Dziś jest czwartek, 9 kwiecień 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 4.1744 -0.14% 1EUR 4.537 +0.02% 1GBP 5.1777 +0.67%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Reklama

Aktualności
Targi Pneumatyki, Hydrauliki, Napędów i Sterowań KIELCE FLUID POWER
więcej
32 edycja targów Energetab 2019 juz za cztery tygodnie
więcej
75 edycja Seminarium SUR za nami
więcej
IIX edycja Targów Energetycznych ENERGETICS już w listopadzie!
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
21 kwiecień 2020
Targi Expopower 
więcej
23 kwiecień 2020
Seminarium EX - edycja XIV 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
20 czerwiec 2011.

90 urodziny Mitsubishi Electric

Nieustanny postęp techniczny w każdej z dziedzinie życia
Przez ostatnie 90 lat Mitsubishi Electric nieustannie pracuje nad pionierskimi rozwiązaniami, mającymi usprawnić działanie we wszystkich aspektach przemysłu, jak i ułatwić życie codzienne. Przez wszystkie te lata Mitsubishi Electric było postrzegane jako producent wiodących technologicznie produktów na rynku, które są zarówno wydajne, jak i niezawodne. Również w bieżącym roku koncern prezentuje wysoce zawansowane rozwiązania aplikacyjne i nowości produktowe, dedykowane głównie dla przemysłu spożywczego, wodnego oraz procesów ciągłych.

Robot SCARA RH-3S - alternatywa dla robotów typu Spider

W tym roku debiutuje wysokowydajny, niesamowicie szybki robot SCARA z górnym montażem. Rozwiązanie jest alternatywą dla robotów Spider adresowaną do klientów, którzy chcą zmaksymalizować wydajność kluczowych fragmentów linii produkcyjnych. Robot RH-3S charakteryzuje się wysoką prędkością pracy połączoną z dużym zasięgiem i kompaktową konstrukcją.
Robot jest niezwykle kompaktowy i łatwy do zastosowania - RH-3S ma zasięg 350 mm, wysokość podnoszenia 150 mm, a jego pole działania to pełne koło o średnicy 700 mm. Podwieszana konstrukcja umożliwia instalację robota dokładnie nad stanowiskiem roboczym, bezpośrednio nad gniazdem roboczym, co zapewnia maksymalną elastyczność operacyjną bez zużywania cennej przestrzeni roboczej w miejscu montażu. Podwieszana konstrukcja upraszcza integrację robota do wykonanych już linii produkcyjnych, a w przypadku nowych stanowisk roboczych - ogranicza wymogi przestrzenne w stopniu do tej pory nieosiągalnym.
Oprócz elastyczności konstrukcyjnej RH-3S charakteryzuje się niezwykłą wydajnością. Czas cyklu wynoszący zaledwie 0,32 sekundy oznacza, że robot może wykonać trzy operacje pobrania i umieszczenia komponentu na sekundę, co stanowi nowy punkt odniesienia dla robotów SCARA i wyzwanie dla wydajności robotów Spider, zaś maksymalny udźwig w gruncie rzeczy niewielkiego robota RH-3S to aż 3 kg. Powtarzalność pozycjonowania rzędu + 0,01 mm sprawia, że może on być stosowany do nawet najbardziej precyzyjnych zadań.

Energy Control Pack - rozwiązania do zarządzania kosztami energii

W celu optymalizacji zużycia energii należy zapewnić pełną przejrzystość działania przedsiębiorstwa, od poziomu produkcji aż po najwyższy poziom zarządzania. Mitsubishi Electric oferuje możliwość za sprawą swojego pakietu Energy Control Pack (ECP), który gromadzi dane ze wszystkich punktów poboru energii i umożliwia ich analizę w wielopoziomowych systemach zarządzania. Dzięki temu niektóre prędkości mogą być automatycznie obniżone, obciążenia dopasowane, a temperatury regulowane w czasie rzeczywistym, umożliwiając osiągnięcie znaczących oszczędności zużycia energii.
Rozwiązanie Energy Control Pack oparte jest na szeregu sprawdzonych modułów sterowania, które mogą być dobierane, konfigurowane i skalowane tak, aby rozwiązanie spełniało wymagania dowolnej aplikacji, zarówno istniejącej, jak i nowej. Gotowy do użytku pakiet zarządzania energią jest połączeniem sprzętu, oprogramowania i dokumentacji. Rozwiązanie ECP zostało całkowicie przetestowane w warunkach terenowych, co oznacza, że instalację i przekazanie do użytku można zrealizować zgodnie z zasadą Right First Time (spełnia wymagania przy pierwszym wdrożeniu). W chwili początkowego rozruchu system będzie zoptymalizowany prawdopodobnie w 80 %, natomiast podczas bezpośredniego przekazania do użytku dostosowanie to można łatwo zwiększyć do 100 %

System Energy Control Pack składa się z:

  • Programowalnego sterownika logicznego (PLC) Mitsubishi serii FX3U lub serii Q, zawierającego algorytm zarządzania energią
  • Różnorodnych obciążeń z podłączonymi do nich miernikami energii (ME96 NSR, Wi-LEM, FR-700), z którymi sterownik PLC komunikuje się za pomocą wstępnie przygotowanych bloków funkcji komunikacyjnych (FB)
  • Prostego w użyciu interfejsu HMI (interfejs człowiek maszyna) lub GOT (graficzny interfejs operatora), który podłączony jest do sterownika PLC i służy do wprowadzania ustawień, a następnie do monitorowania systemu
  • Zainstalowanej na odrębnym serwerze opcjonalnej aplikacji sieciowej SCADA, która zwiększa walory użytkowe systemu.
Najważniejszymi cechami tego rozwiązania, umożliwiającymi minimalizację kosztów, są możliwości ciągłego ograniczania zużycia energii oraz zdolność przewidywania i zarządzania wielkością szczytów energetycznych. Ta druga cecha sprawia, że ECP szczególnie nadaje się dla tych organizacji, w których zużycie energii zmienia się w sposób nieregularny.

C Batch- prostsze wdrożenie procesów wsadowych

Mitsubishi Electric oraz INEA, wiodący dostawca specjalistycznych rozwiązań dla rynku sterowania procesami, wspólnie stworzyli kompletne rozwiązanie, które pozwala na wykorzystanie sterowników PAC do sterowania procesami wsadowymi wymagającymi stosowania receptur. System C Batch wyposażony jest w takie funkcje, jak tworzenie i zarządzanie recepturami, tworzenie wsadów i kontrolę ich wykonania, automatyczne wykonywanie receptur oraz równoczesne wykonanie kilku receptur - wszystko to bez opuszczania znajomego środowiska sterowników PAC.
Dzięki temu rozwiązaniu wykonanie receptur zostało przeniesione z platformy komputera PC na platformę sterownika PAC. W celu łatwiejszej obsługi, systemy sterowania procesami wsadowymi oparte na recepturach zostały uproszczone, jednak bez zasadniczego pogarszania ich dużych możliwości i ogólnych właściwości.
Oprogramowanie CBatch wprowadza mechanizm wykonywania receptur, interfejs logiki fazowej, logikę faz i podstawowe sterowanie działające na sterowniku PAC. Tworzenie i edycję receptur zapewnia działający na komputerze PC stowarzyszony moduł programowy, natomiast interfejs operatorski stanowi działające na graficznych terminalach operatorskich Mitsubishi (GOT) oprogramowanie Batch View.
Mitsubishi Electric oferuje również cały wachlarz rozwiązań z dziedziny sterowania procesami, począwszy od jednostek centralnych dedykowanych do sterowania procesem (autonomicznych, wieloprocesorowych lub do konfiguracji redundantnej), poprzez izolowane moduły wejść i wyjść analogowych, po moduły z wejściami do czujników temperatury i detekcją przerwania przewodu.

Serwonapęd bezpośredni serii TM-RFM

Napędy bezpośrednie są nowością w rodzinie serwonapędów Mitsubishi MR-J3. Dostępnych jest 12 modeli w zakresie momentów maksymalnych od 6 do 720Nm, gdzie średnica obudowy wynosi od 130 do 330mm. Napęd tego typu ma zastępować konwencjonalny układ silnik plus przekładnia w celu uzyskania większej sztywności, dokładności oraz skrócenia czasu pozycjonowania. Dodatkowo dzięki eliminacji przekładni, a także zastosowaniu enkoderów o rozdzielczości 1mln pls/obr, możliwe jest uzyskanie niezwykle wysokiej dokładności pozycjonowania. Silnik wraz z enkoderem ma wał drążony, co umożliwia nie tylko korzystne sposoby mocowania, ale także m.in. prowadzenie przewodów poprzez silnik w celu zaoszczędzenia miejsca (np. w robotach). Napęd bezpośredni ma znacznie większą bezwładność niż konwencjonalny silnik Serwo, może także pracować precyzyjnie obciążony nawet 50-krotnością własnej masy bezwładności. Super precyzyjne przekładnie harmoniczne oraz cykloidalne charakteryzuje zwykle niska sprawność - na poziomie 60-70%. Oznacza to, że napęd bezpośredni może umożliwić ponad 30% oszczędność energii.
Silniki bezpośrednie Mitsubishi Electric mogą być sterowane poprzez zaawansowane sterowniki ruchu, takie jak Q17xDCPU będący częścią platformy iQ. ME umożliwia integrację jednym systemie Motion napędów bezpośrednich, silników liniowych, konwencjonalnych serwonapędów oraz zaawansowanych przetwornic częstotliwości serii FR-A7.

Panel operatorski GT1665 Handy

Panel GT1665HS-VTBD Handy to ergonomiczne i wygodne w użyciu połączenie różnorodnych funkcji w kompaktowej obudowie z 6,5-calowym wyświetlaczem LCD typu TFT. Panel łączy w sobie wysoką funkcjonalności GT16 z poręcznym modułem oraz zaspokaja potrzeby klientów w zakresie elastycznych i przenośnych rozwiązań HMI, dedykowanych dla systemów automatyki przemysłowej. Nowa wersja powstała specjalnie na rynek klientów oczekujących rozbudowanej funkcjonalności w porównaniu z poprzednikiem z serii GT11HS. Główną koncepcją podczas projektowania panelu typu Handy było zachowanie wszystkich funkcji GT16, proste i wygodne użytkowanie dzięki małej wadze oraz funkcjonalnemu uchwytowi.

Główne funkcje:
  • multi driver znany z serii GT16
  • wbudowany moduł Ethernet i porty do komunikacji szeregowej
  • funkcja archiwizacji i przywracania programu PLC
  • szybki dostęp do edycji programu PLC
  • możliwość regulowania pozycji uchwytu
  • IP65 do użytku w mniej optymalnych miejscach
Źródło: Mitsubishi Electric Europe B.V.
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl