogach przesuwu dla prowadników kablowych, inteligentny przenośnik taśmowy do zastosowań pick-and-place, czy też dostępne z magazynu, wieloosiowe przeguby do nisko-kosztowych robotów, dostępne w opcji również z jednostką napędową i prototypem prostego oprogramowania sterującego. Frank Blase: "Podstawą naszego rozwoju są nasze trybologicznie zoptymalizowane tworzywa sztuczne, w coraz większym stopniu łączone z elementami elektroniki." Według Blase firma skupia się na ciągłych badaniach materiałowych które są podstawą koncepcji firmy "plastics for longer life" oraz ciągły rozwój innowacyjnych i mądrze zaprojektowanych konstrukcji.

Wszystkie ruchy pewniej i taniej


Rys. PM0411-03: igus GmbH, Kolonia Rynek przyszłości - automatyka nisko-kosztowa: firma igus zaprezentowała na targach Hannover ponad 80 nowych części do maszyn. Firma stawia przy tym na nowoczesne tworzywa sztuczne - i staje się coraz bardziej mechatroniczna. Od lewej: inteligentny przenośnik taśmowy "PickChain", gotowe do podłączenia aktuatory liniowe "DryLin" z silnikami krokowymi NEMA oraz szybki w montażu system monitorowania warunków pracy "Easy PPDS 2.0" dla długich dróg przesuwu prowadników przewodów.

Doprowadziło to do ogromnej różnorodności produktów przeznaczonych do stosowania wszędzie tam, gdzie wszelkiego rodzaju maszyny i instalacje pozostają w ruchu. Asortyment produktów dostępnych z magazynu obejmuje dużo ponad 80.000 produktów. To spektrum rozciąga się od dużych prowadników przewodów do zastosowań offshore, poprzez prowadniki do ruchów obrotowych o 3000 stopni, aż po światłowody w aplikacjach pozostających w ciągłym ruchu w prowadnikach przy arktycznych temperaturach sięgających - 40 oC. Od maleńkich, odpornych na wysokie temperatury mikrołożysk o średnicy wewnętrznej do 0,7 mm, poprzez hybrydowe łożyska liniowe wykonujące ruch ślizgowy i toczny, aż po lekkie, odporne na zużycie łożyska kulkowe do dużych prędkości obrotowych - wszystkie bezobsługowe i niewymagające smarowania. Frank Blase: "Pozostajemy ciągle producentem komponentów we wszystkim co konstruujemy i produkujemy. Koncentrujemy się przy tym" - kontynuuje Blase - "na trybopolimerach. Te nowoczesne tworzywa sztuczne pozwalają zaoferować naszym klientom, obok długiego okresu użytkowania, również korzyści ekonomiczne i specyficzne korzyści dodatkowe, takie jak: niewielka masa, cicha praca, brak konieczności smarowania oraz wydajność energetyczna."

Wszystko staje się krótkoterminowe
"Skonfigurowane w minuty, dostarczone w godziny" - pod takim hasłem firma igus chce doprowadzić do perfekcji szybkość realizacji swoich dostaw z magazynu. "Wszystko staje się krótkoterminowe, klient nie chce czekać, potrzebuje części natychmiast - wyjaśnia Frank Blase. - Coraz częściej życzy sobie również, żeby wszystko było już wstępnie konfekcjonowane, ponieważ to również pozwala zaoszczędzić czas." W ostatnich miesiącach średnio około 97 procent wszystkich artykułów katalogowych firmy igus było dostępne "od ręki". Jest to taka sama wartość, co przed rokiem, mimo iż dzisiaj fabryka pracuje z wielokrotnie wyższą ilością otrzymywanych zamówień. Jest to możliwe dzięki lean management i lean production które obecnie określają wiele procesów w firmie igus. Ważną składową są tu również narzędzia online, z których zaprezentowano teraz osiem nowych konfiguratorów i wyszukiwarek produktów. W roku 2010 firma zwiększyła obrót o 42,3 procent w porównaniu z rokiem poprzednim (w porównaniu z rokiem 2008: plus 3,5 procent). Przychody całej skonsolidowanej grupy wzrosły w roku 2010 do 310 milionów euro. Obok rosnącej koniunktury, ten cieszący firmę wzrost obrotów, umożliwiły również dodatnie różnice kursowe.

Źródło: IGUS
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl