Dziś jest niedziela, 29 marzec 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 4.1127 -2.05% 1EUR 4.5246 -1.56% 1GBP 5.0218 +0.34%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Reklama

Aktualności
Seminarium utrzynia ruchu - Wałbrzych 2019
więcej
Nowy cykl szkoleń praktycznych związanych z programowaniem sterowników marki Siemens
więcej
Targi AUTOMATICON odwołane!
więcej
Przyszłość sektora motoryzacji w Polsce ? raport Banku Pekao S.A.
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
31 marzec 2020
Fluid Power 
więcej
21 kwiecień 2020
Targi Expopower 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
4 lipiec 2011.

Testowane przez ponad stu klientów

Robotyka nisko-kosztowa: Moduł przegubowy już dostępny w sprzedaży
Przed dwoma laty specjalista w dziedzinie technologii tworzyw sztucznych, firma igus GmbH z Kolonii, zaprezentowała całkowicie nowatorskie przeguby wieloosiowe "robolink"przeznaczone do zastosowania w robotach humanoidalnych i lekkich konstrukcjach w automatyce.


Rys. PM0711-01: igus GmbH, Kolonia
Przeznaczony do automatyki nisko-kosztowej moduł przegubowy "robolink" firmy igus GmbH z Kolonii jest już dostępny bezpośrednio z magazynu. Na targach Hannover firma zaprezentowała także dziewiętnaście nowości w tej dziedzinie. Ponadto, moduł "robolink" został wyróżniony renomowaną nagrodą "iF product design award 2011".

Obecnie dostępny jest już kompletny fabryczny system modułowy wraz z dziewiętnastoma nowościami. Ich spektrum sięga od wytrzymałych na ścieranie i rozciąganie cięgien, poprzez jednostki napędowe, aż po akcesoria do mocowania elastycznych ramion robotów oraz prowadzenia cięgien w tych ramionach. Ponadto produkt "robolink" został wyróżniony renomowaną nagrodą "iF product design award 2011".


Rys. PM0711-02: igus GmbH, Kolonia
Oprócz nowych odpornych na zużycie cięgien, podziałów wewnętrznych i elementów zmiany kierunku firma igus oferuje teraz opcjonalnie dla przegubów wieloosiowych "robolink" również zapewniające oszczędność przestrzeni jednostki napędowe (rys.), gwarantując przy tym krótkie terminy dostaw.

Moduł przegubowy "robolink" do zastosowania w automatyce nisko-kosztowej łączy w sobie wolność konstrukcji z niezwykłą łatwością zastosowania. Przenoszone masy są utrzymywane na jak najniższym poziomie. W tym celu jednostki napędowe i sterujące zostały odsprzężone od elementów funkcyjnych i narzędzi (np. chwytaków, przyssawek). Rdzeń modułu stanowią lekkie, bezobsługowe i odporne na korozję przeguby z łożyskami z trybologicznie zoptymalizowanych tworzyw sztucznych, które są napędzane za pomocą cięgien i mogą się swobodnie obracać oraz odchylać. Elastyczność, niewielka masa i możliwość centralnego napędu stanowią prawdziwą nowość w dziedzinie robotyki nisko-kosztowej - twierdzi firma.

120 przegubów wieloosiowych, na życzenie z systemem czujników
Ten gotowy do sprzedaży od początku roku produkt - wpłynęły już pierwsze zamówienia - został poprzedzony opublikowanym w Internecie procesem rozwoju wraz z raportami klientów. Począwszy od grudnia 2009 firma igus udostępniła beta-testerom bezpłatne prototypy produktu robolink, żeby udoskonalać jego dalszy rozwój i możliwości zastosowania, aż do etapu jego produkcji seryjnej. Tylko w roku 2010 firma igus odnotowała około 450 zapytań ofertowych z ponad dziesięciu krajów. Znacznie ponad 50 procent z nich pochodziło od firm, dobra jedna trzecia od instytutów badawczych, a pozostałe od prywatnych konstruktorów. Ponad setka beta-testerów otrzymała około 120 przegubów wieloosiowych, a jedna piąta z nich zawierała kątowe układy czujników firmy igus. Bez względu na swoje położenie przegub z tworzywa sztucznego może szybko i precyzyjnie, z dokładnością kątową rzędu 0,07o, przejść do następnej pozycji.


Rys. PM0711-03: igus GmbH, Kolonia Lekkie, bezobsługowe przeguby wieloosiowe "robolink" do robotyki mobilnej, tutaj zastosowane do skanowania etykiet w magazynie towarowym.

Mobilne roboty, sprzęt medyczny i animatronika
Już aplikacje beta-testerów z roku 2010 charakteryzowała ogromna różnorodność - poinformowała firma igus na targach Hannover, a wcześniej na "Industrial Convention on Biomimetics" w marcu w Berlinie. Sięgają one od robotów morskich - pojazdów podwodnych - z "robolink'iem" jako koncepcją napędową, poprzez mobilne roboty do prac na lądzie, na przykład do transportu skażonych materiałów lub poszukiwań materiałów wybuchowych, aż po humanoidalne roboty pokazowe, np. w muzeach, czy też systemach asystujących do interakcji między ludźmi a maszynami. Inne możliwości zastosowania można znaleźć w technologii medycznej, jak np. w stomatologii, jak również w dziedzinie animatroniki oraz we wszelkiego rodzaju układach prowadzenia kamer (monitoring produkcji, inspekcja kanałowa).

Nowość: "iglidur J" do cięgien odpornych na zużycie
Firma igus zaprezentowała jako nowość cięgna z elastycznymi cięgnami zewnętrznymi wykonanymi z aluminium oraz wysokowydajnego polimeru "iglidur J", przy pomocy których poruszane są przeguby wieloosiowe. Tworzywo to łączy w sobie niski współczynnik tarcia z ekstremalnie długim okresem użytkowania.


Rys. PM0711-04: igus GmbH, Kolonia Wielorakie dziedziny zastosowania bezobsługowych, lekkich przegubów wieloosiowych firmy igus, np. do badania kanałów lub rurociągów (rys.).

Nowe cięgna umożliwiają realizowanie ekstremalnie małych promieni gięcia oraz trwałe realizowanie bardzo elastycznych ruchów. "iglidur J" został zastosowany w "robolinku" wszędzie tam, gdzie występują permanentne ruchy względne. Wykonano z niego kulki w osłonach cięgien, bieżniki krążków liniowych oraz, oczywiście, łożyska ślizgowe we wnętrzu przegubów. Firma igus zaprezentowała w Hanowerze po raz pierwszy także kolejną nowość: wykonaną w całości z tworzywa sztucznego wersję cięgien Bowdena.

Nowość: podziały wewnętrzne i elementy zmiany kierunku
Ponadto firma igus zaprezentowała, pod kątem rozwiązań mechanicznych, obszerną ofertę nowych akcesoriów do mocowania ramion robotów oraz do prowadzenia cięgien w tych ramionach. Należą do nich, między innymi, wsporniki kołnierzowe do mocowania ramion, podziały wewnętrzne do zorganizowanego prowadzenia przewodów napędu oraz do transmisji danych, napinacz do prostego napinania systemu oraz cały program krążków do zmiany kierunku.


Rys. PM0711-05: igus GmbH, Kolonia Animatronika: przeguby wieloosiowe "robolink" poruszają roboty pokazowe w kolejce duchów.

Nowość: jednostki napędowe i prototyp nowego oprogramowania sterującego
Jeżeli chodzi o rozwiązania elektrotechniczne firma igus zaproponowała oszczędzające przestrzeń jednostki napędowe (o różnych klasach mocy) do wszystkich stopni swobody z czterema silnikami napędowymi i osłoną, łącznie z elementami zmiany kierunku cięgna i prowadnicami. W związku z podłączeniem do systemu "robolink" skonstruowano tarczę napędową z możliwością indywidualnej konfiguracji. Użytkownicy mogą ją mocować do różnych wałów silnika lub przekładni, żeby następnie podłączyć do niej odporne na zużycie cięgna. Firma również zaprezentowała opcjonalny prototyp prostego oprogramowania sterującego, pozwalającego na intuicyjne programowanie i zapisywanie wszystkich ruchów czteroosiowego ramienia przegubu.

Źródło: IGUS
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl