Dziś jest wtorek, 31 marzec 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 4.0933 -0.47% 1EUR 4.5395 +0.33% 1GBP 5.0698 +0.96%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Aktualności
Nowy cykl szkoleń praktycznych związanych z programowaniem sterowników marki Siemens
więcej
32 edycja targów Energetab 2019 juz za cztery tygodnie
więcej
Seminarium utrzynia ruchu - Wałbrzych 2019
więcej
Produkcja w Polsce w kontekście Czwartej Rewolucji Przemysłowej
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
31 marzec 2020
Fluid Power 
więcej
21 kwiecień 2020
Targi Expopower 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
11 lipiec 2011.

Pół wieku tradycji PTETiS

W tym roku zbiegły się ze sobą dwa okrągłe jubileusze, związane z Politechniką Wrocławską: 50-lecie Polskiego Towarzystwa Elektrotechniki Teoretycznej i Stosowanej oraz 100. rocznica urodzin śp. prof. Jana Kożuchowskiego, kiedyś dziekana Wydziału Elektrycznego, twórcy oraz pierwszego dyrektora IASE.

Prof. Ignacy Dudzikowski - przewodniczący PTETiS O/Wrocław - opowiadał o historii Towarzystwa

Z obu tych okazji 4 kwietnia w budynku A-5 zorganizowano uroczyste obchody, na których pojawili się wybitni naukowcy, związani z PTETiS, oraz rodzina i przyjaciele Profesora. Co więcej, profesor Jan Kożuchowski został przez Towarzystwo wybrany na Patrona Roku 2011.
Na początku rocznicowego spotkania głos zabrał prof. Tadeusz Więckowski, rektor PWr. Nawiązał do obydwu jubileuszy.
- 50 lat to szmat czasu. Cieszę się, że uroczystość poświęconą PTETiS uda o się połączyć z uczczeniem pamięci profesora Kożuchowskiego - mówił.
- Historia Politechniki Wrocławskiej jest ściśle powiązana z elektrotechnią, nie wolno nam o tym zapominać. Bez elektryki nie ma dziś techniki, a czeka nas jeszcze wiele wyzwań w związku z tymi dziedzinami nauki. Ogromną rolę w rozwoju jednej i drugiej odgrywa Polskie Towarzystwo Elektrotechniki Teoretycznej i Stosowanej - podkreślił.

Wybitne zasługi

Obecni byli: rektor, władze Wydziału Elektrycznego, członkowie i władze PTETiS, rodzina i przyjaciele prof. Kożuchowskiego

W dalszej części prof. Ignacy Dudzikowski, przewodniczący wrocławskiego oddziału Towarzystwa, opowiedzia ł w skrócie jego historię. Zaprezentowano również sylwetki pierwszych przewodniczących i szczególnie zasłużonych działaczy, a także największe dokonania oddziału i jego związki z Politechniką Wrocławską. Chwilę później prof. Włodzimierz Kałat, sekretarz generalny PTETiS, przedstawił zarys historii tej organizacji. Nie zabrakło również audiowizualnych wspomnień o jej zmarłych członkach honorowych, uczczono ponadto nieżyjących działaczy Oddziału Wrocław skiego. Ważnym punktem programu było wręczenie dyplomów 50-lecia PTE- TiS dziekanom: Wydziału Elektrycznego - prof. Marianowi Sobierajskiemu oraz Wydziału Elektroniki - prof. Janowi Zarzyckiemu. Odebrali je z rąk prof. Krzysztofa Kluszczyńskiego, przewodniczącego zarządu głównego PTETiS.

Dyplomy 50-lecia PTETiS otrzymali dziekani wydziałów Elektrycznego i Elektroniki prof. Marian Sobierajski (po lewej) i prof. Jan Zarzycki

 

- Oddział Wrocławski nie jest zwyk łym, jednym z 14 oddziałów. Jest wyj ątkowy, dynamiczny i bardzo liczny - stwierdziłprof. Kluszczyński. - Funkcjonuje w prężnym ośrodku akademickim i przemysłowym. W jego ramach odbywają się częste spotkania i aktywne dyskusje. Ten oddziałwzbogaca całe ogólnopolskie środowisko naukowe.

Wielki umysłem i duchem

Prof. Marian Cegielski, przedstawiciel Wydziału Elektrycznego PWr i wieloletni współpracownik Jubilata - prof. Jana Kożuchowskiego, w specjalnym wystąpieniu przedstawił jego sylwetkę. 
- Niełatwo jest mi mówić o Profesorze, obok którego przez wiele lat pracowałem i wiele mu zawdzięczam. Szanowałem i lubiłem go jak ojca. Zasłużył na trwałą pamięć swoich uczniów, obecnie specjalistów w energetyce i to nie tylko krajowej - mówił prof. Cegielski. - Do realizacji zadań, stawianych przez Profesora, trzeba było mieć oprócz wiedzy i doświadczenia sporo odwagi. Profesor skutecznie realizował platońską maksymę: "Odwaga jest to wiedza o tym, czego się bać trzeba, a czego nie trzeba". I on tę wiedzę posiadał. Profesor był człowiekiem bezpośrednim, partnerskim, świetnym mówcą z nieprzeciętną pamięcią. Czasu pracy nigdy nie liczył. Znał biegle kilka języków obcych i był wymagający, skrupulatny, posiadający niebywałą umiejętność mobilizacji ludzi.

Prof. Marian Cegielski wspominał swego Mistrza

Prof. Cegielski podkreślił także, że Jan Kożuchowski, gdy zaistniała konieczność, bronił Ojczyzny z bronią w ręku. Ale jego zdaniem najwięcej zdziałał, tworząc pionierskie rozwiązania techniczne, niezbędne w energetyce. Nazwał je "prawdziwymi arcydziełami".
- Po prostu był człowiekiem nadzwyczajnym: wielki umysłem i duchem, o rozległym autorytecie naukowym. Te właśnie cechy były źródłem jego siły zawodowej i takim go zapamiętamy - podsumował.
Na końcu za spotkanie podziękowała rodzina prof. Kożuchowskiego.
- Co prawda ojciec nigdy nie liczył na honory i dyplomy, to nie był jego cel działania. Ale na pewno, patrząc teraz na nas z góry, jest mu bardzo miło. Jestem pewien o przepełniającej go dumie. W końcu, po 17 latach od jego śmierci pamięć o nim trwa i jest przekazywana - mówił Andrzej Kożuchowski, jeden z synów Profesora.

W IASE

Dalsza część uroczystości poświęconych pamięci prof. Jana Kożuchowskiego odbywała się w Instytucie Automatyki Systemów Energetycznych przy ul. Wystawowej. Licznie zebranych powitał prezes zarządu IASE mgr inż. Edward Ziaja, po czym goście wysłuchali wspomnień o początkach instytutu wygłoszonych przez ucznia profesora Kożuchowskiego - dr. Zbigniewa Lubczyńskiego, a opracowanych na podstawie Historii elektrotechniki dolnośląskiej, napisanej niegdyś przez Profesora i wydanej przez wrocławski oddział SEP.
W 1949 r. profesor Jan Kożuchowski zorganizował zespół złożony z inżynierów i studentów dyplomantów, który zaangażował się czynnie w odbudowę zniszczonej energetyki krajowej, ale przede wszystkim dolnośląskiej. Ta inicjatywa Profesora uważana jest za początek działalności Instytutu Automatyki Systemów Energetycznych. W roku 1951 na Politechnice Wrocławskiej, utworzony został Zakład Elektroenergetyki, który na przełomie lat 1953/1954 otrzymał eksploatowany do dzisiaj budynek przy ul. Wystawowej 1. W roku 1962 Zakład Elektroenergetyki Politechniki Wrocławskiej przemianowany został na Instytut Automatyki Systemów Energetycznych.
Profesor Jan Kożuchowski, który był jego założycielem i pierwszym dyrektorem, nigdy nie zerwał więzów z tym swoim "dzieckiem". Był członkiem jego rady naukowej, a do końca życia członkiem honorowym.

Pod tablicą w IASE - synowie i wnuki prof. Kożuchowskiego oraz dr Zbigniew Lubczyński (pierwszy po lewej) i proboszcz parafii przy ul. Wittiga, który poświęcił tablicę

Przed odsłonięciem tablicy dr Zbigniew Lubczyński wypowiedział jeszcze wiele pięknych słów o profesorze: - Przywiodła nas tutaj pamięć i wdzięczność. Ta wdzięczna pamięć jest naszym obowiązkiem i przyjemnością. Obowiązkiem - bo za dobro należy odpłacać dobrem - mówił dr Lubczyński. - Choć kontakty z Profesorem nie były codzienne i częste, to jednak jego oddziaływanie pozostaje żywe do dziś w jego następcach i uczniach. Ubogacał nas swoim słowem i przykładem. W myśleniu twórczym wyprzedzał swoją epokę.
Mam pełną świadomość, ile czerpałem w życiu zawodowym z nauk Profesora i nie chodzi tylko o systemy energetyczne, ale o stosunek Profesora do pracowników i studentów - zawsze szanował ich czas i osobowość - kontynuował dr Lubczyński.
Na zakończenie uroczystości synowie Profesora Andrzej i Wojciech Kożuchowscy odsłonili tablicę poświęconą ich ojcu w holu siedziby IASE.
Źródło: Pryzmat
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl