Dziś jest wtorek, 7 kwiecień 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 4.1717 -1.28% 1EUR 4.5342 -0.59% 1GBP 5.1437 -1.14%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Reklama

Aktualności
Targi AUTOMATICON odwołane!
więcej
Produkcja w Polsce w kontekście Czwartej Rewolucji Przemysłowej
więcej
32 edycja targów Energetab 2019 juz za cztery tygodnie
więcej
Seminarium utrzynia ruchu - Wałbrzych 2019
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
21 kwiecień 2020
Targi Expopower 
więcej
23 kwiecień 2020
Seminarium EX - edycja XIV 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
31 maj 2011.

Automatyka nisko-kosztowa rynkiem przyszłości

Producent komponentów - firma igus - stawia na różnorodność produktów dostępnych "od ręki" z magazynu, z możliwością konfiguracji online w ciągu kilku minut - tworzywa sztuczne w coraz większym stopniu uzupełniane przez elektronikę


Rys. PM0411-01: igus GmbH, Kolonia Duża gama produktów dostępnych z magazynu: od prowadnika przewodów offshore po bezobsługowe mikrołożyska ślizgowe, od wytrzymałych na zginanie przewodów przeznaczonych do arktycznych temperatur po odporne na zużycie, lekkie łożyska kulkowe do wysokich prędkości obrotowych. Ekspert w dziedzinie technologii tworzyw sztucznych, firma igus GmbH z Kolonii, chce przy tym również doprowadzić szybkość realizacji dostaw do jeszcze większej perfekcji. "Wszystko staje się krótkoterminowe - wyjaśnia Prezes Zarządu Frank Blase - klient nie chce czekać, potrzebuje części natychmiast."


Rys. PM0411-02: igus GmbH, Kolonia Szybkość i komfort: oprócz gęstej sieci technicznych doradców ds. sprzedaży w 28 własnych oddziałach na całym świecie, a także przedstawicielstw handlowych w kolejnych 35 krajach, firma igus proponuje również około 35 narzędzi online do 24/7 E-engineering'u, włączając sklep internetowy z intuicyjną obsługą użytkownika. Jej spektrum sięga od wyszukiwarek produktów poprzez konfiguracje CAD 3D, aż po programy do obliczania żywotności "QuickLife", dostępne na stronie www.igus.pl.

W cieniu katastrofy żywiołowej i strachu przed promieniowaniem w Japonii, specjalizująca się w technologii tworzyw sztucznych firma igus GmbH z Kolonii, zorganizowała podczas targów Hannover swoją coroczną konferencję prasową. Firma, posiadająca 28 własnych oddziałów na całym świecie oraz dodatkowo przedstawicielstwa handlowe w kolejnych 35 krajach, od ponad 25 lat obecna jest również w Japonii, w odległości zaledwie 120 kilometrów od Fukushimy. CEO Frank Blase: "Ku naszej wielkiej uldze nikomu z naszych pracowników ani ich rodzin nic się nie stało." Na skutek pierwszego trzęsienia ziemi w centrali sprzedaży w Tokio oraz w magazynie w Tochigi niedaleko stolicy doszło jednak do pewnych zniszczeń. "Na szczęście były to wyłącznie szkody mechaniczne - poinformował Blase - które udało się usunąć w ciągu tygodnia".

Ponad 80 nowych produktów z tworzyw sztucznych
W Hanowerze firma igus, ekspert w dziedzinie systemów zasilania i łożysk polimerowych, po raz kolejny zaprezentowała ponad 80 zupełnie nowych produktów oraz rozszerzeń dotychczasowego asortymentu. Firma skupia się na branży nisko-kosztowej automatyki i robotyki jako rynkach przyszłości. W dziedzinie prowadników przewodów i przewodów zaprezentowano, między innymi, takie nowości jak: na nowo zaprojektowany system "E6", o 37 procent lżejszy, prosty w montażu i przeznaczony do jeszcze bardziej dynamicznych zastosowań. Druga generacja systemu pod nazwą "E6.1" to szybki prowadnik przewodów, charakteryzujący się bardzo cichą pracą i niskim poziomem wibracji, który równocześnie jest niezwykle odporny na ścieranie i zużycie. Ponadto, firma zaprezentowała bardzo wydajny prowadnik rolkowy "E2/000" przeznaczony do długich przesuwów, który potrzebuje o 75 procent mniej siły napędowej, jak również przewód do transmisji danych "Chainflex CF11", teraz z minimalnym promieniem gięcia wynoszącym 6,8xd do zastosowania w prowadnikach. W dziedzinie łożysk polimerowych igus zaprezentował między innymi "zielone", niewymagające smarowania łożyska ślizgowe "iglidur", które w 54 procentach zostały wykonane z surowców odnawialnych, a także ekstremalnie odporne na zużycie bezobsługowe łożyska kulkowe "xiros" do dużych prędkości obrotowych oraz nakrętki wielozwojne "drylin" high-helix wyposażone w mechanizm "Zero-Backlash", które przez cały okres użytkowania zapewniają minimalny luz osiowy.

Coraz bardziej mechatronicznie
Firma staje się przy tym coraz bardziej mechatroniczna, włączając w to również automatykę nisko-kosztową. Kolończycy zaprezentowali nowości w tym temacie, np. gotowe do podłączenia aktuatory liniowe z silnikami krokowymi NEMA, kompaktowy i szybki w montażu system monitorowania warunków pracy na długich drogach przesuwu dla prowadników kablowych, inteligentny przenośnik taśmowy do zastosowań pick-and-place, czy też dostępne z magazynu, wieloosiowe przeguby do nisko-kosztowych robotów, dostępne w opcji również z jednostką napędową i prototypem prostego oprogramowania sterującego. Frank Blase: "Podstawą naszego rozwoju są nasze trybologicznie zoptymalizowane tworzywa sztuczne, w coraz większym stopniu łączone z elementami elektroniki." Według Blase firma skupia się na ciągłych badaniach materiałowych które są podstawą koncepcji firmy "plastics for longer life" oraz ciągły rozwój innowacyjnych i mądrze zaprojektowanych konstrukcji.

Wszystkie ruchy pewniej i taniej


Rys. PM0411-03: igus GmbH, Kolonia Rynek przyszłości - automatyka nisko-kosztowa: firma igus zaprezentowała na targach Hannover ponad 80 nowych części do maszyn. Firma stawia przy tym na nowoczesne tworzywa sztuczne - i staje się coraz bardziej mechatroniczna. Od lewej: inteligentny przenośnik taśmowy "PickChain", gotowe do podłączenia aktuatory liniowe "DryLin" z silnikami krokowymi NEMA oraz szybki w montażu system monitorowania warunków pracy "Easy PPDS 2.0" dla długich dróg przesuwu prowadników przewodów.

Doprowadziło to do ogromnej różnorodności produktów przeznaczonych do stosowania wszędzie tam, gdzie wszelkiego rodzaju maszyny i instalacje pozostają w ruchu. Asortyment produktów dostępnych z magazynu obejmuje dużo ponad 80.000 produktów. To spektrum rozciąga się od dużych prowadników przewodów do zastosowań offshore, poprzez prowadniki do ruchów obrotowych o 3000 stopni, aż po światłowody w aplikacjach pozostających w ciągłym ruchu w prowadnikach przy arktycznych temperaturach sięgających - 40 oC. Od maleńkich, odpornych na wysokie temperatury mikrołożysk o średnicy wewnętrznej do 0,7 mm, poprzez hybrydowe łożyska liniowe wykonujące ruch ślizgowy i toczny, aż po lekkie, odporne na zużycie łożyska kulkowe do dużych prędkości obrotowych - wszystkie bezobsługowe i niewymagające smarowania. Frank Blase: "Pozostajemy ciągle producentem komponentów we wszystkim co konstruujemy i produkujemy. Koncentrujemy się przy tym" - kontynuuje Blase - "na trybopolimerach. Te nowoczesne tworzywa sztuczne pozwalają zaoferować naszym klientom, obok długiego okresu użytkowania, również korzyści ekonomiczne i specyficzne korzyści dodatkowe, takie jak: niewielka masa, cicha praca, brak konieczności smarowania oraz wydajność energetyczna."

Wszystko staje się krótkoterminowe
"Skonfigurowane w minuty, dostarczone w godziny" - pod takim hasłem firma igus chce doprowadzić do perfekcji szybkość realizacji swoich dostaw z magazynu. "Wszystko staje się krótkoterminowe, klient nie chce czekać, potrzebuje części natychmiast - wyjaśnia Frank Blase. - Coraz częściej życzy sobie również, żeby wszystko było już wstępnie konfekcjonowane, ponieważ to również pozwala zaoszczędzić czas." W ostatnich miesiącach średnio około 97 procent wszystkich artykułów katalogowych firmy igus było dostępne "od ręki". Jest to taka sama wartość, co przed rokiem, mimo iż dzisiaj fabryka pracuje z wielokrotnie wyższą ilością otrzymywanych zamówień. Jest to możliwe dzięki lean management i lean production które obecnie określają wiele procesów w firmie igus. Ważną składową są tu również narzędzia online, z których zaprezentowano teraz osiem nowych konfiguratorów i wyszukiwarek produktów. W roku 2010 firma zwiększyła obrót o 42,3 procent w porównaniu z rokiem poprzednim (w porównaniu z rokiem 2008: plus 3,5 procent). Przychody całej skonsolidowanej grupy wzrosły w roku 2010 do 310 milionów euro. Obok rosnącej koniunktury, ten cieszący firmę wzrost obrotów, umożliwiły również dodatnie różnice kursowe.

Źródło: IGUS
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl